لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۲

روسیه فروش احتمالی سامانه دفاع ضد هوایی « اس ۳۰۰» به سوریه را رد کرد


یکی از دستیاران رئیس جمهوری روسیه می گوید کشورش مشغول مذاکره با دولت بشار اسد برای فروش سامانه دفاع ضد هوایی « اس ۳۰۰ » به دمشق نیست.

ولادمیر کوژین ، دستیار رئیس جمهور روسیه و مسئول نظارت بر کمکهای نظامی روسیه به کشورهای مختلف به روزنامه ایزوستیا گفته است بنظر او سوریه نیازی به این سلاحها ندارد. این در حالیست که ماه گذشته رسانه های روسیه به نقل از مقامات آن کشور از فروش و انتقال احتمالی سامانه « اس ۳۰۰ » به سوریه خبر داده بودند.

این موضع دولت روسیه تنها چند روز پس از سفر نخست وزیر اسرائیل به مسکو مطرح شد. اسرائیل در ماههای اخیر تلاش می کرد مسکو را از فروش احتمالی این سیستم دفاع ضد هوایی به دمشق منصرف کند. دیمیتری پسکوف ، سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه تاکید کرد که سفر نخست وزیر اسرائیل به مسکو و اعلام موضع روسیه درمورد این موضع ربطی به یکدیگر ندارند.

ایران نیز پس از سالها مذاکره و تحریم به سامانه دفاع ضد موشکی « اس ۳۰۰» مجهز شده است. اسرائیل یکی از پیشرفته ترین سامانه های دفاع ضد هوایی بنام « گنبد آهنین » را در اختیار دارد و تا کنون چندین بار از آن برای دفع حملات راکتی و موشکی از سوریه استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG