لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۸

یک نماینده مجلس در اعتراض به تصویب آیین دادرسی کیفری از مقام خود استعفا کرد


محمد جواد فتحی ، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به تصویب آیین دادرسی کیفری از مقام خود استعفا کرد. به گفته آقای فتحی چند هفته پیش کمیسیون قضایی مجلس تصمیم گرفت این لایحه را برای سه تا چهار سال به صورت آزمایشی تصویب کند ولی این لایحه تنها با یک رای اضافی در مجلس بطور دائمی تصویب شد.

در روزهای گذشته بحث تبصره ماده ٤٨آیین دادرسی کیفری بحث برانگیز شد. بر اساس این تبصره ماده ۴۸مسئولیت تعیین وکلای مورد « اعتماد » برای رسیدگی به پرونده های امنیتی و سیاسی را به قوه قضائیه داده است. این مصوبه مجلس با اعتراض شدید کانون وکلا ، وکلای مستقل و نهادهای حقوق بشری روبرو شده است.

محمد جواد فتحی ، نماینده اصلاح طلب مجلس به خبرگزاری ایلنا گفته است با پیامهایی که از این طرف و آن طرف آمد این قانون در کمیسیون بصورت دائمی تصویب شد و در مجلس نیز رای آورد. آقای فتحی گفته است که دو هفته پیش متن استعفانامه خود را به مجلس داده و اگر استعفا اعلام وصول شود آنزمان نظراتش را در باره این موضوع بیان خواهد کرد.

استعفای یک نماینده مجلس بدلیل اعتراض به تصویب یک قانون در ایران امری کم سابقه است. تا کنون هیات رئیسه مجلس به استعفای محمد جواد فتحی واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG