لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۳۳

خبرخوان

آمار قربانیان سیل در ایران به ۶۷ نفر افزایش یافت

رئیس پزشکی قانونی ایران روز جمعه خبر داد که آمار قربانیان سیل در کشور به ۶۷ نفر افزایش یافته است.

خبرگزاری فارس به نقل از احمد شجاعی، رئیس پزشکی قانونی کشور، نوشت: «از ابتدای نوروز ۶۷ نفر به دلیل وقوع سیل و حوادث ناشی از آن جان خود را از دست داده‌اند.»

پزشکی قانونی ایران روز چهارشنبه شمار جان‌باختگان سیل را که درگذشت‌شان تایید شده ۶۲ تن اعلام کرده بود.

اما با توجه به آن که سیل پس از بیش از دو هفته هم‌چنان در ایران ادامه دارد و گزارش هواشناسی نیز حاکی از ادامه بارش باران در چندین استان است، احتمال افزایش قربانیان نیز بالاست.

از میان استان‌ها، طبق گزارش خبرگزاری فارس، استان فارس با ۲۱ نفر بیشترین تلفات را داشته است.

آقای شجاعی گفت: «در استان فارس ۲۱ نفر، لرستان ۱۵ نفر (یک نفر به دلیل تخریب پل و سقوط خودرو) خراسان شمالی سه نفر، گلستان هشت نفر، مازندران پنج نفر و همدان پنج نفر به دلیل سیل جان خود را از دست داده‌اند.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اجلاس وزرای انرژی ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا برای ثبات بازار نفت

وزرای انرژی ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا قرار است روز جمعه کنفرانسی در رابطه با وضعیت بازار نفت برگزار کنند.

این اجلاس یک روز بعد از توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت برگزار می‌شود و انتظار می‌رود تولیدکننده‌های نفت در مجموعه ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی دنیا، خصوصا آمریکا، برزیل و کانادا نیز روی‌هم‌رفته پنج میلیون بشکه از تولید خود بکاهند.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان آن توافق کرده‌اند در ماه مه و ژوئن (دو ماه آتی) تولید روزانه خود را ده میلیون بشکه در روز کاهش دهند و برای نیمه دوم سال نیز ۸ میلیون بشکه کاهش تولید داشته باشند. در سال ۲۰۱۱ میزان کاهش تولید این مجموعه شش میلیون بشکه خواهد بود.

به‌رغم کاهش تولید این مجموعه، قیمت نفت نه تنها افزایش نیافت، بلکه بیش از ۴ درصد نیز کاهش یافت و قیمت نفت برنت روز جمعه به ۳۱ دلار و ۴۸ سنت رسید.

بر اساس گزارش‌ها، به خاطر شیوع کرونا و کاهش تقاضای جهانی نفت، هم اکنون روزانه بیش از ۳۰ میلیون بشکه نفت مازاد تولید می‌شود و میزان تولید نفتی که مجموعه اوپک و کشورهای هم‌پیمان متعهد به کاهش شده‌اند، ثبات را به بازار برنمی‌گرداند.

قیمت نفت در ابتدای سال جاری نزدیک ۷۰ دلار بود، اما در برخی روزهای ماه مارس حتی به حدود ۲۰ دلار نیز سقوط کرد.

کرونا در روسیه؛ سفارت ایران از دانشجویان ایرانی خواست به کشورشان برگردند

در پی گسترش روزافزون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه، رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی در مسکو روز جمعه، ۲۲ فروردین، با صدور اطلاعیه‌ای از دانشجویان ایرانی مقیم این کشور خواست به ایران بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی در این اطلاعیه با اشاره به «فقدان چشم‌انداز حل مشکل کرونا در کوتاه‌مدت و احتمال تداوم آن در نیمسال تحصیلی آتی» به دانشجویان اکیداً توصیه کرد به ایران بازگردند.

پیشتر، ۱۶ فروردین، خبرگزاری ایرنا از ابتلای یکی از دانشجویان ایرانی در روسیه به ویروس کرونا خبر داده بود.

این دانشجو اعلام کرده بود که با چند ایرانی دیگر در یکی از خوابگاه‌های دانشگاه ملی ساکن است که چندی پیش به دلیل شیوع کرونا در داخل آن به صورت کامل قرنطینه شده است.

