لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۳

رئیس جمهوری فرانسه: به دنبال توافقی جدید با تهران هستیم


امانوئل مکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه مخالف از بین بردن توافق هسته‌ای با ایران است، گفت که پاریس آماده همکاری با واشینگتن برای دستیابی به توافق تازه‌ای با ایران است که شامل نگرانی های موجود درباره فعالیت‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی باشد.

آقای مکرون با تایید بر ناکافی بودن توافق موجود گفت: خواهان توافقی است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی، فعالیت هسته‌ای ایران را کنترل کند و این امر به دلیل وجود برجام محقق شده است.

او اضافه کرد: همچنین خواستار توافقی است که در بلند مدت اجازه فعالیت هسته‌ای را از تهران بگیرد، مانع برنامه ‌موشک‌های بالیستیک ایران شود و با یک راه حل سیاسی مانع حضور ایران در یمن، عراق،‌ لبنان و سوریه شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز هشدار داد که اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد با «مشکلات بزرگتری» نسبت به قبل روبه‌رو می‌شود و واشینگتن را تهدید نکند چرا که بهای آن را خواهد پرداخت.

آقای ترامپ همچنین بار دیگر به توافق هسته‌ای با ایران حمله کرد و آن را «افتضاح» خواند.

رئیس جمهوری آمریکا تا (۱۲ مه) ۲۲ اردیبهشت مهلت داده است که نقایص توافق هسته ای اصلاح شود و گفته است که در غیر این صورت، تعلیق تحریم‌های ایران بر اساس این توافق را تمدید نخواهد کرد. ایران هر گونه گفت‌وگوی دوباره درباره توافق هسته ای را رد کرده‌است. ​

XS
SM
MD
LG