لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۳

خبرخوان

دولت ایران حذف چهار صفر از ریال را بررسی می‌کند

با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی ایران با هدف حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید در دستور کار دولت قرار گرفت.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت»، وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی، مشکلاتی مانند افزایش حجم اسکناس در گردش و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیر رسمی «تومان» را به دنبال داشته است.

بنابراین گزارش، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در فاصله‌ سال ۱۳۵۰ تا آبان ۱۳۹۷ حدود ۲۷۴۳ برابر شده است.

بانک مرکزی پیشنهاد داده که تغییر واحد پولی از ریال به تومان در مدت دو سال و با جایگزینی اسکناس‌ها و سکه‌های جدید صورت گیرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سناتور باب منندز: رفتار ترامپ در قبال ایران گیج‌کننده است

سناتور منندز می‌گوید دولت ترامپ باید از ابزارهایی که در دست دارد برای مذاکره استفاده کند.

سناتور دمکرات باب منندز روز چهارشنبه در نشست کمیته روابط خارجی سنا گفت که سیاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در قبال ایران «گیج‌کننده است».

آقای منندز که در نشست «بررسی سیاست آمریکا در قبال ایران» سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: «رفتارهای بدخواهانه ایران از جمله اقدامات گروه‌های نیابتی ایران خطرناک است و درباره این موضوعات جناح‌های دمکرات و جمهوری‌خواه توافق نظر دارند».

وی افزود: «من نگرانم که فقدان راهبرد در زمان خروج آمریکا از برجام باعث شده که رفتار ایران در منطقه خاورمیانه بدتر شود. این کشور منابع مالی لازم را از دست داده ولی این تنها نتیجه خروج آمریکا از برجام است. سیاست‌های دولت ترامپ نتوانسته است که تغییر معقولی در سیاست‌های ایران ایجاد کند».

آقای منندز گفت:‌ «آقای ترامپ یک بار می‌گوید می‌خواهم توافق کنم و یک بار می‌گوید می‌خواهم اقتصاد ایران را ویران کنم. این رفتارها گیج‌کننده است».

به گفته این سناتور آمریکایی، «برای اینکه بخواهیم توافق کنیم باید چیزی بدهیم تا بتوانیم چیزی بدست آوریم. دولت ترامپ باید از ابزارهایی که در دست دارد برای مذاکره استفاده کند ولی مشخص نیست بتواند چنین کاری کند». ‎

ایالات متحده اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرد. ایران نیز از اردیبهشت امسال طی سه مرحله از میزان تعهداتش در چارچوب این توافق کاسته است.

آقای ترامپ بارها گفته که آماده مذاکره با مقام‌های ایران برای دستیابی به توافقی تازه است ولی جمهوری اسلامی می‌گوید ایالات متحده ابتدا باید تحریم‌ها را لغو کند.

حکم یک سال زندان برای شش خواننده زن و مردان همکارشان

فراواز، خواننده

بر اساس گزارش‌ها حکم یک سال زندان برای شش خواننده زن و هشت مرد که در ساخت موزیک‌ویدئو با آن‌ها همکاری می‌کردند، در دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است. یک مرد در این پرونده به پرداخت ۹ میلیون تومان جریمه نیز محکوم شده است.

اتهام این افراد «فعالیت غیرمجاز در امور سمعی و بصری و مشارکت در ساخت آثار موسیقی و تصاویر مبتذل و انتشار آن از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ضدنظام» اعلام شده است.

فرآواز، خواننده زن ایرانی، که یکی از این این افراد است، در مصاحبه با رادیوفردا گفت که این پرونده سال ۹۵ تشکیل شده و بازپرس آن بیژن قاسم‌زاده بود که به اتهام «فساد اقتصادی» بازداشت شده است.

به گفته فرآواز، این افراد با وجود این که با یکدیگر همکاری نداشته‌اند و جداگانه بازجویی شده‌اند، در یک پرونده با یکدیگر قرار گرفته‌اند و برایشان حکم یکسان صادر شده است.

خانم فراواز پس از خروج از ایران، کارزاری را تحت عنوان حق آواز زنان راه‌اندازی کرده است.

تلاش فرانسه برای انتقال زندانیان داعش از سوریه به عراق

در پی حملات ترکیه به شمال شرق سوریه که بنا بر ادعای نظامیان کرد، باعث فرار ۸۰۰ تن از زندانیان و خانواده‌های داعشی از کمپ‌ها شده است، وزیر خارجه فرانسه می‌گوید «هر چه سریع‌تر» سفری به عراق خواهد داشت تا مقامات این کشور را قانع کند زندانیان داعشی را از سوریه تحویل بگیرند.

ژان ایو لودریان روز چهارشنبه اعلام کرد که موضوع سفر «فوری» وی به عراق این است که زندانیان داعشی تحویل این کشور داده شوند و زمینه محاکمه آنها، از جمله شهروندان فرانسوی عضو داعش در خود عراق فراهم شود.

رویترز می‌نویسد در پی حمله ترکیه به مناطق تحت نفوذ نظامیان کرد سوریه، اتحادیه اروپا دنبال راهی است تا مانع از فرار داعشی‌ها از زندان‌ها و کمپ‌های شمال شرق سوریه و قدرت گرفتن دوباره آنها شود.

وزیر خارجه فرانسه گفته است ۹ زن فرانسوی که عضو داعش بوده و در کمپ «عین عیسی» زیر نظر کردهای سوریه نگهداری می‌شدند، فرار کرده‌اند.

وی گفت همه شهروندان فرانسوی عضو داعش باید در منطقه محاکمه شوند، اما دولت پاریس به موضوع بازگرداندن کودکان آنها به فرانسه فکر خواهد کرد.

وی گفت زنان فرانسوی که در سال ۲۰۱۵ به داعش ملحق شدند، توریست نبودند و دقیقا می‌دانستند چه کار می‌کنند: «آنها علیه فرانسه به جنگ برخاستند و باید در صورت ممکن در خود منطقه (عراق) محاکمه شوند.»

داعش در خود عراق نیز برای مدت‌ها مناطق گسترده‌ای را تحت کنترل گرفته بود و جنگ‌های خونینی برای آزادی کشور از دست این گروه افراطی مسلمان درگرفت.

رویترز: جدایی‌طلبان و دولت یمن وارد ائتلاف می‌شوند

خبرگزاری رویترز گزارش داد که پنج‌شنبه هفته جاری انتظار می‌رود جدایی‌‍طلبان یمن با دولت عبدربه منصور هادی به مناقشات خود پایان داده و رسما اعلام ائتلاف کنند.

جدایی‌طلبان یمن مورد حمایت امارات هستند، اما با تحت کنترل گرفتن بندر عدن از دست نیروهای دولتی در ماه اوت، مناقشات میان دولت عبدربه و جدایی‌طلبان اوج گرفت.

اخیرا امارات نیروهای خود را از یمن خارج کرد و نیروهای عربستان که حامی دولت یمن هستند، کنترل دوباره عدن را در دست گرفتند.

رویترز می‌نویسد عربستان میان جدایی‌طلبان و دولت یمن میانجی‌گری کرده و اکنون طرفین برای تشکیل ائتلاف آماده می‌شوند.

این گزارش می‌افزاید دولت ریاض در نظر دارد نیروهای یمنی را علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران متحد کند.

دو منبع به رویترز گفته‌اند که توافق صلح میان دولت و جدایی‌طلبان قرار است روز پنج‌شنبه در ریاض امضا شود و بر اساس آن جدایی‌طلبان نیز در کابینه دولت سهیم شوند.

ائتلاف نیروهای سنی می‌تواند زمینه‌ای برای صلح یمن باشد.

با شورش حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران در سال ۲۰۱۴ و اشغال بخش‌هایی از کشور توسط آنها کشور وارد بحران شد. ائتلاف تحت رهبری عربستان همراه با دولت و جدایی‌طلبان سنی چهار سال است که علیه حوثی‌ها نبرد می‌کنند.

خودداری مایک پنس و رودی جولیانی از شرکت در روند تحقیقات استیضاح ترامپ

مایک پنس و دونالد ترامپ؛ اوت ۲۰۱۷ در کاخ سفید

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و وکیل شخصی دونالد ترامپ گفته‌اند از شرکت در روند تحقیقات مجلس نمایندگان در جریان استیضاح رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خودداری می‌کنند.

مایک پنس، معاون ترامپ، از طریق وکیل خود اعلام کرده که فهرست بلند مدارک مربوط به پرونده اوکراین را در اختیار قانون‌گذاران نمی‌گذارد.

سه کمیته مجلس نمایندگان، که اکثریت در آن با دمکرات‌ها است، خواستار دسترسی به این اسناد شده بودند.

رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، نیز گفته با کنگره همکاری نمی‌کند.

روند تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهوری ایالات متحده از دوم مهر ماه به دستور نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، آغاز شد.

در شکایت یک مقام اطلاعاتی آمریکا، از مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی اظهار شده که آقای ترامپ از آقای زلنسکی خواسته در مورد خانواده جو بایدن، از رقبای اصلی انتخاباتی آقای ترامپ در حزب دمکرات، تحقیق کند.

بنا بر این شکایت دونالد ترامپ از رئیس‌جمهوری اوکراین خواسته با رودی جولیانی و ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، در تحقیقات مربوط به جو بایدن و پسرش هانتر بایدن، همکاری کند.

دونالد ترامپ ضمن رد هرگونه خطایی در جریان گفت‌وگوی تلفنی خود با زلنسکی، روند تحقیقات کنگره را «کلاهبرداری» توصیف کرده‌است.

در همین راستا در ۲۵ مهر ماه گوردون ساندلند، سفیر آمریکا نزد اتحادیه اروپا، قرار است در جلسه پرسش و پاسخ کنگره شرکت کند.

پیشتر در ۲۲ مهر ماه جرج کنت، یک دیپلمات ارشد آمریکا پشت درهای بسته شهادت داده بود. پیش از او نیز فیونا هیل، مدیر ارشد پیشین در دفتر امور روسیه و اروپا در شورای امنیت ملی رئیس‌جمهوری به پرسش‌های قانون‌گذاران پاسخ داده بود.

گشتزنی نیروهای روسیه در خط فاصل نیروهای سوریه و ترکیه

نیروهای روسیه در اطراف منبیج

روسیه با استقرار گشت‌های نظامی در شمال سوریه، نقش خود در جنگ سوریه را پررنگ‌تر ساخت.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان بر اساس اطلاعیه‌ای که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده گزارش داد که واحدهای روسی در حال گشتزنی در خط فاصل نیروهای سوریه و ترکیه هستند. این خط تماس در شمال منطقه منبیج است.

به دنبال تهاجم نظامی ترکیه به مناطق تحت تسلط کردها در شمال شرق سوریه، رهبران گروه‌های کرد سوریه با حکومت بشار اسد برای تقویت مرز توافق کردند. اکنون روسیه پشت نیروهای سوری که در منطقه مستقر شده‌اند، قرار گرفته است.

نهضت آزادی ایران تهاجم نظامی ترکیه به کردهای سوریه را محکوم کرد

بمباران تل ابیض در سوریه

حزب نهضت آزادی ایران تهاجم دولت ترکیه به گروه‌های شبه‌نظامی کرد در شمال شرق سوریه را محکوم کرد و آن را همتراز «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» خواند.

این حزب روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای نوشت که « کشته و زخمی و آواره شدن شمار بسیاری از ساکنان کرد و غیرنظامی مناطق مورد حمله، تاوان اصلی اختلافات و زدو بندهایی است که برخی دولت‌های منطقه و هم‌پیمانان بین‌المللی آنها رقم زده‌اند».

نهضت آزادی در ادامه این بیانیه از حکومت ایران که در جنگ داخلی سوریه حضور فعال دارد خواسته که «پیشگام دفاع از حقوق انسانی کردها» شود، چرا که به باور آن چنین اقدامی «حاوی پیام صلح‌خواهی و علاقه‌مندی به هم‌وطنان کرد ایرانی خواهد بود و به انسجام ملی بیشتر و کاهش تهدیدات تجزیه‌طلبانه کمک خواهد کرد».

ترکیه در روزهای اخیر با هدف عقب راندن گروه‌های شبه نظامی کرد سوریه از مرز دو کشور عملیات نظامی گسترده‌ای را در شمال شرق سوریه آغاز کرده. آنکارا این گروه‌ها را «تروریستی» می‌داند.

آمریکا هالک بانک ترکیه را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم ساخت

مقامات قضایی ایالات متحده روز سه‌شنبه هالک بانک ترکیه را به دست داشتن در یک طرح چندین میلیارد دلاری برای گریز از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کردند.

پیش از این محمد هاکان آتیلا، از مقامات ارشد این بانک دولتی ترکیه، نیز در دادگاه فدرال منهتن به همین اتهام محاکمه و گناهکار شناخته شده بود، امری که باعث شد او مدت ۳۲ ماه در زندان به سرببرد.

پرونده آقای آتیلا و محکومیت وی با واکنش تند دولت ترکیه مواجه شده بود.

تلاش برای آتش‌بس در شمال سوریه؛ مایک پنس در راس یک هیات بلندپایه به ترکیه می‌رود

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که مایک پنس معاونش روز چهارشنبه در تلاش برای دستیابی به توافقی برای آتش‌بس عازم ترکیه خواهد شد.

آقای ترامپ از ترکیه خواسته که حملات خود به شبه‌نظامیان کرد و غیرنظامیان در سوریه را فورا متوقف کند. ترکیه این حملات را به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه آغاز کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه با هدف فشار بر ترکیه، تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کرد. وی گفت «ما خواستار آتش‌بس هستیم» و اگر ترکیه از آن تبعیت نکند، «گزینه‌های بسیاری» برای برخورد با آن وجود دارد.

مایک پنس قرار است در راس یک هیات بلندپایه به ترکیه سفر کند که شامل مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌شود. این هیات در سفر خود با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، دیدار خواهد کرد.

وجود «دو میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد به مواد مخدر» در ایران

یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران آمار معتادان به مواد مخدر در کشور را بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برآورده کرده و گفته است که در سه دهه گذشته مصرف مواد مخدر در میان ایرانیان افزایش یافته است.

ناصر اصلانی، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: «پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۵۷ تا سال ۶۶ شیوع مواد مخدر در کشور کاهش داشته، اما از سال ۶۶ به بعد مصرف مواد مخدر در کشور افزایش یافته است».

وی سپس عنوان کرد که دو میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد مستمر و یک میلیون و ۶۰۰ هزار مصرف‌کننده تفننی مواد مخدر در کشور وجود دارد.

بر اساس آمارهای دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، ایران یکی از بزرگترین شاهراه‌های ترانزیت مواد مخدر در کنار آسیای مرکزی، پاکستان و هند است و هر سال جم انبوهی از انواع مواد مخدر را توقیف می‌کند.

مرداد ماه امسال یکی از مدیران ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گردش مالی مواد مخدر در کشور را «۱۶۷ هزار میلیارد تومان» عنوان کرد که معادل ۴۰ درصد بودجه سالانه ایران است.

پوتین پس از عربستان سعودی به امارات متحده عربی رفت

ولادیمیر پوتین در کنار ولیعهد ابوظبی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه پس از پایان سفرش به عربستان سعودی وارد امارات متحده عربی شد.

این نخستین سفر آقای پوتین پس از ۱۲ سال به ابوظبی است.

از جمله مهم‌ترین محورهای مذاکرات آقای پوتین در عربستان سعودی،‌ تولید نفت بود.

روسیه که عضو اوپک نیست در سال‌های اخیر با کشورهای عضو این سازمان همکاری کرده تا میزان عرضه نفت در بازار جهانی کنترل شود.

همچنین با توجه به افزایش تنش در خاورمیانه و نقش روسیه در جنگ سوریه، روابط کشورهای این منطقه از جمله ایران و عربستان سعودی، از جمله محور‌های اصلی این سفر گزارش شده است.

رئیس گمرک ایران مدعی افزایش ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی شد

پایانه مرزی پرویزخان در کرمانشاه

رئیس گمرک ایران می‌گوید ۷۰ میلیون تُن کالا در شش ماهه نخست سال جاری، ۱۳۹۸، صادر شده که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی ارزش صادرات این کالاهای غیرنفتی را نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار اعلام کرد، اما نگفت نسبت به دور مشابه پارسال چه تغییری کرده است.

گمرک ایران از ابتدای سال جاری انتشار گزارش‌های ماهانه از وضعیت صادرات و واردات غیرنفتی کشور را متوقف کرده است، اما آمارهای پارسال نشان می‌دهد که ایران نیمه اول سال گذشته ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته است.

بنابراین ارزش صادرات غیرنفتی ایران حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

مهدی میراشرفی همچنین بدون اشاره به این تغییرات سالانه گفت که میزان واردات کشور در نیمه اول سال ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

بر اساس آمارهای گمرکی، ارزش واردات ایران در نیمه اول پارسال حدود ۲۵ میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار بوده است.

بنابراین ارزش واردات کشور در این دوره بیش از ۱۵ درصد افت داشته است.

بیانیه زندانیان زن در اعتراض به محدودیت‌ها برای مادران زندانی و بازداشتی

نمایی از سردر زندان اوین در تهران

۱۷ زندانی سیاسی زن در بیانیه‌ای نسبت به محدودیت‌ها برای مادران زندانی و همچنین بازداشت مادران معترض به زندانی شدن فرزاندن‌ خود اعتراض کردند.

نویسندگان این بیانیه به بازداشت فرنگیس مظلوم‌، مادر سهیل عربی و راحله اصل احمدی، مادر صبا کرد افشاری، اعتراض کرده‌اند.

در این بیانیه با اشاره به بازداشت دختر نازنین زاغری به بریتانیا یادآوری شده که مقامات جمهوری اسلامی به طور ضمنی آزادی خانم زاغری را «مشروط به نتیجه مذاکره و معامله با بریتانیا کرده‌اند».

نویسندگان بیانیه تاکید کردند: «زنان‌ بسیاری فرزندان خود را در زندان به دنیا آورده و بزرگ کرده‌اند. مادرانی‌ حتا از دیدن جسد و محل دفن فرزندان خود محروم شده‌اند.»

مریم اکبری منفرد، سیما انتصاری، ارس امیری، لیلا حسین‌زاده، نازنین زاغری، نرگس محمدی و سپیده مرادی از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

پیش از این نیز تعدادی از زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین در نامه‌ای به نمایندگان مجلس به محدودیت‌های جدید از جمله محدودیت در ملاقات حضوری، تماس تلفنی و دریافت کتاب و نشریه اعتراض کرده بودند.

حسین دهلوی، موسیقیدان پیش‌کسوت، درگذشت

حسین دهلوی، از پیش‌کسوتان سرشناس موسیقی ایرانی، صبح روز سه‌شنبه، ۲۳ مهر، در ۹۲ سالگی درگذشت.

به‌ گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهلوی در چندین سال اخیر به بیماری آلزایمر مبتلا بود و از چندی پیش نیز در آسایشگاه بستری شده بود.

آقای دهلوی از ۹ سالگی به سراغ ساز ویولن و آموزش آن نخست نزد پدرش و سپس نزد ابوالحسن صبا رفت. وارد هنرستان موسیقی شد و از آن پس به فراگیری علمی موسیقی گرایش پیدا کرد.

دهلوی در سال ۳۹ با مدرک آهنگسازی از هنرستان عالی موسیقی فارغ‌التحصیل شد و در دوره هنرستان، با همکاری ابوالحسن صبا، ارکستر شماره یک هنرهای زیبا را راه‌ انداخت و در همین دوره چند اثر از آثار صبا را برای ارکستر تنظیم کرد.

پس از درگذشت صبا، رهبری این ارکستر که بعداً ارکستر صبا نامیده شد به دهلوی واگذار شد. این ارکستر و زیرشاخه‌های آن از زمان افتتاح تلویزیون ایران هفتگی به اجرای برنامه پرداختند.

«سبک‌بال»، بر اساس قطعه قاسم‌آبادی ساخته ابوالحسن صبا، «کنسرتینو برای سنتور و ارکستر» با همکاری مشترک فرامرز پایور، «گفت‌وگوی دل»، «فروغ عشق»، «به یاد صبا»، «چهارمضراب برای ویولن و ارکستر»، «نغمه ترک»، اجرای ۱۵ قسمت از اپرای ۲۶ قسمتی «بیژن و منیژه»، «دوئو سنتور در سه‌گاه»، «شورآفرین در شور برای ارکستر»، «چهارنوازی مضرابی در اصفهان»، «سوئیت بیژن و منیژه برای ارکستر زهی»، «بیژن و منیژه برای ارکستر سمفونیک»، «سرباز برای آواز گروهی و ارکستر» از جمله آثار شنیداری و تألیفی حسین دهلوی در عرصه موسیقی است.

دهلوی همچنین در سال ۱۳۷۱ ارکستر مضرابی را تشکیل داد که صرفاً شامل سازهای مضرابی سنتور، تار، قانون، عود و بم‌تار (تارباس) بود.

یکی از مهم‌ترین آثار حسین دهلوی کتاب «پیوند شعر و موسیقی آوازی»، برنده جایزه کتاب سال، است که حاصل بیش از ۴۰ سال تجربه او در تلفیق موسیقی با شعر ایرانی و توضیح فرآیند این کار به‌ شیوه‌ای علمی است.

گفت‌وگوی کیانوش فرید با کامبیز روشن‌روان و میلاد کیایی درباره حسین دهلوی
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00
لینک مستقیم

فرمانده نظامی سامرا: عملیات انتحاری علیه زائران اربعین خنثی شد

شیعیان در مراسم اربعین در عراق

رسانه‌های عراق به نقل از فرماندهی عملیات نظامی سامرا از خنثی شدن یک عملیات انتحاری علیه زائران مراسم اربعین خبر دادند.

بر اساس اطلاعیه فرماندهی عملیات نظامی سامرا، دو نفر قصد داشتند کمربند انفجاری خود را در جمع زائران مراسم اربعین منفجر کنند که «شناسایی و کشته شدند».

در این اطلاعیه اعلام شده که این دو نفر وابسته به گروه حکومت اسلامی، داعش بوده‌اند.

فرماندهی عملیات نظامی سامرا جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

وزیر اطلاعات ایران نیز روز دوشنبه، ۲۲ مهر، اعلام کرده بود که در روزهای اخیر دو مورد بمب‌گذاری در مسیر زائران اربعین در استان خوزستان قبل از اجرا کشف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمود علوی روز دوشنبه، ۲۲ مهر گفت که ماموران وزارت اطلاعات در این ارتباط «۵۰ قبضه سلاح را از افرادی که قصد عملیات خرابکارانه را داشتند کشف و ضبط کردند».

آقای علوی توضیح بیشتری در این باره نداد.

در سال‌های گذشته نیز همزمان با مراسم اربعین انفجارهایی در عراق رخ داده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG