لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۹

خبرخوان

حسین کروبی: پدرم هفته‌ای یک بار اجازه دیدار خارج از خانه را دارد

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، خبر داده است که پدرش هفته‌ای یک بار اجازه دیدار خارج از خانه را دارد.

مهدی کروبی، رئیس مجلس سوم و ششم، و از رهبران جنبش سبز، در حصر خانگی به‌سر می‌برد اما بنا بر این گزارش، حسین کروبی می‌گوید که «از حدود دو ماه قبل مأموران امنیتی به آقایان کروبی و موسوی اعلام کردند که هفته‌ای یک بار می‌توانند آنها را به بیرون از حصر و منزلی که خودشان اعلام می‌کنند از دوستان و اقوام ببرند.»

فرزند آقای کروبی افزودهاست که «البته مأموران امنیتی تأکید کردند که اسامی ملاقات شونده‌ها باید به تأیید مقامات امنیتی نیز برسد و در کمیسیون یا هیاتی در این باره تصمیم گرفته خواهد شد که آقای کروبی چه افرادی را می‌تواند ملاقات کند.

آقای کروبی نیز اعلام کردند که تمایل دارند این ملاقات‌ها را از خانوادهٔ شهدا آغاز کنند و به همین منظور ابتدا به دیدار مادر سه شهید شاه‌حسینی رفتند و سپس به دیدار خانواده سه شهید پناهی که در کرج هستند رفتند. در این مدت خانهٔ چند شهید و همچنین یکی از دوستانشان رفته‌اند.

خانواده درجه یک نیز که شامل عروس‌ها و نوه‌ها و ما می‌شود، هرزمان که بخواهند می‌توانند با ایشان دیدار کنند، اما کلید منزل در دست نیروهای امنیتی است و هربار که ما می‌رویم باید آیفون بزنیم و بعد هم در را پشت سر ما قفل می‌کنند و باوجود تأکید خانواده کلید به ما داده نشده‌است.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کرباسچی پس از «ارائه توضیحات» در دادسرا به خانه بازگشت

غلامحسین کرباسچی

محمود علیزاده طباطبایی وکیل غلامحسین کرباسچی اعلام کرد موکلش پس از ارائه توضیحات در دادسرا به منزل بازگشت.

پیشتر گزارش شده بود کرباسچی برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیزی‌‌اش به زندان رفته است. دادگاه انقلاب اصفهان کرباسچی را به خاطر نقد سیاسی خارجی ایران به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

محمود علیزاده طباطبایی در این باره به ایسنا گفت: «کرباسچی برای پاره‌ای از توضیحات به دادسرا احضار شده بود و بعد از ارائه توضیحات به منزل برگشته است.»

«بیش از ۱۰۰» نیروی امنیتی افغان در حمله طالبان کشته شدند

پایگاه نیروهای امنیتی افغان در وردک که هدف حمله قرار گرفت

رویترز به نقل از یک مقام وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد در حمله طالبان به یک پایگاه نظامی در مرکز افغانستان بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشته شدند.

این مقام افغان که نخواسته نامش فاش شود، به رویترز گفت برپایه اطلاعات رسیده ۱۲۶ نفر در انفجار مقر آموزشی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

یک مقام ولایتی افغانستان نیز شمار کشته‌شدگان را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده است.

شبکه طلوع گزارش داده که مهاجمان انتحاری، حوالی ساعت ۷ صبح دوشنبه به وقت محلی به یک مرکز آموزش‌ نیروهای ویژه امنیت ملی در ولایت میدان وردک حمله کردند.

برپایه این گزارش پنج مهاجم لباس‌های نیروهای دولتی افغان را بر تن داشتند.

به گفته شریف‌الله هوتک، عضو شورای ولایتی میدان وردک، دهها نفر از نیروهای افغان زیر آوار ساختمان گرفتار شده بودند.​

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

رشد اقتصادی چین به پایین‌ترین میزان در سه دهه گذشته رسید

رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۹۰ رسید.

دولت چین روز دوشنبه رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ را ۶.۶ درصد اعلام کرد.

جنگ تجاری با آمریکا، کاهش صادرات، تورم‌زدایی از بخش مسکن و افت سرمایه‌گذاری خارجی از جمله علل کاهش آهنگ رشد اقتصادی چین عنوان شده است.

پیشتر مقام‌های بلندپایه چین اعلام کرده بودند که پکن به دنبال تغییر الگوی رشد اقتصادی از رویکرد کمی به رویکرد کیفی و پایدار است.

چین با صرف مقادیری هنگفت از خزانه دولت از جمله در مسکن و ترابری رشد اقتصادی خود را در سال‌های اخیر بالا نگاه داشته است.

مطابق معیار متدوال «تولید ناخالص داخلی» چین هم‌اکنون دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا است.

واکنش قدیانی به طراحی سوخته: رهبر مسبب اصلی تمامی این اعمال است

 ابوالفضل قدیانی عضو سازمان مجاهدین انقلاب

ابوالفضل قدیانی عضو سازمان مجاهدین انقلاب در واکنش به برخوردهای صورت گرفته با اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و پخش فیلم طراحی سوخته «مسبب اصلی تمامی این اعمال» را رهبر جمهوری اسلامی دانست.

قدیانی در یادداشتی که وبسایت کلمه آن را منتشر کرده، با اشاره به گفته‌های اسماعیل بخشی در مورد «شکنجه» و خواسته او برای مناظره با وزیر اطلاعات نوشت: «کار به جایی رسید که از هر سه قوه علیه شاکی ستمدیده اتخاذ موضع شد و با تعجب شاهد موضع تأسف‌بار سخنگوی دولت به اصطلاح اعتدال‌گرای مورد حمایت اصلاح‌طلبان بودیم که کاسه داغ‌تر از آش شد و خواهان شکایت شکنجه‌گر علیه شکنجه‌شده گردید.»

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب می‌افزاید: «بعد نوبت به قوه قضاییه رسید که دادستان کل کشور انواع و اقسام جرم‌ها را به شکنجه‌شده مظلوم اسماعیل بخشی نسبت داد و ماهیت قوه قضابیه را یک بار دیگر افشا نمود...»

وی با اشاره به اظهارات محمدجعفر منتظری که گفته بود حقوق بشر دست و پای اجرای شرع را بسته، نوشت: «البته از دادستانی که سقف تفکرش در این حد است که می‌خواهد با دست بریدن و خون ریختن، کشوری را که توسط نظام جمهوری اسلامی ویران گردیده اصلاح کند بیش از این نمی‌توان انتظار داشت. اما این داستان را پخش فیلم رسوا و ننگین "طراحی سوخته" و بعد هم دستگیری خانم قلیان تکمیل می‌کند، سناریویی که افتضاح آن بر خود نویسندگان و اجراکنندگان واضح است...»

قدیانی در ادامه با «مستبد» خواندن آیت‌الله خامنه‌ای، وی را «مسبب اصلی تمامی این اعمال» دانسته‌ است.

پس از پخش مستند طراحی سوخته که به «اعترافات» اسماعیل بخشی و سپیده قلیان دو فعال کارگری مربوط بود، این دو بار دیگر بازداشت شدند. در این فیلم این دو فعال کارگری به جریانات وابسته به خارج معرفی می‌شوند.

آفریقای جنوبی: از این پول‌ها برای وام دادن به زیمبابوه نداریم

ناآرامی‌های زیمبابوه در ماه ژانویه ۲۰۱۹

سخنگوی وزارت دارایی آفریقای جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد این کشور درخواست وام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیارد دلاری زیمبابوه را در ماه دسامبر رد کرده است.

جابولانی سیکاکانه سخنگوی وزارت دارایی گفت: «آفریقای جنوبی چنین پول‌هایی ندارد.»

زیمبابوه که در همسایگی آفریقای جنوبی قرار دارد در روزهای اخیر شاهد ناآرامی‌ها در واکنش به افزایش بهای سوخت است.

موافقت وزیران خارجه اتحادیه اروپا با تحریم چند شهروند روسیه و سوریه

قرا بود تصمیم‌گیری در مورد ایران نیز در دستور کار نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا باشد که بررسی این موضوع به تعویق افتاد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه در بروکسل گرد هم آمدند با اعمال تحریم علیه چندین شهروند روسیه و سوریه موافقت کردند.

تصمیم این افراد مبنی بر توقیف اموال و صادر نکردن روادید علیه ۴ تبعه روسیه، ۵ تبعه سوریه و یک نهاد سوری به دلیل ظن دست داشتن آنها در حملات شیمیایی در سوریه و همچنین مسمومین سرگئی اسکریپال و دخترش در بریتانیا گرفته شد.

اتباع روسیه که هدف این تحریم‌ها قرار گرفتند افسران اطلاعاتی روسیه هستند که دو تن از آنها با پاسپورت‌های جعلی برای اقدام علیه آقای اسکریپال که یک مأمور پیشین اطلاعاتی روسیه بوده، به بریتانیا سفر کردند.

پیشتر گفته شده بود که در جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا، تصمیم‌گیری درباره ایران درباره مسائل مختلف میان طرفین هم اعلام خواهد شد، که هفته گذشته یک مقام ارشد اتحادیه اروپا از به تعویق افتادن این موضوع خبر داد.

نصیرزاده: بی‌صبرانه آماده نبرد با اسرائیل و محو آنها از روی زمین هستیم

عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی روز دوشنبه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «جوانان نیروی هوایی بی‌صبرانه و با تمام وجود آماده نبرد با رژیم صهیونیستی و محو آنها از روی زمین هستند.»

فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران ادامه داد: «برخی از همین جوانان با حضور در صحنه‌های مختلف عملیاتی و رزمی، پس از پایان آن به شدت احساس دلتنگی می‌کنند و دوباره درخواست حضور دارند که به همین دلیل حضور جوانان در این صحنه‌ها برای کسب تجارب بیشتر برای ما بسیار با اهمیت است.»

او افزود: «نسل‌های بعدی ما با قوت در حال فراگیری دانش لازم برای روز موعود و نابودی اسرائیل هستند.»

کرباسچی برای اجرای حکم زندان بازداشت شد

غلامحسین کرباسچی

براساس گزارش رسانه‌های ایران، غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، روز دوشنبه برای اجرای حکم یک سال زندان خود بازداشت شد.

براساس گزارش‌ها، وی به دلیل حکمی که توسط دادگاه اصفهان صادر شده بود بازداشت شده است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اردیبهشت‌ماه سال گذشته در اصفهان از سیاست خارجی جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کرده و گفته بود که «دستگاه‌های بی‌حساب و کتاب»، «به اسم دفاع از حرم» درگیر جنگ در عراق و سوریه شده‌اند.

وی با بیان این که «بگذارید از توان دیپلماسی برای حل مسائل منطقه استفاده کنیم»٬ اضافه کرده بود که «ما هم دلمان می‌خواهد که در سوریه و لبنان و یمن و… صلح برقرار بشود، دفاع از مظلوم بشود، شیعیان آنجا تقویت بشوند، ولی آیا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و اینها درست می‌شود؟».

آقای کرباسچی همچنین سال گذشته با شکایت سازمان اطلاعات سپاه به یک سال زندان محکوم شده بود. دلیل صدور این حکم سخنان او و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» اعلام شده بود.

کرباسچی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در منطقه را زیر سؤال برد
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

حمله طالبان به یک پایگاه نظامی در شرق افغانستان

افراد مسلح طالبان مسئولیت حمله به یک پایگاه نظامی در استان وَردَک را بر عهده گرفتند.
در حمله به این یک پایگاه که محل آموزش نیروی پلیس نیز بود، دست‌کم دوازده تن کشته شدند. یک مقام ولایت وردک به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که تعداد کشته‌شدگان بیش از بیست نفر بوده‌است. ابتدا انفجاری انتحاری بوسیله خودرو در مقابل این پایگاه روی داد و سپس افراد مسلح به پایگاه حمله کردند.

در حالیکه طالبان مذاکره با آمریکا و سایر کشورها را ادامه می‌دهد، در ماه‌های اخیر بر حملات خود در افغانستان افزوده‌است.

نامه تعدادی از وزیران به خامنه‌ای دربارهٔ تسریع بررسی لوایح مربوط به پول‌شویی

علیرضا رحیمی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید تعدادی از وزرای کابینه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار «تأکید مستقیم» او به تسریع در بررسی لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی شدند.

آقای رحیمی که از اعضای هیئت رئیسه مجلس نیز هست در توئیتی نوشت یک عضو جبهه پایداری این نامه را که آقای رحیمی «مشفقانه» خوانده، تعبیر به تهدید به استعفای جمعی از کابینه کرده‌است.

پیشتر خبرگزاری‌های داخلی ایران دربارهٔ این نامه و تهدید به استعفای وزرا خبر داده بودند.

پیش از این تعدادی از کانال‌های تلگرامی نزدیک به جبهه پایداری نیز خبر داده بودند که تعدادی از وزرای دولت با ارسال نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی «درصدد تحمیل اف‌ای‌تی‌اف» هستند و تهدید کرده‌اند که در صورت تصویب نشدن این لایحه استعفا خواهند کرد.

اما برخی نمایندگان مجلس، هم نامه و هم موضوع تهدید به استعفا را تکذیب کرده‌اند.

دو لایحه از لوایح چهارگانه در زمینه شفافیت مالی و مبارزه با پول‌شویی در مسیر تصویب نهایی با مشکل مواجه شده‌اند. مخالفان پیوستن ایران به این مقررات می‌گویند با تصویب این لوایح، راه برای اعطای کمک مالی به به گروه‌هایی مانند حماس، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مشابه مسدود می‌شود.

پیشتر علی لاریجانی، رئیس، و برخی دیگر از نمایندگان مجلس تأکید کرده بودند که بانک‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که شرط همکاری با ایران تصویب لوایح گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) است.

معاون وزیر خارجه لهستان با همتای ایرانی خود در تهران دیدار کرد

رسانه‌های داخلی ایران از سفر یک هیئت دیپلماتیک لهستانی به تهران خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا این هیئت که به ریاست معاون وزیر خارجه لهستان به تهران رفته روز دوشنبه با عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرده‌است.

این گزارش‌ها، سفر اخیر هیئت لهستانی را با برگزاری نشست ورشو دربارهٔ آینده خاورمیانه در ماه آینده میلادی مرتبط ارزیابی کرده‌اند. هیئت لهستانی دربارهٔ این سفر، هنوز اظهار نظر نکرده‌است. برگزاری این نشست به ابتکار آمریکا و در پایتخت لهستان، به شدت مورد انتقاد ایران قرار گرفته‌است. در همین راستا کاردار لهستان به وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نشست روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن در ورشو با موضوع «پیشبرد آینده‌ای با صلح و ثبات در خاورمیانه» قرار است میزبان نمایندگانی از ده‌ها کشور باشد. تمرکز این نشست، نقش ایران در خاورمیانه است.

اینترفکس: سوریه بیش از ۳۰ موشک پرتاب‌شده از اسرائیل را رهگیری کرده‌است

خبرگزاری روسی اینترفکس می‌گوید پدافند هوایی ارتش سوریه «بیش از ۳۰ موشک کروز و هدایت‌شونده» را در جریان حملات اسرائیل به آن کشور در روز یک‌شنبه، «رهگیری و منهدم کرده‌است».

اینترفکس این خبر را به‌نقل از «مرکز کنترل دفاعی» روسیه منتشر کرده‌است.

خبرگزاری روسی ریا نیز گزارش داده‌است که حملات هوایی اسرائیل به فرودگاهی در جنوب‌شرقی دمشق «به کشته شدن چهار سرباز سوری و زخمی شدن شش تن دیگر» انجامیده‌است.

خبرهای تازه از حملات اخیر روز دوشنبه منتشر شده‌است.

ارتش اسرائیل روز سی دی ماه در بیانیه‌ای گفته بود سامانه پدافند هوایی آن کشور راکتی را که از سوریه به‌سوی بلندی‌های جولان پرتاب شده بود، رهگیری کرده‌است. خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داده بود که پدافند هوایی آن کشور به حملات هوایی اسرائیل در مناطق جنوبی پاسخ داده است.

اسرائیل در عین حال بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده‌است. اسرائیل به سوریه هشدار داده از اقدام تلافی‌جویانه علیه خاک یا نیروهای آن کشور خودداری کند.

مقام‌های اسرائیلی هنوز به گزارش منابع خبری روسیه واکنش نشان نداده‌اند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه و سوریه به‌خاطر «کاربرد سلاح شیمیایی»

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، تحریم‌هایی را علیه شماری از افراد متهم در «حملات شیمیایی» در سوریه و نیز مسمومیت جاسوس دوجانبه روس با عامل اعصاب در بریتانیا، وضع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز دوشنبه شماری از شهروندان سوری را هدف تحریم‌های مسافرتی و مسدودیت‌‌های بانکی و مالی، قرار خواهند داد.

مقام‌های غربی دولت سوریه را متهم به انجام حملات شیمیایی علیه شهروندان خود در برخی مناطق تحت کنترل شورشیان کرده‌اند. دمشق همواره این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

در حال حاضر ۲۵۹ تن از شهروندان سوریه در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارند و روز دوشنبه بر شمار این افراد افزوده خواهد شد.

هنوز جزئیات کامل افرادی که قرار است تحت تحریم‌ها قرار بگیرند منتشر نشده‌است.

وزرای خارجه اتحادیه در عین حال تحریم‌هایی را نیز علیه برخی شهروندان روس، در پیوند با مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ای که به بریتانیا پناهنده شده بود، وضع خواهند کرد.

غرب، دولت روسیه را متهم به دست داشتن در سوءقصد به آقای اسکریپال و دخترش کرده‌است. مسکو این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

ژاپن واردات نفت ایران را «از سر گرفت»

یک مقام رسمی شرکت نفت فوجی به «اس‌اندپی گلوبالز» گفته است این شرکت یک محموله نفت ایران را برای انتقال به ژاپن بار تانکر کرده‌است. این نخستین محموله از زمانی‌ست که ژاپن از معافیت نفتی ۱۸۰ روزه برخوردار شده‌است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشته است «بعد از کشورهای چین، کره جنوبی، هند و ترکیه، ژاپن نیز پروسه واردات نفت از ایران را آغاز کرد».

وب‌سایت اس‌اند‌پی گلوبالز که از منابع مهم تحلیلی و خبری در حوزه انرژی‌ست، گزارش داده که این نخستین بار از زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا و اعطای معافیت‌های محدود است، که ژاپن اقدام به بار زدن محموله‌ای از نفت ایران می‌کند.

فوجی از مشتریان اصلی نفت ایران در ژاپن است.

شرکت‌های ژاپنی اخیرا در مورد مسائل مربوط به بیمه نفت ایران ابراز نگرانی کرده و در انتظار تائیدیه‌های قانونی و بانکی در این زمینه بودند. ژاپن از ماه نوامبر سال گذشته به این سو واردات نفت ایران را متوقف کرده بود.

ایالات متحده در بهار گذشته از «برجام» خارج شد و در آبان ماه تحریم‌های مربوط به صادرات نفت ایران را با در نظر گرفتن برخی معافیت‌ها بازگرداند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند معافیت‌های نفتی ایران تمدید نخواهد شد.

وکیل اسماعیل بخشی: اغوای افکار عمومی خیانت به مردم است

اسماعیل بخشی

فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی در واکنش به پخش مستند «طراحی سوخته» «اغوای افکار عمومی» را «خیانت به مردم و مخاطبین» صدا و سیما دانست.

فرزانه زیلابی در یادداشت خود که سایت امتداد آن را منتشر کرده، می‌افزاید: « اين صحنه‌سازى و بازى نابهنجار بى‌پاسخ نخواهد ماند و موکلم عليه صداوسيما و وزير اطلاعات شکايت مى‌کند.»

این وکیل دادگستری با استناد به اصول ۳۹ و ۲۲ قانون اساسی و ماده ۹۶ قانون آيين دادرسى کيفرى «تهيه فيلم از بازجويى‌ها و انتشار آن در رسانه‌ها توسط دستگاه امنيتى» را «جرم» را دانسته و تاکید کردهپرونده موکلش «در مرحله تحقيقات مقدماتى بوده و هنوز در حد يک ادعا و اتهام احراز و اثبات نشده است.»

«مستند طراحی سوخته» که شنبه شب از صداوسیما پخش شد، فعالیت‌های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را بخشی از یک توطئه متصل به خارج عنوان کرد.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان دو فعال کارگری خوزستانی گفته‌اند که در ایام بازداشت تحت فشار و شکنجه بوده‌اند. این ادعا را مقام‌های دولتی و قضایی رد کرده‌اند.

بعیدی‌نژاد: زاغری هفته‌ای شش‌بار با خانواده‌اش دیدار می‌کند

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا توییت کرده که نازنین زاغری از زمان بازداشت تاکنون، «۴۹ بار» خدمات پزشکی تخصصی دریافت کرده و به طور متوسط، «شش‌بار در هفته» با خانواده‌اش دیدار می‌کند.

این توییت پس از اعتصاب غذای سه‌ روزه خانم زاغری در اعتراض به عدم دسترسی به خدمات پزشکی منتشر شده است. آقای بعیدی‌نژاد در روزهای اخیر از سوی وزیر خارجه بریتانیا در همین رابطه احضار شده بود.

بعیدی‌نژاد همچنین توییت کرده که زاغری در طول مدت حبس، تاکنون «۴۹ بار خدمات تخصصی پزشکی دریافت کرده که شامل ۲۲ مراجعه به فیزیوتراپ، ۱۵ مراجعه به روان‌پزشک، ۸ مراجعه به دندان‌پزشک و ۴ مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است.»

آن‌طور که وی افزوده، «در این مدت زاغری ۲۰۱ بار دخترش گابریلا را ملاقات کرده و به‌طور متوسط هفته‌ای ۶ بار با خانواده‌اش دیدار می‌کند.»

سفیر ایران در بریتانیا همچنین خطاب به شماری از فعالان حقوق بشر که نسبت به پرونده زاغری انتقاد دارند نیز نوشته «نادیده گرفتن هزاران بیمار ایرانی که به دلیل کمبود دارو‌های تخصصی در اثر تحریم‌های آمریکا رنج می‌برند، بی‌عدالتی و دو رویی محض است».

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز پیش‌تر در واکنش به اعتصاب غذای نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، و نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، در زندان مدعی شده بود که «محکومان امنیتی» در ایران از «بهترین» امکانات پزشکی برخوردارند.

زاغری در فروردین ۱۳۹۵، زمانی که همراه دختر خردسالش به ایران سفر کرده بود بازداشت و به «تلاش برای براندازی» حکومت ایران متهم شد؛ اتهام‌هایی که او و وکیلش رد کرده‌اند.

فرود اضطراری هواپیمای مسافربری کاسپین در یزد

هواپیمای ام دی ۸۳. عکس تزئینی است

هواپیمای مسافری شرکت کاسپین با ۱۵۱ مسافر شنبه‌شب به دلیل خاموش شدن موتور شماره یک مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه بین‌المللی یزد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این هواپیما از نوع ام دی بوده و از چابهار به مقصد تهران پرواز می‌کرد.

به گفته محمد جواد ادیب مسئول روابط عمومی اداره کل فرودگاه‌های استان یزد در ساعت ۲:۲۰ دقیقه بامداد روز یکشنبه مسافران این پرواز با هواپیمای جایگزین به مقصد تهران حرکت کردند.

هواپیماهای دست دوم ام دی که ساخت شرکت مک‌دانل داگلاس آمریکا است، در دهه ۷۰ شمسی وارد ایران شدند.

پس از خروج آمریکا از برجام، صنعت هوایی ایران بار دیگر هدف تحریم‌های این کشور قرار گرفت.

ایران ۲ عمان صفر

 علیرضا جهانبخش

علیرضا جهانبخش گل نخست بازی ایران و عمان از مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا را در دقیقه ۳۱ به ثمر رساند.

گل دوم از روی نقطه پنالتی به‌وسیله اشکان دژاگه به به ثمر رسید.

بازی ایران و عمان ساعت۲۰:۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی آغاز شد و با همین نتیجه به پایان رسید.

 حساب توییتر خبرگزاری صدا و سیما پس از پخش «طراحی سوخته» معلق شد

حساب توییتری خبرگزاری صدا و سیما از سوی توییتر روز یکشنبه به حال تعلیق درآمد.

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داده که این تعلیق پس پخش «مستند طراحی سوخته» صورت گرفته است.

پخش «اعترافات» سیپده قلیان و اسماعیل بخشی از نمایندگان شرکت نیشکر هفت‌تپه با اعتراض‌های گسترده‌ در فضای مجازی روبرو شده است.

در همین حال سپیده قلیان روز یکشنبه بار دیگر بازداشت شد. قلیان و اسماعیل بخشی هر دو گفته‌اند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌اند.

 انجمن قلم آمریکا خواستار آزادی فوری مرضیه هاشمی شد

مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی‌وی

انجمن قلم آمریکا با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) خبرنگار آمریکایی تلویزیون دولتی پرس‌ تی‌وی شد.

سوزان نوسل رئیس انجمن قلم آمریکا اظهار داشت بدون اطلاع کافی از دستگیری مرضیه هاشمی این نگرانی وجود دارد که او به خاطر مستند «جان سیاه‌پوستان مهم است» دستگیر شده یا به تلافی بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران، که هر دو به گفته او «نقض فاحش هنجارهای دموکراتیک» است.

رئیس انجمن قلم آمریکا تاکید کرد که اگر بازداشت مرضیه هاشمی دلایل دیگر دارد باید مشخص شود و در غیر این صورت باید فورا آزاد شود.

مرضیه هاشمی ر روز ۲۳ دی ماه در فرودگاه بین‌المللی لامبرت-ست لوی توسط اف‌بی‌آی بازداشت شد.

شمار قربانیان انفجار خط لوله سوخت در مکزیک به ۷۹ نفر رسید

انفجار روز جمعه خط لوله سوخت در مکزیک

شمار قربانیان انفجار روز جمعه خط لوله سوخت در مکزیک به ۷۹ نفر رسید. علت این انفجار که در نزدیکی پالایشگاه اصلی ایالت هیدالگو روی داد، سرقت سوخت عنوان شده است.

به گزارش رویترز بسیاری از ساکنان منطقه که از کمبود سوخت رنج می‌برند برای برداشتن سوخت به محل ترکیدگی لوله رفته بودند.

ماه گذشته میلادی آندرس مانوئل لوپز اوبرادو رئیس جمهور مکزیک برنامه برای مبارزه با سرقت از خطوط سوخت به اجرا درآورد.

دولت می‌گوید سالانه به ارزش ۳ میلیارد دلار سوخت از این خطوط دزدیده می‌شود. پس از توقف انتقال سوخت از لوله‌هایی که توسط گروه‌های قاچاق سوخت انشعاب‌‌کشی شده، مکزیک با کمبود سوخت مواجه شده است.

رئیس جمهور جدید مکزیک دستور داده که تا رفع این معضل از تانکر برای حمل سوخت استفاده شود.

دستگیری دو نفر در ارتباط با بمبگذاری ایرلند شمالی

صحنه انفجار بمب در شهر دری واقع در ایرلند شمالی

‌پلیس ایرلند شمالی دو نفر را به ظن ارتباط با بمبگذاری شنبه‌شب دستگیر کرد.

پلیس می‌گوید احتمال می‌دهد که «ارتش جمهوری‌خواه نوین ایرلند» مسئول این بمبگذاری باشد.

ارتش جمهوری‌خواه نوین ایرلند از گرو‌‌ه‌های کوچکی است که با توافق «جمعه نیک» در سال ۱۹۹۸ میان جمهوری ایرلند و جمهوری‌خواهان ایرلند شمالی از یک سو و بریتانیا مخالف است.

دو مرد مسلح روز شنبه یک خودروی تحویل پیتزا در شهر «دری» را ربودند. این خودرو شنبه‌شب در مقابل دادگستری شهر دری منفجر شد.

به گفته پلیس حدود ۱۰ دقیقه به انفجار این بمب، پلیس از سوی بمبگذاران هشدار دریافت کرد. در این بمبگذاری به کسی آسیب نرسیده است.

حکم زندان و شلاق برای مصطفی برومند از بازداشت‌شدگان دی ماه ۹۶

مصطفی برومند شهروند ساکن مشهد٬ به اتهام «اخلال در نظم عمومی٬ تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» در دادگاه انقلاب مشهد٬ به شش سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

او که در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ بازداشت شد٬ به دلیل ناتوانی خانواده از تامین وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی همچنان در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد.

نامه دانشگاهیان اهل سنت هرمزگان به روحانی در مورد «تبعیض»

تعدادی از دانشگاهیان اهل‌سنت استان هرمزگان، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور ایران از «تبعیض» و «عدم بکارگیری شایستگان اهل‌سنت» در این استان به شدت انتقاد کردند.

در این نامه تاکید شده که مدیران آموزش و پرورش استان هرمزگان از انتصاب مدیران اهل سنت در شهرستان‌های این استان «واهمه دارند».

نویسندگان این نامه همچنین از اینکه بخشدار بخش تازه‌تأسیس «حرا» در شهرستان قشم از میان افراد بومی این بخش منصوب نشده انتقاد کرده‌اند.

پیش از این نیز مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با تاکید بر اینکه وضعیت این اقلیت مذهبی در دولت حسن روحانی «کوچک‌ترین» تغییری نکرده است، با بیان مثال‌هایی گفته بود که در برخی از ادارات سیستان و بلوچستان، تنها بین شش تا دوازده درصد کارمندان اهل سنت هستند.

در دولت اول حسن روحانی، عماد حسینی از نمایندگان اهل سنت مجلس هشتم، به عنوان معاون وزیر نفت و صالح ادیبی به عنوان نخستین سفیر کرد اهل سنت در ویتنام و کامبوج منصوب شدند.

در دولت دوم آقای روحانی نیز سلیمان پاک‌سرشت، از کردهای اهل سنت ایران به عنوان رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور منصوب شد.

همچنین قرار است حمیرا ریگی، فرماندار شهرستان قصرقند در استان سیستان و بلوچستان، به‌عنوان سفیر ایران در برونئی معرفی شود.

حمیرا ریگی نخستین فرماندار زن در دولت حسن روحانی و نخستین فرماندار زن اهل‌ سنت است.

سگ‌گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

به گزارش خبرگزاری میزان، با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات به رئیس کلانتری ۱۶۶ لواسانات استان تهران، سگ‌گردانی در پارک‌های این منطقه ممنوع اعلام شد.

در بخشی از نامه این دستور آمده‌است که اخیراً در پارک دریاچه لواسان دختربپه‌ای «به علت سهل‌انگاری صاحب سگ» با حمله سگ روبه‌رو شده، بنابر این «در راستای پیشگیری از جرم، سگ‌گردانی در پارک‌ها که احتمال حمله به عابرین یا احساس ناامنی برای افرادی که برای پیاده‌روی یا تفریح مراجعه نموده‌اند را به همراه داشته، ممنوع است.»

رئیس حوزه قضایی لواسانات به رئیس کلانتری ۱۶۶ لواسانات تأکید کرده‌است که «با همکاری مأموران شهرداری به محض مشاهده به صاحب سگ متذکر گردند تا سریعاً نسبت به انتقال آن اقدام و در صورت عدم اجرای دستور قضایی نسبت به جلب وی اقدام و نتیجه جهت اقدامات قانونی به این حوزه قضایی اعلام شود.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG