لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۵

خبرخوان

پژوهش جدید: خودروهای دودزا سالانه چهار میلیون کودک را به آسم دچار می‌کنند

نتیجه یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که خودروهای دودزا سالانه «چهار میلیون کودک» را در سراسر جهان به بیماری آسم و تنگی نفس دچار می‌کنند.

به این ترتیب روزانه ۱۱ هزار مورد جدید به مبتلایان به بیماری آسم اضافه می‌شود.

بر اساس نتایج این پژوهش که در نشریه بهداشت لنست منتشر شده، کویت و امارات متحده عربی و کانادا به ترتیب بالاترین نرخ ابتلای کودکان به آسم به دلیل آلودگی ترافیکی را دارند.

در این پژوهش داده‌های مربوط به ۱۹۴ کشور و چندین شهر بزرگ بررسی شده است، از جمله دو شهر لس‌آنجلس و نیویورک که بدترین شهرها از نظر ابتلا به بیماری آسم هستند.

روزنامه بریتانیایی گاردین این تحقیق را نخستین ارزیابی جهانی از اثر خودروهای دودزا بر سلامتی کودکان و ابتلا به آسم می‌نامد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

عباس واحدیان، یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه «استعفای خامنه‌ای» بازداشت شد

بنابر گزارش‌ها، مأموران امنیتی عباس واحدیان شاهرودی را در منزلش در مشهد بازداشت کرده‌اند

بنابر گزارش‌ها، عباس واحدیان شاهرودی، یکی دیگر از ۱۴ نفری که با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای شده بودند، شامگاه یکشنبه در مشهد بازداشت شده است.

به نوشته نهادها و فعالان حقوق بشر، مأموران امنیتی شامگاه یکشنبه با یورش به منزل آقای واحدیان در مشهد، او را بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز درباره این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی خرداد امسال با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری شدند. این بیانیه با استقبال سایر فعالان روبه‌روشد و ۱۴ فعال زن در داخل ایران نیز تقاضای مشابهی مطرح کردند.

تاکنون شماری از امضاکنندگان هر دو بیانیه بازداشت شده یا از تهدید و حمله به خود خبر داده‌اند.

شماری از امضاکنندگان این دو بیانیه هفته گذشته به همراه شماری از فعالان سیاسی در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای کمال جعفری یزدی، یکی از امضاکنندگان، در برابر ساختمان دادگستری مشهد تجمع کردند اما مأموران امنیتی آنها را بازداشت کردند.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو، «به دلیل تغییر قیمت» برکنار شد

هاشم یکه‌زارع از سال ۹۲ مدیرعامل ایران‌خودرو بود

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو، «به دلیل تغییر قیمت» از مقام خود برکنار شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه به نقل از وزیر صمت گفت هاشم یکه‌زارع از مدیرعاملی ایران‌خودرو برکنار شده و عباس علی‌آبادی جایگزین او می‌شود.

علی ربیعی در توضیح دلیل برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو گفت که وی «به صورت عمدی و بدون هماهنگی» قیمت محصولات این شرکت را افزایش داده است.

سخنگوی دولت در عین حال گفت باید بررسی شود که این افزایش قیمت آیا «اشتباه نرم‌افزاری» بوده است یا «خطای شخصی».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هاشم یکه‌زارع از سال ۹۲ مدیریت ایران‌خودرو را برعهده داشت و عباس علی‌آبادی، مدیرعامل جدید، نیز در حال حاضر مدیرعامل «گروه مپنا» است.

دادگاه تجدید نظر حکم ۱۰ سال زندان ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، را «تایید کرد»

ارس امیری چندی پیش در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده است

به گفته نهادهای حقوق بشری و یکی از بستگان ارس امیری، دادگاه تجدید نظر حکم ده سال زندان این کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا را عینا تایید کرده است.

محسن عمرانی، پسرخاله خانم امیری، روز یکشنبه در توئیترش نوشت که دادگاه تجدید نظر بدون حضور متهم و وکیل، حکم ۱۰ سال حبس و دو سال ممنوعیت از فعالیت و ممنوعیت خروج از کشور را تایید کرده است.

ارس امیری، دانشجویی که حدود یک دهه در لندن زندگی می‌کرد، اوایل امسال در سفر به ایران بازداشت شد و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اردیبهشت‌ماه با متهم کردن او به «طراحی، مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌های نفوذ فرهنگی» از صدور حکم ده سال حبس برای او خبر داد.

خانم امیری چندی پیش در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده و پس از آن، سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» اعلام کرده است.

حکم صادرشده برای ارس امیری با اعتراض‌های مختلفی روبه‌رو شد و از جمله بیش از ۳۵۰ نفر از هنرمندان، نویسندگان و فعالان فرهنگی ایران در نامه‌ای به سران سه قوه، ضمن درخواست تجدیدنظر در این «حکم ناعادلانه»، تأکید کردند افرادی مانند خانم امیری «شایسته حمایت وقدردانی‌اند، نه زندان و تهمت و محرومیت».

تاکید ظریف بر اهمیت فنلاند، نروژ و سوئد در «گفت‌وگوهای منطقه‌ای»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در جریان سفر به فنلاند گفته مذاکرات با سه کشور شمال اروپا در باره مسائل منطقه‌ای «ضرورت دارد».

محمد جواد ظریف با اشاره به سه کشور فنلاند، سوئد و نروژ گفته «این سه کشور در حوزه موضوعات منطقه‌ای ما فعال هستند».

سوئد میزبان مذاکرات صلح یمن است که سازمان ملل رهبری آن را برعهده دارد. البته این مذاکرات هنوز پیامدی قاطع بر روند جنگ یمن نداشته، اما زمانی از آن به‌عنوان «روزنه صلح» در این کشور جنگ‌زده یاد می‌شد.

نروژ نیز به روند صلح افغانستان علاقه نشان داده و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات افغانستان، با وزیر خارجه آن کشور دیدار و رایزنی کرده‌است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در عین حال بدون ارائه توضیح مشخصی گفته «فنلاند از گذشته طرحی برای گفت‌وگو درخصوص خلیج فارس داشت که تقریبا مشابه طرحی است که از سوی ایران مطرح شده است».

به‌نظر می‌رسد منظور آقای ظریف گفت‌وگوهای منطقه‌ای بین کشورهای پیرامون خلیج فارس است. ایران از یک سو و عربستان و متحدانش از سوی دیگر درگیر تنش‌های شدیدی هستند که به باور بسیاری از تحلیل‌گران به نبردهای نیابتی در سراسر منطقه انجامیده‌است.

ایالات متحده، تهران را مهم‌ترین عامل بی‌ثباتی، تنش و جنگ‌های منطقه غرب آسیا می‌داند. اتهامی که جمهوری اسلامی آن را رد می‌کند.

ظریف در حال حاضر مشغول انجام دیدارهایی‌ست که از کویت آغاز شده و قرار است پس از فنلاند با سفر به سوئد، نروژ و کشورهای آسیایی ادامه یابد.

ایالات متحده، محمد جواد ظریف را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده و او را متهم کرده -آن‌طور که در توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا عنوان شده- «ماله‌کش اعظم» حکومت ایران است. ایران رسما به سازمان ملل در مورد تحریم ظریف اعتراض کرده‌است.

سیر نزولی صادرات ژاپن برای نهمین ماه پیاپی ادامه یافت

در حالی‌که نگرانی‌ها از آغاز دور تازه رکود اقتصاد در جهان بالا گرفته و تنش‌های اقتصادی بین آمریکا و چین نیز هنوز کاهش نیافته، آمار اقتصادی از سومین اقتصاد بزرگ جهان نیز چندان خوش‌بینانه نیست.

بنا بر آمار ارائه‌شده در روز ۲۸ مرداد از سوی وزارت بازرگانی ژاپن، روند نزولی صادرات این کشور در هشتمین ماه پیاپی ادامه پیدا کرده‌است.

داده‌ها حاکی‌ست که صادرات ژاپن ۱.۶ درصد و واردات نیز ۱.۲ درصد کم‌تر شده‌است. نتیجه آن‌که کسری تراز بازرگانی آن کشور به ۲.۳۵ میلیارد دلار رسید‌ه‌است.

روند اقتصاد جهانی در هفته گذشته با نگرانی‌های تازه‌ای همراه شده‌است. اواخر هفته گذشته پس از افت در بازارهای آمریکا و اروپا، بازارهای آسیا و اقیانوسیه نیز با افت شاخص سهام روبه‌رو شدند.

خبرگزاری‌های می‌گویند در بازارهای اوراق قرضه در مورد دوران تازه‌ای از رکود، نگرانی‌های جدی شکل گرفته‌است.

همزمان تنش‌های اقتصادی بین آمریکا و چین، بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، نیز به فرجامی نرسیده‌اند.

طی ماه ژوئیه صادرات ژاپن به چین بیشر از ۹ درصد کاهش یافت، از سوی دیگر روند صادرات به ایالات متحده از مثبت ۸ درصد فراتر رفت. در حالی‌که واردات از هر دو کشور افزایش یافته‌است.

توکیو و سئول نیز در حال حاضر درگیر تنش‌های نسبتا شدید اقتصادی هستند که رنگ‌و‌بوی سیاسی نیز به خود گرفته‌است. به‌طوری که در کره جنوبی جنبشی برای تحریم‌ کالاهای ژاپنی شکل گرفته و سفر گردشگران دو کشور نیز کاهش یافته‌است. روند صادرات هر دو کشور به یکدیگر نیز در ماه ژوئیه به‌طور مشخصی افت داشت.

یک کمیسیون مجلس بدنبال طرحی برای «بازگشت اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان به کشور»

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز یکشنبه از تدوین طرحی برای بازگشت الزامی اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان به کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به گفته حسین نقوی حسینی، بر اساس این طرح دو فوریتی، اعضای درجه یک خانواده مسئولان سیاسی و حرفه‌ای کشور، شامل همسر و فرزندان آنها باید به داخل کشور برگردند، در غیر این صورت سه ماه پس از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد.

بر اساس این طرح،‌ مامورین دولتی و دانشجویانی که بورسیه تحصیلی وزارت علوم هستند و اساتیدی که فرصت مطالعاتی دارند از این قانون مستثنی می‌شوند.

به گفته نماینده ورامین در مجلس، این طرح با ۴۰ امضاء به هیات‌ رئیسه مجلس ارائه شده است.

در سال های اخیر، تحصیل و اقامت فرزندان و بستگان درجه اول شماری از مقامات حکومتی ایران در کشورهای غربی، با انتقادهای فراوانی در شبکه مجازی روبرو شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: تصمیم درباره نفتکش بریتانیایی ارتباطی با آزاد شدن نفتکش ایرانی ندارد

علیرضا تنگسیری از شهریور ۹۷ فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران است

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، می‌گوید دو نفتکش توقیف‌شده ایرانی و بریتانیایی دو مورد جداگانه است و «توقیف و آزادسازی این دو ارتباطی با یکدیگر ندارد».

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: «کشتی بریتانیایی سه تخلف داشته است که باید رسیدگی شود».

به گفته او، «قوه قضائیه» و «سازمان بنادر و دریانوردی» دو نهاد تصمیم‌گیر درباره نفتکش بریتانیایی هستند.

نفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت ایران سیزدهم تیرماه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد؛ سپاه پاسداران حدود دو هفته بعد نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» را توقیف کردند.

مقام‌های بریتانیایی بارها گفته توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق «قانونی» و به دلیل مقصد این نفتکش یعنی سوریه صورت گرفت اما «یورش به استنا ایمپرو در آب‌های بین‌المللی غیرقانونی بود».

گروه داعش مسئولیت حمله خونبار به یک عروسی در کابل را برعهده گرفت

قسمتی از تالار عروسی در هتل «شهر دبی» کابل پس از وقوع انفجار

شبه‌نظامیان وابسته به گروه داعش در افغانستان مسئولیت انفجار شامگاه شنبه در یک مراسم عروسی در کابل را که دست‌کم ۶۳ کشته برجای گذاشت برعهده گرفتند.

یکی از اعضای گروه داعش در اظهاراتی که از یک وبسایت متعلق به این گروه پخش شد گفت در جریان این حمله «۴۰۰ رافضی» کشته شدند.

گروه داعش از شیعیان با عنوان «رافضی» یاد می‌کند و انفجار شامگاه شنبه در یک تالار عروسی در یکی از محلات عمدتا شیعه‌نشین کابل روی داد.

به گفته وزارت کشور افغانستان، در این «حمله انتحاری» دست‌کم ۶۳ تن کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شدند که اکثر آنها زنان و کودکان بوده‌اند.

گروه طالبان از وقوع این حمله ابراز تأسف کرده اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است زمینه اقدامات تروریستی در افغانستان را طالبان فراهم کرد و این گروه نمی‌تواند خود را تبرئه کند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، نیز به رادیو اروپای آزاد گفت: «بدون شک این حمله را کسانی کرده‌اند که زیر چتر طالبان هستند ... در عقب تمام حمله‌های تروریستی طالبان‌اند».

بعیدی‌نژاد: انتظار می‌رود نفتکش ایرانی تا شامگاه یکشنبه جبل‌الطارق را ترک کند

تصویری از ابرنفتکش ایرانی در آب‌های جبل‌الطارق؛ پنج‌شنبه ۲۴ مرداد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، می‌گوید نفتکش «گریس ۱» که به «آدریان دریا ۱» تغییر نام داده، بزودی جبل‌الطارق را ترک می‌کند.

سفیر جمهوری اسلامی عصر یکشنبه در پیامی توئیتری با اعلام ورود «دو تیم مهندسی متخصص از مسیرهای پروازی متفاوت به جبل‌الطارق» اعلام کرد: « انتظار می‌رود کشتی امشب حرکت نماید».

ابرنفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت ایران سیزدهم تیرماه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد. به گفته مقام‌های بریتانیا و جبل‌الطارق، این نفتکش به دلیل نقض تحریم‌ها علیه سوریه توقیف شد؛ با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی مقصد این نفتکش را «جایی دیگر» اعلام کردند.

دادگاه جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه به رفع توقیف این نفتکش رأی داد اما بنابر دلایل اعلام‌نشده، این شناور همچنان در سواحل جبل‌الطارق است.

آمریکا فرمان توقیف این نفتکش ایرانی را صادر کرده است؛ با این حال دولت جبل‌الطارق روز یکشنبه اعلام کرد به دلیل تفاوت رژیم تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران، این دولت نمی‌تواند درخواست آمریکا مبنی بر توقیف دوباره این نفتکش را اجرا کند.

حوثی‌های یمن سفیر در تهران تعیین کردند

محمد الدیلمی در یکی از دیدارهایش با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به شبه‌نظامیان حوثی یمن، شامگاه شنبه اعلام کرد که ابراهیم الدیلمی به عنوان «سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار» حوثی‌ها در ایران منصوب شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی که از حوثی‌های یمن حمایت می‌کنند هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی صنعا و بخش‌های شمالی یمن را در تصرف دارند و نیروهای وفادار به دولت یمن به ریاست عبدربه منصور هادی که از حمایت بین‌المللی برخوردار است در عدن و بخش‌های جنوبی این کشور مستقرند.

دولت قانونی یمن اقدام حوثی‌ها در تعیین «سفیر» برای ایران را «افشاءکننده روابط پنهان حوثی‌ها و ایران» خواند و در پیامی توئیتری نوشت: «تعیین نماینده دیپلماتیک بین رژیم تهران و شبه‌نظامیان حوثی نقض قوانین و هنجارهای بین‌المللی است و تخطی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران یمن به شمار می‌رود».

روابط دیپلماتیک یمن با ایران در سال ۱۳۹۴ به دستور عبدربه منصور هادی قطع شد.

جنگ یمن از حدود چهار سال پیش تاکنون ده‌ها هزار کشته و بیش از سه میلیون آواره برجای گذاشته است.

مستند «در جست‌وجوی فریده» به عنوان نماینده ایران به اسکار معرفی می‌شود

نود و دومین مراسم اسکار قرار است نهم فوریه، شش ماه دیگر، در هالیوود لس‌آنجلس برگزار شود

بنیاد سینمایی فارابی شامگاه شنبه اعلام کرد که مستند «در جست‌وجوی فریده»، ساخته آزاده موسوی و کورش عطایی، به عنوان نماینده ایران برای شرکت در اسکار ۲۰۲۰ انتخاب شده است.

رائد فریدزاده، سخنگوی هیأت انتخاب، به خبرگزاری مهر گفت که این هیأت ابتدا از بین ده فیلم به سه گزینه «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی، و «در جست‌وجوی فریده، ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی، رسید و سرانجام این مستند انتخاب شد.

آقای فریدزاده در پاسخ به گزارش‌ها درباره دلایل زودتر اعلام شدن نماینده ایران در اسکار، به مواردی از جمله تغییر شیوه معرفی فیلم به اسکار و فرآیند زمان‌بر ارسال اثر به آمریکا اشاره کرده است.

مستند «در جست‌وجوی فریده» ماجرای زنی را بازگو می‌کند که از هلند به ایران می‌رود تا زادگاهش را ببیند و با سه خانواده که مدعی‌اند خانواده واقعی او هستند دیدار کند.

نماینده زاهدان: واگذاری بندر چابهار به روسیه شایعه است

بندر چابهار

علیم یارمحمدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس، در واکنش به اظهارات مطرح شده مبنی بر خروج هند از بحث سرمایه‌گذاری در بندر چابهار و واگذاری آن به روسیه، گفت: «موضوع خروج هند از سرمایه‌گذاری در بندر چابهار کذب و شایعه است و قطعاً دو طرف به تعهدات خود در این عرصه عمل خواهند کرد.»

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی روز شنبه در ادامه گفت: «البته ایران از فعالیت اقتصادی روسیه و انتقال کالا از مسیر بندر چابهار استقبال می‌کند، زیرا این مسئله منافع اقتصادی زیادی برای ما دارد، اما این مسئله به معنای جایگزین کردن سرمایه‌گذاران فعلی با سرمایه‌گذاران جدید نیست.»

مسئله واگذاری بندر چابهار به روسیه در روزهای اخیر در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود. در همین حال روز شنبه روزنامه انگلیسی‌زبان «عرب ویکلی» هم نوشته بود که «گزارش‌های تأییدنشده نشان می‌دهد روسیه طبق قرارداد دوجانبه‌ای که با ایران دارد، می‌خواهد از بندر بوشهر و بندر چابهار ایران به عنوان پایگاه‌های نظامی برای کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های هسته‌ای استفاده کند».

به نوشته این روزنامه «این تجهیزات توسط صدها نیروی ویژه حفاظت می‌شوند».

وزارت دفاع روسیه ۲۶ مرداد ۹۵ برای نخستین بار اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور برای بمباران مواضع مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از پایگاه نظامی نوژه در همدان استفاده کرده‌اند.

انتشار این گزارش انتقاد برخی از نمایندگان مجلس ایران را به دنبال داشت و وزارت خارجه ایران در شهریور ماه ۹۵ اعلام کرد که استفاده جنگنده‌های روسی از این پایگاه پایان یافته است.

وزیر کشور: نارضایتی مردم افزایش، اما تجمعات اعتراضی کاهش یافته است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامس

وزیر کشور می‌گوید به‌رغم افزایش نارضایتی‌ها، تجمعات اعتراضی در ایران کاهش یافته است.

وزیر کشور دولت حسن روحانی می‌گوید: «با وجود افزایش نارضایتی مردم، میزان تجمعات اعتراضی در سال جاری، ۳۸درصد کاهش یافته است.»

عبدالرضا رحمانی فضلی این مطلب را صبح روز یکشنبه در نشستی با معاونان استانداری‌های ایران در تهران بیان کرد.

او در مورد دلیل این «کاهش تجمعات» گفت که «چون مردم شرایط کشور را درک می‌کنند، میزان بروز اعتراض‌ها کاهش یافته است.»

سخنان آقای رحمانی فضلی در حالی بیان می‌شود که نهادهای مستقل حقوق بشری از شدت گرفتن سرکوب هرگونه اعتراض در ایران سخن می‌گویند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی در بهار امسال تأکید کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران به شدت رو به وخامت رفته است.

در همین گزارش، ضمن اشاره به دستگیری و شکنجه بسیاری از منتقدان، به افزایش روند سرکوب گسترده هرگونه اعتراض و تظاهرات از سوی مردم به رشد لجام‌گسیخته فقر و فساد، پرداخته شده‌است.

رئیس پلیس فتا: هزار سایت قمار اینترنتی شناسایی کرده‌ایم

وحید مجید، رئیس پلیس فتا، روز شنبه با اشاره به «شناسایی هزار و چهار تارنمای قمار» توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران «از ابتدای سال ۹۸»، گفت: «این اقدامات منجر به تشکیل ۳۹۲ فقره پرونده قضایی با گردش مالی بیش از ۹۶ و مسدودسازی بیش از ۹ میلیارد تومان شده‌است.»

به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس پلیس سایبری افزود: «در مجموع، ۱۵ نفر از اعضای دو باند قمار در استان‌های البرز، مازندران، گیلان، گلستان و آذربایجان شرقی دستگیر و ۳۵ فقره کارت بانکی به نام افراد غیر از آن‌ها کشف شده‌است.»

محرومیت مهدی مقدری از عضویت در شورای اصفهان با حکم دادگاه

مهدی مقدری

خبرگزاری صدا و سیما خبر داد که حکم انفصال مهدی مقدری از عضویت در شورای اسلامی شهر اصفهان در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است.

بر اساس این گزارش، آقای مقدری به دو سال انفصال از عضویت در شورای شهر اصفهان، دو سال ممنوعیت حضور در احزاب و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.

این خبرگزاری نوشت که حکم زندان این عضو شورای شهر اصفهان به مدت پنج سال تعلیق شده است.

پیش از دادگاه کیفری اصفهان مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، را به دو سال حبس و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر محکوم کرده بود.

آقای مقدری نیز با انتشار حکم بدوی دادگاه در توئیترش خبر داد که اتهام‌های او «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» ذکر شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان دلیل مطرح شدن این اتهامات را حمایتش از مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، علی اصغر غروی، تجمع صنفی معلمان و دفاع از حقوق زنان عنوان کرده است.

او همچنین در توئیترش نوشته بود که در پی برخی اقداماتش نظیر «انتشار فهرست دریافت‌های نقدی نهادهای انقلابی، مذهبی و مدنی در دوره شهرداری اصولگرایان»، «اعتراض به واگذاری معدن موته به حوزه علمیه اصفهان»، «نصب مجسمه کاوه آهنگر» و «موضوع دوچرخه‌سواری زنان»، ستاد امر به معروف اصفهان از او چندین شکایت کرده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG