لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۷

عباس عراقچی می‌گوید احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آتی وجود دارد


عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، می‌گوید چشم‌انداز روشن و مثبتی برای ادامه مذاکرات با اروپا برای حفظ برجام وجود ندارد و انتظار ایران به سر آمده و احتمال دارد هفته‌های آینده از برجام خارج شود.

آقای عراقچی، روز پنج‌شنبه و در کنفرانسی در بروکسل، گفت که آن‌چه در رابطه با حفظ برجام برای ایران اهمیت دارد حضور و ماندگاری شرکت‌های اروپایی، فروش نفت خام و دریافتِ راحتِ پول‌هاست. آقای عراقچی خواستار یک ارتباط بانکی میان ایران و اروپا شده است که باید توسط اروپایی‌ها فراهم شود.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه، اروپا اعلام کرد که به این توافق پایبند خواهد ماند. در پی آن، حسن روحانی به اروپا فرصت داد تا راه‌هایی برای حفظ برجام پیدا کند. پس از تلاش‌های سه کشور اروپایی طرف برجام و برگزاری چندین نشست، علی‌اکبر صالحی روز ۲۹ خرداد اعلام کرد که پیشنهادهای اروپا در رابطه با حفظ برجام کافی نیست.

در پی هشدارهای آمریکا به شرکت‌های خارجی فعال در ایران، چند شرکت بزرگ اروپایی نظیر توتال و مرسک اعلام کردند که دیگر در ایران فعالیت نخواهند کرد. وزیر دارایی فرانسه روز سه‌شنبه گفته بود که بنا بر مشکلات بانکی، شرکت‌های فرانسوی به رغم میل خود از ایران خارج خواهند شد.

XS
SM
MD
LG