لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۷

اسرائیل و حماس برای برقراری آرامش در نوار غزه با هم توافق کردند


سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) که کنترل باریکه غزه را در اختیار دارد، روز شنبه گفت اسرائیل و حماس به توافق رسیدند در نوار غزه آرامش برقرار کنند.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس، به رویترز گفت که با تلاش مقام‌های مصری و سازمان ملل، دو طرف به توافق رسیدند تا به دوران آرامش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بازگردند.

مقام‌های اسرائیل در این باره اظهارنظری نکردند اما سخنگوی ارتش می‌گوید از نخستین ساعت‌های شنبه، هیچ عملیات نظامی در نوار غزه انجام نشده است.

روز جمعه، فلسطینی‌های مسلح یک سرباز اسرائیلی را در مرز غزه کشتند و ارتش اسرائیل هم ده‌ها بار به غزه حمله هوایی کرد. در پی این حمله‌ها، ۴ فلسطینی از جمله سه تن از نیروهای حماس کشته شدند. دست‌کم ۱۲۰ تن از مردم غزه نیز زخمی شدند.

یک هفته پیش بیشترین میزان تبادل آتش از زمان جنگ سال ۲۰۱۴ در غزه، ثبت شد و نگرانی‌ها از آغاز یک درگیری نظامی شدید در این منطقه را افزایش داده است.

از زمان آغاز اعتراضات فلسطینی ها در نوار غزه از حدود ۴ ماه پیش تا کنون دست‌کم ۱۴۹ فلسطینی کشته شد‌ه‌اند. بیشتر این افراد در جریان تظاهرات در نزدیکی مرز و برخی دیگر نیز در پی حملات هوایی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG