لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۶

یک فرمانده سپاه پاسداران، آمریکا را به «هدایت» حملات شیمیایی در سوریه متهم کرد


یک فرمانده سپاه پاسداران روز یک‌شنبه، با اشاره به حضور یک «کشتی آمریکایی حامل مواد شیمیایی» در خلیج فارس، ایالات متحده را به «هدایت و طراحی» حملات شیمیایی در عراق و سوریه متهم کرد.

هنوز هیچ مقام آمریکایی به این ادعا واکنش نشان نداده و منابع خبری مستقل خارج از ایران نیز تاکنون گزارشی در این زمینه منتشر نکرده‌اند.

به گفته ابوالفضل شکارچی، معاون فرهنگی و تبلیغات ستاد کل نیروهای مسلح ایران، «به تازگی» یک کشتی آمریکایی در سواحل یکی از کشورهای خلیج‌ فارس پهلو گرفته که «حامل مواد شیمیایی» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای شکارچی به نام این کشور اشاره‌ای نکرد، اما افزود که «این کشتی به تازگی با اسکورت یک فروند ناوشکن آمریکایی وارد منطقه شده است». وی نام این کشتی را «کیپ ری» اعلام کرد و مدعی شد که این کشتی «در سواحل مناطقی همچون عراق و سوریه که آمریکایی‌ها تاکنون به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی دست به اقدامات نظامی زده‌اند، حضور داشته است».

این مقام ستاد کل ایران توضیح بیشتری در این باره نداده است، اما از کشتی آمریکایی کیپ ری در سال ۲۰۱۴ برای حمل و خنثی‌سازی مواد شیمیایی حکومت سوریه در دریا استفاده می‌شد.

XS
SM
MD
LG