لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۳

خبرخوان

ورود اولین محموله کمک یونیسف به کودکان سیل‌زده به ایران

دفتر یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل، در تهران بامداد جمعه در یک پیام توییتری خبر داد که «اولین محموله» از کمک‌های این سازمان به کودکان در مناطق سیل‌زده وارد کشور شده است.

در این پیام آمده است: «اولین محموله کمک‌های یونیسف برای کودکان سیل‌زده، شامل دویست جعبه حمل واکسن و صد جعبه نگهداری در دمای پایین دیشب وارد ایران شد.»

این محموله شامل تجهیزات واکسیناسیون است.

سیلی که در دو هفته نخست فروردین‌ماه بسیاری از استان‌های ایران را درنوردید دست‌کم جان ۷۶ نفر را گرفته و حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پاپ: سقط جنین در هیچ شرایطی قابل چشم‌پوشی نیست

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان طی کنفرانسی اعلام کرد سقط جنین بخشودنی نیست، حتی اگر جنین به صورت جدی با معضل تندرستی و نقص مواجه باشد.

وی گفت مخالفت با سقط جنین موضوعی دینی نیست، بلکه انسانی است: «آیا مجاز است برای رهایی از یک مشکل جان یک انسان را گرفت؟ آیا مجاز است قاتلی را اجیر کرد که مشکلی را از میان بردارد؟»

وی سقط جنین بر اساس آزمایش‌های دوران جنینی و مشکلات سلامتی را محکوم کرد و گفت نوع بشر «هرگز ناسازگار با زندگی نیست».

اگرچه پاپ به شدت به سقط جنین تاخت، اما او با زنانی که مجبور به سقط جنین شده‌اند ابراز همدردی کرد و دعای آمرزش نمود.

اظهارات پاپ با اوج گرفتن جنجال‌ها پیرامون ممنوعیت یا محدودیت گسترده بر سقط جنین در برخی ایالت‌های آمریکا همزمان شده است.

ماه گذشته مجلس سنا در ایالت آلابامای آمریکا یکی از شدیدترین لوایح علیه سقط جنین در این کشور را به تصویب رساند.

بر اساس این قانون تازه سقط جنین زنان در ایالات آلاباما در هر شرایطی ممنوع خواهد بود، حتی اگر زن در پی تجاوز یا زنای با محارم باردار شده باشد.

در سال جاری ۱۶ ایالت در آمریکا لایحه محدودیت سقط جنین را به مجلس برده‌اند و از این میان تاکنون چهار ایالت آن را به قانون تبدیل کرده‌اند.

احضار ابوالفضل قدیانی به دادسرا برای پرونده تشکیل شده در سال ۹۵

ابوالفضل قدیانی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، که اخیرا به دوسال زندان محکوم شده، هفته گذشته بار دیگر به دادسرا احضار شد.

وی در مطلبی در وب‌سایت کلمه خبر داد که برای پرونده‌ای که در سال ۹۵ تشکیل و در سال ۹۸ به جریان افتاده به شعبه دوم دادسرای اوین احضار شده است.

آقای قدیانی اعلام کرد که در جلسه بازپرسی شرکت نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: «این بازپرسی فرمایشی مقدمه تشکیل دادگاه غیرقانونی انقلاب بوده که این دادگاه نیز تحت سیطره نیروهای امنیتی است -و هردو تحت فرمان کامل مستبد امروز ایران آقای خامنه‌ای می‌باشند».

آقای قدیانی در بخش دیگری از مطلب خود نوشت: «انتصابات اخیر مستبد امروز ایران از جمله رئیس قوه قضاییه، فرمانده سپاه و بعضی دیگر از فرماندهان نظامی، تغییر ائمه جمعه و… همگی حاکی از امنیتی‌تر شدن بیشتر حاکمیت و پناه بردن به ارعاب و خشونت آشکارتر است».

وی در پایان نوشته خود تاکید کرد که نظام جمهوری اسلامی «اصلاح‌پذیر نیست» و«ساختار آن به گونه‌ای است که تحدید قدرت حاکم -یعنی محدود کردن ولی مطلق فقیه- حکم انحلال آن را دارد».

ابوالفض قدیانی در اسفند ماه به اتهام‌های «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده بود. براساس این حکم، به دلیل «تعدد جرائم» مجازات سنگین‌تر یعنی دو سال زندان اجرا خواهد شد.

این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پس از اعتراض‌های سال ۸۸ بازداشت و یک سال زندانی شد. او بار دیگر در سال ۹۱ به دو سال زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم و زندانی شد.

او بارها رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور دانسته است.

آقای قدیانی در نوشته قبلی‌اش، در تحلیل بیانیه اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای نوشته بود که رهبر جمهوری اسلامی «تن به اصلاح نخواهد داد» و تنها راه حل خروج از این «بن‌بست» «مقاومت یکپارچه» همه گرایش‌های سیاسی است تا «سختی استبداد بشکند و تن به رفراندوم سراسری جهت تغییر نظام حاکم دهد».

قاضی دادگاه کالیفرنیا حکم به توقف موقت ساخت دیوار مکزیک داد

سانلند پارک، نیوکزیکو؛ مرز ایالات متحده و مکزیک

یک قاضی فدرال در کالیفرنیا حکم به انسداد موقت پول بخشی از دیوار مکزیک که از بودجه دفاعی کشور تخصیص داده شده بود، داد.

هایوود گیلیام، قاضی دادگاه فدرال، اعلام کرده است اختصاص یک میلیارد دلار از بودجه دفاعی کشور که برای ساخت بخشی از دیوار مرزی با مکزیک در آریزونا و تگزاس اختصاص یافته، فعلا متوقف شود، چون این بودجه به تایید کنگره نرسیده است.

دونالد ترامپ بعد از یک کشمکش طولانی با کنگره آمریکا پیرامون اختصاص ۶.۷ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار مرزی مکزیک، دولت را برای مدتی تعطیل کرد و نهایتا کنگره در ماه فوریه با تخصیص ۱.۳۸ میلیارد دلار برای بخشی از این پروژه موافقت کرد. اما آقای ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری، بقیه مبلغ را از بودجه دفاعی و خزانه‌داری کشور برای این پروژه اختصاص داد.

ترامپ می‌گوید این دیوار برای مقابله با جرائم و قاچاق مواد مخدر ضروری است.

برخی از نمایندگان دموکرات مجلس به همراه چندین گروه از وکلا از آقای گیلیام خواسته بودند بودجه اختصاص یافته از هزینه‌های دفاعی برای ساخت بخش آریزونا و تگزاس را مسدود کند، چرا که کنگره قبلا مخالفت خود با اختصاص بودجه اضافی را اعلام کرده بود.

مرکز آمار: شمار دام سبک کشور یک‌چهارم افزایش یافته است

مرکز آمار ایران می‌گوید نتایج طرح اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور ۴۷.۹ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ۱۷.۷ میلیون رأس بوده، که نسبت به زمان مرجع (مهرماه ۱۳۹۷) به ترتیب ۲۷ و ۲۲ درصد افزایش یافته است.

جزئیات این آمار نشان می‌دهد که شمار دام‌های سبک کشور از مهرماه همواره افزایش داشته است.

افزایش شمار دام سبک در ایران در حالی است که آخرین گزارش مرکز آمار از تولید گوشت قرمز کشور نشان می‌دهد مقدار تولید گوشت گوسفند و بره در زمستان پارسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٤ درصد کاهش یافته است.

اخیرا گزارش‌های متعددی از قاچاق دام زنده به خارج، به ‌خاطر اختلاف چشمگیر قیمت با بازار داخلی ایران منتشر شده است که منجر به کمبود گوشت در بازارهای داخلی شد.

در همین حال، بر اساس گزارش دیگری از مرکز آمار، قیمت گوشت گوسفند و بز در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال بیش از دو برابر شده است.

قد ایرانی‌ها «کوتاه‌‌تر» می‌شود

عضو هیئت علمی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران می‌گوید طی ۲۵ سال گذشته، شهروندان ایرانی با کوتاه‌ شدن قد مواجه بوده‌اند.

دکتر سهیل اسکندری روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که ژاپن با بهبود تغذیه موفق شده است در طول ۲۰ سال میانگین قد را ده سانتی‌متر افزایش دهد، «در حالی که کشور ما با کوتاهی قد در طول ۲۵ سال گذشته روبه‌روست».

وی دلیل اصلی کوتاه‌تر شدن قد ایرانی‌ها را کاهش مصرف شیر و لبنیات عنوان کرد.

بر اساس آمارهای بین‌المللی، متوسط قد مردان بالغ ایرانی متولد ۱۹۹۶ (۲۳ ساله) حدود ۱۷۳ سانتی‌متر و ۵۷ میلی‌متر است که نسبت به سال‌های ابتدایی پس از انقلاب ۵۷ تنها حدود ۶۰ میلی‌متر افزایش داشته است، در حالی که در چهار دهه قبل از انقلاب رشد قد ایرانی‌ها حدود ۶ سانتی‌متر (۱۰ برابر چهار دهه بعد انقلاب) بود.‎

ایران آمارهای رسمی متوسط قد شهروندان را منتشر نمی‌کند، اما گزارش‌های زیادی از قول کارشناسان در رسانه‌ها از کوتاه‌قد شدن نسل جدید منتشر شده است.

تجمع هواداران مقتدا صدر برای تاکید بر بی‌طرفی عراق در منازعه ایران و آمریکا

هواداران مقتدا صدر

هزاران تن از هواداران مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعی، شامگاه جمعه در چند شهر این کشور، از جمله بغداد، بصره و کربلا، اقدام به تظاهرات کردند و خواستار دور نگه داشتن عراق از تنش پیش‌آمده بین ایران و آمریکا شدند.

خبرگزاری السومریه شمار تظاهرکنندگان در میدان التحریر (آزادی) بغداد را صدها تن ذکر کرده و رویترز نیز گزارش داده است که تظاهرکنندگان شعار «نه به جنگ» و همچنین شعارهایی مبنی بر پرهیز عراق از ورود به این مناقشه سر می‌دادند.

همچنین به نوشته برخی رسانه‌های عراقی، تظاهرات مشابهی نیز در بابل، میسان، واسط و چند استان دیگر برگزار شد.

یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورت حمایت گروه‌های عراقی از ایران در جنگ احتمالی، این جنگ به داخل عراق نیز کشیده خواهد شد.

هفته گذشته نیز شماری از شخصیت‌های سیاسی عراق، از جمله چهره‌های نزدیک به ایران، خواستار آن شدند که «شبح جنگ ایران و آمریکا» از عراق دور شود.

یک‌شنبه گذشته یک راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد، در نزدیکی سفارت آمریکا، اصابت کرد و پیش از آن نیز دولت آمریکا از کارمندان «غیرضروری» خود در عراق خواسته بود که این کشور را ترک کنند؛ شرکت نفتی اکسان‌موبیل نیز از کارکنان غیرعراقی خود خواسته است که از این کشور خارج شوند.

تذکر رئیس مجلس به صداوسیما در واکنش به «توهین» به مقدسات اهل سنت

علی لاریجانی (چپ)

رئیس مجلس شورای اسلامی از صداوسیما خواست از طرح مسائل «اختلافی بین مذاهب» پرهیز کند.

علی لاریجانی در جلسه علنی روز شنبه، چهارم خرداد، مجلس در واکنش به تذکر نماینده محلات در مورد طرح مسائل اختلاف‌برانگیز از تلویزیون حکومتی ایران گفت: «صداوسیما باید از طرح مسائل اختلافی بین مذاهب پرهیز کند و همه رسانه‌ها نیز باید دقت لازم را در این زمینه داشته باشند.»

در خلال پخش زنده مراسمی مذهبی به‌ مناسبت ولادت امام دوم شیعیان در شبکه پنج تلویزیون ایران، مداح برنامه سخنانی «توهین‌آمیز» نسبت به برخی مقدسات اهل سنت ایراد کرد که با واکنش‌های بسیار روبه‌رو شد.

پس از آن، شبکه پنج سیما با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن محکوم کردن این رویداد «از همه برادران و خواهران اهل سنت» رسماً عذرخواهی کرد.

مدیر این شبکه نیز در گفت‌وگو با روزنامه فارسی-بلوچی «روچ» گفت: «برای حفظ حریم اعتقادات برادران اهل سنت، کلیه عوامل دخیل در این ماجرا از کار برکنار شدند تا پیشگیری لازم جهت عدم تکرار چنین اتفاقاتی انجام گیرد.»

وزیر خارجه ایران افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه را «بسیار خطرناک» خواند

ساعاتی پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از اعزام ۱۵۰۰ نیروی تازه به خاورمیانه خبر داد، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این موضوع را «بسیار خطرناک برای صلح و امنیت بین‌المللی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف روز شنبه پیش از ترک پاکستان و بازگشت به ایران گفت: «چنین ادعاهایی برای صلح و امنیت بین‌المللی بسیار خطرناک است و باید با آن برخورد شود.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین مدعی شد که هدف آمریکا از اعزام نیروهای جدید به منطقه «توجیه سیاست‌های خصمانه خود و در راستای تنش‌آفرینی در خلیج فارس» است.

آمریکا در هفته‌های اخیر با اشاره به «تهدیدهای جدید از سوی ایران» ناو آبراهام لینکلن، بمب‌افکن‌های بی ۵۲ و سامانه ضدهوایی پاتریوت را به منطقه ارسال کرده و اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید نیز، به گفته سرپرست وزارت دفاع آمریکا، «تقویت حفاظت از نیروها» است.

با این حال محمدجواد ظریف اظهارات مقام‌های آمریکایی را «ادعای ساختگی برای توجیه تصمیم اخیر واشینگتن برای افزایش نیروھایش در منطقه» خوانده است.

واردات غذای سگ و گربه به ایران «ممنوع شد»

خبرگزاری تسنیم روز جمعه به نقل از یکی از مدیران وزارت صنعت، ​معدن و تجارت از ممنوع شدن واردات غذای سگ و گربه به ایران خبر داد.

به گفته مهدی نیازی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در وزارت صنعت، از ابتدای اردیبهشت‌ماه، ۱۴۳ کالا «مشمول ممنوعیت واردات شد که غذای سگ و گربه نیز در این فهرست قرار دارد».

آقای نیازی افزود: «سال ۹۶ ارزش واردات غذای سگ و گربه ده میلیون دلار بود که در سال ۹۷... به هفت میلیون دلار کاهش یافت؛ ضمن این که امسال با توجه به اعمال ممنوعیت واردات در این بخش کاهش واردات بیشتر هم خواهد بود.»

هفته گذشته تسنیم در خبری از پنج برابر شدن واردات این نوع کالا در فروردین‌ماه سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داده و انتقاد کرده بود که «با توجه به تحریم‌های سنگین اخیر» درآمد ارزی کشور نباید برای «موارد غیرضروری» صرف شود.

اعتراض به حکم استرداد مهندس ایرانی از فرانسه به آمریکا

نمایی از دادگاه «اِکس آن پرووانس» در جنوب شرقی فرانسه که حکم به استرداد روح‌الله‌نژاد به آمریکا داده است.

مرکزی به نام «مرکز غیردولتی ساماندهی پهپادهای غیرنظامی» ایران در بیانیه‌ای اقدام دادگاهی در فرانسه برای استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا را محکوم کرد.

جلال روح‌الله‌نژاد مهندسی ایرانی‌تبار است که به نقض تحریم‌های آمریکا در مورد ممنوعیت صادرات تکنولوژی آمریکایی برای اهداف نظامی به ایران متهم شده است.

