لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۱

اسحاق جهانگیری وعده داد برای مقابله با تحریم دولت تا سر حد امکان نفت بفروشد


اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ضمن بر زبان آوردن جمله هایی حاکی از موثر بودن ضربه ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، وعده داد که تهران تا سر حد امکان نفت بفروشد.

او افزود آمریکا در تلاش است که واردات تولید صنعت پتروشیمی، فولاد و مس ایران را متوقف و تردد در بندرهای ایران را مختل کند. خبرگزاری فارس به نقل از اسحاق جهانگیری نوشت که دولت ایران به گفته او به آمریکا خواهد فهماند که نمی تواند فروش نفت ایران را متوقف کند.

روز ۱۸ اردیبهشت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و تحریم ایران را از سر خواهد گرفت. مقام‌های آمریکایی بعداً از متحدان خود خواستند دیگر از ایران نفت وارد نکنند.

با این همه روز سه شنبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش تلویزیون بریتانیایی اسکای نیوز گفت واشینگتن درخواست بعضی از کشورها را برای قائل شدن استثناء بررسی خواهد کرد، اما از کشور مشخصی نام نبرد.

کشورهای اروپایی هنوز از برجام حمایت می کنند که کمتر از سه سال پیش میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان به امضاء رسید. برپایه این توافق اتمی، تهران متعهد شد در برابر برچیده شدن تحریم ها فعالیت هسته‌ای خود را محدود کند.

XS
SM
MD
LG