لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۱

وزیر خارجه ایران می گوید هنوز چگونگی اجرای پیشنهادهای اروپا برای ماندن ایران در برجام دقیقا مشخص نیست


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌ وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به روشن نبودن چگونگی اجرای بسته پیشنهادی اروپا گفته است هنوز نمی توان گفت آنها در نهایت چه چیزی ارائه خواهند داد.

آقای ظریف همچنین پیشنهاد اروپا برای مذاکره با ایران در خارج از چارچوب برجام و در زمینه توان موشکی و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی را رد کرده و گفته است این خبر دروغ بوده و اتحادیه اروپا آن را تکذیب کرده است.

توقف برنامه تولید موشکهای بالیستیک و خروج نیروهای ایرانی از کشورهای منطقه از جمله شرایط آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی هستند.

پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا به همراه روسیه و چین تلاش‌هایی را برای حفظ توافق هسته‌ای انجام دادند و اعلام کردند در این توافق باقی خواهند ماند. اتحادیه اروپا گفته تلاش خواهد کرد با اتخاذ تدابیری تازه از تاثیرات تحریم‌های اقتصادی آمریکا بکاهد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران ۹۰ تا ۱۸۰ روز بعد از اعلام خروج آن کشور از برجام اجرایی خواهد شد. روز جمعه چهارم خرداد کمیسیون مشترک برجام نشستی در شهر وین برگزار کرد. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران گفت که اطمینانش به حفظ برجام نسبت به قبل از این نشست بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG