لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۲۴

فوتبال ایران باز هم مقابل عراق متوقف شد


تیم ملی فوتبال امید ایران در مرحله نخست رقابت‌های گزینشی المپیک، پس از عراق در رده دوم گروه C قرار گرفت.

این رقابت‌ها در تهران برگزار شد و ایران پس از برتری ۳-۱ بر ترکمنستان، مقابل یمن هم با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسید اما عراق با تفاضل گل بهتری از سد این دو تیم گذشته بود.

نبرد سرگروهی بین ایران و عراق گلی در بر نداشت. به این ترتیب پس از سه بازی پیاپی که تیم ملی بزرگسالان ایران از غلبه بر عراق بازماند، امیدهای ایران نیز در تهران موفق به غلبه بر عراق نشدند.

با پایان بازی ایران و عراق، شاگردان زلاتکو کرانچار منتظر ماندند تا نتایج سایر گروه‌ها به طور کامل مشخص شود تا ببینند آیا به عنوان یکی از تیم‌های دوم برتر، می‌توانند به مرحله نهایی برسند یا نه.

حمید استیلی مدیر تیم امید در این باره گفت: «در رختکن همه بازیکنان ما گریه می‌کردند ولی من گفتم احتمالاً صعود می‌کنیم.»

زلاتکو کرانچار سرمربی کروات امیدهای ایران نیز گفت: «شانس با ما یار نبود که توپ‌هایمان گل شود و حالا باید تا ساعت یازده شب صبر کنیم که کدام تیم صعود می‌کند.»

حدود دو ساعت پس از پایان بازی که همراه با گریه و نگرانی در اردوی ایران بود AFC با توجه به اتمام مسابقات مقدماتی، فهرست تیم‌های صعود کننده را منتشر کرد و ایران هم توانست به عنوان یکی از تیم‌های دوم، راهی دور بعد شود.

عبدالغنی سرمربی عراق به خبرنگاران گفت: «با وجود این که چند بازیکن اصلی را نداشتیم می‌خواستیم به عنوان تیم اول صعود کنیم. اینکه توانستیم جایگاه اول را از ایران بگیریم بزرگ‌ترین پیروزی است. اکثر بازیکنان ما زیر ۲۰ سال بودند.»

عراق در ۴ دوره اخیر دو بار به المپیک رسیده و حتی در المپیک آتن پس از صدرنشینی در گروهش، شگفتی را تداوم بخشید و به نیمه نهایی راه یافت.

امیدهای عراق در المپیک ریو هم حاضر بودند و با سه تساوی مقابل دانمارک، برزیل و آفریقای جنوبی، بدون شکست از راهیابی به دور بعد بازماندند.

در مرحله نهایی سه تیم برتر آسیا جواز بازی در المپیک را دریافت می‌کنند. ژاپن به عنوان میزبان المپیک از سهمیه مستقیم این رقابت‌ها برخوردار است.

آخرین حضور بازیکنان ایران فوتبال ایران در المپیک، بازی با شوروی در مرحله یک چهارم نهایی المپیک ۱۹۷۶ مونترال بود که شاگردان حشمت مهاجرانی ۲-۱ مغلوب شدند.

اگر ایران به المپیک توکیو صعود کند طلسم ۴۴ ساله دوری از این رقابت‌ها را خواهد شکست.

ایران به المپیک ۱۹۸۰ مسکو هم راه یافت اما به خاطر تحریم این بازی‌ها که با نظر آیت‌الله خمینی صورت گرفت، سوریه جایگزین ایران شد.

حالا با پایان مرحله گروهی ۱۵ تیم شامل ۱۱ تیم صدرنشین و چهار تیم برتر دوم همراه با تایلند که میزبان دور نهایی است، برگزار کننده مرحله پایانی‌اند.

چهار گروه چهار تیمی در بانکوک به مصاف هم می‌روند تا در نهایت تیم‌های اول تا سوم آسیا جواز صعود به المپیک توکیو را کسب کنند.

در ترکیب ایران مقابل عراق معراج اسماعیلى، امید نورافکن، علیرضا آرتا، محمد مسلمى‌پور، حسین ساکى، سینا زامهران، مهدى مهدیخانی (ابوالفضل رزاق‌پور) رضا شکاری (وحید نامداری) مهدى قائدى، رضا جبیره، امیر روستایی (محمدرضا آزادی) به میدان رفتند.

شکاری در روبین کازان روسیه عضویت دارد و نورافکن هم از شارلروای بلژیک به استقلال بازگشته.

XS
SM
MD
LG