لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۸

زنده کارنامه آبان ماه ۹۷

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در آبان ماه ۹۷ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۲۰:۲۳ ۲۳.۸.۱۳۹۷

راهپیمایی و تجمع همزمان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران

شهرهای شوش و اهواز روز چهارشنبه شاهد راهپیمایی و تجمع همزمان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران بودند.

دور جدید اعتراض صنفی کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از ۱۰ روز پیش شروع شده است و آنان خواستار پرداخت دست‌کم سه ماه دستمزد و نیز تعیین تکلیف مالکیت این واحد هستند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعلام آنچه بی‌کفایتی کارفرمای خصوصی شرکت نامیده‌اند، خواستار واگذاری مالکیت این واحد به کارگران و اداره آن از سوی یک شورای کارگری و یا بازگرداندن مالکیت شرکت به بخش دولتی و نظارت شورای کارگری بر اداره آن هستند.

به گفته سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران نیشکر هفت تپه در راهپیمایی در شوش و تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان شعارهایی دادند. از جمله «فولاد هفت تپه - اتحاد اتحاد»، «دولت بی تدبیر - استعفا استعفا»، «کارگر می‌میرد - ذلت نمی‌پذیرد»،‌ «بیایید بیایید - ما همه با هم هستیم»،‌ «مردم شوش - حمایت حمایت» و «مرگ بر ستمگر - درود بر کارگر».

چهار هزار کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد و توقف تولید در این مجتمع بزرگ تولیدی معترضند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه به نقل از یکی از کارگران معترض این مجتمع صنعتی نوشت: «مالک جدید گروه ملی فولاد اهواز، یکی از بانک‌های دولتی است که برای تامین مواد اولیه تولید اقدام نمی‌کند و بدین ترتیب فعالیت تولیدی کارخانه‌ها متوقف شده است».

در راهپیمایی و تجمع روز پنجم کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران شعارهایی سر داده شد؛‌ مانند «کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «فولاد هفت تپه - اتحاد اتحاد»، «کارگر خوزستانی اتحاد اتحاد»، «توپ تانک فشفشه - مافیا باید گم بشه»، «گرانی تورم - جواب بده روحانی»، «این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی»، «دروغ بگید ما هستیم تا آخرش می‌ایستیم»، «دزدها همه همدستن - راه قانونو بستن» و «نه حاکم نه دولت نیستن به فکر ملت».

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، حرکت اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز چهارشنبه در شرایطی انجام شد که کارفرما وعده پرداخت یک ماه از دستمزد معوقه آنان را داده بود اما کارگران با رد این پیشنهاد، خواستار راه‌اندازی خطوط تولیدی کارخانه شدند.

۱۶:۵۳ ۲۳.۸.۱۳۹۷

تحصن معلمان در مدارس برخی شهرهای ایران ادامه یافت

دومین روز تحصن معلمان در روز چهارشنبه در مدارس برخی از شهرهای ایران برگزار شد. این تحصن در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران انجام شد.

این شورا از معلمان خواسته بود در اعتراض به تحقق نیافتن خواسته‌های صنفی‌شان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان در دفاتر مدارس تحصن کنند.

تشکل‌های صنفی تصاویری را در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌اند که حاکی از شرکت معلمان برخی از مدارس در شهرهای سقز، کرج، تهران، اصفهان، شیراز، یزد، قزوین، کرمانشاه، ساری، همدان، ارومیه و ‌قروه بوده است.

بر اساس این گزارش‌ها، معلمان در دفاتر مدارس شهرهای دیگری، از جمله دیواندره، البرز، نجف آباد، مریوان، سنندج،‌ کامیاران و خمینی شهر تحصن کرده‌اند.

به گفته کانون صنفی معلمان، در روز سه شنبه، یعنی نخستین روز اعتراض صنفی فرهنگیان، ۵۰ شهر و دهها روستا و در مجموع صدها مدرسه شاهد تحصن معلمان بوده اند.

به گفته این کانون،‌ حرکت اعتراضی معلمان در نخستین روز در استان‌های کردستان، کرمانشاه، فارس، مازندران، تهران، اصفهان، اردبیل، آذربایجان شرقی، یزد، گیلان، همدان ، البرز و قزوین نمود بیشتری داشت.

کانون صنفی معلمان همچنین کسانی که به گفته این تشکل، «وضعیت فلاکت بار امروز را رقم زده اند» را متهم کرد که کوشیدند در روزهای گذشته با «موج شدید احضارها و تهدیدات توسط حراست آموزش و پرورش بر تحصن تاثیر منفی بگذارند». اقداماتی که به گفته این تشکل موفقیت آمیز نبودند.

معلمان پیش از این و در سالیان اخیر اعتراض های صنفی متعددی برگزار کرده‌اند. از جمله اولین دور اعتصاب و تحصن معلمان به مدت دو روز که در ماه گذشته برگزار شد.

۱۹:۳۹ ۲۲.۸.۱۳۹۷

دومین روز تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در مقابل استانداری زنجان

کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در ادامه اعتراض صنفی خود به مشخص نبودن وضعیت مطالبات معوقه‌شان در مقبل استانداری زنجان تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این تجمع با شرکت تعدادی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان و برخی از کارگران تعدیل شده‌ این واحد برگزار شد.

یکی از کارگران تجمع کنندگان به ایلنا گفت: کارگران ۱۰ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرما طلبکارند که شش ماه آن مربوط به سال جاری است و دیگر مطالبات آنها به سال ۹۶ (یک ماه) و ۹۵ (سه ماه) برمی‌گردد.

این کارگر گفت: بخش دیگری از اعتراض‌های کارگران در ارتباط با مشخص نبودن وضعیت تولید در کارخانه روغن نباتی جهان است.

«رعایت نشدن قانون کار، پرداخت نشدن اضافه کار و حق شیفت، عدم تحویل کپی قرارداد میان کارگر و کارفرما، کاهش میزان تولید، امضای قراردادهای کوتاه‌مدت یک ماهه و بی‌توجهی به مشکلات کارگران» از مهمترین مسایلی است کارگران روغن نباتی جهان به آن معترضند.

۱۹:۳۱ ۲۲.۸.۱۳۹۷

بازداشت تعدادی از کارگران مجتمع مس «میدوک» در استان کرمان

خبرگزاری ایلنا از بازداشت تعدادی از کارگران مجتمع مس «میدوک» در منطقه شهر بابک استان کرمان به دلیل «برگزاری اعتراض‌های صنفی» خبر داد.

بر اساس این گزارش، حدود ۶۰۰ تن از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک از ابتدای آبان ماه در انتقاد به «شرایط نابرابر مزدی» که میان آنها و دیگر همکاران‌شان وجود دارد، اعتراض‌هایی برگزار کردند و در پی آن، تعدادی بازداشت شدند.

ایلنا بدون اشاره به تعداد بازداشت شدگان نوشت که گروهی از کارگران این مجتمع معدنی در حمایت از کارگران بازداشتی، خواستار آزادی همکاران خود شدند.

دو تن از بازداشت‌شدگان از نمایندگان منتخب کارگران دو شرکت پیمانکاری «مبین» و «اولنگ» در معادن مس مجتمع میدوک هستند.

به نوشته این خبرگزاری، براساس شکایت کارفرما به مراجع قضایی، روز شنبه برای پنج تن از کارگران احکام بازداشت و روز یکشنبه نیز حکم بازداشت دو کارگر دیگر صادر شده بود.

علی اسدی، نماینده مجلس از شهر بابک، درباره خبر بازداشت تعدادی از کارگران مس میدوک به ایلنا گفت: «درحال تعامل با نهادهای مختلف هستیم تا کارگران بازداشتی آزاد شوند».

در سالیان اخیر، شماری از کارگران کارخانه‌ها و واحدها در پی اعتصاب یا اعتراض صنفی با برخوردهای امنیتی و قضایی مواجه شده‌اند. این برخوردها انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های کارگری را به دنبال داشته است.

۱۶:۰۸ ۲۲.۸.۱۳۹۷

راهپیمایی و تجمع کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز سه شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد و احتمال توقف تولید در این مجتمع بزرگ تولیدی در خیابان‌های اهواز راهپیمایی و در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

دور جدید اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران چهار روز پیش شروع شده است. آنها با اشاره به احتمال از کار افتادن چرخ تولید در این مجتمع بزرگ به دلیل کمبود مواد اولیه، از آنچه «مافیای اقتصادی»‌ می‌نامند،‌ انتقاد می‌کنند.

چهار هزار کارگر در گروه ملی صنعتی فولاد ایران کار می‌کنند.

کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به مشکلات صنفی خود اعتصاب،‌ تجمع و راهپیمایی کرده اند.

در سالیان اخیر،‌ مشکلات صنفی از جمله پرداخت نشدن دستمزدها و یا پیامدهای ناشی از خصوصی سازی اعتراض کارگران را به همراه داشته است.

۱۵:۵۳ ۲۲.۸.۱۳۹۷

تجمع صدها کارگر شرکت نیشکر هفت‌تپه در مقابل فرمانداری شوش

صدها کارگر شرکت نیشکر هفت‌تپه در مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند

صدها تن از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز سه‌شنبه در مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند و خواستار تحقق مطالبات صنفی خود شدند.

دور جدید اعتراض صنفی کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از نه روز پیش شروع شده است و آنان خواستار پرداخت دست‌کم سه ماه دستمزد و نیز تعیین تکلیف مالکیت این واحد هستند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعلام آنچه بی‌کفایتی کارفرمای خصوصی شرکت نامیده‌اند، خواستار واگذاری مالکیت این واحد به کارگران و اداره آن از سوی یک شورای کارگری و یا بازگرداندن مالکیت شرکت به بخش دولتی و نظارت شورای کارگری بر اداره آن شده‌اند.

۱۱:۵۹ ۲۲.۸.۱۳۹۷

تحصن معلمان در مدارس برخی از شهرهای ایران

شبکه‌های مجازی متعلق به تشکل‌های صنفی از تحصن معلمان در برخی از شهرهای ایران در روز سه‌شنبه خبر داده اند.

بر اساس این گزارش،‌ تحصن در برخی از مدارس شهرهای سنندج، بانه، سقز، مریوان، کرمانشاه، اصفهان، شیراز، بابل، کرج، البرز، جلفا،‌خمینی شهر، ایوان غرب، اردبیل، یزد، شهریار تهران،‌ شهر جم در استان بوشهر، همدان،‌ لامرد، کازرون و دیواندره انجام شده است.

پیش از این، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای خواستار برگزاری تحصن معلمان در دفاتر مدارس در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه شده بود.

این شورا هدف از تحصن را «مجبور شدن حاکمان به انجام وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تامین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه و نیز تامین معیشت و احترام به منزلت معلمان» دانسته بود.

«تامین و تضمین بودجه عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته، آموزش رایگان، اجرای فاز دوم رتبه بندی، توقف طرح معلم تمام وقت و پایان روند پرونده سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان زندانی» از خواسته‌های اعلام شده در بیانیه این شورا بودند.

در حال حاضر شماری از فعالان صنفی معلمان مانند اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی،‌ روح الله مردانی و عبدالرضا قنبری به اتهام‌های امنیتی زندانی هستند.

همچنین در مهرماه،‌ عباس واحدیان بازداشت شد. اتهام و دلیل بازداشت این فعال صنفی معلمان اعلام نشده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در بخشی از بیانیه خود با اشاره به اینکه مسئولان قوای سه گانه «اراده و تمایلی» به حل مشکلات نظام بحرانی آموزشی ایران ندارند،‌ از طرح معلم تمام وقت انتقاد کرده و آن را «ضد آموزشی و ضد معلمی» نامیده بود.

این تشکل صنفی معلمان اشاره کرده بود که بر اساس این طرح، قرار است معلمان بیش از گذشته با «دستمزد و حقوق پایین استثمار شوند».

در این بیانیه همچنین از نهادهای امنیتی و حراست‌های آموزش و پرورش انتقاد شده بود که ضمن ادامه خط پرونده‌سازی و سرکوب فعالان،‌ به فعالان صنفی اتهام اخلاقی و روانی می‌زنند.

۲۰:۰۱ ۲۱.۸.۱۳۹۷

ادامه اعتراض‌های کارگری در استان خوزستان

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز دوشنبه به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. همچنین کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز با برگزاری یک راهپیمایی در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

همزمان گزارش‌هایی در مورد تجمع‌ها و اعتصاب‌های کارگران در چند شهر دیگر استان خوزستان ماند خرمشهر و آبادان در روزهای اخیر منتشر شده است.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که از روز دوشنبه گذشته اعتصاب و تجمع کرده‌اند،‌ خواستار پرداخت سه ماه دستمزد و تعیین تکلیف مالکیت این واحد کشاورزی – صنعتی هستند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعلام آنچه بی‌کفایتی کارفرمای خصوصی شرکت نامیده‌اند، خواستار واگذاری مالکیت این واحد به کارگران و اداره آن از سوی یک شورای کارگری و یا بازگرداندن مالکیت شرکت به بخش دولتی و نظارت شورای کارگری بر اداره آن شده‌اند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نیز روز دوشنبه و در سومین روز اعتراض صنفی خود در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد و نیز احتمال از کار افتادن چرخ تولید در این مجتمع به دلیل کمبود مواد اولیه، راهپیمایی و در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

پیشتر غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، روز یکشنبه درباره‌ اعتراض‌های کارگری روزهای اخیر در این استان به وبسایت انصاف نیوز گفته بود: «درحال چیدن تمهیداتی برای حل مشکل هستیم».

۱۹:۵۸ ۲۱.۸.۱۳۹۷

تچمع کارگران روغن نباتی جهان در مقابل استانداری زنجان

کارگران روغن نباتی جهان در زنجان برای چندمین بار در ماه‌های اخیر در مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ این تجمع در اعتراض به تحقق نیافتن مطالبات صنفی‌شان انجام شد و کارگران روغن نباتی جهان خواستار رسیدگی مسئولان به مسائل و مشکلات خود شدند.

در سالیان اخیر،‌ تجمع‌ها و اعتراض‌های کارگران در مناطق مختلف ایران بر سر مسایلی مانند پرداخت نشدن دستمزدها انجام شده است.

۰۲:۲۸ ۲۰.۸.۱۳۹۷

تجمع کارگران هفت تپه و گروه ملی صنعتی فولاد ایران

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه روز شنبه به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. همچنین کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز هم در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

بر اساس گزارش ها، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که از روز دوشنبه گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه دستمزد اعتصاب و تجمع کرده اند، خواستار تعیین تکلیف مالکیت این واحد هستند.

گزارش ها در روزهای اخیر حاکی از دستگیری یا متواری شدن کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت تپه است که مالکیت این واحد را از اسفند سال ۹۴ برعهده دارد. با این همه، مقام های قضایی تاکنون در مورد وضعیت او سخن نگفته اند.

کارگران نیشکر هفت تپه خواستار واگذاری مالکیت این واحد به کارگران و اداره آن از سوی یک شورای کارگری و یا بازگرداندن مالکیت شرکت به بخش دولتی هستند.

از سوی دیگر، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد خود و نیز احتمال از کار افتادن چرخ تولید در این مجتمع با چهار هزار کارگر در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

در سالیان اخیر، پرداخت نشدن دستمزدها تبدیل به یکی از مشکلات بزرگ کارگران در بخش های زیادی از ایران شده است. این وضعیت اعتراض و اعتصاب آنان را به همراه داشته است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG