لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۲

محمد خاتمی می‌گوید ایران از نظر دموکراسی و عدالت صدسال به عقب بازگشته است


محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران ابرازعقیده کرد که ایران از نظر دموکراسی، عدالت و آزادی بیان و اندیشه، صدسال به عقب بازگشته است.

به گزارش سایت خبری کلمه، محمد خاتمی، در دیدار جمعی از جوانان اصلاح‌طلب با یادآوری صدسال پیش که از عضویت شهروندان مسیحی، زرتشتی و یهودی در مجلس شورای ملی دفاع می‌شد، گفته است، در جمهوری اسلامی از حضور یک غیرمسلمان در شورای شهر جلوگیری می‌شود.

آقای خاتمی همچنین هشدار داده است که نباید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که مردم از اصلاح‌پذیر بودن سیستم ناامید شوند.

سپنتا نیکنام، شهروند زرشتی که از سال ۱۳۹۲ به مدت چهار سال عضو شورای شهر یزد بود، در انتخابات ۱۳۹۶ بار دیگر برای عضویت در این شورا انتخاب شد، اما با شکایت یک نامزد اصولگرا که رأی لازم را برای راهیابی به شورا به دست نیاورده بود، عضویت او با حکم دیوان عدالت اداری، به دلیل غیرمسلمان بودن، معلق شد.

با ارجاع مصوبه‌ مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان در مورد «سپنتا نیکنام» به مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو این مجمع روز یکشنبه تکذیب کرد که پرونده نیکنام از دستور کار این مجمع خارج شده است.

او گفت طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا روز شنبه در دستور کار جلسه مجمع بود، ولی کمبود وقت سبب شد نوبت به بررسی این موضوع نرسد.

XS
SM
MD
LG