آقای روح‌الله‌نژاد در بهمن‌ماه سال گذشته در فرودگاه نیس در حالی‌ که قصد داشت با پرواز روسیه به تهران بازگردد بازداشت شد.

آمریکا وی را متهم کرده است که از طرف یک شرکت وابسته به سپاه پاسداران سیستم مایکروویو صنعتی پرقدرت را از آمریکا خریداری کرده و از طریق امارات وارد ایران کرده است. این سیستم می‌تواند برای ایجاد اختلال در کنترل پهپادها نیز کاربرد داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بیانیه‌ای که «مرکز غیردولتی ساماندهی پهپادهای غیرنظامی کشور با همراهی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه هوافضا و پهپاد» منتشر کرده‌ آمده است: «به دولت فرانسه یادآور می‌شویم که چنین اقدام سیاسی که هم مغایر با توافق برجام و هم ناقض قوانین بین‌المللی می‌باشد ممکن است عواقب جدی برای متخصصان و بازرگانان فرانسوی مستقر در ایران ایجاد نماید.»

«مرکز ساماندهی پهپادهای غیرنظامی» مرکزی است که زیر نظر «کارگروه پهپاد» اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران فعالیت می‌کند. بنا به آن‌چه در وب‌سایت رسمی این اتحادیه آمده، این «تشکل صنفی و تخصصی از سال ۱۳۸۶ با حمایت و پشتیبانی مرکز فناوری‌های ریاست‌ جمهوری» آغاز به کار کرده است.

به گفته این مرکز، سیستمی که این مهندس ایرانی به واردات آن متهم است سیستمی «غیرنظامی» است که «مشمول تحریم نیست».

در بیانیه این مرکز همچنین آمده: «رادارهای موج میلیمتری جهت رصد و مقابله با پهپادها تجهیزاتی غیرنظامی و نوظهور جهت محافظت فرودگاه‌ها و اماکن حیاتی هر کشور در مقابل ورود ریزپرنده‌های بدون سرنشین هستند و تهیه آن نه تنها امری نظامی و مشمول تحریم نیست، بلکه از الزامات حفاظت از حریم هوایی و فرودگاه‌های غیرنظامی و مطابق با اصول هواپیمایی سازمان ملل (ایکائو) می‌باشد و حق همه کشورهای دنیاست.»

رسانه‌های فرانسه قبلاً گزارش داده بودند که سه وکیل مجرب برای دفاع از آقای روح‌الله‌نژاد در دادگاه استخدام شده و حتی کنسول ایران در پاریس نیز در جلسه دادگاه حاضر شده بود.

آقای روح‌الله‌نژاد در دادگاه مدعی شده بود که «پژوهشگر و محقق است» و در سازمان فضایی ایران سال‌ها کار تحقیقاتی می‌کرده است.

نهایتا دادگاه «اِکس آن پرووانس» در جنوب شرقی فرانسه حکم به استرداد وی به آمریکا داد.

به گزارش رادیو فرانسه، جلال روح‌الله‌‌نژاد نخست در دانشگاه تربیت مدرس و سپس در رشتۀ فیزیک نور در دانشگاه «خواچون» در شهر «وُهان» چین تحصیل کرده است.

استرداد این مهندس ایرانی به آمریکا نیازمند اجازه رسمی از رئیس‌ جمهوری فرانسه است.

ترافیک قله اورست باز هم قربانی گرفت

این عکس روز چهارشنبه هفته گذشته در راه قله اورست گرفته شده است

در ادامه «ترافیک» مرگبار در راه قله اورست، بلندترین قله دنیا، مقامات کشور نپال روز جمعه از مرگ سه کوهنورد هندی و یک راهنمای نپالی در سه روز گذشته خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به این ترتیب تعداد کل قربانیان در این فصل کوهنوردی در نپال به هفت نفر می‌رسد.

ترافیک انسان در این نقطه مرتفع از جهان به حدی رسیده است که تنها در روز پنج‌شنبه هفته گذشته بیش از ۱۲۰ کوهنورد تلاش کردند خود را به قله برسانند. تعدادی از آنها در ازدحام کوهنوردان در راه‌های منتهی به قله گیر کرده‌اند، اتفاقی که به گفته مقامات در مواردی به خستگی مفرط و مرگ منتهی شده است.

به دلیل وجود گذرگاه‌های بسیار باریک و یک‌نفره در راه قله، در این فصل کوهنوردان گاه مجبورند ساعت‌ها برای گذر از یک نقطه منتظر بمانند.

خبر ترافیک در راه‌های مرتفع منتهی به قله اورست زمانی سروصدا به پا کرد که یک کوهنورد عکسی از صفی طولانی از کوهنوردان در بالاترین نقطه کوه منتشر کرد.

یک دلیل ازدحام در این فصل از کوهنوردی در نپال که روزنامه گاردین آن را «بدترین» شلوغی از سال ۲۰۱۲ تاکنون توصیف می‌کند وضعیت جوی نامناسب در قله اورست است.

آب و هوای بد و دشوار باعث شده است که در ماه مه که به پایان آن نزدیک می‌شویم تنها پنج روز برای رسیدن به قله اورست مناسب بوده است، بنابراین هر روز کوهنوردان بیشتری تلاش کرده‌اند خود را به قله برسانند.

این در حالی است که در ماه مه سال‌های گذشته کوهنوردان بین هفت تا ۱۲ روز برای رسیدن به قله فرصت داشتند.

تولسی گابارد در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا را به توافق هسته‌ای با ایران بازمی‌گرداند

تولسی گابارد، عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا

تولسی گابارد، از نامزدهای حزب دمکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری، گفت که در صورت پیروزی در این انتخابات، ایالات متحده را به توافق هسته‌ای با ایران بازمی‌گرداند.

خانم گابارد که با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد، اظهار داشت که ایالات متحده در آستانه جنگ با ایران قرار دارد.

وی گفت: «می‌دانم که این راه به کجا ختم می‌شود و از این مسئله نگرانم چرا که مردم آمریکا به نظر نمی‌رسد که بدانند چنین جنگی تا چه حد می‌تواند ویران‌گر و پرهزینه باشد.»

تولسی گابارد که خود در جنگ عراق حضور داشته است، افزود: «من با آن منطقه کاملا آشنا هستم. می‌دانم جنگ چه هزینه‌ای دارد و این راه ما را به کجا می‌رساند. و مردم آمریکا باید بدانند که این جنگ ویران‌گر و پرهزینه چگونه می‌تواند تقریبا بر همه جنبه‌های زندگی ما تاثیر بگذارد.»

«خسارت ۴۰ میلیارد دلاری» حملات هکرها در روسیه

عکس از آرشیو

بزرگترین بانک روسیه اعلام کرده است، خسارت حملات اینترنتی هکرها بر اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۹ می تواند با افزایش دو برابری نسبت به پارسال به بالای ۴۰ میلیارد دلار برسد.

استانیسلاو کوزنتسوف معاون رئیس «سیبربانک» روسیه جمعه سوم خرداد اعلام کرد پارسال ۲۰ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار به‌خاطر حملات اینترنتی بر اقتصاد روسیه خسارت وارد شده است.

وی نسبت به افزایش حملات هکرها هشدار داد و گفت که با تحلیل دقیق شرایط و ریسک‌ها، می‌توان جلوی رشد میزان خسارت هکرها را گرفت.

بگفته وی، بسیاری از مردم خطر حملات اینترنتی را جدی نمی‌گیرند.

سرویس امنیتی فدرال روسیه می‌گوید سالانه از دهها میلیون مورد حمله هکری به سایتهای دولتی جلوگیری می‌شود و از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۳۵۸ نفر به‌خاطر ارتکاب به این جرائم بازداشت شده‌اند.

اخیرا خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده بود خسارت سالانه حملات اینترنتی در کل جهان می‌تواند به ۸۵ تا ۱۹۳ میلیارد دلار بالغ شود.

انتقاد مطهری از دستورات مقامات پس از سخنان خامنه‌ای:بوی تملق و چاپلوسی به مشام‌ می‌رسد

نایب رییس مجلس ایران دستورات مقامات ایران پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، از جمله دستور رئیس سازمان صدا و سیما درباره زبان فارسی را نشانه «تملق و چاپلوسی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی مطهری در یادداشتی نوشت: « مدیران ما دست از این رویه بردارند که بلافاصله بعد از تذکر مقام رهبری درباره یک موضوع مربوط به آنها، بخشنامه صادر می‌کنند که باید چنین و چنان شود ‌و در نتیجه بوی تملق و چاپلوسی به مشام‌ها می‌رسد».

وی اضافه کرد: «روش درست این است که مدیر مربوط اقدامات عملی عاجل برای رفع آن کاستی انجام دهد و پس از چند ماه اعلام کند که ما آن کاستی مورد تذکر مقام رهبری را رفع کردیم.»

آقای مطهری در این میان به سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره زبان فارسی و دستور رئیس صدا و سیما اشاره کرد و نوشت که او نیز پیش از این بارها این تذکر را به صدا و سیما و وزارت ارشاد داده «اما دریغ از درک اهمیت موضوع و احساس مسئولیت نسبت به آن توسط مسئولان این دو نهاد».

وی تاکید کرد: «مضمون برخی ترانه‌های قبل از انقلاب بهتر از برخی ترانه‌هایی است که امروز از صدای جمهوری اسلامی پخش می‌شود».

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه در دیدار با جمعی از شاعران از «ترویج زبان بی‌هویت» به‌ویژه در تلویزیون حکومتی و «ولنگاری زبانی» انتقاد کرده بود.

وی گفته بود: «زبان فارسی در حال فرسایش است. از صداوسیما گله‌مندم، به دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند».

پس از این سخنان، علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما، دستوراتی را در اینباره صادر کرد.

وی خطاب به دفتر موسیقی و سرود دستور داد تا با تشکیل شورای جدیدی، شعرهای پیشنهادی را «یک‌بار دیگر با حساسیت و سختگیری بیشتر بررسی کند و آن را با اصول زبان و ادبیات فارسی اصیل تطبیق دهد».

ناسا اعلام کرد پس از دهه‌ها بار دیگر فضانورد به ماه می‌فرستد

تصویری از فضانورد آمریکایی جیمز ایروین بر سطح ماه در جریان مأموریت آپولو ۱۵ در سال ۱۹۷۱

اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، روز پنج‌شنبه جزئیات و زمان‌بندی طرح موسوم به «آرتمیس» مربوط به ارسال سفینه‌ای دیگر به کره ماه را اعلام کرد.

جیم برایدنستین، مدیر ناسا، در جریان کنفرانس خبری‌ای که روز پنج‌شنبه برگزار شد اعلام کرد در نخستین مرحله از این طرح، یک سفینه بدون سرنشین در سال آینده در ماه فرود می‌آید.

به گفته مدیر ناسا، در مرحله دوم که در سال ۲۰۲۲ انجام می‌شود سفینه‌ای حامل فضانوردان به مدار ماه فرستاده خواهد شد و سرانجام در سال ۲۰۲۴ فضانوردان بر سطح ماه فرود خواهند آمد.

مدیر ناسا در نشست خبری روز پنج‌شنبه‌اش همچنین اعلام کرد که شرکت خصوصی «مَکسار» به عنوان همکار ناسا در این پروژه، امور فنی و ارتباطی را برعهده دارد.

ایالات متحده در دهه‌های پیش و در اوج جنگ سرد برنامه‌ای فضایی با عنوان «آپولو» را به پیش برد که سرانجام در جریان مأموریت «آپولو ۱۱»، فضانوردان آمریکایی در دوم ژوئیه ۱۹۶۹ موفق شدند بر سطح ماه فرود بیایند.

در اسطوره‌های یونانی آرتمیس خواهر آپولو است.

علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت روحانی معرفی می‌شود

ساعاتی پس از آن که خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش دادند که دولت حسن روحانی درباره انتصاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت به نتیجه رسیده است، رئیس دفتر روحانی این خبر را تایید کرد.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، روز جمعه در توئیترش نوشت که علی ربیعی روز پنج‌شنبه با رئیس جمهور دیدار کرده و «مراحل نهایی کار و صدور حکم ایشان هم در هفته آتی انجام خواهد شد».

علی ربیعی در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ معاون وزارت اطلاعات بود و در آغاز دولت یازدهم از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر کار منصوب شد، اما پس از پنج سال، سرانجام در مرداد سال گذشته در مجلس شورای اسلامی استیضاح و برکنار شد.

مرداد سال گذشته محمدباقر نوبخت از مقام سخنگویی دولت روحانی استعفا کرد و در طول ده ماه گذشته کسی به عنوان سخنگوی دولت جمهوری اسلامی معرفی نشده بود.

دستور ترامپ به جامعه اطلاعاتی آمریکا برای همکاری در پرونده روسیه

ویلیام بار (راست) به جانب‌داری از رئیس جمهور آمریکا متهم شده است.

دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری آمریکا، در یک سلسله توئیت به جامعه اطلاعاتی آمریکا دستور داد تا در تحقیقات درباره پرونده تبانی احتمالی کمپین انتخاباتی وی با روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ با ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده همکاری کنند.

وی نوشت: «امروز بنا به درخواست و توصیه دادستانی کل، رئیس ‌جمهوری دونالد ترامپ به جامعه اطلاعاتی آمریکا دستور داد فورا و به صورت گسترده با تحقیقات وی درباره فعالیت‌های نظارتی همکاری کنند.»

آقای بار پیشتر گفته بود که «جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا» از کارزار انتخاباتی ترامپ «بدون مجوز» بوده است.

ترامپ می‌گوید به دادستانی کل اختیار داده که مطابق استانداردها، اطلاعات مرتبط با این پرونده را «از حالت محرمانه خارج کند تا آمریکایی‌ها از حقیقت امور آگاه شده و اعتمادها ترمیم شود».

خبرگزاری رویترز نیز از قول سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گزارش داد که آقای بار اختیار تام دارد تا اطلاعات به دست آمده در جریان تحقیقات را از رده‌بندی محرمانه خارج کند.

اخیرا دموکرات‌ها کارزاری برای اطمینان یافتن از «عدم کارشکنی» ترامپ در تحقیقات رابرت مالر، بازرس ویژه در پرونده تبانی احتمالی تیم انتخاباتی ترامپ با روسیه آغاز کرده‌اند. ترامپ اقدام دموکرات‌ها را «تحقیقات ساختگی» خوانده است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت به طرح توبیخ آقای بار به خاطر سرپیچی از دادن متن کامل گزارش بازرس مالر به کنگره رای داد.

انفجار در مسجدی در کابل به مرگ امام جماعت معروف مسجد منجر شد

مأموران امنیتی در نزدیکی مسجد «التقوا» در کابل

انفجار در مسجدی در شرق کابل، پایتخت افغانستان، روز جمعه یک کشته و دست‌کم ۱۶ زخمی برجای گذاشت.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد با اشاره به این که مواد انفجاری از پیش در مسجد «التقوا» جاسازی شده بود گفت که در این انفجار مولوی سمیع‌الله ریحان، امام جماعت مسجد، کشته شد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، سمیع‌الله ریحان چهره‌ای نسبتا شناخته‌شده در کابل بود و مرتبا در برنامه‌های تلویزیونی حاضر می‌شد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

سفیر هند: خرید نفت ایران را متوقف کرده‌ایم

سفیر هند در آمریکا اعلام کرد که کشورش از زمان توقف معافیت‌های آمریکا به مشتریان نفتی ایران، واردات نفت جمهوری اسلامی را کلا متوقف کرده است.

به گزارش رسانه‌های هند، هارش شرینگلا گفت: «در ماه آوریل یک میلیون تن نفت از ایران وارد کردیم و دیگر نفتی از ایران نخریده‌ایم.»

آمریکا از اواسط اردیبهشت‌ماه فروش نفت ایران را کلا تحریم کرده و تهدید کرده است هر کشوری که نفت از ایران بخرد، تحریم خواهد شد.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا در آبان‌ماه پارسال روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت که یک‌پنجم آن راهی هند می‌شد. خرید نفت هند از ایران طی آبان‌ماه تا ماه گذشته به ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته بود.

آقای شرینگلا گفته است، نفت ایران سهمی ده درصدی در واردات نفت هند داشت و توقف آن برای این کشور هزینه‌ داشته، اما دولت دهلی نو از تحریم‌های آمریکا تبعیت کرده است.

وی همچنین گفت ایران و هند اشتراکات زیادی دارند و همکاری‌های اقتصادی زیادی نیز میان دو کشور موجود است. هند هم اکنون بندر چابهار ایران را توسعه می‌دهد.

وی درباره تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفته است این موضوع به تهران و واشینگتن مربوط است، اما اعلام کرده است هند خواهان درگیری در منطقه نیست.

موج گرما در اسرائیل آتش‌سوزی در این کشور را گسترش داده است

به گزارش آسوشیتدپرس، آتش‌سوزی در بخش‌هایی از مرکز و جنوب اسرائیل به دلیل خشکی هوا و موج گرما تشدید شده و هزاران تن از ساکنان برخی مناطق به محل‌های امن انتقال یافته و از هزاران تن دیگر نیز خواسته شده است محل سکونت خود را ترک کنند.

رسانه‌های محلی با انتشار تصاویر و ویدئوهایی گزارش داده‌اند که شعله‌های آتش یک روستا در مرکز اسرائیل را به کلی ویران کرده است.

یک مقام اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه با اعلام این که اسرائیل برای مهار آتش درخواست کمک کرده است گفت که نخستین کمک‌های این اتحادیه روز جمعه از دو کشور ایتالیا و یونان وارد اسرائیل می‌شود.

علت شروع آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده، اما موج فعلی گرما در اسرائیل که در برخی مناطق به بیش از ۴۳ درجه سانتی‌گراد می‌رسد در گسترش آتش مؤثر بوده است.

با این حال شماری از رسانه‌ها به بادباک‌های آتش‌زایی اشاره کرده‌اند که از سوی نوار غزه به داخل اسرائیل فرستاده می‌شود و برخی دیگر از رسانه‌ها نیز از یک جشن مذهبی در اسرائیل یاد کرده‌اند که در آن آتش روشن می‌شود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، استعفای خود را اعلام کرد

ترزا می

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه سرانجام به گمانه‌زنی‌ها درباره زمان کناره‌گیری‌اش پایان داد و استعفای خود را اعلام کرد.

خانم می روز جمعه در برابر مقر دولت این کشور خبر داد که روز هفتم ماه ژوئن، دو هفته دیگر، از مقام خود رسما کناره‌گیری خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا این تصمیم را پس از ماه‌ها مقاومت در برابر فشار منتقدان خود گرفته است.

با استعفای او که کناره‌گیری از رهبری حزب مقدمه آن است، حزب محافظه‌کار بریتانیا باید رهبری جدید انتخاب کند که در صورت کسب رای از مجلس مقام نخست وزیری را به دست خواهد آورد.

منتقدان خانم می، به‌ویژه در اردوگاه طرفداران خروج از اتحادیه اروپا، معتقدند که او در اجرای وعده‌هایش برای اجرای برگزیت یا همان خروج بریتانیا از اروپا ناکام بود.

از سه سال ریاست بر دولت، خانم می یک سال اخیر را مدام با هم‌حزبی‌ها و اعضای حزب مخالف و سران اتحادیه اروپا کلنجار رفت تا بلکه بتواند برگزیت را به سرانجام برساند.

دولت بریتانیا روز پنج‌شنبه، دوم خرداد، در پی اعتراض شدید طرفداران تندروی برگزیت، رای‌گیری پارلمان در مورد آن‌ را که قرار بود هفته اول ماه ژوئن انجام شود به تعویق انداخت.

نمایندگی ایران در سازمان ملل دیدار ظریف و سناتور آمریکایی را تایید کرد

سناتور دموکرات، دایان فاینستین

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل دیدار محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با سناتور آمریکایی دایان فاینستین را تایید کرد.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: «این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.»

او درباره این «روال قبلی» هیچ توضیحی نداد.

هفته گذشته خبرنگار وب‌سایت پولیتیکو گزارش داد که شماره تلفن محمدجواد ظریف را بر صفحه گوشی سناتور فاینستین دیده است.

در پی این گزارش، دفتر خانم فاینستین با تایید این که وی در جریان سفر ظریف به نیویورک، در یک شام کاری با او گفت‌وگو کرده است تأکید کرد که این دیدار با «اطلاع و مشورت» وزارت خارجه آمریکا صورت گرفت.

با این حال مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه در مصاحبه شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، از این دیدار انتقاد کرد و گفت: «چنین اقداماتی در مرز قانون لوگان است و همه از خطرات دیدار شهروندان با مقام‌های کشورهای دیگر، اگر به نمایندگی از ایالات متحده باشد، مطلعیم.»

قانون لوگان هرگونه تماس شهروندان آمریکا را با دولت‌هایی که با این کشور دچار اختلاف هستند منوط به اخذ مجوز از وزارت خارجه کرده است.

احتمال سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در کمتر از یک ماه دیگر

محمدجواد ظریف هفته گذشته به توکیو سفر کرد

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از رسانه‌های ژاپنی خبر داد که نخست وزیر این کشور احتمالا در میانه ماه آینده میلادی، کمتر از یک ماه دیگر، به تهران سفر می‌کند.

این خبر یک هفته پس از سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به توکیو، پایتخت ژاپن، و در حالی منتشر می‌شود که تنش در رابطه واشینگتن و تهران هنوز فروکش نکرده است.

نخست وزیر ژاپن روز پنج‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، در دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته بود: «نگرانم که وضعیت در خاورمیانه بسیار پرتنش شود.»

آن طور که در گزارش رویترز آمده است، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، پس از دیدار با رئیس جمهور آمریکا سفر خود به تهران را قطعی خواهد کرد.

این نکته گمانه‌هایی را تقویت می‌کند که هفته گذشته در مورد احتمال میانجی‌گری ژاپن در دعوای ایران و آمریکا مطرح شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قرار است سفری رسمی به ژاپن داشته باشد که از روز شنبه آغاز می‌شود.

از سال ۱۹۷۸ تاکنون یعنی پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ هیچ نخست وزیری از ژاپن به ایران سفر نکرده است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا: اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه در دست بررسی است

پاتریک شاناهان (نفر وسط) سرپرست وزارت دفاع آمریکا

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه بدون ذکر رقم دقیقی، تأیید کرد که پنتاگون به درخواست فرماندهان آمریکایی در خاورمیانه در حال بررسی افزایش نیروهایش در این منطقه است.

او در عین حال گزارش‌های پیشین رسانه‌ها را که از اعزام پنج یا ده هزار نیرو سخن گفته بودند رد کرد و تنها به گفتن این نکته اکتفا کرد که «اعزام نیروهای بیشتر از جمله اقدامات در دست بررسی است».

وی گفت هدف آمریکا بازدارندگی و حفاظت از نیروهایش در خاورمیانه است نه جنگ، و افزود که آمریکا می‌خواهد از خطر اشتباه محاسبه از سوی ایران جلوگیری کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که پنتاگون طرحی را برای اعزام ۱۰ هزار نیروی بیشتر به خاورمیانه به کاخ سفید ارائه خواهد کرد.

دولت آمریکا می‌گوید از آنجا که اطلاعات مشخصی حاکی از وجود خطر برای منافع آمریکا در منطقه به دست آورده است، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی۵۲ به این منطقه گسیل کرده است.

واشینگتن به جزئیات این تهدیدها به طور مشخص اشاره نکرده است.

دادگاه فرانسوی حکم به استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا داد

نمایی از دادگاه «اِکس آن پرووانس» در جنوب شرقی فرانسه که حکم به استرداد روح‌الله‌نژاد به آمریکا داده است.

دادگاهی در فرانسه حکم به استرداد جلال روح‌الله‌نژاد مهندس ایرانی‌تبار ۴۱ ساله به آمریکا داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای روح‌الله‌نژاد با اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در رابطه با ممنوعیت صادرات تکنولوژی آمریکایی برای اهداف نظامی به ایران مواجه است.

وی روز دوم فوریه در فرودگاه نیس و در حالی که قصد داشت با پرواز روسیه به تهران بازگردد، بازداشت شد.

آمریکا وی را متهم کرده است که از طرف یک شرکت وابسته به سپاه پاسداران سیستم مایکروویو صنعتی پرقدرت را از آمریکا خریداری کرده و از طریق امارات وارد ایران کرده است. این سیستم می‌تواند برای ایجاد اختلال در کنترل پهپادها نیز کاربرد داشته باشد.

رویترز می‌نویسد برای استرداد این مهندس ایرانی به آمریکا نیاز به اجازه رسمی رئیس‌جمهوری فرانسه است.

رسانه‌های فرانسه قبلا گزارش داده بودند که سه وکیل مجرب برای دفاع از وی در دادگاه استخدام شده و حتی کنسول ایران در پاریس نیز در جلسه دادگاه حضور یافته بود.

روح‌الله‌نژاد در دادگاه مدعی شده بود که «پژوهشگر و محقق است» و در سازمان فضایی ایران سال‌ها کار تحقیقاتی می‌کرده است.

نهایتا دادگاه «اِکس آن پرووانس» در جنوب شرقی فرانسه حکم به استرداد وی به آمریکا داده است.

به گزارش رادیو فرانسه، جلال روح‌الله‌‌نژاد نخست در دانشگاه تربیت مدرس و سپس در رشتۀ فیزیک نور در دانشگاه «خواچون» در شهر «وُهان» چین تحصیل کرده است.

یک دادگاه فدرال آمریکا درخواست استرداد وی را به فرانسه ارائه کرده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG