لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۳

دادستان تهران از ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام خبر داد


عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران از ارسال پرونده محمد ثلاث، از دراویش گنابادی به اجرای احکام خبر داد.

آقای ثلاث به اتهام زیر گرفتن دو مامور نیروی انتظامی و یک سرباز وظیفه با اتوبوس، به سه فقره قصاص نفس، یک‌سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

پیش از این دیدبان حقوق‌بشر و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر با اشاره به اینکه محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرده است، خواستار آن شده بود که حکم اعدام او متوقف و این درویش زندانی به صورت عادلانه محاکمه شود.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر همچنین گفته مقام‌های قوه قضاییه دراویش گنابادی زندانی را از داشتن وکیل به انتخاب خود محروم و درخواست وکلای سرشناس و خوش‌نام برای وکالت آنها را رد کرده‌اند.

روز دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶ تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در اطراف خانه نورعلی تابنده، قطب این دراویش، با دخالت نیروهای امنیتی و لباس شخصی موتورسوار به خشونت کشیده شد. در این درگیری بیش از ۵۰۰ درویش در خیابان پاسداران تهران بازداشت شدند و گزارش‌هایی از ضرب و جرح شدید دراویش بازداشت‌شده مخابره شد. محمد راجی، یکی از دراویش بازداشت شده هم چند روز بعد از بازداشت، جان خود را از دست داد. مقام‌های امنیتی می‌گویند دو بسیجی در این درگیری‌ها کشته و ۳۰ نفر از ماموران نیروی انتظامی زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG