لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۶

خبرخوان

وزارت خارجه ایران بازداشت خبرنگار پرس‌ تی‌وی در آمریکا را «نقض فاحش حقوق بشر» خواند

تنها ساعاتی پس از انتشار خبر بازداشت خبرنگار شبکه پرس تی‌وی در آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران این اتفاق را «نقض فاحش حقوق بشر» خوانده و چنین نظر داد که آمریکا «به کشوری خطرناک برای خبرنگاران تبدیل شده است».

پرس تی‌وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه از بازداشت و حبس خبرنگار خود با نام مرضیه هاشمی در آمریکا خبر داد.

طبق این گزارش، مرضیه هاشمی با نام اصلی ملانی فرانکلین برای دیدار با بستگانش در آمریکا به این کشور سفر کرده بوده که بازداشت می‌شود.

حال بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به بازداشت او مقامات ایالات متحده را به «نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی وی» متهم کرده و گفته است که آمریکا برای خبرنگاران «کشوری خطرناک» است.

گفته این مقام جمهوری اسلامی در حالی است که نام حکومت ایران هر سال در فهرست حکومت‌های «خطرناک» و در زمره «زندان روزنامه‌نگاران» قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای قاسمی همچنین از «برخوردهای غیرانسانی مامورین آمریکایی با خبرنگار پرس تی‌وی» ابراز تاسف کرده است.

احتمالا اشاره این مقام وزارت خارجه ایران به گزارش پرس تی‌وی است که می‌گوید در زندان حجاب از سر خبرنگار ایرانی‌آمریکایی این شبکه «برداشته شده» و ماموران زندان از دادن غذای حلال به او «خودداری کرده‌اند».

دست‌کم دو یا سه روز از بازداشت خانم هاشمی می‌گذرد؛ در این مدت مقامات آمریکایی در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

درخواست ترکیه از جمهوری آذربایجان برای افزایش صادرات گاز در پی توقف تحویل گاز ایران

سخنگوی شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان از درخواست آنکارا برای افزایش صادرات گاز این کشور در پی توقف تحویل گاز ایران به ترکیه خبر داد.

ابراهیم احمداف روز چهارشنبه ششم بهمن به خبرگزاری ریانوستی گفت شرکت ملی نفت آذربایجان به درخواست ترکیه پاسخ مثبت داده است و صادرات گاز را افزایش خواهد داد.

صادرات گاز ایران به ترکیه از ۲۰ دی‌ به مدت ۱۰ روز متوقف شده است. مقامات تهران می‌گویند اشکال فنی باعث اختلال در صادرات گاز شده است، اما ایران طی چند روز گذشته با کسری شدید گاز مواجه بوده و آمارهای رسمی شرکت ملی گاز نشان می‌دهد که جهش در مصرف خانگی گاز، حتی امکان تحویل گاز به صنایع و نیروگاه‌های برقی را به شدت محدود کرده و گاز اضافی برای صادرات وجود ندارد.

در پی توقف صادرات گاز ایران به ترکیه، بخش‌هایی از مناطق شرقی این کشور به‌دلیل کمبود گاز برای نیروگاه‌های برقی دچار خاموشی شده است و برخی شرکت‌ها نیز تولید خود را متوقف کرده‌اند.

الهام شبان، مدیر مرکز مطالعات نفت خزر، در این زمینه به رادیو فردا گفت آذربایجان پارسال بیش از هشت میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرد و برای نخستین بار از مسیر این کشور، حدود ۸.۲ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کرد که ۶۲ درصد بیشتر از تعهد آذربایجان برای صادرات گاز به اروپا در سال ۲۰۲۱ بود.

آقای شبان در ادامه گفت جمهوری آذربایجان مذاکراتی برای افزایش صادرات گاز به ترکیه، همچنین فروش ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا در سال ۲۰۲۲ آغاز کرده است.

قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز ایران به ترکیه در سال ۲۰۲۶ به اتمام خواهد رسید. به غیر از ایران و آذربایجان، روسیه نیز تامین‌کننده گاز ترکیه است.

با استفاده از گزارش‌های ریانوستی و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

نخست‌وزیر بریتانیا استعفا به‌دلیل «جنجال مهمانی‌ها» را رد کرد

بوریس جانسون می‌گوید تمرکز دولت او اکنون روی رشد اقتصادی و پاسخ کشورهای غربی به بحران اوکراین است.

نخست‌وزیر بریتانیا درخواست احزاب مخالف برای استعفا به‌دلیل حضور در مهمانی‌های دوره محدودیت‌های اجتماعی کرونا را رد کرد.

فشارها برای کناره‌گیری بوریس جانسون به دلیل برگزاری چند مهمانی بزرگ در دفتر نخست‌وزیری در دوران ‌قرنطینه حتی در میان اعضای حزب محافظه‌کار نيز افزایش یافته است.

آقای جانسون گفته است نقض آگاهانه قوانین پارلمان بریتانیا توسط وزرا باید به استعفا بینجامد، اما اعلام کرد که حاضر به استعفا نیست و تحقیقات پلیس باید تکمیل شود.

نخست‌وزیر بریتانیا پس از هفته‌ها تکذيب گزارش‌های رسانه‌ها در مورد برگزاری مهمانی در دوران قرنطینه بالاخره ماه گذشته در جلسه پارلمان در اين مورد عذرخواهی کرد، اما گفت که قوانین را نقض نکرده است.

او روز چهارشنبه ششم بهمن در پارلمان بریتانیا در پاسخ به کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر و اپوزیسیون دولت گفت که حاضر به استعفا نیست.

آقای جانسون با اشاره به ادامه تحقیقات پلیس درباره مهمانی‌ها گفت که تمرکز دولت او اکنون روی رشد اقتصادی و پاسخ کشورهای غربی به بحران اوکراین است.

طی روزهای گذشته احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین قوت گرفته است و کشورهای غربی در تلاش برای حل‌وفصل این بحران هستند.

پلیس بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که پرونده تحقیقات پیرامون مهمانی‌های «داونینگ استریت» در دوره قرنطینه کرونا را بررسی می‌کند.

برخی از نمایندگان عضو حزب حاکم پارلمان نیز خواستار استعفای آقای جانسون به خاطر نقض قوانین محدودیت‌های کرونا شده‌اند، اما برای این هدف باید ۵۴ نماینده از ۳۵۹ نماینده محافظه‌کار پارلمان طی نامه‌ای موافقت خود را با برکناری رهبر حزب اعلام کنند.

تاکنون شمار نمایندگان پارلمان که خواهان استعفای آقای جانسون شده‌اند، محرمانه نگه داشته شده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز/د.خ/ک.ر

ادعای سازمان مجاهدین خلق: «۵۰۰ هزار نفر» در ایران بر اثر کرونا جان باخته‌اند

دفن بیماری که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان باخته‌ است.

سازمان مجاهدین خلق می‌گوید بر اساس برآوردهایی که انجام داده است، تاکنون «بیش از ۵۰۰ هزار نفر» در ۵۴۷ شهر ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا «جان خود را از دست داده‌اند».

این سازمان روز سه‌شنبه پنجم بهمن با انتشار بیانیه‌ای، آمارهایی را در این زمینه به تفکیک استانی منتشر کرده اما منابع و شواهدی در مورد نحوه جمع‌آوری اطلاعات خود ارائه نکرده است.

رادیو فردا امکان تایید یا تکذیب آمار ارائه شده از سوی سازمان مجاهدین خلق را ندارد.

به گفته این سازمان مخالف حکومت جمهوری اسلامی، آمار جان‌باختگان کرونا در آذربایجان شرقی ۱۷ هزار و ۲۷۳ نفر، تهران ۱۱۶ هزار و ۷۸۵ نفر، خراسان رضوی ۴۰ هزار و ۲۶۰ نفر، فارس ۱۸ هزار و ۹۵۰ نفر، قم ۱۳ هزار و ۴۵۰ نفر و کردستان هشت هزار و ۲۴۷ نفر بوده است. به همین ترتیب آمارهای دیگری برای تمام استان‌ها ذکر شده است.

سازمان مجاهدین خلق می‌گوید تاکنون «بیش از ۴۹۹ هزار و ۸۰۰ مورد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در ایران رخ داده که تقریباً چهار برابر آخرین آمار رسمی ۱۳۲ هزار و ۲۷۴ نفر [وزارت بهداشت ایران] است».

آمار رسمی کرونا که به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود پیشتر نیز از سوی مسئولان سازمان نظام پزشکی زیر سؤال رفته بود و این مسئولان تعداد واقعی جان‌باختگان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

بر اساس بیانیه سازمان مجاهدین خلق و سایت رادیو فردا/پ.پ/ک.ر

لهستان یک میلیون دُز واکسن آسترازنکا به ایران اهداء کرد

ورود محموله واکسن‌ها از لهستان به تهران. روز پنجم بهمن

دومین محموله یک میلیون دُزی واکسن ضد کرونای آسترازنکا، اهدایی دولت لهستان، روز سه‌شنبه پنجم بهمن وارد فرودگاه امام خمینی تهران شد.

هرچند به گزارش منابع داخلی و خارجی هدف از اهدای این واکسن‌ها «پویش واکسیناسیون پناهندگان افغان ساکن ایران» است، خبرگزاری دولتی ایرنا روز چهارشنبه در این زمینه نوشت: «اعتقاد بر این است که این اهدا به پیشبرد برنامه ملی واکسیناسیون جهت کاهش وضعیت اضطراری در خصوص جمعیت ایران نیز کمک خواهد کرد».

این در حالی است که ایرنا در بخش دیگری از خبر خود گفته که «تمام این محموله به منظور حمایت از پویش واکسیناسیون پناهندگان افغان ساکن ایران است».

وزارت خارجه لهستان نیز روز چهارشنبه در توئیتی اعلام کرد که واکسن‌های اهدایی، برای «پناهجویان افغان ساکن ایران» است.

این واکسن‌ها با کمک کمیسیون اروپا و در پاسخ به درخواست جمهوری اسلامی «در خصوص حمایت از تلاش‌های خود به نفع پناهندگان» به ایران اهدا شده است.

نخستین محموله واکسن‌های اهدایی لهستان شامل یک میلیون دُز واکسن آسترازنکا روز ۲۲ مهر به ایران تحویل شده بود.

ارسال این محموله‌ها به ایران در حالی انجام می‌شود که به نوشته خبرگزاری رویترز، لهستان روز چهارشنبه با ۵۳ هزار و ۴۲۰ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ بالاترین آمار روزانه ابتلا از زمان آغاز همه‌گیری کرونا را تجربه کرد.

افغان‌ها بیشترین جمعیت مهاجران قانونی و غیرقانونی در ایران را تشکیل می‌دهند. بر اساس آخرین آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان در بهمن پارسال، دو و نیم میلیون نفر از اتباع این کشور در ایران به‌سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که موج مهاجرت شهروندان این کشور از مبادی غیر رسمی به دنبال به قدرت رسیدن طالبان در این کشور افزایش یابد.

جمعیت هلال احمر ایران اردیبهشت امسال برای واکسیناسیون اتباع افغان، از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درخواست دو میلیون دُز واکسن کرده بود.

پس از آن روز ۲۵ شهریور امسال خبر رسید که دومین محموله از واکسن‌های اهدایی دولت اتریش، شامل یک میلیون دُز واکسن آسترازنکا، ویژه مهاجران افغان وارد ایران شده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا، پیش از این گفته بود که تنها در صورت تحویل واکسن از سوی کشورهایی که اتباع آن‌ها در ایران به ‌سر می‌برند، این افراد «واکسن رایگان» دریافت خواهند کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ایرنا و توئیت وزارت خارجه لهستان/پ.پ/ک.ر

جزئیات حکم جدید دادگاه برای نرگس محمدی، فعال مدنی، مشخص شد

نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

تقی رحمانی، فعال سیاسی مقیم پاریس و همسر نرگس محمدی، روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه، از جزئیات محکومیت تازه این فعال مدنی خبر داد.

خانم محمدی روز سه‌شنبه سرانجام توانست در تماس تلفنی با خانواده خود در ایران، به شرح جزئیات این حکم تازه دادگاه بپردازد.

بر اساس حکم صادر شده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این فعال مدنی به هشت سال و دو ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید از تهران، دو سال ممنوعیت فعالیت در نهاد و احزاب، دو سال ممنوعیت حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و مصاحبه (مخابراتی) محکوم شده است.

این نخستین تماس تلفنی خانم محمدی با خانواده خود پس از انتقال به زندان قرچک ورامین است.

آقای رحمانی در پایان توییت اخیر خود یادآور شده که این حکم «بدوی» است و جدا از محکومیت پیشین نرگس محمدی صادر شده است. بنابراین حکم پیشین به قوت خود باقی است.

او روز سوم بهمن در توییتی خبر داده بود که همسرش در یک دادگاه پنج دقیقه‌ای علاوه‌ بر مجازات حبس و شلاق، به دو سال «ممنوعیت از ارتباط مخابراتی» محکوم شده، اما سایر جزئیات این حکم را «مبهم» خوانده بود.

نرگس محمدی روز ۲۵ آبان در جریان یورش نیروهای امنیتی به مراسم سوگواری در آرامگاه ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، بازداشت و پس از دو ماه بازجویی و حبس در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات، موسوم به بند ۲۰۹ اوین، هفته گذشته به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

ندامتگاه شهر ری ویژه زنان، معروف به زندان قرچک، در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران نزدیک شهرستان قرچک و در امتداد اتوبان تهران-ورامین قرار دارد.

در پرونده قبلی که در ماه‌های اخیر علیه این فعال مدنی گشوده شده بود، اتهام‌هایی چون «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا» در مورد اتهام شکنجه‌گری و ضرب و جرح مطرح و او از بابت این اتهامات به «۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس تعزیری و دو فقره پرداخت مالی» محکوم شده بود.

کارگران پالایشگاه تندگویان در تهران اعتصاب کردند

گزارش شبکه‌های اجتماعی حاکی از اعتصاب صدها تن از کارگران پیمانکاری پالایشگاه تندگویان تهران در محوطه این شرکت است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران به پرداخت نشدن حق و حقوق قانونی خود و اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتراض دارند.

کارگران پالایشگاه تندگویان می‌گویند مدیران شرکت، هشت سال است به آنها وعده داده‌اند طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا می‌کنند، اما تاکنون به وعده خود عمل نکرده‌اند.


گزارش‌ها حاکی از شرکت بیش از ۱۸۰۰ کارگر در این اعتصاب است.

در سال‌های اخیر گروه‌های مختلف صنفی از جمله کارگران، معلمان، بازنشستگان و کارمندان به دلیل فشار اقتصادی و محقق‌ نشدن خواسته‌های خود به خیابان‌ها آمده‌اند.

واکنش جمهوری اسلامی به این تجمعات، متفرق کردن معترضان، برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت آنها حین تجمعات یا بعد از آن بوده است.

در همین زمینه ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران، روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گویی تلویزیونی گفت: «هیچ کدام از اقشار حرف نادرستی درباره مشکلات‌شان نمی‌گویند، اما ما نمی‌توانیم فقط مشکل یک قشر یا چند قشر را ببینم و باید برای کل مردم برنامه‌ریزی کنیم.»

آمار رسمی کرونا در ایران؛ آغاز «پیک ششم»، هشدار درباره افزایش انفجاری مبتلایان

همزمان با اظهارات مقام‌های مسئول در مقابله با کرونا در ایران مبنی بر آغاز پیک ششم این بیماری و هشدار در مورد افزایش انفجاری آمار بستری‌ها تا چند هفته آینده، ۱۱ هزار و ۸۵۱ مبتلای تازه نیز در کشور شناسایی شد.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که علاوه بر شناسایی‌ این افراد طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه، ۲۹ تن نیز در این بازه زمانی جان باختند.

بر اساس این گزارش، از میان مبتلایان تازه شناسایی‌شده، ۶۹۷ نفر بستری شدند و ۱۲۶۷ نفر نیز در شرایط وخیم این بیماری در مراکز درمانی مختلف کشور بستری هستند.

آن‌ طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، تا ظهر روز چهارشنبه، شمار مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۶ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۴۱۰ نفر و مجموع جان‌باختگان به ۱۳۲ هزار و ۳۰۳ نفر رسید.

این آمار با آن که به طور روزانه در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد، از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد.

گزارش دیگری نیز حاکی است مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، رسما از آغاز «پیک ششم» این بیماری در کشور خبر داد و از شهروندان خواست هر چه زودتر برای تزریق دوز سوم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

به گفته وی، «تعداد مبتلایان کرونا به مراتب بالاتر است، زیرا بسیاری از آنها علائم این بیماری را نداشته یا برای انجام تست به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند.»

مقام‌های مسئول از افزایش «تصاعدی و انفجاری» آمار مبتلایان اُمیکرون در ایران خبر می‌دهند و بعد از چند هفته حذف رنگ قرمز از نقشه کرونا، بار دیگر نقاطی از ایران به رنگ‌های زرد و نارنجی درآمده‌ است.

در تازه‌ترین رنگ‌بندی کرونایی ایران، از امروز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه، ۱ شهرستان قرمز (اردکان در یزد)، ۸ شهرستان نارنجی، ۱۱۴ شهرستان زرد و ۳۲۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

رئیس‌ جمهوری اسرائیل به امارات سفر می‌کند

دفتر اسحاق هرتزوگ، رئیس‌ جمهوری اسرائیل، از سفر دو روزه وی به امارات متحده عربی در پایان ماه جاری میلادی، هفته آینده، خبر داد.

این سفر که تاریخی توصیف شده به دنبال عادی‌سازی روابط میان دو کشور انجام می‌شود.

دفتر آقای هرتزوگ روز سه‌شنبه اعلام کرد که وی و همسرش در دو روز آخر ماه ژانویه به امارات رفته و با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی دیدار خواهند کرد.

در بیانیه رئیس‌جمهوری اسرائیل که به مناسبت این سفر صادر شده، آمده است: «ما این امتیاز را داریم که با انجام اولین سفر یک رئیس جمهور اسرائیل به امارات، تاریخ‌سازی کنیم.»

وی در عین حال قرار است با دیگر مقامات ارشد دولتی دیدار و از نمایشگاه دبی بازدید کند.

این سفر حدود ۱۶ ماه پس از آن رخ می‌دهد که امارات به عنوان یک کشور عربی ثروتمند، اتفاق نظر چندین دهه‌ای اعراب مبنی بر خودداری از برقراری رابطه با اسرائیل را شکست و با تل‌آویو روابط دیپلماتیک برقرار کرد.

این اقدام بخشی از میانجیگری ایالات متحده در دوران دونالد ترامپ بود که در دولت بایدن نیز تائید شد.

بحرین و مراکش نیز طبق این توافق‌نامه روابط خود را با اسرائیل عادی کرده‌اند.

نفتالی بنت، نخست‌ وزیر اسرائیل، نیز ماه گذشته به عنوان نخستین رئیس دولت اسرائیل از امارات متحده عربی بازدید کرد. بر اساس گزارش‌ها محور مذاکرات وی در این سفر، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بود.

دستگیری ۱۷ نفر در تهران به اتهام تهیه‌ ویدئوی دوربین مخفی در اینستاگرام

نشان پلیس سایبری جمهوری اسلامی ایران

رئیس پلیس تهران روز چهارشنبه از دستگیری ۱۷ تن از گردانندگان صفحه‌های اینستاگرامی در پایتخت که اقدام به تهیه و انتشار ویدئوی دوربین مخفی کرده بودند، خبر داد.

حسین رحیمی با اشاره به بازداشت این افراد تهیه و انتشار ویدئوی دوربین مخفی «غیر مجاز» را جرم دانست.

در گزارش پلیس تهران به هویت این ۱۷ نفر و محل نگه‌داری آن‌ها در بازداشت اشاره‌ای نشده است.

در هفته‌های اخیر، انتشار ویدئوهای دوربین مخفی از شوخی‌های فیزیکی با شهروندان تهرانی از جمله پرتاب کیک به صورت رهگذران یا دستکاری کلیدهای پله برقی و ایجاد اختلال در حرکت افراد در شماری از صفحه‌های اینستاگرام جنجال‌ساز شد.

در حال حاضر، پست‌های منتشر شده در این صفحه‌های اینستاگرامی همگی حذف شده‌اند و کاربران پس از مراجعه به صفحه‌های یاد شده با پیام مسدود شدن صفحه به دلیل انتشار «محتوای مجرمانه» روبه‌رو می‌شوند.

انتشار این ویدئوها با واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران فارسی‌زبان شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. عده‌ای انجام چنین شوخی‌های خارج از عرفی را باعث «برهم زدن امنیت روانی شهروندان» دانسته‌اند و برخی دیگر از «جرم‌انگاری» تهیه تصاویر دوربین مخفی که با هدف سرگرمی و طنز تولید می‌شوند، انتقاد کرده‌اند.

قالیباف: از نظر حقوقی قراردادی با چین و روسیه بسته نشده است

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه، در پاسخ به انتقاد یکی از نمایندگان در مورد بی‌اطلاع ماندن مجلس از جزئیات قراردادهای ایران با چین و روسیه گفت که «از نظر حقوقی قراردادی منعقد نشده است».

محمدرضا صباغیان، نماینده بافق و مهریز، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با بیان این‌که بدون اطلاع نمایندگان مجلس «بین ایران با چین و ایران با روسیه قراردادهایی بسته شده است»، خواهان پاسخ‌گویی دولت درباره جزئیات این قراردادها شد.

محمدباقر قالیباف اما تاکید کرد که تاکنون قراردادی با چین و روسیه از نظر حقوقی منعقد نشده است، در غیر این صورت، مجلس «قطعا» در جریان آن قرار می‌گرفت.

ابراهیم رئیسی در سفر اخیر خود به مسکو و در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره چشم‌انداز همکاری بیست ساله ایران و روسیه به گفت‌وگو نشست و در بازگشت بدون اشاره به جزئیات از «توافقات خوب» گفت.

پیشتر نیز حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در پکن از عملیاتی شدن سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین خبر داده بود.

امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در فروردین سال ۱۴۰۰ که با دستور رهبر جمهوری اسلامی پیگیری و اجرایی شد، انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران به دنبال داشت و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» یاد می‌شود.

نزدیک شدن جمهوری اسلامی به چین و روسیه که با شعار «نه شرقی، نه غربی» به قدرت رسید، انتقادهای بسیاری را در داخل ایران برانگیخته است.

امیر قطر در دیدار با جو بایدن درباره امنیت جهانی انرژی گفت‌وگو می‌کند

واشینگتن روز سه‌شنبه ۵ بهمن اعلام کرد که امیر قطر دوشنبه آینده ۱۱ بهمن دیداری با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در کاخ سفید خواهد داشت که به بحث پیرامون مسائل متنوعی از جمله امنیت جهانی انرژی خواهد گذشت.

این نخستین سفر تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی به ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جو بایدن است و در شرایطی رخ می‌دهد که واشینگتن در حال مذاکره با دولت‌ها و شرکت‌های تامین‌کننده انرژی برای جایگزینی انتقال گاز روسیه به اروپا در صورت حمله این کشور به اوکراین است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه با همتای قطری خود درباره این موضوع تلفنی گفت‌وگو کرده است. قطر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های گاز طبیعی در جهان است.

طبق اعلام کاخ سفید، رهبران ایالات متحده و قطر همچنین در این دیدار درباره بهبود امنیت و رفاه در خلیج فارس و خاورمیانه بزرگ گفت‌وگو خواهند کرد.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

رئیس پلیس راهور: کیسه هوای خودرویی در تصادفات باز نشود، خودروساز را به دادگاه معرفی می‌کنیم

در تصادف زنجیره‌ای جاده بهبهان و رامهرمز کیسه هوای هیچ خودرویی باز نشد.

رئیس پلیس راهور می‌گوید از این پس هر خودرویی که در تصادفات، کیسه هوای آن باز نشود، خودروساز را به دادگاه معرفی خواهیم کرد.

کمال هادیانفر روز سه‌شنبه پنجم بهمن در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد اگر کروکی‌های ۱۱ ساله را تحلیل کنیم و بگوییم در چند مورد کیسه هوا باز نشده که خودروسازان می‌دانند چه می‌شود: پژو ۴۰۵ چرخش خورده به جدول و کیسه هوایش باز نشده و بعد پژویی دیگر از جلو تصادف کرده و کیسه هوایش باز نشده، این‌ها یعنی چه؟

در تصادف زنجیره‌ای ۲۰ دی امسال که در جاده بهبهان - رامهرمز رخ داد، پنج نفر کشته و ۴۱ نفر مصدوم شدند.

در پی این حادثه رئیس پلیس راهور ایران با انتقاد از خودروسازان داخلی که به قول او «ارابه‌ مرگ» می‌سازند، افشا کرد که در تصادف زنجیره‌ای بهبهان، ایربگ هیچ یک از بیش از پنجاه خودرو حادثه باز نشده بود.

آقای هادیانفر گفته است در حادثه بهبهان چرا سه پراید و یک سمند آتش گرفتند؟ مگر خودروساز نمی‌گوید باک استاندارد بوده؟ پس چرا خودرو منفجر شد؟

او در ادامه گفت هفته گذشته در عوارضی دماوند یک پژو توقف کرده بود که با برخورد یک خودرو با آن آتش گرفت، خب این چه وضع ایمنی خودروست؟

رئیس پلیس راهور درباره ادعای وجود «تاییدیه استاندارد بودن کیسه‌های هوای خودروها» توسط خودروسازان گفته است در همان ابتدا یک خودروی نمونه را برای گرفتن تاییدیه ارسال می‌کنند، اما دستگاه‌های مسئول برای اطمینان از ادامه نصب کیسه‌های هوای استاندارد در خودروها بازدید دوره‌ای به عمل نمی‌آورند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در ۱۰ سال گذشته، سالانه به طور متوسط ۱۶ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای ایران کشته شده‌اند. سازمان بهداشت جهانی اما تخمین زده است که این رقم بالای ۱۸ هزار نفر در سال باشد.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، مرکز آمار، سازمان بهداشت جهانی، سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بازداشت پدری که دخترش با شلیک ماموران نیروی انتظامی کشته شد

وب‌سایت «شبکه حقوق بشر کردستان» با اشاره به ماجرای شلیک ماموران نیروی انتظامی به یک خودرو در اتوبان تبریز به زنجان و کشته شدن یک کودک هفت ساله، نوشته است پس از اطلاع‌رسانی درباره این ماجرا و واکنش‌های منفی در شبکه‌های اجتماعی، پدر این دختر بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، حادثه تیراندازی روز ۲۹ دی‌ رخ داد و ماموران نیروی انتظامی ماشین خودروی پژوی۴۰۵ را «به دلیل نبود مدارک ماشین تحت تعقیب» قرار می‌دهند و در جریان تعقیب ۱۵ تیر شلیک می‌کنند که تیراندازی منجر به مرگ یک کودک هفت ساله به نام «مزگین پلنگی» می‌شود. در این ماجرا «فلک پلنگی» دختر دیگر خانواده نیز زخمی می‌شود.

پیش‌تر گزارش شده بود که در زمان وقوع این حادثه، پسر خانواده راننده بوده و به دلیل نداشتن گواهینامه فرار کرده بود و ماموران نیز به سوی خودرو تیراندازی کرده بودند.

نیروی انتظامی پس از این ماجرا، جسد کودک را به تبریز منتقل کرده و روز دوم بهمن به خانواده تحویل می‌دهد تا در روستای ملاحسن ماکو به خاک سپرده شود. مراسم ترحیم این دختر روز چهارم بهمن برگزار شده است و «کمال پلنگی پدر این کودک کشته شده در حین برگزاری مراسم ترحیم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد».

وب‌سایت «شبکه حقوق بشر کردستان» نوشته است که ماموران نیروی انتظامی پس از ماجرای شلیک، با «فشار و تهدید» از خانواده این شهروند کرد خواسته بودند که در این باره اطلاع‌رسانی نکند.

خبرگزاری فارس: دولت ایران به خاطر کرونا از پوتین خواسته بود به رئيسی نزدیک نشود

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در پاسخ به انتقادات طرح شده درباره سفر ابراهیم رئيسی به مسکو نوشته است چون وضعیت شیوع کرونا در روسیه قرمز بود، طرف ایرانی خواسته بود «مقامات روس از نزدیک‌شدن به مقام ایرانی و دست‌دادن خودداری کنند» و ولادیمیر پوتین نیز در جلسه دونفره به همین دلیل «از نزدیک‌شدن» به رئیس‌جمهوری ایران خودداری کرد.

در این گزارش آمده است که طبق پروتکل‌های دیپلماتیک باید «یک مدیرکل وزارت خارجه روسیه» برای استقبال از رئيسی به فرودگاه می‌آمد ولی «روس‌ها یکی از مهم‌ترین وزرا را به فرودگاه فرستادند و هم روی پلکان هواپیما و هم روی باند فرودگاه برای ابراهیم رئيسی فرش قرمز پهن کردند و ایران قدردان این سطح از میزبانی است».

در جریان سفر ابراهیم رئیسی، ویدئوهای متعددی از مراسم استقبال از او در فرودگاه و کاخ کرملین و همچنین نحوه ورود او به جلسه دو نفره با ولادیمیر پوتین،رئیس‌جمهوری روسیه، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، از پایین بودن سطح تشریفات انتقاد کردند و آن را تحقیرآمیز خواندند.

در بخش دیگری از این گزارش خبرگزاری فارس آمده است که «به لحاظ قوانین داخلی روسیه» پوتین نفر اول روسیه است و هم‌طراز ابراهیم رئیسی نیست ولی پذیرایی از او «کم‌نظیر» بوده و استقبال از رئيسی در مقایسه با اردوغان و بشار اسد هم بهتر بوده، چون پوتین از این دو نفر «در ویلای شخصی خود در حومه مسکو» پذیرایی کرد ولی پذیرایی از ابراهیم رئيسی در کرملین بود.

نویسنده همچنین با اشار به تصویری که رئيسی را در حال نماز خواندن در کاخ کرملین نشان می‌دهد، توضیح داده است که پوتین ۹ دقیقه منتظر ماند تا ابراهیم رئیسی نمازش را تمام کند و پس از آن در دیدار دو جانبه این دو رئيس‌جمهور «پذیرایی مفصلی» صورت گرفت و «طرفین عصرانه مشترکی تناول کردند» و «توافقات بسیار مهمی انجام شد».

خبرگزاری فارس توضیح نداده است که این دستاوردها چه بوده ولی نوشته است که «در صورت لزوم، در سفرهای تکمیلی آینده، از آن‌ها رونمایی خواهد شد».

در جریان سفر رئيس‌جمهوری اسلامی ایران به مسکو، دو رئيس‌جمهور کنفرانس خبری مشترکی نداشتند و هیچ خبری درباره توافق‌های احتمالی بین دو کشور نیز منتشر نشده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس و سایت رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

گزارش ۲۰۲۱ سازمان شفافیت بین‌الملل: ایران در میان فاسدترین کشورهای جهان

سازمان شفافیت بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود که روز سه‌شنبه پنجم بهمن منتشر شد، می‌گوید ایران در میان ۱۸۰ کشور از لحاظ گستردگی فساد مالی، در جایگاه ۱۵۰ قرار گرفته است.

تنها چند کشور انگشت‌شمار غیرآفریقایی مانند کره شمالی، ونزوئلا، ترکمنستان، عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و یمن وضعیت بدتری از ایران دارند.

ایران از لحاظ گستردگی فساد مالی هم‌تراز با گواتمالا، گینه و تاجیکستان است.

از لحاظ رده‌بندی شاخص فساد، این نهاد بین‌المللی به کشورها امتیازی از صفر تا ۱۰۰ می‌دهد و هر چه امتیاز بالاتر باشد، کشور از لحاظ شفافیت وضعیت بهتری دارد. امتیاز ایران ۲۵ است و در میان فاسدترین کشورها قرار دارد.

برای دومین سال پیاپی است که سازمان شفافیت بین‌الملل می‌گوید تغییرات مثبت چندانی در میزان شفافیت و مبارزه با فساد در جهان مشاهده نمی‌شود و ۱۳۱ کشور طی یک دهه گذشته موفقیتی در مبارزه با فساد نداشته‌اند.

این گزارش به رابطه مستقیم فساد مالی و نقض حقوق بشر و دموکراسی اشاره کرده و می‌گوید بهبود وضعیت دموکراسی و حقوق بشر منجر به بهبود وضعیت فساد مالی در جهان خواهد شد.

این گزارش با اشاره به امتیازهای بالای کشورهایی نظیر دانمارک، فنلاند، نیوزیلند، نروژ، سنگاپور، سوئد و سوئیس از لحاظ شاخص فساد می‌گوید کشورهایی که دموکراسی در آن‌ها در سطح بالایی است، موفقیت بیشتری در مبارزه با فساد داشته‌اند.

بدترین کشورها از لحاظ فساد مالی به ترتیب سودان جنوبی، سوریه، سومالی، ونزوئلا، یمن و کره شمالی هستند.

این گزارش می‌افزاید ۶۸ درصد کشورها در سال گذشته میلادی از لحاظ شاخص فساد رتبه کمتر از ۵۰ دارند: از سال ۲۰۱۲ وضعیت ۲۵ کشور از لحاظ شاخص فساد رشد چشمگیری داشته، اما وضعیت ۲۳ کشور بدتر شده است.

با استفاده از گزارش‌ شفافیت بین‌الملل/د.خ/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG