لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۲

فرانسه می گوید اطلاعات ارائه شده از طرف اسرائیل لزوم حفظ توافق هسته ای را تایید می کند


سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اطلاعات ارائه شده از طرف اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران را دلیلی بر لزوم حفظ برجام و بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی خواند.در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد گفته شده که این اطلاعات می تواند در تلاش برای کسب تضمین های طولانی مدت درباره فعالیتهای هسته ای ایران موثر باشد.

در این بیانیه همچنین گفته شده اسناد ارائه شده فعالیتهای هسته ای ایران را که ماهیت غیر نظامی نداشتند و در سال ۲۰۰۲ ، شانزده سال پیش از طرف اروپایی ها افشا شده بودند ، تایید می کند.

آلمان ، بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز خواهان بررسی اطلاعات و اسناد ارائه شده از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند و در عین حال بر حفظ برجام تاکید می کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هم روز سه شنبه باصدور بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس وظایف و قواعد این نهاد نمی تواند بصورت علنی درباره اسناد ارائه شده اظهار نظر کند. این بیانیه به گزارش سال ۲۰۱۵ یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس اشاره کرده و گفته است که آژانس شواهد معتبری مبنی بر فعالیتهای ایران در تولید دستگاه انفجار هسته ای بعد از سال ۲۰۰۹ در دست ندارد.

آمریکا هم اعلام کرده که سرگرم بررسی دقیق این اسناد است .

مقامات جمهوری اسلامی نیز واکنشهای شدیدی به کنفرانس خبری بنیامین نتانیاهو و اظهارات و نشان داده اند. بهرام قاسمی ، سخنگوی وزات خارجه ایران کنفرانس خبری روز دوشنبه را نمایش مضحک تبلیغاتی و شرم آور خوانده است.

XS
SM
MD
LG