لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۷

خبرخوان

رایگان شدن روادید میان ایران و عراق از ۱۲ فروردین

یکی از دفاتر صدور ویزای عراق در تهران در پاییز ۹۴

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه اعلام کرد روادید سفر میان ایران و عراق از روز ۱۲ فروردین امسال رایگان خواهد شد.

بهرام قاسمی با اشاره به اینکه تصمیم نهایی در این زمینه در سفر مقام‌های ارشد ایران به عراق گرفته شد، افزوده است که «برخلاف برخی تصورات هیچ گونه سندی در این سفر مبنی بر لغو روادید میان دو کشور امضا نشد».

پیشتر علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته بود طرف عراقی «بنا به ملاحظاتی» با موضوع لغو روادید مخالف است.

بنا بر آمار ارائه شده از سوی ایران در هفت‌ماهه نخست سال ۱۳۹۷ دو میلیون عراقی به ایران سفر کرده اند و از سوی دیگر در سال ۱۳۹۶ بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار ایرانی به عراق سفر کرده‌اند که بیشتر آنها سفر زیارتی است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مرد کانادایی که یک خانواده مسلمان را زیر گرفت به جرایم تروریستی متهم می‌شود

ادای احترام مردم به قربانیان مسلمان در محل حادثه

دادستانی کانادا روز دوشنبه ۲۴ خرداد اعلام کرد یک مرد کانادایی که به دلیل زیر گرفتن یک خانواده مسلمان با کامیون خود و کشتن چهار نفر از آن‌ها دستگیر شده است، علاوه بر اتهام به چهار فقره قتل عمد و یک فقره اقدام به قتل، به جرایم تروریستی نیز متهم خواهد شد.

ناتانیل ولتمن، ۲۰ ساله، به فاصله کوتاهی پس از زیر گرفتن این خانواده که روز ۱۶ خرداد در فاصله کمی از قدیمی‌ترین مسجد شهر اونتاریو روی داد توسط پلیس بازداشت شد. به گفته پلیس او هنگام بازداشت یک جلیقه ضدگلوله و کلاهخود به تن داشت.

به دلیل مقررات قضائی کانادا جزئیات اولین جلسه محاکمه او که روز دوشنبه به صورت مجازی برگزار شد منتشر نشده است. ولی دادستانی محلی و دادستانی فدرال کانادا اعلام کردند که در این جلسه علاوه بر اتهام به قتل به دلیل ارتکاب جرایم تروریستی علیه او اعلام جرم کرده‌اند.

کریستینا فریلند، معاون نخست‌وزیر کانادا، در واکنش به این اعلام جرم جدید گفت: «بسیار مهم است که این اقدام یک حمله تروریستی قلمداد شود. علاوه بر این، تشخیص و معرفی خطر هولناک نژادپرستان افراطی سفیدپوست برای کانادا و مردم کشور بسیار اهمیت دارد».

اعضای خانواده افضل که در محله خود مشغول پیاده‌روی بودند مورد حمله قرار گرفتند. در این حمله سلمان افضل و همسرش، دختر خردسال آن‌ها و مادر همسرش کشته شده و پسر خردسال آن‌ها به شدت مجروح شد که اکنون در بیمارستان بستری است.

از سال ۲۰۱۷ که یک مرد مسلح شش نفر را در مسجدی در شهر کبک به قتل رساند این مرگبارترین حمله به مسلمانان کانادا بود. تاکنون در مورد ارزيابی پلیس که می‌گويد این حمله انگیزه نفرت نژادی داشته و از پیش طراحی شده بود جزئیات چندانی منتشر نشده است.

جلسه بعدی محاکمه ناتانیل ولتمن روز ۳۱ خرداد برگزار می شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

شرکت نواواکس از تولید واکسن کرونا با ۹۰ درصد کارایی خبر داد

شرکت آمریکایی نواواکس می‌گوید تزریق واکسن تولیدی این شرکت به حدود ۳۰ هزار نفر نشان از کارایی ۹۰.۴ درصدی این واکسن دارد.

نواواکس روز دوشنبه ۲۴ خرداد در ادامه گفته است تزریق دو دوز واکسن، تاثیری ۱۰۰ درصدی در حفاظت از ابتلا به نوع ملایم یا شدید بیماری کرونا دارد.

این گزارش می‌افزاید کارایی واکسن یاد شده برای مقابله با انواع جهش‌یافته کرونا نیز ۹۳.۲ درصد است.

این شرکت آمریکایی بر اساس تحقیقات و نتایج آزمایش‌ها، اظهار اطمینان کرده که واکسن تولیدی‌اش کارایی و توان مقابله با کرونا و انواع جهش یافته آن را دارد.

نواواکس در نظر دارد ظرفیت تولید ماهانه واکسن را تا پایان تابستان امسال به ۱۰۰ میلیون دوز برساند و تا پایان سال ۲۰۲۱ این رقم به ۱۵۰ میلیون دوز خواهد رسید.

قبلا شرکت‌های داروسازی «فایزر-‌بیو ان‌تک»، «مدرنا» و «جانسون اند جانسون» آمریکا موفق به تولید واکسن‌های ایمن و کارا در مقابل کرونا شده بودند و بخش عظیمی از کشورهای ثروتمند و غربی از همین واکسن‌ها برای تزریق به شهروندان استفاده کرده‌اند.

در خود آمریکا تاکنون ۳۰۹ میلیون دوز واکسن تزریق شده و حدود ۱۴۴ میلیون نفر، یعنی بیش از ۴۳ درصد جمعیت آمریکا هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آمریکا که تا چند ماه پیش روزانه بیش از ۲۰۰ هزار مبتلای جدید و حدود چهار هزار مرگ‌ومیر روزانه داشت، روز گذشته تنها پنج هزار و ۲۸۵ مورد جدید ابتلا و ۱۰۰ قربانی کرونا را ثبت کرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، آناتولی، وورلد او مترز/د.خ/ک.ر

عباس لسانی و هم‌بندی‌های او در زندان اردبیل به اعتصاب غذای خود پایان دادند

عباس لسانی

عباس لسانی، فعال مدنی و سیاسی محبوس در زندان اردبیل، و شماری دیگر از زندانیان سیاسی این زندان که در اعتراض به هم‌بند بودن با زندانیان جرایم خطرناک در اعتصاب عذا به سر می‌بردند، از پایان اعتصاب خود خبر دادند.

پرویز یاری که خبرهای فعالان مدنی و سیاسی ترک را پی‌گیری می‌کند، روز دوشنبه ۲۴ خرداد در صفحه توئیتر خود نوشت این زندانیان سیاسی «در تماس با نزدیکان خود اعلام کرده‌اند که خواسته‌هایشان مبنی بر خارج کردن زندانیان جرایم خطرناک از بند‌های سیاسی امنیتی، از سوی مسئولین زندان اردبیل پذیرفته شده است».

عباس لسانی و هفت زندانی سیاسی دیگر در زندان اردبیل در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرائم در زندان‌های ایران و تشدید فشارها بر زندانیان سیاسی محبوس در زندان اردبیل، از ۲۱ خرداد دست به اعتصاب غذای دسته‌جمعی زده‌ بودند.

پیش از این، در دی‌ماه ۱۳۹۹ نیز یوسف کاری و عباس لسانی در اعتراض به «بدرفتاری مسئولین زندان و بی‌توجهی آنان به حقوق زندانیان» اعتصاب غذا کرده بودند.

آقای لسانی که در سه دهه گذشته بارها بازداشت شده، از دی‌ماه ۹۷ با محکومیت ۱۵ ساله که ۱۰ سال آن قابل اجراست، زندانی شده است.

آقای لسانی پیشتر در دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام» و «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به هشت سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم شده بود، اما دادگاه تجدید نظر استان اردبیل مهر ماه ۱۳۹۸ این حکم را به ۱۵ سال حبس تعزیری افزایش داد.

وزیر ارتباطات ایران: فیلترینگ منقرض خواهد شد ولی عده‌ای اجازه نمی‌دهند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می‌گوید فیلترینگ در کشور در آینده منقرض خواهد شد ولی در شرایط کنونی عده‌ای اجازه نمی‌دهند با فیلترینگ خداحافظی کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه ۲۴ خرداد در حاشیه افتتاح پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات در مشهد، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که چه زمانی با فیلترینگ خداحافظی خواهیم کرد و چه کسانی باید این اجازه را بدهند، اعلام کرد از انقراض فیلترینگ‌ در کشور می توانیم سخن بگوییم، ولی نمی دانم چه زمانی با این واژه خداحافظی خواهیم کرد.

او در پاسخ به اصرار این خبرنگار که چه کسانی اجازه نمی‌دهند با واژه «فیلترینگ» خداحافظی کنیم، گفته است «از لگوی میکروفون‌تان که آرم رسانه ملی است، می‌توانید بپرسید».

رادیو و تلویزیون حکومتی ایران که در جمهوری اسلامی از آن به عنوان «رسانه ملی» نام می‌برند، از نهادهایی است که طی دو سال گذشته علیه جهرمی شکایت کرده است. بهمن‌ماه پارسال نیز وی به اتهام عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله بستن فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها به دادسرا احضار شد.

اینترنت در ایران طی یک دهه اخیر همواره با اختلالات و محدودیت‌های شدید روبرو بوده است تا جایی که سازمان گزارشگران بدون مرز اسفند ۹۸ «شورای عالی فضای مجازی» در ایران را جزو ۲۰ نهاد دولتی و غیردولتی مطرح کرد که بدترین کارنامه را در سرکوب سایبری دارند.

این شورا که با دستور رهبر جمهوری اسلامی تأسیس شده و متولی اصلی تصمیم‌گیری درباره اینترنت است، از روش‌هایی چون «کنترل اینترنت و گزینشی کردن دسترسی‌ها، فیلتر کردن وب‌سایت‌های خبری و اپلیکیشن‌‌هایی مانند تلگرام، سیگنال، واتس‌اپ، فیس‌بوک و توئیتر» برای سرکوب سایبری استفاده می‌کند.

بیشتر شبکه‌های اجتماعی در ایران برای عموم فیلتر شده‌اند، در حالی که مقامات ارشد جمهوری اسلامی از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

محسن هاشمی از علی خامنه‌ای خواست ایران را از «پیچ خطرناک» نجات دهد

محسن هاشمی

در ادامه واکنش‌ها به سخنان وزیر سابق اطلاعات مبنی بر این‌که با ارائه «هزینه و فایده برای نظام»، شورای نگهبان عامل ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ شده است، محسن هاشمی رفسنجانی نیز از علی خامنه‌ای در مورد عملکرد شورای نگهبان «تظلم‌خواهی» کرد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی که خبرگزاری ایسنا در روز دوشنبه ۲۴ خرداد منتشر کرد، به سخنان پدرش پس از عدم تأیید در شورای نگهبان در سال ۹۲ اشاره کرده است.

بنا به این نامه، اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود: «وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرایم در نظرسنجی‌ها داده و گفته اگر مرا را تأیید کنند، همه رشته‌های ده ساله پنبه خواهد شد.»

محسن هاشمی در نامه تازه خود به رهبر جمهوری اسلامی، سپس تکذیب این سخنان توسط سخنگوی شورای نگهبان را یادآوری کرده و سخنان جدید وزیر سابق اطلاعات، حیدر مصلحی، را بازگو کرده است.

حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات ایران، روز یک‌شنبه اظهار کرد که «در شورای نگهبان گفتم براساس گزارش‌ها از کف خیابان در سال ۹۲ آقای رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. جمع‌بندی من این بود که با توجه به شرایط نظام، مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت شوند.»

محسن هاشمی در ادامه ضمن «تظلم‌خواهی» از علی خامنه‌ای خواسته است که «ایران را از پیچ خطرناک نجات دهد».

او در مورد این «پیچ خطرناک» توضیح داده است که «اراده‌ای در کشور در حال تقویت است که نظر مردم را تزئینی فرض کرده و از هر وسیله‌ای برای تحقق اهداف خود بهره می‌برند و به جای احراز صلاحیت، رای تمایل به نامزدها می‌دهند و این رای، جایگزین رای مردم در تشخیص مصلحت و نامزد اصلح شده است.»

در واکنش به سخنان اخیر آقای مصلحی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، بامداد دوشنبه ۲۴ خرداد در حساب توئیتری خود این اظهارات را رد کرد و ادعا کرد که اعضای شورای نگهبان حرف‌های آقای مصلحی «را قبول نداشتند».

در همین حال، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، نیز ضمن اعتراض به «نادیده گرفتن قانون و ⁧حقوق اساسی ملت⁩» در آن انتخابات، خواستار انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه شده است.

اظهارات اسحاق جهانگیری در مورد «نادیده گرفتن ⁧حقوق اساسی ملت⁩ و پایمال شدن حقوق مردم و بی‌احترامی به ⁧افکار عمومی» در انتخابات ۹۲ در حالی بیان می‌شود که منتقدان و ناظران می‌گویند این صفات در مورد تمامی انتخابات‌های جمهوری اسلامی صادق است و خواستار برچیده شدن نظارت استصوابی و ورود ناظران بین‌المللی برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران هستند.

وزیر بهداشت: واکسن ایرانی مجوز گرفت؛ سازمان غذا و دارو: بررسی‌ها ادامه دارد

وزیر بهداشت ایران در حالی از صدور مجوز مصرف یک واکسن ایرانی خبر داد که سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید بررسی‌های این سازمان برای صدور مجوز ادامه دارد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه، ۲۴ خرداد در یک همایش در استان مرکزی با اشاره به صدور مجوز مصرف واکسن برکت در روز گفت که از ذوق این خبر دیشب نخوابیده است.

این در حالی است که کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ساعتی پیش از آن درباره زمان صدور مجوز برای واکسن‌های ایرانی گفته بود که گزارش گروه‌های ناظر بر ساخت واکسن در کمیته‌های مربوط در سازمان غذا و دارو در حال بررسی است.

آقای جهانپور درباره زمان احتمالی صدور مجوز نیز گفته بود که در صورت رفع نواقص، احتمالا در روزهای آینده، یک یا دو واکسن مجوز اورژانسی دریافت خواهند کرد.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو که شامگاه شنبه، ۲۲ خرداد در شبکه دوم تلویزیون حکومت ایران سخن می‌گفت بدون نام بردن از افراد یا نهاد خاصی، از اعمال «فشارهای زیاد برای صدور مجوز تزریق عمومی واکسن‌های داخلی» خبر داده بود.

واکسن کرونای برکت قرار است توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مهم‌ترین نهاد اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، تولید و توزیع شود و به گفته مسئولان این ستاد بخش عمده بازار تولید و توزیع واکسن به این موسسه اختصاص خواهد داشت.

واکسن رازی نیز توسط موسسه دولتی «تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی» تولید شده است.

در روزهای گذشته با اعلام خبر رسمی اتمام ذخیره‌ واکسن کرونا در چندین شهر، هم‌چنین نبود واکسن کافی برای تزریق دُز دوم، بسیاری از شهروندان دچار نگرانی و سردرگمی شده‌‌اند.

در همین حال برخی از مسئولان از احتمال «تزریق ترکیبی واکسن‌ها» یا «جایگزینی واکسن‌های مشابه ایرانی با نوع خارجی» در دُز دوم خبر داده‌اند.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان داخلی درباره تزریق واکسن غیرمشابه در نوبت دوم ابراز تردید کرده و انجام آن را تنها در صورت مطالعات دقیق، اثربخش و بدون عوارض جدی توصیف می‌کنند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران تا ۲۴ خرداد، ۴ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸۵۱ هزار و ۲۰۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۶۵۲ دُز رسیده است.

بر اساس تازه‌ترین آمارهای رسمی که وزارت بهداشت ایران منتشر می‌کند، با جان باختن ۱۱۹ بیمار دیگر در یک شبانه‌روز گذشته بر اثر کرونا، مجموع کل قربانیان به ۸۲ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

بر پایه این گزارش هم‌چنین نزدیک به سه میلیون و ۴۰ هزار نفر در کشور تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که پیش از این، سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرده بود.

دستیار وزیر اطلاعات: احمدی‌نژاد روند روان‌درمانی خود را پیگیری کند

دستیار ویژه وزیر اطلاعات در واکنش به گفته‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد درباره نفوذ اسرائیل در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران، این اظهارات را ناشی از «توهم سیرتی» او دانسته است.

این مقام وزارت اطلاعات که خبرگزاری ایسنا به نام او اشاره نکرده، هم‌چنین به آقای احمدی‌نژاد توصیه کرده که «روند روان‌درمانی و توهم زدایی خود را پیگیری کند».

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در مصاحبه‌ای ویدئویی که در روزهای گذشته از او منتشر شد، گفته بود که بالاترین مسئول مقابله با جاسوسان اسرائیل در وزارت اطلاعات، «خودش جاسوس اسرائیل بود».

آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین گفته بود که اگر اسرائیل قادر به انجام عملیات پیچیده در ایران است و مهم‌ترین اسناد هسته‌ای و فضایی را از مراکز حساس می‌رباید، به‌دلیل همین نفوذ گسترده و حضور شبکه‌ای از عوامل جاسوسی است که معرفی آن‌ها مسکوت مانده است.

این سخنان رئیس دولت‌های نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران پس از آن منتشر شد که یوسی کوهن، رئيس پیشین سازمان جاسوسی اسرائيل (موساد)، پنج‌شنبه گذشته در مصاحبه‌ای به تشریح جزئیات عملیات سرقت آرشیو هسته‌ای ایران پرداخت.

آقای کوهن گفته بود که ۲۰ مامور موساد که در این عملیات مشارکت داشتند همگی زنده‌اند و برخی نیز از ایران خارج شده‌اند.

به گفته این مقام بلندپایه موساد، هیچ یک از این ۲۰ نفر، اسرائیلی و یهودی نبودند. آقای کوهن تاکید کرد که سازمان موساد برای انجام این عملیات دو سال برنامه‌ریزی کرده بود.

خبر سرقت بایگانی هسته‌ای ایران را بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائيل، در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ اعلام کرد و گفت در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تُن مدرک»، شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده شده است.

جلسه دادگاه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار، روز دوشنبه برگزار می‌شود

آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار

جلسه محاکمه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده میانمار، قرار است امروز دوشنبه، ۲۴ خرداد، برگزار شود و جلسات دادگاه او تا پایان ماه ژوئیه ادامه خواهد داشت.

همزمان با برگزاری این دادگاه، دولت نظامی میانمار که دولت منتخب خانم سوچی را برکنار کرده، انتقاد کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان را رد کرد.

آنگ سان سوچی، رهبر حکومت غیرنظامی میانمار که با رأی شهروندان بر سر کار آمد، در پی کودتای نظامی در بهمن سال گذشته برکنار شد.

خانم سوچی از سوی دولت نظامی میانمار به «نقض قوانین وضعیت اضطراری به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰، وارد کردن غیر قانونی دستگاه‌های بی‌سیم انفرادی برای محافظان خود، استفاده غیرمجاز از رادیوها و انتشار اطلاعاتی که می‌تواند به ناآرامی عمومی منجر شود» متهم شده است.

حکومت نظامیان میانمار هم‌چنین رهبر برکنارشده میانمار را به دریافت۶۰۰ هزار دلار پول نقد و ۱۱.۴ کیلوگرم طلا به عنوان رشوه متهم کرد، اماجدی‌ترین اتهام خانم سوچی نقض یکی از قوانین دوران استعمار موسوم به «اطلاعت محرمانه حکومتی» است که در صورت اثبات آن، مجازاتی تا ۱۴ سال زندان دارد.

طرفداران خانم سوچی می‌گویند که این پرونده‌ها انگیزه سیاسی دارند و هدف اصلی آن مشروعیت بخشیدن به کودتا و حکومت نظامیان است.

میانمار از زمان بازداشت خانم سوچی و به دست گرفتن قدرت از سوی دولت نظامی، صحنه درگیری بین معترضان و نیروهای چریکی این کشور با نیروهای نظامی است.

میشل باشله، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد جمعه گذشته با انتقاد از شدت گرفتن خشونت‌ها در میانمار استفاده «ظالمانه» ارتش این کشور از سلاح‌های سنگین را محکوم کرده بود.

وزارت خارجه دولت نظامی میانمار هم در واکنش به بیانیه خانم باشله گفته بود که «در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر، اقدامات خرابکارانه و تروریستی انجمن‌های غیرقانونی و گروه‌های تروریستی، هم‌چنین رنج‌ها و مرگ نیروهای امنیتی مورد توجه قرار نگرفته و محکوم نشده است.»

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام، دست به خودکشی زد

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام

علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام روز شنبه، ۲۲ خرداد با بریدن بخشی از گردن و رگ‌هایش، در زندان اردبیل دست به خودکشی زده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع گفته است که آقای ارژنگی پس از انتقال به بیمارستان ۴۵ بخیه خورده و حال عمومی او وخیم است.

آقای ارژنگی متهم است که چهار سال پیش در حالی که ۱۷ سال داشته مرتکب به «قتل عمد» شده، اما او و وکیلش او را «بی‌گناه» می‌دانند.

این کودک -مجرم در بهمن سال گذشته گفته بود که شاکی پرونده به او مهلت داده تا با پرداخت یک میلیارد تومان دیه تا پایان اردیبهشت امسال از شکایت خود صرف نظر کند، اما تاکنون خانواده آقای ارژنگی موفق به تامین این مبلغ نشده‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، این مهلت تا پایان ماه تیر سال جاری تمدید شده و در صورت عدم تامین دیه از سوی خانواده آقای ارژنگی، حکم اعدام او اجرا خواهد شد.

اقدام آقای ارژنگی به خودکشی با انگیزه خاتمه دادن به زندگی، پیش از اجرای حکم اعدام صورت گرفته است.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

ایران از سال ۱۳۷۲ به کنوانسیون جهانی حقوق کودک ملحق شده و ملزم به اجرای آن است.

نتانیاهو: در ایران جشن گرفته‌اند ولی من به زودی بازخواهم گشت

بنیامین نتانیاهو در نشست روز یکشنبه پارلمان اسرائیل

نخست‌وزیر دولت موقت اسرائیل گفت امروز در ایران با دیدن دولت ضعیف و سازشگری که در اسرائیل به روی کار آمده است و نخواهد توانست مانند دولت من در برابر آمریکا و جامعه بین‌المللی بایستد، «جشن گرفته‌اند».

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۳ خرداد در پارلمان اسرائیل به شدت به ائتلاف بنت- لاپید حمله کرد و گفت: دولت جو بایدن از او خواسته بود که اختلافات بر سر ایران و بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را «پشت درهای بسته» مطرح کند و از آشکار کردن آن خودداری نماید، اما وی به آن‌ها پاسخ داد که هرگز این کار را نخواهد کرد و مخالفت او کماکان علنی خواهد بود.

او افزود به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا که به تازگی به اسرائیل رفته بود، گفت که در سال ۱۹۴۴ میلادی نیز رئیس‌جمهوری وقت آمریکا از بمباران اماکنی که در دست نازی‌ها بود خودداری کرد و باعث ادامه هولوکاست و کشتار یهودیان شد و اکنون نیز آمریکا اشتباه می‌کند.

نخست‌وزیر موقت اسرائیل گفت اما من یک خبر بد برای ایران دارم و آن این‌که اسرائیل هرگز به شما اجازه نخواهد داد برنامه‌های خود را عملی کنید.

او «اطمینان» داد که دوران دولت نفتالی بنت، که بر اساس «اتحاد خائنانه» تشکیل شده است، بسیار کوتاه خواهد بود و حزب لیکود با قدرت به دولت باز خواهد گشت و او دوباره سکان دولت را به‌دست خواهد گرفت.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری، از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشری

امیرسالار داودی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۲۳ خرداد با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی به‌طور موقت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر امیرسالار داودی، امروز در صفحه توئیتر خود خبر آزادی وی را تایید کرد.

نماینده هسن در پارلمان آلمان نیز به‌تازگی اعلام کرد که حمایت سیاسی از این وکیل حقوق بشر ایرانی را برعهده می‌گیرد.

آقای داودی که در گذشته وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مدنی همچون سهیل عربی و سعید شیرزاد را بر عهده داشت، در خرداد ۱۳۹۸ به ۳۰ سال حبس تعزیری و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد؛ با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان در مورد آقای سالاری قابل اجراست.

حدود یک ماه و نیم قبل اما محکومیت آقای داودی توسط دیوان عالی کشور نقض شد. به نوشته خانم کلاهچیان، همسرش تا تعیین تکلیف پرونده «به‌طور موقت» آزاد شده است.

امیرسالار داودی که سومین سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سپری می‌کرد، پیشتر به دلایلی نامعلوم و «غیرقانونی» از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

او همچنین از روز ۲۷ اسفند پارسال همراه با تعدادی از زندانیان سیاسی زندان اوین در اعتراض به جابه‌جایی‌های متعدد زندانیان سیاسی به‌ویژه اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان زندانی، دست به اعتصاب غذا زد.

آقای داودی در روز سوم فروردین، در پی درخواست اسماعیل عبدی و اعضای شورای تشکل‌های کانون وکلای دادگستری به اعتصاب غذای خود پایان داد.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

زیان انباشته خودروسازان ایران به «۸۰ هزار میلیارد تومان» رسیده است

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌‌سازی از زیان انباشته «۸۰ هزار میلیارد تومانی» خودروسازان ایران خبر داد.

محمدرضا نجفی منش روز یکشنبه ۲۳ خرداد گفت: «با قیمت‌گذاری دستوری زیان انباشته خودروسازان به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است».

شورای رقابت ۱۳ اردیبهشت امسال پس از شش ماه عدم تغییر قیمت خودرو، حکم به افزایش میانگین ۹ درصدی قیمت خودروهای داخلی داد اما خودروسازان از رشد چشمگیر هزینه تولید و واردات قطعات خبر می‌دهند.

همچنین نوسانات ارزی تاثیر چشمگیری بر هزینه‌های خودروسازان داشته است. برای نمونه نرخ دلار در بازار آزاد ایران در ابتدای سال ۹۹ حدود ۱۶ هزار تومان بود، اما پاییز پارسال به ۳۲ هزار تومان اوج گرفت و هم اکنون حول ۲۴ هزار تومان نوسان می‌کند.

نجفی‌منش می‌گوید از زمانی که شورای رقابت اقدام به قیمت‌گذاری خودرو کرده است، خودروسازان زیان زیادی کرده‌اند

به‌گفته وی، نیاز بازار کشور به یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در سال است که خودروساز باید این میزان را تولید کند. اما خودروساز باید بدون زیان خودرو بفروشد تا تولید را افزایش دهد.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌‌سازی از روند فزاینده زیان خودروسازان داخلی خبر داده و گفته است با وجود تداوم حجم زیان‌ها و بدهی سنگین خودروسازان، این صنعت در آستانه نابودی است.

البته تاکنون انتقادات زیادی از قیمت بالای خودرو در کشور و کیفیت پایین محصولات تولیدی داخلی انجام شده است. برای نمونه عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روز شنبه در مناظره انتخاباتی گفته بود «خودرو داخلی چرا باید هم‌قیمت خودرو فورد آمریکایی باشد؟»

با استفاده از گزارش‌های دنیای اقتصاد و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

یک نماینده پارلمان آلمان خواستار آزادی ناهید تقوی دوتابعیتی زندانی در ایران شد

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی ۶۶ ساله، مهندس معمار بازنشسته و فعال حقوق زنان

هریبرت هیرته، نماینده پارلمان آلمان، روز یکشنبه ۲۳ خرداد در صفحه توئیتر خود نوشت که او و همکارانش روند محاکمه ناهید تقوی، شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران، را به دقت دنبال می‌کنند.

او با تاکید بر این‌که ناهید تقوی هیچ‌گاه تهدیدی برای امنیت ملی ایران نبوده است، خواستار آزادی این شهروند آلمانی-ایرانی شد.

خانم تقوی روز ۲۵ مهرماه ۱۳۹۹، به هنگام سفر به ایران برای دیدار با اعضای خانواده‌اش توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و روانه زندان شد. او از سال ۱۳۸۲ مقیم آلمان بود.

دومین جلسه دادگاه این زندانی دوتابعیتی قرار است امروز در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران برگزار شود. قوه قضائیه جمهوری اسلامی تا کنون توضیحی درباره دلیل بازداشت خانم تقوی ارائه نداده است.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

مریم کلارن، فرزند ناهید تقوی، نیز پس از برگزاری نخستین جلسه محاکمه مادرش در اوایل اردیبهشت‌ماه به خبرگزاری فرانسه گفت مادرش با اتهامات امنیتی روبه‌رو است. به‌گفته خانم کلارن، جزئیات این اتهامات مبهم و ناروشن هستند، اما با «تبلیغ علیه نظام» مرتبطند.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است.

تشدید روند بازداشت خارجیان و دوتابعیتی‌ها در ایران به جایی رسید که کانادا اواخر بهمن پارسال اعلام کرد که با همکاری ۵۷ کشور از جمله آمریکا و آلمان، برای جلوگیری از «بازداشت خودسرانه» اتباع خارجی با اهداف دیپلماتیک در کشورهایی مثل ایران و چین اقداماتی را در دستور کار قرار داده است.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

یک مقام سابق: نرخ رشد اعتیاد در سه دهه گذشته سه برابر نرخ رشد جمعیت بوده است

دبیر اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که «بر مبنای نرخ رشد جمعیت در سه دهه گذشته، کف نرخ رشد اعتیاد سه برابر نرخ رشد جمعیت بوده است».

علی هاشمی روز یکشنبه ۲۳ خرداد همچنین به خبرگزاری ایلنا گفته که آخرین نرخ رشد اعتیاد مربوط به سال ۹۴ و به میزان ۵.۵ درصد بوده است.

او در ادامه با اشاره به این‌که «در شش سال گذشته آمار جدیدی ندیده است» گفت که آمار سال ۹۴ نیز بر اساس خوداظهاری افراد بین ۱۵ تا ۶۵ سال بوده است.

ناصر اصلانی، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهریور پارسال گفته بود که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد رسمی در کشور وجود دارد و تخمین زده می‌شود که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز معتاد شناسایی نشده وجود داشته باشد.

بنا بر آمار مؤسسه کادراس، نهاد تحقیقاتی و مطالعاتی در تهران در تیر ۹۹، رشد سالانه اعتیاد در ایران حدود هشت درصد برآورده شده و پیش‌بینی می‌شود که گرایش زنان به مواد مخدر در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد.

به گفته دبیر اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر، در چهار دهه گذشته نزدیک به ۱۸ میلیون نفر با احتساب افراد تکراری دستگیر شده‌اند و نزدیک به ۶۸ درصد این دستگیری‌ها مربوط به جرائم مستقیم و غیرمستقیم مواد مخدر است.

سازمان پزشکی قانونی پیشتر گزارش داده بود که مرگ بر اثر سوءمصرف مواد مخدر، محرک، داروهای مخدر و مصرف چندگانه در سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

یک فرد ناشناس با پرداخت ۲۸ میلیون دلار با جف بیزوس به فضا می‌رود

جف بیزوس، مؤسس شرکت آمازون

یک فرد ناشناس روز شنبه با پرداخت مبلغ نجومی ۲۸ میلیون دلار در یک مزایده، موفق شد در پرواز ماه آینده جف بِیْزوس، مؤسس شرکت آمازون به فضا، صندلی‌ای را برای خود رزرو کند.

شرکت موشک‌سازی آقای بیزوس، به نام «بلو اوریجین» قرار است یک فضاپیمای کوچک را به نام «نیو شِپرد» روز ۲۰ ژوئیه، در سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر ماه، به فضای پایین‌تر از مدار زمین بفرستد.

در این پرواز قرار است جف بیزوس و برادرش مارک، همراه برنده ناشناس این مزایده و یک مسافر دیگر شرکت داشته باشند.

کپسول پروازی که قرار است از پایگاه «ون هورن» تگزاس پرتاب شود این افراد را تا ارتفاع بیش از ۱۰۰ کیلومتری بالا خواهد برد و آنها در حالی که سه دقیقه از بی‌وزنی را تجربه می‌کنند، از شش پنجره بزرگ می‌توانند مناظر زمین و فضا را نظاره‌گر باشند. شرکت «بلو اوریجین‌» می‌گوید این پنجره‌ها بزرگ‌ترین در نوع خود هستند که تاکنون به فضا فرستاده شده است.

قیمت پیشنهادی برای شرکت در این پرواز ۱۰ تا ۱۲ دقیقه‌ای روز شنبه در مزایده از ۴.۸ میلیون دلار آغاز شد و در کمتر از دو دقیقه به ۱۰ میلیون دلار رسید.

این قیمت، یک دقیقه و ۱۰ ثانیه بعد از آن دو برابر شد و به ۲۰ میلیون دلار رسید و سرانجام پیشنهاد ۲۸ میلیون دلاری فرد ناشناس برنده، شش دقیقه پس از شروع دور نهایی حراج پذیرفته شد.

برای شرکت در این حراج، ۷۶۹۹ نفر از ۱۵۹ کشور نام‌نویسی کرده بودند که به ۲۰ نفر فرد برتر اجازه شرکت در مزایده داده شد. نام برنده این مزایده قرار است در هفته‌های آینده علنی شود.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG