لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۱

ایران از اروپا خواست تا برنامه‌هایش درقبال برجام را تا دهم خرداد ارائه کند


خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از یک مقام آگاه ایرانی نوشته است که ایران از اروپا می‌خواهد که تا پایان ماه جاری میلادی، یعنی شش روز دیگر، بسته اقتصادی و اقدامات جبرانی‌اش در قبال برجام را ارائه کند و ایران نیز ظرف چند هفته آینده درباره ماندنش در برجام تصمیم خواهد گرفت.

رویترز نوشته است که این دیپلمات ایرانی پیش از آغاز مذاکرات امروز وین در جمع خبرنگاران گفته است که به شخصه خوش‌بین نیست، اما تمام تلاش‌اش را برای گفتن نتیجه خواهد کرد. به گفته وی عدم توقف صادرات نفتی ایران و حفظ دسترسی به سوئیفت (شبکه جهانی ارتباطات بانکی) از جمله خواسته‌های ایران از اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌هاست.

پس از خروج آمریکا از برجام در هجدهم اردیبهشت ماه، اروپا اعلام کرد که در این توافق خواهد ماند و تلاش خواهد کرد با اتخاذ تدابیری تازه از تاثیرات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران بکاهد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۹۰ تا ۱۸۰ روز پس از اعلام خروج آن کشور از برجام به تدریج اجرائی خواهند شد و علاوه بر این، به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، این کشور در چارچوب برنامه راهبردی جدیدش، به دنبال اعمال تحریم‌هایی بیشتر علیه ایران است.

XS
SM
MD
LG