لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۳

بازجویی از چهار فعال سیاسی در کرمانشاه و بازداشت یک نفر از آنان


براساس گزارش‌ها، چهار فعال سیاسی در شهر سنقر در استان کرمانشاه، به دلیل فعالیت‌هایشان در فضای مجازی به اداره اطلاعات احضار و بازجویی شده‌اند و یک نفر از آنان بازداشت شده است.

کیومرث واعظی، معلم دبیرستان و فعال سیاسی ساکن شهر سنقر، در مصاحبه با وب‌سایت کمپین حقوق بشر در ایران خبر داد که طی چند روز اخیر چهار نفر از فعالان باسابقه سیاسی شهر سنقر به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و بازجویی شده‌اند.

به گفته آقای واعظی، او و بروز نادری، دبیر ریاضی دبیرستان، احسان دارابی راننده آژانس و فهیم ناصری، با شغل آزاد، که همه فعال سیاسی هستند، به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار شده‌ و «ساعت‌های طولانی بازجویی شده‌اند».

آقای واعظی همچنین خبر داد که احسان دارابی از روز چهارشنبه، ۲۶ دی، بازداشت شده و در تماس با خانواده‌اش از آنان خواسته که برایش وثیقه تهیه کنند.

به گفته آقای واعظی، تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی ساکن شهر سنقر کرمانشاه یک کانال تلگرامی به نام «امروز غرب، رسانه بدون سانسور» ایجاد کردند که در آن نوشته‌ها و خبرهای مربوط به کرمانشاه و شهرهای دیگر ایران را منتشر می‌کنند.

براساس این گزارش، زهرا اسدی، همسر کیومرث واعظی، نیز از طریق پیامکی به پلیس امنیت کرمانشاه احضار شده است. خانم اسدی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور است و مسئول ستاد زنان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بوده است.

براساس این گزارش، کیومرث واعظی پیش از این نیز درباره این پرونده احضار شده بود و قرار است اولین جلسه دادگاهش روز اول بهمن برگزار شود.

در دو هفته اخیر نیز ۱۳فعال محیط زیست و عضو حزب وحدت ملی در استان کردستان نیز بازداشت شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان که خبرهای فعالان مدنی کرد را پوشش می‌دهد با اشاره به خشونت‌های استفاده‌شده در جریان بازداشت اين افراد، نسبت به پرونده‌سازی و طرح اتهامات امنیتی علیه آنها هشدار داده است.

با استفاده از گزارش‌ وب‌سایت‌های کمپین حقوق بشر در ایران، شبکه حقوق بشر کردستان و رادیوفردا؛ ا.م/خ

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG