لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۶

خبرخوان

خبرهای ضد و نقیض درباره منشا بوی بد در تهران

خبرگزاری ایسنا از انتشار بوی نامطبوع در بخش وسیعی از شهر تهران خبر داده است. روزنامه ایران در خبری اعلام کرد منشا بوی بد در تهران ترکیدگی شبکه فاضلاب در میدان انقلاب است. با این حال خبرآنلاین به نقل از منابع خبری خود دلیل این بو را به احتمال زیاد نشت یکی از مراکز پالایشگاهی و یا گازی در تهران دانسته است.

خبر تکمیلی: به گزارش ایرنا سخنگوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام براساس گزارش آبفا، شرکت گاز و پالایشگاه تهران هیچ حادثه‌ای در تاسیسات این نهادها رخ نداده است.

در واکنش به خبرهای منتشر شده روابط عمومی فاضلاب تهران اعلام کرد تاکنون هیچ گزارشی از ترکیدگی شبکه فاضلاب اعلام نشده و با توجه به شیب‌دار بودن کانال‌های فاضلاب اگر ترکیدگی روی داده بود باید از نقطه‌ای دیگر فاضلاب بیرون می‌زد در حالی که این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

در همین زمینه مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی به ایسنا گفت بویی که در تهران حس می‌شود ناشی از گوگرد نیست و ربطی به آتش‌فشان دماوند ندارد.

پیش از این رئیس اداره محیط زیست شهر تهران گفته بود: «منشاء بوی نامطبوع در شهر تهران که عمدتا در مناطق مرکزی پایتخت انتشار یافته است هنوز مشخص نیست و تیم‌های آتش‌نشانی و محیط زیست در تلاش هستند تا منشاء آن را پیدا کنند.»

رئیس داره محیط زیست شهر تهران همچنین از شهروندان خواسته بود که اگر مورد مشکوکی در سطح شهر دیدند آن را به محیط زیست یا آتش‌نشانی اطلاع دهند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وکيل الکسی ناوالنی به جرم فراخوان تظاهرات بدون مجوز بازداشت شد

ليوبوف سوبول، وکيل الکسی ناوالنی منتقد سرسخت کرملين، روز پنجشنبه دوم بهمن به جرم فراخوان تظاهرات بدون مجوز برای روز شنبه ۴ بهمن در حمايت از آقای ناوالنی توسط پليس بازداشت شد.

ولاديمير وورونين، وکيل خانم سوبول روز پنجشنبه در توئيتی نوشت ماموران پليس خودروی او را متوقف کرده و خانم سوبول را برای تفهيم اتهام به پاسگاه پليس بردند. قبل از آن هم سه مامور برای دادن يک هشدار کتبی از سوی دادستانی مسکو در مورد برنامه ريزی اين تظاهرات به منزل خانم سوبول مراجعه کرده بودند.

اوايل روز پنجشنبه نيز يک وکيل تبعه بلاروس که در بنياد مبارزه با فساد آقای ناوانی کار می‌کند به مدت کوتاهی بازداشت و به او اطلاع داده شد که قبل از روز ششم بهمن بايد روسيه را ترک کند.

روز ۲۹ دی در يک دادرسی کوتاه که آقای ناوالنی آن را «تمسخر عدالت» توصيف کرد قاضی حکم بازداشت او تا روز ۱۵ فوريه را صادر کرد. تا آن زمان حکم سه سال حبس تعليقی آقای ناوالنی که در سال ۲۰۱۴ و به جرم اختلاص صادر شده بود مورد بازبينی قرار خواهد گرفت و در صورت اثبات جرم او ممکن است به حدود سه سال زندان محکوم شود.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

آتش‌سوزی در بزرگترین مجتمع ساخت واکسن جهان در هند

آتش‌سوزی در بزرگترین مجتمع ساخت واکسن جهان واقع در غرب هند منجر به کشته شدن ۵ نفر شد.

دولت هند روز پنج‌شنبه دوم بهمن‌ماه با اعلام این خبر گفته است آتش‌سوزی در مجتمع «انستیتو سرم» احتمالا به خاطر اختلال در سیستم برق ساختمان بوده، اما مشکلی بر فعالیت واحد تولید واکسن کرونا ایجاد نکرده است.

در این مجتمع نه تنها تولید واکسن بومی کرونا با نام «نواواکس» که قرار است تا دو ماه آینده به بازار بیاید، در حال انجام است، بلکه مجوز تولید واکسن مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا نیز به این مجتمع داده شده و کار ساخت واکسن در حال انجام است.

دولت هند امیدوار است ماهانه ۵۰ میلیون شهروند خود را با واکسن‌های تولیدی مجتمع «انستیتو سرم» علیه کرونا واکسیناسیون کند. از طرفی قرار است بخش عمده‌ای از واکسن‌های مورد نیاز برخی کشورها از جمله بنگلادش و برزیل در همین مجتمع ساخته شود.

دولت هند پنج‌شنبه اعلام کرد به همه شهروندان و کشورهای خارجی اطمینان می‌دهد آتش‌سوزی هیچ تاثیری بر روند تولید واکسن کرونا ندارد و هند تمام تعهدات خود را به موقع انجام خواهد داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ف.ق/س.ن

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس: ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی در کشور به ۴ درصد جامعه تعلق دارد

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اشاره به این که ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی در کشور به ۴ درصد جامعه تعلق دارد، از فاصله طبقاتی در کشور و بودجه سال ۱۴۰۰ انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی روز پنج‌شنبه دوم بهمن ماه گفت: «۷۰ درصد سپرده‌های بانکی برای یک درصد و ۹۰ درصد از آنها برای ۴ درصد جامعه است.»

آقای زاکانی در ادامه افزود: «بین کمترین و بیشترین مصرف گوشت در سال به صورت میانگین برای هر نفر در خانواده‌های فقیر یک کیلو گوشت و برای خانواده‌های ثروتمند تا ۹۶ کیلو در سال مصرف وجود دارد.»

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه ۱۳۹۹ به ۴۶.۲ درصد رسیده است.

تورم نقطه‌ای به معنی رشد قیمت مجموعه‌ای از کالا‌ها و خدمات در یک ماه مشخص نسبت به ماه مشابه سال قبل آن است.

جزئیات گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد خانوارهای ایرانی در یک سال گذشته برای خرید اقلام «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نزدیک به ۶۰ درصد و برای «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۴۰ درصد هزینه بیشتری پرداخت کرده‌اند.

آقای زاکانی در ادامه گفت که بودجه‌بندی سال ۹۹ بر اساس یک «کار تبلیغی» علیه تحریم‌های ترامپ بر مبنای فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت ۵۰ دلاری بسته شد و ۲۷۳ هزار میلیارد تومان کسری در سال ۹۹ به بار آورد.

او در ادامه ضمن انتقاد از بودجه ۱۴۰۰ از کسری ۳۳۲ هزار میلیارد تومانی بودجه در خوشبینانه‌ترین حالت در سال آینده خبر داد.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران پیش از این خواستار رد کلیات بودجه پیشنهادی دولت توسط مجلس شده بود.

نمایندگان منتقد بودجه ۱۴۰۰ می‌گویند دولت در بودجه آینده وابستگی به نفت را حدود پنج برابر افزایش داده و افزایش اتکا به نفت با دستورات رهبر جمهوری اسلامی در تضاد است.

آمریکا به برنامه کوواکس برای تأمین واکسن کرونا می‌پیوندد

آنتونی فاوچی، مشاور پزشکی دولت آمریکا

آنتونی فاوچی، مشاور پزشکی دولت آمریکا می‌گوید پس از پیوستن دوباره آمریکا به سازمان جهانی بهداشت، واشینگتن قصد دارد در برنامه جهانی کوواکس که به تأمین واکسن کرونا برای کشورهای فقیر مربوط می‌شود، مشارکت کند.

آقای فاوچی روز پنج‌شنبه خطاب به سازمان جهانی بهداشت گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا یک فرمان اجرایی در این باره صادر خواهد کرد.

او با اشاره به فرمان اخیر جو بایدن برای پیوستن دوباره به سازمان جهانی بهداشت گفت که واشینگتن در پیشبرد و اصلاح این سازمان همکاری خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با انتقاد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت، آمریکا را از عضویت در این سازمان خارج کرده بود.

دو بهایی دیگر در ایران به حبس محکوم شدند

تصویر سمت راست متعلق به نگین تدریسی و تصویر سمت چپ مربوط به سوفیا مبینی دو شهروند بهایی است که به حبس محکوم شده‌اند

خبرها از ایران از محکومیت دو بهایی دیگر به حبس حکایت دارد. از جمله مصادیق اتهامات آنها «پرداخت شهریه کلاس یک تبعه افغانستان» و نوشتن این جمله عنوان شده است: «مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند».

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز پنج‌شنبه،‌ دوم بهمن‌ماه سوفیا مبینی و نگین تدریسی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد با اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهائیت و ترویج تعلیمات» هر یک به پنج سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این دو بهایی در تاریخ ۴ آبان‌ماه سال ۹۶ در خلال مراسم دویستمین سالگرد تولد «بهاءالله»،‌ پیامبر آیین بهائی توسط مأموران اداره اطلاعات دستگیر، اما پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

سوفیا مبینی و نگین تدریسی در دادگاه بدوی به ریاست قاضی مقیسه با اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی بهایی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ترتیب به ۱۰ و ۵ سال محکوم شده بودند.

در حکم صادره توسط قاضی مقیسه مصادیق اتهامات مطروحه علیه این شهروندان «پرداخت شهریه کلاس زبان یک تبعه افغانستان، دادن مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی، و نوشتن این جمله در دفتر شخصی مبنی بر این که «مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند» عنوان شده بود.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات ایران بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌اند و احکام اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه آنها صادر کرده است.

مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی همواره با اشاره به بازداشت‌ گسترده و احکام سنگین علیه شهروندان بهایی، رفتار حکومت ایران «نقض سیستماتیک» حقوق آنها و نقض حقوق بشر می‌دانند.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ ادامه وضعیت قرمز در استان مازندران

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۳ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و شش هزار و ۲۰۴ بیمار جدید شناسایی شدند.

افزایش نسبی تعداد جان‌باختگان و بیماران جدید شناسایی‌شده در شبانه‌روز گذشته در مقایسه با مدت مشابه در حالی اعلام می‌شود که معاون وزارت بهداشت در مورد افزایش آمار کرونا در روزهای آینده همزمان با موج سرمای هوا هشدار داد.

روز گذشته تعداد جان‌باختگان در یک شبانه‌روز ۸۴ نفر و تعداد بیماران جدید ۶ هزار و ۱۸۲ نفر اعلام شده بود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران هم روز پنج‌شنبه از افزایش ۱.۸ درصدی تمامی شاخص‌های ابتلا به کرونا در پایتخت نسبت به هفته گذشته خبر داد و از تصمیمات اخیر مبنی بر بازگشایی‌های برخی مراکز با وجود شکننده بودن وضعیت پایتخت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیما سادات لاری روز پنج‌شنبه، دوم بهمن‌ماه، همچنین گفت که از مجموع بیماران مبتلا به کرونا در کشور، چهار هزار و ۱۶۸ نفر در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس گزارش خانم لاری، تاکنون مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۵۲۰ نفر و آمار جان‌باختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۱۵۰ نفر رسیده است.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و قربانیان آن همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده و حتی مدیران سازمان نظام پزشکی، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران، ۱۰ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

۱۰ شهر قرمز همگی در استان مازندران واقع شده است.

بازداشت فعالان کُرد در غرب ایران ادامه دارد

در ادامه بازداشت فعالان مدنی در شهرهای کردنشین ایران، شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید تعداد این بازداشت‌شدگان به ۴۱ نفر رسیده است.

این نهاد که اخبار مربوط به مناطق کردنشین را منتشر می‌کند گفته است که در دو روز گذشته، ۱۳ نفر در شهرهای بوکان، پیرانشهر و نقده بازداشت شده‌اند.

موج بازداشت افراد فعال در زمینه‌های مختلف مدنی، فرهنگی و محیط زیست از روز ۲۰ دی در شهرهای مهاباد، بوکان، مریوان، سنندج، پیرانشهر و نقده آغاز شد و گزارش‌هایی نیز از بازداشت شهروندان کُرد در شهرهای کرج و تهران منتشر شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که از میان ۴۱ نفر بازداشتی تاکنون تنها یک نفر آزاد شده است و اتهام بازداشت‌شدگان مشخص نیست.

خودداری کارگران در کوت عبدالله از جمع‌آوری زباله به دلیل عدم دریافت حقوق

تصویری از انباشت زباله در کوت عبدالله به دنبال دست کشیدن یک‌ماهه کارگران شهرداری این شهر از کار

کارگران شهرداری کوت عبدالله در استان خوزستان حدود یک ماه است که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق از جمع‌آوری زباله سر باز زده‌اند، اما اعتراض آنها هم‌چنان بی‌پاسخ مانده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا در روز پنج‌شنبه، دوم بهمن‌ماه، کارگران بخش خدماتی و فضای سبز شهرداری کوت عبدالله با همراهی ۳۰۰ نفر از کارگران واحد اجرائیات برای وصول مطالبات معوقه خود از حدود یک ماه پیش به نشانه اعتراض دست از کار کشیده‌اند.

این چندمین حرکت اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله در شهرستان کارون از ابتدای امسال است.

شهردار سابق کوت عبدالله در مردادماه امسال در پی اعتراض چندباره کارگران گفته بود که این شهرداری هر ماه حدود ۱۸ میلیارد ریال تنها برای پرداخت حقوق کارگران کمبود بودجه دارد.

به گفته آرش دُر، شهرداری فعلی کوت عبدالله، مطالبات مورد اعتراض کارگران پرداخت نشدن حقوق سه ماه مهر، آبان و آذر و ۲۰ درصد از حقوق شهریورماه است.

به گفته این کارگران، مسئولان شهرداری و پیمانکاران تاکنون پاسخی به مطالبات این کارگران نداده‌اند.

کوت عبدالله در زمستان ۱۳۹۱ با تصویب هیئت دولت و برخلاف مخالفت‌های شدید مردم به عنوان یک شهر مستقل تبدیل به مرکز شهرستان کارون در استان خوزستان شد.

این منطقه با وجود ۱۸۰ هزار نفر جمعیت از کمترین امکانات شهری و بهداشتی برخوردار است.

عدم دسترسی به آب آشامیدنی تصفیه‌شده و فاضلاب شهری روباز که منجر به سرریز شدن آن به خیابان‌ها و کوچه‌های منطقه در زمان بارندگی می‌شود، از جمله مشکلات مردم این شهر به شمار می‌رود.

دولت بایدن اخراج مهاجران غیرقانونی از خاک آمریکا را تا صد روز معلق کرد

مهاجران غیرقانونی مکزیکی در بیابان‌های آریزونا

دولت جو بایدن روز چهارشنبه اخراج بخشی از مهاجران غیرقانونی از خاک آمریکا را به مدت ۱۰۰ روز به حال تعلیق درآورد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا با صدور بخشنامه‌ای نوشت که دولت بایدن قصد دارد در این مدت روند جاری اخراج مهاجران را بررسی کند تا ببیند آیا عادلانه و کارآمد است و امنیت همگانی را تأمین می‌کند یا خیر.

این بخشنامه همچنین می‌نویسد که طی این مهلت قانونی، منابع دولتی فرصت می‌یابند بر مشکلات جاری در مرز با مکزیک تمرکز کنند و به تطبیق قوانین پناهندگی و مهاجرتی آمریکا با حقوق بشر اقدام کنند.

این مهلت ۱۰۰ روزه شامل افرادی که پس از اول نوامبر، سه ماه پیش، به آمریکا آمده‌اند یا مظنون به تروریسم یا جاسوسی هستند نمی‌شود.

دادن چنین مهلتی یکی از قول‌های جو بایدن در جریان کارزار انتخاباتی او بود.

آقای بایدن در اولین روز کاری خود ۱۷ فرمان ریاست‌جمهوری امضا کرد که لغو محدودیت سفر شهروندان چند کشورِ با اکثریت مسلمان، از جمله ایران، یکی از آنها بود.

هشدار وزارت بهداشت درباره اوج‌گیری کرونا همزمان با کاهش دمای هوا

معاون وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه درباره افزایش آمار کرونا در روزهای آینده همزمان با موج سرمای هوا هشدار داد.

ایرج حریرچی شامگاه اول بهمن‌ماه در یک برنامه تلویزیونی گفت کاهش دما که منجر به تجمع افراد در فضاهای بسته و خودروها می‌شود، افزایش میزان ابتلا به کرونا را در پی خواهد داشت.

آقای حریرچی ضمن ابراز نگرانی دوباره از تاب‌آوری کادر درمان با اوج‌گیری دوباره کرونا گفت: «در پیک‌های جدید، زمانی که کنترل بیماری از توان کادر درمان خارج می‌شود، میزان فوتی‌ها سه برابر شرایط پیش از اوج‌گیری می‌شود.»

از اواخر آذرماه، مقامات وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای جدی همواره از کاهش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در کشور خبر داده‌اند. اما در روزهای گذشته همزمان با افزایش تعداد شهرهای قرمز در مازندران، برگزاری مراسم‌های مذهبی و افزایش آمار سفرها به‌ویژه به شهرهای جنوبی کشور، اوج‌گیری دوباره کرونا در بهمن‌ماه از جمله نگران‌هایی است که بارها به آن اشاره کرده‌اند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران هم روز پنج‌شنبه، دوم بهمن‌ماه، از افزایش ۱.۸ درصدی کلیه شاخص‌های ابتلا به کرونا در پایتخت نسبت به هفته گذشته خبر داد و از تصمیمات اخیر مبنی بر بازگشایی‌های برخی مراکز با وجود شکننده بودن وضعیت پایتخت انتقاد کرد.

وزیر آموزش و پرورش ایران روز ۲۵ دی‌ماه از بازگشایی مدارس در شهرهایی که از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار ندارند، خبر داده و گفته بود: «مطالعات نشان می‌دهد تاثیر تعیین‌کننده‌ای بین بازگشایی و شیوع بیماری کرونا وجود ندارد.»

این اظهارات با انتقادهای بسیاری از سوی کارشناسان و مقامات وزارت بهداشت مواجه شد.

از ابتدای سال ۹۹ «روزانه ۱۵ نفر» بر اثر خودکشی جان باخته‌اند

بر اساس آمارهای پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۹ به طور میانگین روزانه ۱۵ نفر در ایران در سال جاری جان خود را بر اثر خودکشی از دست داده‌اند.

در گزارشی که روزنامه «اعتماد» روز چهارشنبه، اول بهمن‌ماه، منتشر کرده است، از قول یک منبع آگاه در سازمان پزشکی قانونی ایران آمده است که آمار خودکشی از ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴.۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی در هشت ماه نخست سال ۱۳۹۸، تعداد کل قربانیان خودکشی در کشور ۳۴۴۴ نفر بوده است، اما این آمار در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ با ۴.۲ درصد افزایش به ۳۵۸۹ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که بر اساس گزارش‌های منتشرشده تنها در طول یک ماه در فاصله مهر تا آبان ۹۹ شش دانش‌آموز تنها در شهرستان رامهرمز در جنوب ایران دست به خودکشی زده‌اند.

در ماه‌های گذشته اخبار متعددی درباره خودکشی نوجوانان در ایران منتشر شده است. این آمار نشانگر کاهش سن خودکشی در ایران است و بیشتر آن‌ها به دلیل فقر اقتصادی و نابسامانی‌های اجتماعی و خانوادگی رخ داده است

وزارت بهداشت ایران از دو سال گذشته آمار مرگ‌ و میر ناشی از خودکشی در کشور را اعلام نکرده است.

بر اساس آخرین آماری که در سال ۱۳۹۷ از سوی مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ایران منتشر شد، آمار خودکشی در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۷ روندی افزایشی داشته و تا سال ۹۷ تقریبا سالانه حدود ۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، خودکشی منجر به مرگ گزارش شده است.

نسرین ستوده به زندان قرچک بازگشت

نسرین ستوده (عکس از آرشیو)

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر در ایران که در مرخصی درمانی بود، به زندان قرچک بازگشت.

به گفته همسر نسرین ستوده وی چند روز قبل مورد آنژیوگرافی قلب قرار گرفته بود.

رضا خندان، همسر خانم ستوده روز چهارشنبه اول بهمن با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت همسرش، شرایط زندان را فاجعه توصیف کرد و محل نگهداری نسرین ستوده را کابینی ده متری و بدون پنجره توصیف کرد که در آن ۱۲ تخت جا داده شده است.

به نوشته رضا خندان،‌با وجود ویروس کرونا این زندانیان به هیچ وجه نمی‌توانند فاصله کافی را رعایت کنند. به همین دلیل نسرین ستوده در کمتر از سه هفته پس از انتقال به قرچک به ویروس کرونا مبتلا شد.

نسرین ستوده ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او به اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

ادای سوگند سه سناتور جدید؛ دموکرات‌ها اکثریت سنا را در اختیار گرفتند

مراسم ادای سوگند سه سناتور با حضور کامالا هریس

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه با حضور در مجلس سنا و به عنوان رئیس این مجلس مراسم سوگند سه سناتور جدید را برگزار کرد.

با اضافه شدن این سه سناتور دموکرات به سنای آمریکا تعداد اعضای دموکرات و جمهوریخواه در این مجلس برابر شد و با توجه به این که معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در سنا حق رای دارد به این ترتیب اکثریت سنا هم دست دموکرات‌ها افتاد.

با این تحول دموکرات‌ها دستور کار در مجلس سنا را در دست گرفتند و سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت سنا خواهد بود.

الکس پدیا، سیاستمدار دموکرات، به عنوان سناتور ایالات متحده از کالیفرنیا جانشین خانم کامالا هریس در مجلس سنا شد. خانم هریس روز دوشنبه در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن از سمت خود در مجلس سنای ایالات متحده استعفا کرد.

رافائل وارناک و جان اوساف هردو از حزب دموکرات نیز توانستند در دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا به پیروزی برسند.

دموکرات‌ها همچنین در مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار دارند. دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای سال ۲۰۱۰ کنترل سنا را از دست دادند.

وزیر ارتباطات ایران پس از احضار با قرار التزام آزاد شد

محمدجواد آذری جهرمی

دادستانی تهران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به اتهام «گزارش نهاد‌های مردم نهاد، ضابطان و ارگان‌های مختلف است» احضار شده است.

رسانه‌های ایران پیشتر خبر داده بودند که از وزیر ارتباطات از جمله به اتهام «خودداری از اجرای حکم قوه قضاییه برای فیلتر کردن اینستاگرام» شکایت شده و پس از حضور در دادسرا با قرار التزام آزاد شده است.

در اطلاعیه دادستانی تهران اعلام شده که پرونده قضائی آمحمدجواد آذری جهرمی «با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است که در متن منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است.»

دادستانی تهران اعلام کرد که «طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی‌ای صادر نشده است.»

به گفته جمال هادیان، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری،محمدجواد آذری جهرمی پس از بیان توضیحاتی با قرار التزام آزاد شده است.

رضا پهلوی خواستار همبستگی بایدن با مردم ایران شد

شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار نامه‌ای در صفحه تلگرام خود خواستار همبستگی جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا با مردم ایران علیه «دیکتاتوری بی‌رحم و قرون وسطایی جمهوری اسلامی» شد.

آقای پهلوی در این نامه که روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه، همزمان با آغاز کار آقای بایدن در مقام رئیس‌جمهوری جدید آمریکا منتشر کرد، می‌نویسد از این‌که او در جریان کارزار انتخاباتی، تعهد خود را برای پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در خارج از مرزهای آمریکا ابراز کرده، دلگرم شده است.

در ادامه این نامه آمده است: «با توجه به قدرت و شتاب فزاینده جنبش دموکراسی‌‌خواهی و حقوق بشر در کشور من، ایران، هم‌میهنانم امید و انتظار دارند که هم‌زمان با تداوم مبارزه‌شان علیه دیکتاتوری بی‌رحم و قرون وسطایی جمهوری اسلامی، شما و دولت‌تان در همبستگی با آنان بایستید».

آقای بایدن در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که به برجام بازگردد، اما گفته که این کار آسان نخواهد بود.

لوید آستین، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که قرار است هدایت پنتاگون را در دولت آقای بایدن بر عهده گیرد نیز روز چهارشنبه حکومت ایران را تهدیدی برای متحدان آمریکا در منطقه و نیروهایی دانست که در آن‌جا مستقر شده‌اند.

همچنین آوریل هینس، کاندیدای آقای بایدن برای تصدی سمت مدیر اطلاعات ملی روز سه‌شنبه گفت که «راهی درازی در پیش داریم» تا ایران در چارچوب برجام دوباره تحت نظارت شدید قرار گیرد.

بر اساس نامه رضا پهلوی و سایت رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG