لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۴۴

آغاز تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای اتیوپیایی در فرانسه


بقایای هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی که با ۱۵۷ سرنشین سقوط کرد

تحقیقات در مورد جعبه سیاه هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی که يکشنبه سقوط کرد از روز جمعه ۲۴ اسفند در فرانسه آغاز خواهد شد.

این فاجعه هوایی خشم خانواده‌های داغدار را برانگیخته و باعث زمین‌گیر شدن تمامی هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مدل مکس شده است.

در سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی که به فاصله کوتاهی پس از بلند شدن از باند فرودگاه آدیس آبابا روی داد ۱۵۷ مسافر و خدمه اهل ۳۵ کشور جهان کشته شدند. این دومین مورد از سقوط هواپیماهای پیشرفته بوئینگ طی ۶ ماه اخیر است.

احتمال وجود تشابه و ارتباط بین دو مورد سقوط بوئینگ ۷۳۷ مدل مکس صنعت هواپیمایی مسافربری را به لرزه درآورده، مسافران در سراسر جهان را نگران کرده و بوئینگ، بزرگترین شرکت هواپیماسازی جهان را مجبور ساخته ایمنی این مدل از محصولات بسیار گران‌قیمت را که وعده می‌داد در چندین دهه آینده نوآور صنعت هوایی خواهد بود توجیه کند.

خانواده‌های قربانیان این حادثه روز پنجشنبه جلسه با مقامات خطوط هوایی اتیوپی را خشمگینانه ترک کرده و از فقدان شفافیت شکایت داشتند. گروهی از این خانواده‌ها به محل سقوط هواپیما رفتند.

بسیاری از کشورهای جهان، از جمله آمریکا که با تردید و تاخیر این تصمیم را گرفت، تمامی پروازهای ۳۷۱ فروند از این مدل بوئینگ را متوقف کرده‌اند. خطوط هوایی در اکثر موارد با استفاده از هواپیماهای دیگر توانسته‌اند این کمبود را جبران کنند.

شرکت بوئینگ حدود ۵ هزار سفارش دیگر برای تولید این مدل دریافت کرده و در نتیجه این حوادث و نتیجه تحقیقات برای صنعت هواپیماسازی و مسافربری هوایی پیامدهای مالی هنگفتی خواهد داشت.

پس از چند روز بحث در مورد محل و نهادی که قرار است تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای اتیوپی را انجام دهد بالاخره اطلاعات پرواز و کابین خلبان همراه با جعبه سیاه این هواپیما به اداره تحقیقات ایمنی پرواز فرانسه تحویل داده شد.

تحقیقات فنی قرار است از روز جمعه آغاز شود و آن گونه اداره هواپیمایی غیرنظامی فرانسه اعلام کرده اولین نتایج تحقیقات چندین روز بعد از آن منتشر می‌شود.

از روز چهارشنبه که اداره هواپیمایی غیرنظامی آمریکا نیز تصمیم گرفت تمام بوئینگ‌های ۷۳۷ مدل مکس را زمین‌گیر کند نتایج این تحقیقات اهمیت و اضطرار بیشتری پیدا کرده است.

اداره هواپیمایی غیرنظامی آمریکا گفت بررسی تصاویر ماهواره‌ای و شواهد مربوط به محل سقوط هواپیمای اتیوپی نشان می‌دهد که با سقوط هواپیمای خطوط هوایی اندونزی در ماه اکتبر که بر اثر آن ۱۸۹ نفر کشته شدند شباهت‌هایی دارد.

مدیر موقت این اداره روز پنجشنبه گفت این تصمیم بر اساس شواهد و نه تاثیرات آن بر شرکت بوئینگ اتخاذ شده است. او افزود: «وظیفه ما فقط و فقط تصمیم‌گيری بر مبنای ایمنی است.»

شرکت بوئینگ با وجودی که هنوز تاکید دارد که این مدل کاملا امن است از تصمیم اداره هواپیمایی غیرنظامی آمریکا حمایت کرده است.

ارزش سهام بوئینگ در روزهای اخیر حدود ۱۱ درصد و در نتیجه ارزش مالی این شرکت حدود ۲۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

هنوز مشخص نیست هواپیما‌های بوئینگ چه مدتی زمین‌گیر خواهند بود ولی هنوز هم توقف پرواز این هواپیماها از سوی کشورها و خطوط هوایی دیگر ادامه دارد. خطوط هوایی وست جت روز پنجشنبه ۱۱ پرواز خود با این هواپیماها را لغو کرد.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG