لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۰

خبرخوان

حتی با اجرای پیمان پاریس «افزایش دما در قطب شمال اجتناب‌ناپذیر است»

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افزایش ۳ تا ۵ درجه‌ای دما در قطب شمال به مرحله اجتناب‌ناپذیر رسیده و حتی اجرای کامل پیمان پاریس نیز مانع از تحقق آن نیست.

به نوشته روزنامه گاردین، نتایج این تحقیق در تازه‌ترین نشست «مجمع محیط زیست سازمان ملل» که روز چهارشنبه در پایتخت کنیا برگزار شد ارائه گردید.

بنا بر تحقیق سازمان نروژی «شبکه آرندال»، همکار سازمان ملل، حتی اگر انتشار کربن همین لحظه متوقف شود، افزایش دست‌کم ۵ درجه‌ای دما در قطب شمال تا پایان قرن حاضر میلادی اجتناب‌ناپذیر است.

برآورد سازمان ملل نشان می‌دهد به دلیل حجم کربنی که تاکنون منتشر شده، دمای هوا در قطب شمال تا نیمه قرن (حدود ۳۰ سال دیگر) بین ۳ تا ۵ درجه و تا پایان قرن بین ۵ تا ۹ درجه سانتی‌گراد نسبت به دوران پیشاصنعتی افزایش خواهد یافت.

این میزان افزایش دما منجر به آب شدن حدود نیمی از یخچال‌های قطب شمال خواهد شد و پس از آن، بالا آمدن آب دریاها و تغییرات اقلیمی در سایر مناطق سیاره زمین را در پی خواهد آورد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، به مرخصی آمد

کیومرث مرزبان (چپ) و محمد حسین آقاسی وکیلش

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین به مرخصی آمد. آقای مرزبان به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود که پنج سال آن مشمول عفو شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل آقای مرزبان، در صفحه توئیتر خود نوشت که موکلش باید قبل از عید به مرخصی می‌آمد «اما مشغله متصدیان امر وکثرت مواردی که باید رسیدگی می‌شد میزان دقت را کاهش داده بود و این امر با تأخیر انجام گرفت»..

شهریور ۹۷ «کمپین حقوق بشر» با انتشار خبر بازداشت کیومرث مرزبان اعلام کرد که وی حدود یک سال قبل از آن برای دیدار با «مادربزرگ بیمارش» به ایران بازگشته بود و روز ۴ شهریور مأموران اطلاعات سپاه او را بازداشت کردند.

آقای مرزبان به ۲۳ سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال از آن قابل اجرا است.

وکیل آقای مرزبان آذرماه پارسال خبر داده بود که پنج سال از این حکم مشمول عفو شده و شش سال دیگر از آن قابل اجرا است.

«انتقال ۸۰ زندانی سیاسی» زندان شیبان اهواز به مکان نامعلوم

زندانیان زندان شیبان اهواز روز ۱۲ فروردین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین خبر داد که بیش از ۸۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی زندانی در زندان شیبان اهواز پس از اعتراض زندانیان در روز ۱۲ فروردین به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

زندانیان زندان شیبان اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد.

در همین حال تعدادی از زندانیان این زندان با شلیک مستقیم گلوله از سوی ماموران مجروح شدند که پس از زخمی شدن از این زندان منتقل شده‌اند و اطلاعی از سرنوشت آنان در دسترس نیست.

آقای دحیمی به رادیو فردا گفت که اسامی هشت نفر از این زندانیان را در اختیار دارد.

او افزود تعدادی از زندانیان نیز توسط ماموران امنیتی ضرب‌وشتم و شکنجه شده‌اند.

تعدادی از زندانیان این زندان و زندان سپیدار اهواز نیز در شلیک ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

وزیر خارجه ایران خواستار لغو تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا شد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه ایران خواستار لغو تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی شد.

محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین با انتشار توئیتی گفته است «ایران از لحاظ منابع طبیعی و انسانی کشوری ثروتمند است و نیازی به صدقه دونالد ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) نداریم که خود مجبور به خرید دستگاه‌های تنفسی از همان کشورهایی شده که تحریم کرده است».

او افزوده که آنچه ایران می‌خواهد، توقف ممانعت از صادرات نفت و دیگر محصولات، خرید نیازمندی‌ها و نقل و انتقالات آزاد مالی است.

آمریکا اخیرا اعلام کرد که آماده کمک‌های مالی به جمهوری اسلامی برای مبارزه با کرونا است، اما ایران فورا این پیشنهاد را رد کرد و خواستار لغو تحریم‌ها شد.

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، در تازه‌ترین آماری که در اختیار رادیو فردا قرار داده است، میزان صادرات نفت ایران در ماه مارس را ۱۴۳ هزار بشکه در روز برآورد کرده که این رقم معادل حدود پنج درصد از حجم صادرات نفت ایران در زمان قبل از تحریم‌های آمریکا است.

ایران قبل از تحریم‌ها بالای ۶۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت، اما با ادامه قیمت‌های کنونی و حجم فعلی صادرات، انتظار می‌رود درآمدهای نفتی ایران در سال جاری به دو میلیارد دلار نیز نرسد.

تایوان استفاده از نرم‌افزار ارتباط ویدئویی «زوم» را ممنوع کرد

پس از انتشار گزارش‌های متعدد از حفره‌های امنیتی در نرم‌افزار ارتباط ویدئویی «زوم»، دولت تایوان استفاده از این نرم‌افزار را برای کنفرانس‌های ویدئویی دولتی و نظام آموزشی کشور ممنوع اعلام کرد.

محبوبیت نرم‌افزار کاربردی زوم بعد از شیوع کرونا و قرنطینه شدن تقریبا نیمی از جمعیت جهان به شدت افزایش یافت و بسیاری از مدارس و نهادهای دولتی کنفرانس‌ها و آموزش‌های آنلاین خود را از طریق زوم برگزار می‌کنند.

روز سه‌شنبه کابینه دولت تایوان اعلام کرد استفاده از زوم برای کارمندان دولتی ممنوع است و باید از نرم‌افزارهای مشابه و امن‌تر مانند برنامه‌های شرکت مایکروسافت یا گوگل برای کنفرانس ویدئویی استفاده شود.

شرکت زوم بعد از انتشار گزارش‌هایی از حفره‌های امنیتی این نرم‌افزار، موضوع هدایت داده‌های برخی کاربران به سرورهای چینی را تایید کرد و گفت این تنها یک اشتباه بوده است.

اریک یوآن میلیاردر و تاجر چینی بنیانگذار این شرکت آمریکایی است که در ایالت شاندونگ چین متولد شده و همانجا تحصیلات عالی خود را تمام کرده، اما در دهه ۹۰ میلادی به آمریکا نقل مکان کرد.

آقای یوآن می‌گوید هدایت داده‌های کاربران به سرورهای چینی اشتباهی انجام شده و قول داده تمام حفره‌های امنیتی و مشکلات پیرامون آن در برنامه زوم حل شود.

شمار کاربران زوم با شیوع کرونا به شدت افزایش یافته و ارزش سهام این شرکت نیز از ژانویه تا اول آوریل سال جاری دو برابر شده بود، اما طی هفته گذشته و با آشکار شدن حفره‌های امنیتی آن، ارزش سهامش بیش از ۲۰ درصد افت کرد.

روحانی: عجله‌ای برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نداریم

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، اعلام کرد که دولت با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، «عجله‌ای» برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آقای روحانی روز سه‌شنبه، ۱۹ فروردین، این موضوع را در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استانداران چند استان، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این استان‌ها و مسئولان برخی مراکز درمانی و تولیدی در این مناطق بیان کرده است.

وی در پاسخ به درخواست استانداران در زمینه «اعمال حساسیت بیشتر» درباره بازگشایی اضافه کرد: «باید شرایط برای بازگشایی مدارس به گونه‌ای باشد که هم از اجرای کامل دستورالعمل‌های بهداشتی اطمینان داشته باشیم و هم بتوانیم دغدغه خانواده‌ها را در این راستا از بین ببریم.»

از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند و برنامه‌های آموزشی از طریق آنلاین یا شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود.

عالی‌ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی با اشاره به تصمیم ستاد مقابله با کرونا برای آغاز به کار «مشاغل کم‌ریسک» از روز ۲۳ فروردین‌ماه نیز گفته این اقدام باید «با دقت و رعایت کامل تمام دستورالعمل‌ها و اصول بهداشتی انجام شود.»

وی هشدار داد در صورت رعایت نشدن اصول بهداشتی، «ممکن است این اقدام نه تنها مفید نبوده، بلکه خطرناک هم باشد.»

آقای روحانی در حالی این موضوع را بیان کرده که پس از پایان تعطیلات نوروز و باز شدن ادارات و شرکت‌ها، به طور غیررسمی دوران قرنطینه در ایران به پایان رسید و بار دیگر خیابان‌های شهرهای بزرگ از جمله تهران با ترافیک و ازدحام جمعیت روبه‌رو شد.

اوکراین رسما خواستار توضیح درباره اظهارات نماینده مجلس مربوط به سرنگونی هواپیما شد

تصویری از لاشه هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک توسط سپاه سرنگون شد

معاون نخست وزیر اوکراین از حکومت ایران خواست تا درباره اظهارات یک نماینده مجلس پیرامون سرنگونی هواپیمای اوکراینی به سرعت توضیح دهد.

وادیم پریستایکو در توییتی که روز دوشنبه ۱۸ فروردین منتشر کرد نوشته است اظهارات این نماینده مجلس «تاسف‌آور» و «بی‌احترامی محض» به قربانیان سرنگونی هواپیما است.

حسین نوروزی، نماینده مجلس روز ۱۷ فروردین در گفت‌وگو با روزنامه همدلی مدعی شد که هواپیمای اوکراینی قبل از پرواز در ایران در اسرائیل بوده و احتمالا دستکاری شده و در هنگام پرواز هم «به نظر می‌سد» در کنترل دولت آمریکا بوده و سپاه در شلیک به آن «وظیفه خود را به خوبی انجام داد».

این اظهارات واکنش فوری سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران را به دنبال داشت که در وب‌سایت رسمی خود آن را تکذیب کرد و گفت که در رابطه با این پرونده تاکنون «چند نفر بازداشت شده‌اند» و برای آنها «پرونده قضایی تشکیل شده است».

آقای نوروزی در مصاحبه خود گفته بود که این پرونده هیچ بازداشتی در پی نداشته است.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران، روز دوشنبه ۱۸ فروردین اظهارات آقای نوروزی را «برخلاف حقیقت» و «موجب تشویش اذهان عمومی» دانست.

با وجود این، او اشاره‌ای به بازداشت چند نفر نکرد و گفت هم‌اکنون یک نفر به خاطر این پرونده در بازداشت به‌ سر می‌برد و چند نفر نیز به عنوان متهم احضار شده‌اند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

مقامات جمهوری اسلامی اما در ابتدا شلیک به این هواپیما را انکار کردند و «نقص فنی» را علت سقوط هواپیما خواندند و در مرحله بعدی گفتند علت شلیک موشک «خطای انسانی» بوده است.

پیام‌های رهبران جهان در پی بستری شدن بوریس جانسون در بیمارستان

نمایی از بیمارستان سن توماس لندن که بوریس جانسون در بخش مراقبت‌های ویژه آن بستری شده است

رهبران جهان در پیام‌های جداگانه‌ای برای بوریس جانسون، نخست‌ وزیر بریتانیا که بر اثر ابتلا به کرونا در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری شده، آرزوی سلامتی کردند.

آن‌ طور که روزنامه گاردین نوشته، از جمله این افراد، دیوید کامرون و ترزا می، نخست وزیران پیشین بریتانیا و نیز رقبای سیاسی آقای جانسون همچون جرمی کوربین، رهبر پیشین حزب کارگر و کیر استارمر، رهبر فعلی و نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند هستند.

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور خروج بریتانیا از این اتحادیه نیز در پیامی نوشت که در این شرایط، تنها به جانسون و خانواده‌اش فکر می‌کند.

آقای جانسون که بر اثر ابتلا به کرونا، در قرنطینه خانگی به سر می‌برد، روز دوشنبه، ۱۸ فروردین بر اثر وخامت شرایط جسمی‌اش به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد، اتفاقی که بر اساس این گزارش، «تاثر» همکارانش را در پی داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز گفته که برای «دوست خوبش» دعا می‌کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا،‌ نیز که همسرش یکی از نخستین چهره‌های جهانی مبتلا به کرونا بود نیز در پیامی آرزو کرده که بوریس جانسون هر چه زودتر به ساختمان شماره ۱۰ در لندن (دفتر نخست‌ وزیری بریتانیا) بازگردد.

امانوئل مکرون نیز ضمن آرزوی بهبود سریع جانسون، نوشته که در شرایط «دشوار» فعلی، به جانسون، خانواده وی و مردم بریتانیا فکر می‌کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، جوزپه کونته، نخست‌ وزیر ایتالیا، اسکات موریسون، نخست‌ وزیر استرالیا و بنیامین نتانیاهو و شینزو آبه، نخست‌ وزیران اسرائیل و ژاپن نیز برای جانسون آرزوی بهبود کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه مدعی اعطای مرخصی به نیمی از زندانیان سیاسی شد

سخنگوی قوه قضاییه با ادعای این که در روزهای اخیر به ۵۰ درصد زندانیان سیاسی مرخصی داده شده، گفت اقدام حکومت ایران برای آزاد کردن زندانیان در دوران کرونا «یک الگو در جهان شد».

غلامحسین اسماعیلی که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در یک نشست خبری آنلاین به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، بدون اشاره به تعداد این افراد گفت: «ما به بیش از ۵۰ درصد زندانیان امنیتی مرخصی دادیم. بعضی هم به مرخصی نیامدند.»

قوه قضاییه ایران از عبارت «زندان امنیتی» به جای زندانی سیاسی استفاده می‌کند. حکومت ایران همچنین تاکنون اعلام نکرده است که چند نفر به دلیل جرائم سیاسی در زندان به سر می‌برند.

ادعای سخنگوی قوه قضاییه ایران در حالی مطرح می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۷ فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا٬ در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شد.

دستگاه قضایی ایران اعلام کرده که حدود صد هزار زندانی نیز به دلیل شیوع کرونا مرخصی دریافت کرده‌اند.

در این میان، عدم مرخصی به برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در چنین شرایطی انتقادات بسیاری را متوجه قوه قضاییه ایران کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه ایران این انتقادات را رد کرده و گفته است روند اعطای مرخصی‌ها خوب بوده است و این روند ادامه خواهد داشت.

گزارش سازمان ملل که صراحتا بشار اسد را به کاربرد سلاح شیمیایی متهم می‌کند در آستانه انتشار

سازمان منع تسلیحات شیمیایی که زیرمجموعه سازمان ملل است به زودی نخستین گزارش «صریح» خود مبنی بر استفاده حکومت بشار اسد از گازهای مخرب اعصاب سارین و کلر علیه شهروندان غیرنظامی این کشور را منتشر می‌کند.

خبرگزاری رویترز نوشته این گزارش هم‌راستا با تلاش‌ برای پاسخگویی درباره استفاده از این نوع تسلیحات در درگیری‌های داخلی ۹ ساله در این کشور منتشر خواهد شد.

ناظران پیش‌بینی می‌کنند هر دو نسخه طبقه‌بندی‌شده و عمومی این گزارش، روز چهارشنبه هفته جاری، در آستانه سالگرد حمله بزرگ شیمیایی سال ۲۰۱۸ به مقر شورشیان در حومه دمشق که دست‌کم ۸۵ کشته بر جا گذاشت، منتشر شوند.

حمله با گاز سارین در سال ۲۰۱۷ به منطقه خان شیخون نیز دست‌کم جان ۸۹ نفر را گرفت.

قطعنامه سال ۲۰۱۸ سازمان ملل از دیدبان سلاح‌های شیمیایی این سازمان خواسته بود بر شناسایی عاملان استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه شهروندان این کشور تمرکز کند.

انتظار می‌رود با انتشار این گزارش، تحریم‌های تازه‌ای علیه مقام‌های ارشد سوری تصویب و اعمال شود و همچون گذشته، روسیه، ایران و سوریه، دیدبان سازمان ملل را به «سیاسی‌کاری» متهم کنند.

به نوشته رویترز، صدور اجازه یا مخفی‌کردن استفاده حکومت اسد از سلاح شیمیایی علیه عیرنظامیان از سوی مسکو، یکی از اختلافات جدی میان روسیه و دولت‌های غربی است.

محققان مؤسسه جهانی سیاستگذاری عمومی در برلین به همراه شرکای سوری و بین‌المللی از سال ۲۰۱۱ در تحقیقاتی که آنها را «دشوار» توصیف کرده، موفق به گردآوری ۳۴۵ حمله اثبات‌شده یا تأیید شده در سراسر سوریه شده‌اند.

بر اساس تحقیقات این موسسه، نزدیک به ۹۸ درصد این حملات از سوی دولت سوریه و بقیه از سوی گروه حکومت اسلامی (داعش) انجام شده بود.

دیدبان سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل معتقد است استفاده گسترده از بمب‌های کلر پس از بمباران معمولی و پناه گرفتن مردم در تونل‌ها و زیرزمین‌ها، بخشی از «استراتژی بیرحمانه» حکومت بشار اسد در جنگ ۹ ساله داخلی در سوریه بوده است.

از سال ۲۰۱۷ که روسیه تمدید فعالیت سازوکار تحقیقاتی سازمان ملل متحد را وتو کرد سازمان منع سلاح های شیمیایی به صحنه نبردهای دیپلماتیک بدل شده است.

سازوکار تحقیقاتی سازمان ملل متحد در مجموعه‌ای از گزارش‌های خود به این نتیجه رسیده بود که نیروهای دولتی سوریه در حملات خود از گاز مخرب اعصاب سارین و کلر استفاده کرده‌اند.

وزیر بهداشت: طرح فاصله‌گذاری هوشمند را برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی اجرا می‌کنیم

وزیر بهداشت ایران با اشاره به تغییر روند مبارزه با کرونا در روزهای اخیر و اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند گفته است این اقدامات برای این صورت گرفت که «دچار فروپاشی اقتصادی نشویم».

سعید نمکی که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، همچنین با تاکید بر این که هنوز به مرحله «مهار و کنترل» ویروس کرونا در ایران نرسیده‌ایم، هشدار داده که «نباید دچار توهم محاسباتی بشویم».

دولت ایران در روزهای اخیر طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را اجرا می‌کرد که شامل برخی سختگیری‌های اجتماعی در رفت و آمدهای شهری و بین شهری بود ولی بر اساس طرح جدید که فاصله‌گذاری هوشمند نام گرفته، این محدودیت‌ها کمتر شده است.

او در این جلسه همچنین وعده داد که «در روزهای آینده در برخی استان‌ها به مرحله مهار خواهیم رسید و امیدوارم تا پایان اردیبهشت‌ماه به نقطه بهتری برسیم».

آقای نمکی در این جلسه درباره منشاء ویروس کرونا در ایران گفت: «در جلسه غیرعلنی مواردی را طرح خواهم کرد.»

پیش از این معاون وزیر بهداشت ایران گفته بود که طلبه‌ها و کارگران چینی در قم منشاء کرونا در ایران بودند.

ابتلای ۱۳۰ نفر از مددجویان سازمان بهزیستی ایران به کرونا

مدیرکل بهزیستی استان تهران اعلام کرد ۱۳۰ نفر از مددجویان این سازمان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

آن‌ طور که خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه، ۱۹ فروردین، به نقل از امین شاهرخی نوشته، این افراد شامل مددجویان «سالمندان، بیماران اعصاب و روان و معلولان جسمی» هستند که تعداد آنها ۲۴۵ هزار نفر است.

به گفته وی این افراد در حالی به کرونا مبتلا شده‌اند که سازمان بهزیستی سال‌هاست دارای کمیته‌ پیشگیری از بیماری‌های واگیردار است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود، مراکز این سازمان برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا در میان مددجویان خود، دستورالعمل ویژه‌ای را به مراکز خود ابلاغ کرد و ضمن تعطیلی مراکز توانبخشی روزانه و مهدهای کودک، از پذیرش معتادان برای گذراندن فرایند درمانی در کمپ‌ها نیز خودداری کرد.

آقای شاهرخی در ادامه گفته با آن که هر سال از ۱۵ اسفند، جمع آوری و ساماندهی کودکان کار و خیابانی انجام می‌شود، این طرح به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد و بر اساس بخشنامه ابلاغ شده هرگونه جمع‌آوری و ساماندهی این کودکان تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

در روزهای گذشته نیز رهاسازی هزاران معتاد از مراکز بازپروری خبرساز شده بود.

مقام‌های مسئول در وزارتخانه‌های مختلف می‌گویند برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا اقدام به رهاسازی آنها کرده‌اند، اما توضیحی درباره ابتلای آنها به کرونا در خیابان‌ها و انتقال آن به دیگران نمی‌دهند.

ویروس کرونا جشن نیمه شعبان در مسجد جمکران را هم به تعطیلی کشاند

یک مقام استانداری قم اعلام کرد با توجه به ادامه شیوع کرونا، نیمه شعبان امسال هیچ مراسم و اجتماعی در مسجد جمکران یا دیگر نقاط این استان برگزار نخواهد شد.

یونس عالی‌پور، معاون امور زائرین استاندار قم، این اظهارات را عصر روز دوشنبه، ۱۸ فروردین اعلام کرده و گفت که این تصمیم به‌ دلیل «شرایطی» که استان قم با آن روبه‌رو است، اتخاذ شده است.

استان قم که به عنوان کانون شیوع ویروس کرونا در ایران شناخته می‌شود، هفته‌ها است که با شیوع گسترده این ویروس که منجر به مرگ ده‌ها نفر در این استان شده، دست به گریبان است.

به گفته آقای عالی‌پور، برای «حفظ سلامت» مردم، رویکرد در جشن‌های نیمه شعبان امسال تغییر می‌کند و بر فعالیت فضای مجازی تأکید شده است.

قائم مقام تولیت مسجد جمکران نیز گفته امسال برخلاف سال‌های گذشته، جشن نیمه شعبان در این مسجد برگزار نمی‌شود و مردم در خانه‌های خود این «جشن» را برگزار کنند.

کاظم پورامینی تاکید کرده که مسجد جمکران «هیچ زائری را نه از داخل استان و نه دیگر استان‌ها پذیرش نخواهد کرد».

پس از افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا نیز با وجود مقاومت محمد سعیدی، امام جمعه قم و تولیت آستان معصومه در این شهر، نماز جمعه و برگزاری مراسم مذهبی در قم ممنوع شد.

ایتالیا آزمایش‌ها برای یافتن افراد ایمن در برابر کرونا را آغاز کرد

شهروند ایتالیایی در رم در مسیر فروشگاه برای خرید روزانه

مقام‌های دولتی در مناطق شمالی ایتالیا آزمایش‌هایی را آغاز کرده‌اند با هدف یافتن افرادی که بدن آن‌ها از ایمنی کافی برای مقابله با ویروس کرونای جدید برخوردار است.

روز دوشنبه ۱۸ فروردین فرماندار ناحیه ونتو در شمال‌شرق کشور، رسما اعلام کرد آزمایش خون امدادگران و کادر درمانی برای یافتن افراد ایمن آغاز شده‌است.

ناحیه ونتو از جمله مناطقی‌ست که شیوع گسترده ویروس کرونا در ایتالیا از آن آغاز شد.

ایتالیا در حال حاضر با بیش از ۱۳۲ هزار بیمار و درگذشت ۱۶۵۳۲ تن از شهروندان، از بحران‌زده‌ترین کشورهایی‌ست که با همه‌گیری کووید-۱۹ روبه‌رو شده‌اند.

پیش از این در هفته گذشته ناحیه امیلیا-رومانیا بود که آزمایش‌های مشابهی را آغاز کرده بود.

هدف از این آزمایش‌ها، ارائه «مجوز» بازگشت به کار، به افرادی که بدن آن‌ها در برابر ویروس ایمن است، عنوان شده است.

فاز فعلی آزمایش‌ها متمرکز بر امدادگران و پرسنل بیمارستانی، پرستاران و خدمه آسایشگاه‌ها، همچنین افرادی‌ست که با عموم مردم در ارتباط هستند.

اقدامات تازه همزمان است با نشانه‌هایی حاکی از مسطح شدن منحنی ابتلا و مرگ‌ومیر در ایتالیا؛ به این معنی که ممکن است این کشور در حال طی کردن اوج شیوع است.

در نتیجه مقام‌ها باید تمهیدات لازم برای بازگشایی احتمالی کسب‌وکارها و صنایع را در نظر گیرند.

آزمایش‌ها برای یافتن پادتن، آسان‌تر از آزمایش‌ها برای یافتن خود ویروس است، اما از سوی دیگر در مورد قابل اتکا بودن نتایج تردیدهایی وجود دارد.

روحانی در گفت‌وگو با مکرون: اولین تراکنش اینس‌تکس مثبت، اما ناکافی است

حسن روحانی (راست) و امانوئل مکرون

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در تماس تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گام‌های اولیه برقراری سازوکار اینس‌تکس، سازوکار ویژه مالی، را مثبت اما ناکافی برشمرد.

او روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت گفت این مسیر نباید تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی باشد و باید بتوانیم از آن برای تأمین تمامی نیازمندی‌های کشورمان استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای روحانی گفته که «مبارزه با ویروس کرونا در شرایط تحریم برای ایران دشوارتر از دیگر کشورهاست».

اینس‌تکس سازوکار حمایت از مبادلات تجاری است که فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت با ایران فارغ از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند و وزارت خارجه آلمان روز ۱۲ فروردین‌ماه اعلام کرد که ایران برای اولین بار با استفاده از این سازوکار اقدام به خرید و انتقال تجهیزات پزشکی از اروپا کرده است.

ایران قبلا انتظار داشت از طریق اینس‌تکس بتواند به اروپا نفت بفروشد، اما آمریکا اعلام کرده است تنها کالاهای غیر تحریمی می‌تواند از طریق این سازوکار معامله شود.

روحانی همچنین با استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعلام آتش‌بس در جنگ میان کشورها در دوران شیوع بیماری کرونا در جهان، ابراز امیدواری کرد که این ابتکار شامل جنگ اقتصادی علیه ایران نیز باشد.

او گفت: در صورتی که همه تحریم‌ها برداشته شود آماده‌ایم به تعهدات خود در زمینه هسته‌ای بازگردیم: «رفع تحریم‌ها و عمل به تعهدات از سوی اروپا یک ضرورت است و در این شرایط خاص، امروز اهمیتی مضاعف یافته است.»

آمریکا یک گروه ملی‌گرای افراطی روس را در فهرست «گروه‌های تروریستی» قرار داد

یک عضو گروه «جنبش امپراتوری روسیه» که خود را برای درگیری‌های شرق اوکراین به نفع جدایی‌طلبان طرفدار روسیه آماده می‌کند.

ایالات متحده آمریکا گروه ملی‌گرای افراطی «جنبش امپراتوری روسیه» را در فهرست «گروه‌های تروریستی» خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اقدام روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت وزارت خارجه آمریکا، اولین واکنش بین‌المللی نسبت به اقدامات این گروه نژادپرست روسی است.

ناتان سیلز، نماینده آمریکا در امور ضد تروریسم، می‌گوید چنین تدابیری علیه گروه جنبش امپراتوری روسیه بی‌سابقه است.

اقدام آمریکا بعد از گزارش نوامبر پارسال وزارت خارجه این کشور درباره افزایش هشدارآمیز تهدید گروه‌های افراطی نژادپرست در جهان و ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ اتخاذ شده است.

اعضای این گروه روسی خود را ملی‌گرایان ارتدکس می‌نامند که خواهان احیای امپراتوری روسیه و حمایت از منافع روس‌تبارها در خود کشور، همچنین اوکراین و بلاروس هستند.

قرار گرفتن این گروه در فهرست تروریستی آمریکا دارایی‌های احتمالی آنها را در ایالات متحده مسدود می‌کند و شهروندان آمریکایی را از هرگونه ارتباط مالی با آنها باز می‌دارد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «دستان این گروه آغشته به خون است».

دو عضو این گروه که آمریکا می‌گوید در روسیه آموزش نظامی دیده‌اند، در سال ۲۰۱۶ حملاتی در گوتنبرگ سوئد انجام داده‌اند. این دو عضو گروه جنبش امپراطوری روسیه هم‌اکنون در سوئد زندانی هستند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG