لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۲

یکی از نمایندگان مجلس می‌گوید بوئینگ به قرارداد خود با ایران پایبند نخواهد بود


صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، می‌گوید پس از خروج آمریکا از برجام، شرکت بوئینگ به قرارداد خود پایبند نبوده و تصمیم ندارد هواپیمایی به ایران تحویل دهد. آقای بدری همچنین از تحویل سه فروند هواپیمای ایرباس به ایران تا پایان سال جاری خبر داده است.

آقای بدری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، با اشاره به تلاش‌های اروپا برای خنثی کردن تبعات خروج آمریکا از برجام، می‌گوید در صورت پایبندی طرف‌های اروپایی به برجام و توافق با ایران، شرکت‌های ایرباس و ای‌تی‌آر به توافقات خود با ایران پایبند خواهند ماند.

شرکت ایران ایر در دی ماه سال ۹۵، برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما با ایرباس قرارداد بست که تاکنون سه فروند از آن‌ها را تحویل گرفته است.

شرکت آمریکایی بوئینگ نیز قراردادهایی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با ایران ایر و آسمان امضا کرده است. بوئینگ هنوز هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نداده و پس از خروج آمریکا از برجام نیز مدیرعامل این شرکت اعلام کرده است که تابع اقدامات دولت آمریکا خواهد بود.

آمریکا پس از خروج از برجام تحریم‌های تازه‌تری را متوجه تعدادی از خطوط هوایی ایرانی نظیر ماهان ایر، کاسپین و پویا ایر کرده است.

ایران پس از حصول برجام با شرکت‌های بوئینگ، ایرباس و ای‌تی‌آر برای خرید هواپیما قرارداد بسته بود.

XS
SM
MD
LG