بیش از دو هزار و ۵۰۰ دانشجوی ایرانی در شهرهای روسیه مشغول تحصیل هستند که بیشتر آنان را دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تشکیل می‌دهند که به دلیل غیرحضوری شدن دانشگاه‌ها اکثر زمان خود را در خوابگاه‌های دانشجویی به سر می‌برند.

رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی در مسکو در اطلاعیه خود تأکید کرده است که توصیه به بازگشت دانشجویان به ایران «به دلیل احتمال مواجهه با وضعیت‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌جبران و تأسف‌بار» است.

بر اساس آمار رسمی مرکز مبارزه با شیوع ویروس کرونا در روسیه، تا روز پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه نزدیک به ۱۲ هزار نفر و تعداد جان‌باختگان ۹۴ نفر اعلام شده است.

شمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا و جان‌باختگان بر اثر آن ممکن است بیشتر از آمار رسمی اعلام‌شده توسط دولت‌ها باشد.

امکان استعلام ممنوع‌الخروجی از ایران «در آینده نزدیک» فراهم می‌شود

شماری از فعالان مدنی یا سیاسی و حتی هنرمندان، در فرودگاه از ممنوع‌الخروجی خود باخبر شده‌اند

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران از فراهم شدن امکان استعلام ممنوع‌الخروجی ایرانیان در آینده نزدیک خبر داد.

محمدرضا طبایی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه، روز جمعه، ۲۲ فروردین، به خبرگزاری ایسنا گفت نرم‌افزاری طراحی شده است که با استفاده از آن امکان استعلام ممنوع‌الخروجی افراد، استعلام اعتبار گذرنامه و پرداخت عوارض خروج از کشور فراهم می‌شود.

به‌ گفته این مقام انتظامی، این نرم‌افزار دلیل ممنوع‌الخروجی را مشخصاً اعلام نخواهد کرد، اما به کاربر اطلاع می‌دهد که برای حل مشکل به کجا مراجعه کند.

رئیس پلیس مهاجرت تاریخ دقیق شروع به کار این نرم‌افزار را مشخص نکرد و گفت فعلاً در مراحل پایانی آزمایش است.

بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی، پنج گروه از افراد اجازه خروج از ایران را ندارند:

۱ـ محکومان کیفری که دوران محکومیت را طی نکرده‌اند یا متواری هستند.

۲ـ بدهکاران مالیاتی و بدهکارانی که حکم قطعی آنها در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده است.

۳ـ اشخاصی که در خارج از ایران به دلایلی چون تکدی، ولگردی، سرقت و کلاهبرداری سوء شهرت داشته باشند.

۴ـ افرادی چون اطفال زیر ۱۸ سال و زنان شوهردار که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی خروج آنها به اراده فرد دیگری محول شده است.

۵ـ افرادی که به دستور مقامات قضایی خروج‌شان «مخالف مصالح جمهوری اسلامی» تشخیص داده شده باشد.

در سال‌های اخیر شماری از فعالان مدنی یا سیاسی و حتی هنرمندان، هنگام سفر به خارج از ایران، در فرودگاه از ممنوع‌الخروجی خود بدون ذکر دلیل باخبر شده و بعضا با ضبط گذرنامه به محاکم قضایی یا نهادهای امنیتی ارجاع داده شده‌اند.

تا سال گذشته، همه مسافرانی که قصد خروج از ایران داشتند، تنها از راه مراجعه حضوری به اداره گذرنامه قادر به مشخص کردن وضعیت ممنوع‌الخروجی خود بودند، اما سال گذشته سازمان ثبت اسناد و املاک ایران سامانه‌ای را برای استعلام آنلاین راه انداخت.

اما این سامانه نیز صرفاً پاسخگوی موارد مربوط به بدهکارانی بود که حکم قطعی آنها در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده بود.

ابراز نگرانی از نحوه دفع زباله‌های خانگی آلوده به ویروس کرونا

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان تهران از نحوه دفع زباله‌های منازلی که بیمار مبتلا به کرونا دارند ابراز نگرانی کرد.

آن‌ طور که سعید محمودی روز جمعه، ۲۲ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفته، به‌ دلیل عبور زباله‌های عفونی از فیلتر دستگاه‌های تصفیه در بیمارستان‌ها‍، نگرانی در مورد این نوع پسماندها وجود ندارد، اما زباله‌های خانگی از این نوع فیلترها عبور نمی‌کنند.

به گفته آقای محمودی، زباله‌های کرونایی «کاملا ویژه و خطرناک» است و «حتما باید با عنوان زباله‌‌های عفونی دفع شوند».

از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران، موضوع دفن ویژه پسماندهای بیمارستانی آن نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

علاوه بر این در حال حاضر شمار قابل توجهی از بیماران مبتلا به کرونا نیز در منازل قرنطینه هستند و زباله‌های آلوده به این ویروس تولید می‌کنند.

پیش از این حسن پسندیده، مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، گفته بود که از لحاظ قانونی، «مدیریت پسماند پزشکی و بیمارستانی بر عهده تولید‌کننده آن است و وزارت بهداشت بر اساس ضوابط پزشکی مسئول است تا پس از بی‌خطرسازی این پسماندها را تحویل شهرداری‌ها دهد.»

این در حالی است که وب‌سایت آنا نوشته است که فارغ از فراهم کردن سایت جدید برای دفن زباله‌های بیمارستانی مشکوک به ویروس کرونا، در حال حاضر ماسک‌ها و دستکش‌های مصرفی از سوی مردم نیز «معضلی» برای شهرداری‌های ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، با توجه به «دوره نهفتگی کرونا، سرعت انتقال، محیط‌های عمومی فراوان» که هر روز مردم برای رسیدن به محل کار یا مدرسه و دانشگاه طی می‌کنند، هر یک از این ماسک‌ها و دستکش‌‌ها می‌تواند به‌ طور بالقوه حاوی ویروس کرونا باشد، اما مردم پس از مصرف آن را به‌ عنوان یک «پسماند عادی» دفع می‌کنند.

با توجه به امکان تماس با زباله‌های خانگی از سوی افراد مختلف توصیه می‌شود که زباله‌های آلوده به ویروس کرونا را در چند کیسه پلاستیکی گره زده، نگهداری کرده و از سایر زباله‌ها جدا کنیم.

«۷۵ درصد» تردد مردم تهران برای تامین مایحتاج زندگی است

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران اعلام کرد آن‌ طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد «۷۵ درصد» تردد مردم در خارج از خانه و در سطح شهر برای «تأمین مایحتاج روزانه» زندگی است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا زالی روز پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین، در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت که در صورت انجام امور در «بستر دیجیتال»، بار ترددها به رغم فعالیت ادارات کاهش می‌یابد.

وی در عین حال گفت که «عواقب» تردد پرشمار مردم شهر تهران، در آمارهای بعدی مشخص خواهد شد و آمار مبتلایان و ورودی و خروجی به بیمارستان‌ها در تهران، «تغییر شگرفی» نکرده است.

پس از پایان تعطیلات نوروز، شمار زیادی از مردم شهرهای بزرگ از جمله تهران برای تامین نیازهای مالی خود از قرنطینه خانگی خارج شده‌اند.

این در حالی است که ایران از جمله کشورهای بسیار درگیر با کرونا به شمار می‌رود و بر اساس آمارهای رسمی، تاکنون بیش از چهار هزار نفر در کشور بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور، نیز با وجود انتقادها و مخالفت‌های بسیار با این موضوع، گفته است که برای مبارزه با کرونا، مردم به «نان» نیاز دارند.

آقای زالی در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفته بر اساس یک نظرسنجی جدید، «در تهران ۳۲ درصد مردم هنوز اعتقاد یا تجربه شستن دست به مدت ۲۰ ثانیه را ندارند که می‌تواند آمار خطرناکی باشد.»

وی در عین حال گفت که «حدود ۸۶.۴ درصد» مردم معتقدند با اعمال محدودیت بیشتر در تهران، مهار بیماری تضمین می‌شود که این موضوع نشاندهنده همراهی آنهاست.

توضیح درباره علت هماهنگی با بسیج برای گواهی فوت قربانیان کرونا

یک مسئول وزارت بهداشت ایران درباره علت لزوم هماهنگی با بسیج برای صدور گواهی فوت بیماران کرونایی توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت گفته است بسیج «در انتقال جسد فوت‌شدگان و دفن آنها» با وزارت بهداشت همکاری دارد.

دو روز پیش در شبکه‌های اجتماعی نامه‌ای از مسئولان شبکه بهداشت و درمان آستانه اشرفیه منتشر شد که نشان می‌داد جهت صدور «گواهی فوت افراد مثبت یا مشکوک به کرونا» باید علاوه بر تماس با نماینده شبکه بهداشت، با نماینده سپاه پاسداران نیز تماس گرفته شود.

پس از انتشار این نامه پرسش‌هایی درباره علت این اجبار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که وزیر بهداشت علت الزام به تماس را نقش بسیج در انتقال و دفن اجساد اعلام کرده است.

با این حال او توضیح نداده است که چرا سپاه در صدور گواهی فوت افراد مثبت یا مشکوک به کرونا که مرحله قبل از انتقال و دفن اجساد قربانیان کرونا است، دخالت دارد.

بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت احوال کشور، «مقامات نظامی» می‌توانند «نسبت به اعلام وفات و اخذ گواهی فوت اقدام کنند»، ولی در صدور گواهی فوت مسئولیتی ندارند.

برگزاری جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره کرونا تکذیب شد

علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی، اخبار منتشره درباره برگزاری جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران برای بحث درباره کرونا را تکذیب کرد.

او در توییتی که شامگاه پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین، منتشر کرد نوشته است که هفته گذشته «شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای نداشته» و «هر نقل قول از جلسه‌ای که اساسا برگزار نشده، کذب محض و دروغ آشکار است».

این توییت در واکنش به گزارش شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال درباره اظهارات حسن روحانی منتشر شده است.

این شبکه روز ۲۱ فروردین گزارش داد که حسن روحانی در جلسه روز ۱۹ فروردین شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است: «اگر دو میلیون نفر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست بدهند،‌ به دلیل وضعیت اقتصادی نمی‌توان کشور را تعطیل کرد.»

ایران اینترنشنال همچنین به نقل از آقای روحانی گزارش داده بود: «اگر مشاغل و اصناف را تعطیل کنیم، چند وقت دیگر با اعتراضات خیابانی ۳۰ میلیون گرسنه روبه‌رو خواهیم شد.»

حسن روحانی، رئيس‌ جمهور، در جریان بحران کرونا از جمله مخالفان قرنطینه بوده است.

او پیش از این گفته بود که «توطئه ضدانقلاب» این است که در دوره شیوع کرونا در ایران «کار و فعالیت اقتصادی» تعطیل شود و برای مقابله با آن «باید روند تولید عادی باشد».

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران نیز روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین با انتشار تحلیلی، درخواست قرنطینه را «خواست ضدانقلاب» خواند.

در این تحلیل اشاره شده که در شرایط کنونی اگر قرنطینه صورت گیرد، «تقابل با مردم» خواهیم داشت که ممکن است به دلیل نافرمانی مردم به «تقابل مردم با حاکمیت» منجر شود.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده که قرنطینه می‌تواند موجب «تعطیلی کسب‌ وکار، موج فقر» و «بحران اقتصادی» و در نهایت «زمین‌گیر شدن دولت» شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نیز روز ۱۹ فروردین با اشاره به کاهش برخی سخت‌گیری‌های اجتماعی گفته بود این اقدامات برای این صورت گرفت که «دچار فروپاشی اقتصادی نشویم».

منتقدان دولت روحانی می‌گویند او بین گزینه سلامت و اقتصاد،‌ گزاره اقتصاد را انتخاب کرده است.

حسن روحانی در واکنش به این اتهام گفته است این حرف‌ها مربوط به «بدخواهان و ضدانقلاب» است. او می‌گوید فعالیت‌های اقتصادی و پروتکل‌های بهداشتی «در کنار هم قابل اجرا کردن» است.

ممنوعیت‌ها و مقررات کرونا در مجارستان به‌طور نامحدود تمدید شد

ویکتور اوربان، (ایستاده) در جریان نشست پارلمان

نخست‌وزیر مجارستان ممنوعیت‌ها و مقررات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا را برای مدت نامعلوم و به‌شکل نامحدود تمدید کرد.

مجارستان تا کنون به‌طور رسمی ابتلای ۹۸۰ تن به کووید-۱۹ را تائید کرده است. به طور رسمی ۶۶ تن نیز جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید از دست داده‌اند.

با این حال دولت این کشور تائید کرده احتمالا شمار مبتلایان به‌مراتب بیشتر از آمار رسمی‌ست.

ممنوعیت‌های آمد و شد در این کشور در ۱۱ آوریل، ۲۳ فروردین، به پایان می‌رسید. ممنوعیت‌ها شامل رفتن به محل کار، خرید مایحتاج، رفتن به داروخانه و یا تمرین و ورزش در فضای باز نمی‌شد.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، روز پنج‌شنبه در ویدئویی در صفحه فیس‌بوک خود، اعلام کرد «مقررات و محدودیت‌ها رفت و آمدی را به‌طور نامحدود تمدید می‌کنیم».

اوربان افزوده است که بررسی این مقررات به‌صورت هفتگی انجام خواهد گرفت.

نخست‌وزیر مجارستان همچنین به مقام‌های ارشد شهری اجازه داده بسه به وضعیت شهرها و جوامع محلی، در مورد ممنوعیت‌ها و مقررات بیشتر و شدیدتر تصمیم‌گیری کنند.

او همچنین از شهروندان مجارستان خواسته در جریان تعطیلات عید پاک از تجمعات بزرگ، گروه‌ها پرهیز کرده فاصله‌گیری اجتماعی و فیزیکی را رعایت کنند.

پارلمان مجارستان، هفته پیش به نخست‌وزیر پوپولیست و راست‌گرای این کشور اختیارات بیشتری داد. اوربان می‌گوید این اختیارات برای مقابله با شیوع کرونا لازم است. منتقدان او در داخل و خارج از کشور اما می‌گویند این‌ها بهانه‌ای برای افزایش سیطره و قدرت او است.

ترامپ از گفت‌وگوی «خوب» خود با رهبران عربستان و روسیه خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه از گفت‌وگوی تلفنی «خوب» خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی درباره کاهش تولید نفت خبر داد.

دونالد ترامپ که در کنفرانس خبری در کاخ سفید در خصوص گفت‌وگوی خود با رهبران عربستان و روسیه اظهار داشت: ما در مورد تولید نفت و اوپک یک گفت‌وگوی بزرگی داشتیم که وضعیت را برای صنعت نفت ما بهتر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: اعضای اوپک امروز دیدار کردند. می توانم بگویم که آنها دارند به توافق نزدیک می شود. به زودی متوجه خواهیم شد.

اعضای سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک، و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه روز پنجشنبه بر سر کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه تولید نفت توافق کردند و از آمریکا و دیگر کشورهای تولید کننده نفت جهان خواستند به تلاش های برای کاهش تولید نفت بپیوندند.

قیمت نفت برنت از حدود ۷۰ دلار در ابتدای سال، به خاطر شیوع کرونا و شکست اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش دوباره تولید نفت، به حدود ۲۰ دلار سقوط کرد، اما بعد از اعلام آمادگی این کشورها برای مذاکرات بیشتر، دوباره به نزدیک ۳۳ دلار افزایش یافت.

توافق وزیران دارایی اتحادیه اروپا بر سر بسته حمایتی ۵۰۰ میلیارد یورویی

وزرای دارایی کشورهای اروپایی روز پنجشنبه بر سر بسته کمک اضطراری ۵۰۰ میلیارد یورویی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا، کووید ۱۹، توافق کردند.

وزرای دارائی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با حمایت و پافشاری آلمان و فرانسه به رغم مخالفت‌های هلند به این توافق دست یافتند. هلند پیشتر خواستار مشروط شدن این کمک‌ها به اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی شده بود.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه گفته است، اروپا نشان داده است که می‌تواند از دل بحران‌ها عبور کند.

در همین حال، جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا پیشتر در همین روز هشدار داد اگر اعضای اتحادیه اروپا یک واکنش هماهنگ به پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا نشان ندهند پروژه ادغام اروپایی به خطر خواهد افتاد.

ایتالیا، اسپانیا و سایر کشورهای جنوب اروپا که بیش از سایرین از شیوع ویروس کرونا ضربه خورده‌اند خواهان کمک‌های مالی بیشتر بروکسل برای احیای فعالیت‌های اقتصادی، کمک به موسسات و جبران هزینه‌های بیکاری هستند.

جلسه ویدئویی وزیران اقتصاد کشورهای عضو روز چهارشنبه و پس از ۱۶ ساعت بحث تند بین برخی از اعضا بدون نتیجه پایان یافت. دولت هلند در طول مباحث هفته‌های اخیر همواره تاکید کرده کشورهایی که خواهان دریافت کمک مالی هستند باید شروط سخت از جمله کاهش هزینه‌های عمومی و ریاضت اقتصادی را بپذیرند.

بوریس جانسون از بخش مراقبت‌های ویژه خارج شد

جانسون ۵۵ ساله عصر یکشنبه به دلیل تداوم تب و سرفه ناشی از ویروس کرونا در بیمارستان سنت‌توماس بستری شده بود.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، با ادامه بهبود خود از بیماری کووید-۱۹ عصر پنج‌شنبه ۲۱ فروردین از بخش مراقبت‌های ویژه خارج شد، اما همچنان در بیمارستان و تحت نظارت پزشکان می‌ماند.

جانسون ۵۵ ساله عصر یکشنبه به دلیل تداوم تب و سرفه ناشی از ویروس کرونا در بیمارستان سنت‌توماس بستری شد و یک روز بعد آن هم به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال یافت و در مجموع سه شب را در این بخش گذراند.

سخنگوی آقای جانسون اظهار داشت: «نخست‌وزیر امروز عصر از بخش مراقبت‌های ویژه خارج شد اما اکنون که در مراحل اولیه بهبودی به سرمی‌برد، تحت مراقبت پزشکان باقی می‌ماند».

او سپس تاکید کرد که بوریس جانسون «روحیه‌ای بسیار خوب دارد».

جانسون نخستین رهبر در جهان است که به‌دلیل ویروس کرونا بستری شد، امری که او را ناگزیر ساخت تا اداره امور بریتانیا را به دومینیک راب، وزیر امور خارجه خود محول کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با انتشار توئیتی به بهبودی آقای جانسون واکنش داد و آن را «خبری عالی» خواند.

حماس چند فعال صلح را به‌دلیل حضور در یک کنفرانس ویدئویی بازداشت کرد

نیروهای امنیتی حماس در نوار غزه روز پنجشنبه ۲۱ فروردین چند فعال صلح را به‌دلیل شرکت در یک کنفرانس ویدئویی با فعالان صلح اسرائیلی بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت کشور تشکیلات حماس در بیانیه‌ای گفت این افراد به مشارکت در «عادی سازی اشغال‌گری اسرائیل متهم شده‌اند».

این بیانیه افزود: «هرگونه فعالیتی در راستای اشغالگری اسرائیل تحت هر پوششی طبق قانون جرم تلقی می‌شود و خیانت به مردم و فداکاری‌های آنهاست».

حماس که در سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به‌دست گرفت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و طی دهه‌های اخیر بارها به خاک این کشور حمله کرده است.

اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی می‌دانند.

با این همه طی ماه‌های اخیر گروه حماس با میانجی‌گری مصر، قطر و سازمان ملل متحد در حال گفت‌وگوی غیرمستقیم با اسرائیل بوده است.

هدف این مذاکرات کاهش محاصره اقتصادی نوار غزه از سوی اسرائیل و مصر در قبال تضمین آرامش در نوار مرزی توسط حماس است.

فعالان فلسطینی و اسرائیلی روز دوشنبه با استفاده از زوم، ابزار کنفرانس‌های ویدئویی، در یک جلسه دو ساعته در مورد مسائل مورد توجه دو طرف از جمله شیوع ویروس کرونا گفت‌وگو کردند.

خبر برگزاری این جلسه ویدئویی در فیس‌بوک منتشر شد و شرکت‌کنندگان اسرائیلی یک ویدئو از این جلسه را در شبکه‌های اجتماعی پخش کردند. گروهی از کاربران فلسطینی در شبکه‌های اجتماعی به برگزاری این کنفرانس ویدئویی به شدت واکنش نشان داده و به فعالان اهل نوار غزه حمله کردند.

خانواده رامی امان، سازمان‌دهنده اصلی این جلسه، گفت نیروهای امنیتی صبح روز پنجشنبه او را احضار کردند و از آن زمان از او خبر ندارند.

یک سخنگوی گروه حماس گفت: «تنها رابطه ما با اشغال‌گران صهیونیست فقط ادامه مبارزه است تا زمانی که آنها را از تمامی سرزمین‌های اشغالی فلسطین بیرون کنیم».

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نخست‌وزیر جدید عراق

جمهوری اسلامی ایران از انتخاب مصطفی عبداللطیف الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق استقبال و برای همکاری با او اعلام آمادگی کرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین گفت که تهران معرفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق را «گامی صحیح در مسیری درست می‌داند».

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، به دنبال انصراف عدنان الزرفی از پذیرش سمت نخست‌وزیری، مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات ملی عراق را به عنوان جانشین او معرفی کرد که از وی به عنوان چهره‌ای عمل‌گرا نام برده می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، مصطفی الکاظمی که روابط نزدیکی با محمدبن سلمان، ولیعهد سعودی دارد، بر حفظ روابط میان بغداد با تهران و واشینگتن نیز تاکید کرد.

عراق در ماه‌های اخیر درگیر اعتراضات گسترده مردم و کشمکش‌های سیاسی داخلی بوده است که به استعفای عادل عبدالمهدی از نخست‌وزیری انجامید.

صندوق بین‌المللی پول: با بدترین وضعیت اقتصادی از زمان «رکود بزرگ» مواجه هستیم

رئیس صندوق بین‌المللی پول می‌گوید انتظار می‌رود ۱۷۰ کشور جهان با کاهش سرانه درآمد مواجه شوند و بحران کنونی بدترین وضعیت از زمان بحران «رکود بزرگ» دهه ۱۹۳۰ میلادی است.

اشاره به رکود بزرگ نشان می‌دهد بحران شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن حتی از جنگ جهانی دوم که یک دهه بعد از رکود بزرگ اتفاق افتاد نیز بیشتر خواهد بود.

در بحران «رکود بزرگ» که از سال ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳ ماه طول کشید، اقتصاد جهانی بیش از یک چهارم کوچکتر شد و نرخ بیکاری به نزدیک ۲۵ درصد اوج گرفت.

کریستالینا جیورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد این نهاد در نظر دارد کمک‌های مالی خود به کشورهای نیازمند آسیب‌دیده از بحران کرونا را دو برابر کند.

صندوق پیشتر طرح اعطای ۴۰ میلیارد دلار وام کم بهره و ۱۰ میلیارد دلار وام بدون بهره برای کشورهای نیازمند را تصویب کرده بود، اما خانم جیورجیوا اعلام کرد تاکنون بیش از ۹۰ کشور درخواست کمک از صندوق داشته‌اند و صندوق در نظر دارد به کشورهای نیازمند ۱۰۰ میلیارد دلار کمک مالی کند.

وی گفت انتظار می‌رود دولت‌ها برای مواجه با کرونا هشت تریلیون دلار بسته حمایتی تصویب کنند، اما اقتصادهای ضعیف در آفریقا و آسیا نیاز به کمک‌های خارجی دارند.

به دنبال شیوع کرونا، واردات موبایل به ایران «صفر شده است»

یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به بحران کرونا گفت از بیستم اسفند پارسال شرکت‌های واردات گوشی‌های همراه هیچ کالایی عرضه نکرده‌اند و فروشگاه‌های موبایل نیز از چند هفته پیش به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل است.

حسین غروی رام، رئیس هیأت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، به خبرگزاری ایسنا گفت شیوع کرونا باعث شد که «بازار پر رونق شب عید برای فعالان این حوزه به کابوس تبدیل شود».

او با اشاره به توقف واردات گوشی‌های هوشمند از مبادی دوبی، عراق و دیگر کشورها گفت: «به صفر رسیدن عرضه موبایل در کشور» و «رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه سال قبل» باعث شده است که بسیاری از فعالان این حوزه نتوانند به تعهدات مالی‌شان عمل کنند.

این مقام صنفی پیش‌بینی کرده است با ادامه این روند «در ماه‌های آینده شاهد بحرانی بی‌سابقه دراین بخش باشیم».

بازار خرید و فروش گوشی‌های هوشمند در ایران یکی از بازارهای پررونق است و بنابر گزارش وزارت صنعت، در ۱۱ ماهه پارسال واردات تلفن همراه به داخل کشور با افزایشی ۲۹۰ درصدی به حدود ۱۰ میلیون گوشی رسید.

بیشتر

XS
SM
MD
LG