لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۴۵

خبرخوان

جهش پنج درصدی در مصرف بنزین در ایران

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه مجموع مصرف بنزین در ایران در فروردین‌ماه را حدود سه میلیارد لیتر گزارش کرد که معادل جهشی ۴.۷ درصدی در مصرف سوخت در کشور است.

به گزارش مهر به نقل از آمار وزارت نفت، در فاصله روزهای یکم تا ۳۱ فروردین‌ماه امسال ۲ میلیارد و ۸۲۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (یکم تا ۳۱ فروردین سال ۹۷) دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون و شش هزار لیتر بنزین مصرف شده بود؛ این یعنی ۴.۷ درصد افزایش.

بیشترین میزان مصرف بنزین کشور در فروردین ۹۸، مربوط به روز ۳۱ فروردین با ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر و کمترین میزان مصرف مربوط به روز ۱۳ فروردین با ۷۶ میلیون لیتر بوده است.

پیشتر میانگین مصرف روزانه بنزین در نوروز سال ۹۸ بیش از ۹۷ میلیون لیتر اعلام شده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ابراز «تاسف عمیق» اروپا از محدودیت‌های جدید هسته‌ای آمریکا علیه ایران

مقامات ارشد اتحادیه اروپا در واکنش به محدودیت‌های جدید هسته‌ای آمریکا علیه ایران، ابراز تاسف کرده و نگرانی خود نسبت به این اقدام آمریکا را اظهار داشتند.

به گزارش وبسایت رسمی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه همراه با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه عضو اروپایی توافق هسته‌ای، روز شنبه ۱۴ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند لغو تحریم‌های هسته‌ای بخش اصلی برجام بوده که نه تنها تجارت دوجانبه با ایران را ممکن می‌ساخت، بلکه بر زندگی مردم ایران نیز تاثیر به‌سزایی داشت.

مقامات اروپایی سپس عنوان کرده‌اند که «ما عمیقا از محدودیت‌های هسته‌ای اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران و پایان معافیت‌های نفتی مشتریان جمهوری اسلامی اظهار تاسف می‌کنیم».

این بیانیه می‌افزاید برجام موضوعی کلیدی در ثبات و امنیت خاورمیانه است و اروپا خود را ملزم می‌داند به این توافق پایبند باشد.

در ادامه بیانیه آمده است: «از ایران هم می‌خواهیم به تعهدات هسته‌ای خود پایبند بماند. ما مصمم هستیم ساز وکار مالی تجارت با ایران "اینس‌تکس" را برای ادامه تجارت قانونی با ایران راه‌اندازی کنیم و کشورهای دخیل تعهد دارند تمام تلاش خود را برای افزایش هر چه بیشتر حمایت مالی از این کانال تجاری بکنند».

این گزارش همچنین از روسیه، چین و دیگر کشورها می‌خواهد تمام تلاش خود را برای ادامه تجارت قانونی و همکاری‌ها در چهارچوب برجام به کار بندند.

آمریکا اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و آبان ماه تحریم‌های نفتی علیه ایران را به اجرا گذاشت. این کشور همچنین دوشنبه هفته گذشته معافیت‌ها به مشتریان نفتی ایران را متوقف کرد تا صادرات نفت ایران صفر شود. آمریکا روز جمعه نیز محدودیت‌های هسته‌ای جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

سخنگوی شورای نگهبان: رصد فضای مجازی در انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا فعالیت نامزدهای انتخابات مجلس در شبکه‌های اجتماعی را رصد خواهد کرد.

به گزارش وبسایت اعتماد آنلاین، عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سئوالی درباره رصد فضای مجازی در انتخابات مجلس گفت: «اگر فعالیتی انجام شود که ناقض شرایط باشد، آن را رصد می‌کنیم».

آقای کدخدایی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری گفت که «تعداد زیاد» نامزدهای انتخابات مجلس یکی از انتقادات شورای نگهبان بوده و «توقع داشتیم زودتر از این‌ها طی قانونی اصلاح شود که متأسفانه هنوز اقدامی نشده است».

در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نیز محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، از برگزاری نشست با مدیران کانال‌های تلگرامی و دادن هشدار به آنها درباره تخلفات انتخاباتی خبر داده بود.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس امسال برگزار می‌شود.

نامزدهایی که قصد شرکت در انتخابات را دارند باید از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند؛ شورایی که عملا یک نهاد انتخابی نیست و اعضای آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضائیه عزل و نصب، یا معرفی می‌شوند.

بسیاری از تحلیل‌گران مستقل می‌گویند «نظارت» این شورا، جلوی ورود مخالفان و منتقدان به نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی کشور را می‌گیرد.

سخنان وزیر اطلاعات درباره گرایش به مسیحیت در برخی از نقاط ایران

وزیر اطلاعات ایران در یک سخنرانی از اقدامات این وزارتخانه برای مقابله با گرایش به مسیحیت در برخی از نقاط ایران سخن گفت.

محمود علوی بدون اشاره به جزئیات گفت که وزارت اطلاعات با همکاری حوزه علمیه، افراد و موسساتی را که برای مقابله با تبلیغ مسیحیت فعالیت می‌کنند دعوت می‌کند و به مناطقی می‌برد که «تحت تاثیر تبلیغات تبشیری قرار می‌گیرند».

وی جزئیات بیشتری درباره این اقدامات وزارت اطلاعات بیان نکرده است.

به گفته آقای علوی، در یکی از شهرهای همدان، برخی از افرادی که شغل‌های «عادی» مانند ساندویچ فروشی دارند، به مسیحیت گرایش پیدا کرده بودند و وزارت اطلاعات آنان را «احضار» کرده است.

وی اضافه کرد: «برخی از این افراد عنوان می‌کردند ما به دنبال دینی هستیم که به ما آرامش بدهد... به آنها گفتیم اسلام دین برادری و صفاست. گفتند علمای اسلام به طور مداوم علیه یکدیگر سخن می‌گویند، اگر اسلام دین صمیمیت باشد قبل از هر چیز باید بین علمای خود صفا و صمیمیت ایجاد کند».

در سال‌های گذشته تعدادی از مسیحیان انجیلی (تبشیری) بازداشت و به زندان‌های درازمدت محکوم شده‌اند. در بسیاری از موارد، اتهام این افراد «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون، دست‌کم شش رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

نماینده مجلس ایران: سهمیه‌بندی بنزین به سران سه قوه واگذار شده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد که تصمیم‌گیری درباره سهمیه‌بندی بنزین به سران سه قوه واگذار شده است.

غلامرضا تاجگردون گفت: «برای اجرای افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین پیشنهادات زیادی مطرح شد که منوط بر آن است که شرایط کشور را در وهله اول بسنجیم».

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره سهمیه‌بندی بنزین مطرح شده اما مقامات دولت این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند.

در بودجه پیشنهادی سال ۹۷ نیز دولت روحانی قصد داشت قیمت‌ حامل‌های انرژی را افزایش دهد که باز هم به دلیل نگرانی از افزایش تورم، در مجلس رای نیاورد.

واکنش رئیس کمیسیون مجلس ایران به محدودیت‌های جدید آمریکا

محدودیت‌های‌ جدیدی که دولت آمریکا روز جمعه بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد، تا این ساعت از روز شنبه با واکنش محدود و محتاطانه مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در یک توئیت و همچنین در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا از لزوم «مذاکرات تازه» حرف زد.

او گفت که در واکنش به تصمیم جدید آمریکا «ایران باید درباره تولید سوخت ۲۰ درصد و بالاتر مذاکرات تازه‌ای را با آژانس و اعضای باقی‌مانده در برجام آغاز کند».

فلاحت‌پیشه همچنین گفت: «کشورهای عضو برجام که حاضر نبودند در تحریم هزینه بدهند، حداقل در مورد تولید سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد و بالاتر هزینه کنند.»

تلویزیون دولتی ایران نیز روز شنبه در تفسیر خبری‌اش، گفت‌وگویی چند ثانیه‌ای را از علی‌اکبر صالحی، رئیس آژانس انرژی اتمی ایران، پخش کرد که وی در آن می‌گوید: «قدم‌هایی را هم که دیروز برداشتند و این اعلامیه‌ای که اعلام کردند باز به نفع ما تمام می‌شود؛ حالا بعدا اعلام می‌کنیم.»

در این تفسیر خبری که با عنوان «ضرورت پاسخ جدی به اقدامات آمریکا» پخش شد، از جمله گفته شده: «ایران باید سریعا تصمیاتی جدی در حوزه هسته‌ای بگیرد و به آمریکایی‌ها نشان دهد ازین پس هیچ اقدامی بدون پاسخ نخواهد بود.»

دعوت اتحادیه جهانی مسلمانان از یهودیان برای سفر به عربستان

اتحادیه جهانی مسلمانان برای نخستین بار رسما از یک هیئت یهودی دعوت کرد به عربستان سعودی سفر کنند.

وزارت خارجه اسرائیل روز جمعه، ۱۳ اردیبهشت، در توییتر عربی خود، با اعلام این خبر، آن را «اقدامی تاریخی» نامید و افزود این سفر اوایل سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد.

اتحادیه جهانی اسلامی، یک نهاد نزدیک به حاکمیت سعودی، مستقر در عربستان است؛ ریاست این اتحادیه در دوره کنونی با شیخ دکتر محمد عیسی عبدالکریم است.

هنوز معلوم نیست هیئت یهودیان از کدام کشور خواهد بود، اما نظر به این‌که وزارت خارجه اسرائیل خبر آن را آگاهی داده، بعید نیست این هیئت شامل شخصیت‌های یهودی از اسرائیل نیز باشد.

این سفر می‌تواند در راستای عادی‌سازی مراودات اسرائیل با عربستان نیز ارزیابی شود.

همزمان، هیئتی از مسلمانان به رهبری محمد عیسی عبدالکریم، در چارچوب توافقی که روز پنج‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، همزمان با روز هولوکاست در اسرائیل امضا شد، دعوت کمیته یهودیان آمریکا برای بازدید از اردوگاه آشویتس در لهستان را پذیرفت.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، هیئت مسلمانان همراه با هیئت اعزامی از سوی کمیته یهودیان آمریکا در جریان آیین‌ هفتاد و پنجمین سالروز آزادسازی آشویتس، در روز ۲۷ ژانویه سال ۲۰۲۰، از این محل در لهستان بازدید خواهد کرد.

در چند ماه اخیر نشانه‌های بیشتری از نزدیکی منافع عربستان و اسرائیل، عمدتا علیه ایران، مشاهده شده است.

نخست وزیر اسرائیل بارها آشکارا از اشتراک منافع کشورش با دولت‌های عربی منطقه سخن گفته، و وزیر مشاور خارجی سعودی همراه با وزیران خارجه امارات و بحرین نیز در نشست سه ماه پیش در کنفرانس ورشو، با حضور بنیامین نتانیاهو، دیدگاه‌هایی مشابه اسرائیل علیه عملکرد منطقه‌ای و برنامه‌ اتمی ایران ابراز کردند.

دولت آمریکا طرح فروش میلیاردی سلاح به بحرین را تحویل کنگره داد

سیستم ضدهوایی پاتریوت آمریکا در لیتوانی

دولت ایالات متحده آمریکا طرح فروش شش میلیارد دلار سلاح در قالب سه بسته جداگانه به بحرین و امارات متحده عربی را تحویل کنگره این کشور داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، تایید کرد که وزارت خارجه این کشور بعد از تصویب فروش شش میلیارد دلار سلاح شامل سامانه‌ ضدهوایی پاتریوت و تجهیزات پشتیبانی آن، همچنین انواع موشک و بمب به بحرین و امارات، موضوع را طی یادداشتی به اطلاع کنگره رسانده است.

طرح فروش سلاح‌های پیشرفته به بحرین در حالی اجرایی می‌شود که اخیرا آمریکا در قالب قراردادهای فروش سلاح به عربستان، سامانه موشکی ضدهوایی «تاد» را در اختیار این کشور گذاشت.

رویترز می‌نویسد آمریکا در تلاش است تا قوای نظامی متحدان عرب خود در خلیج فارس را برای مهار گسترش نفوذ ایران تقویت کند.

اخیرا برخی مقامات نظامی و سیاسی ایران از احتمال بستن تنگه هرمز نیز سخن گفته‌اند، آبراهه‌ای که روزانه حدود ۱۷ میلیون بشکه نفت کشورهای عرب خلیج فارس از آن می‌گذرد.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، روز پنج‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، گفت که به ایران اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز هم تنگه هرمز را ببندد، موضوعی که واکنش ایران را در پی داشت و سخنگوی وزیر خارجه جمهوری اسلامی از مقامات این کشور خواست که به گفته او، «حد و اندازه خود را در تهدید بزرگ‌تر از خود بشناسند».

روحانی: آمریکا برای زمین زدن جمهوری اسلامی به دنبال اختلاف‌افکنی در کشور است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه در یک سخنرانی ایالات متحده را متهم کرد که در تلاش است در داخل ایران «اختلاف‌افکنی و چنددستگی» به راه بیندازد.

آقای روحانی در مراسم نکوداشت صد سال تربیت معلم در ایران بدون ذکر نمونه و مثال گفت: «آمریکا برای زمین زدن جمهوری اسلامی ایران به دنبال اختلاف‌افکنی و چنددستگی در کشور است تا با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی نماییم.»

او ادامه داد: «متأسفانه برخی باور ندارند که ما در جنگ سیاسی، اقتصادی و روانی با آمریکا هستیم و همه باید به این باور برسیم.»

آقای روحانی همچنین با اشاره به فشار روزافزون دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی برای فائق آمدن بر این مشکل دو راه حل ارائه کرد: «ما باید درآمد ارزی خود را اضافه کنیم و در عین حال مخارج ارزی را کاهش دهیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از رئیس جمهور ایران، «باید با فروش نفت و افزایش تولیدات و صادرات در برابر توطئه‌های آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت بایستیم».

حسن روحانی اشاره نکرد که راهکار دولتش برای این کار چه خواهد بود، اما پیشتر در روز سه‌شنبه، دهم اردیبهشت، در یک سخنرانی مدعی شده بود که ایران «شش راه» برای صادرات نفت خود دارد که «آمریکایی‌ها» از آنها «اصلا خبر ندارند».

پس از آن که آمریکا به معافیت‌های نفتی مشتریان ایران پایان داد، از اول ماه مه یعنی پایان هفته گذشته هیچ کشوری مجاز به خرید نفت ایران نخواهد بود، و در صورت خرید نفت، بنا به اظهارات مقامات آمریکا، با تحریم مواجه خواهد شد.

گرانی کاغذ در ایران بر چاپ قرآن هم «اثر گذاشت»

خبرگزاری مهر روز شنبه خبر داد که گرانی کاغذ در ایران بر چاپ قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، هم اثر گذاشته و باعث کاهش آن شده است.

به گفته مهدی قره‌شیخلو، رئیس «سازمان دارالقرآن کریم»، گرانی کاغذ «سبب شده تا آمار چاپ قرآن سال قبل [۱۳۹۷] به نصف تقلیل یابد».

او ادامه داد: «تیراژ چاپ قرآن در کشور تقریباً، به دلیل گرانی کاغذ، نصف تقلیل یافته است و متأسفانه در چند ماه گذشته قیمت کاغذ چند برابر شده و برای ناشران چاپ قرآن سخت شده.»

در بودجه سال ۹۷ ایران، به گفته احد آزادی‌خواه، نماینده مجلس، ۴۰ میلیارد تومان به حوزه قرآن اختصاص داده شده بود.

مسئله کاغذ و بهای آن در بازار آزاد مسئله همیشگی ناشران ایرانی بوده و همواره بر بهای پشت جلد کتاب‌ها اثری چشمگیر داشته است.

از این مسئله به‌ویژه در چند ماه اخیر بسیار صحبت و انتقاد شده است.

دولت لبنان بار دیگر از ایران خواست نزار زکا را آزاد کند

آقای زکا در ایران به ده سال حبس محکوم شده است

دولت لبنان روز جمعه بار دیگر رسما از ایران خواست که یک شهروند این کشور را که در تهران زندانی است آزاد کند.

بیروت از تهران خواسته است که به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان نزار زکا را مشمول عفو قرار داده و هر چه زودتر آزاد کند.

پیشتر در بهمن‌ماه سال ۹۷ هم سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در دیدار با محمدجواد ظریف خواستار آزادی نزار زکا، کارشناس لبنانی در عرصه فن‌آوری اطلاعات، شده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت لبنان این بار در نامه‌ای رسمی این درخواست را مطرح کرده که خطاب به وزیر خارجه جمهوری اسلامی به سفیر ایران در بیروت تسلیم شده است.

نزار زکا که دارای اقامت دائم آمریکا نیز هست و در این کشور تحصیل کرده، شهریور ۱۳۹۴ به دعوت رسمی دولت حسن روحانی به کنفرانس فن‌آوری اطلاعات و کارآفرینی برای زنان در تهران رفت، اما سپاه پاسداران ایران او را بازداشت کرد.

آقای زکا به اتهام جاسوسی برای آمریکا به ده سال حبس محکوم شده است.

خانواده نزار زکا برای آزادی او حتی دست‌به‌دامان حسن نصرالله،‌ دبیرکل حزب‌الله لبنان، هم شده‌اند.

دادگاه بدوی برادر حسن روحانی را به حبس محکوم کرد

حسین فریدون

طبق حکم دادگاه بدوی که خبر آن روز شنبه منتشر شد، حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران، به دلیل برخی از اتهامات خود در پرونده بدهکاران بانکی به حبس محکوم شده است.

حسین فریدون که پیشتر در مذاکرات هسته‌ای نیز حضور داشت از سوی قوه قضاییه به پرونده بدهکاران بانکی مرتبط دانسته شده است.

در پرونده حسین فریدون اطلاعات سپاه نقش عمده‌ای ایفا کرد.

خبرگزاری مهر روز شنبه به نقل از سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت نوشت: «این فرد [حسین فریدون] در حکم دادگاه در ارتباط با برخی اتهامات تبرئه و در ارتباط با بخش دیگری از اتهامات، به حبس محکوم شده که با توجه به قطعی نبودن حکم صادره از بیان جزئیات معذورم.»

رسانه‌های مخالف دولت از افراد مرتبط به آقای فریدون به عنوان «باند سرخه‌ای‌ها» یاد می‌کنند.

مسافران هواپیمای بوئینگ در فلوریدای آمریکا از سقوط جان به در بردند

عکسی که پلیس جکسن‌ویل در فلوریدا منتشر کرده است

ماجرای سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ در فلوریدای آمریکا روز شنبه بدون تلفات پایان یافت.

این هواپیما که ۱۴۳ سرنشین داشت پس از سقوط بر روی باند نهایتا در آب‌های کم‌عمق کنار فرودگاه متوقف شد.

به گفته مقامات هوایی ایالات متحده در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، تمام سرنشینان این هواپیما بدون مصدومیت جدی خارج شده‌اند.

این هواپیما پرواز خود را از خلیج گوآنتانامو در کوبا آغاز کرده بود.

از ۱۳۶ مسافر و هفت خدمه این پرواز، ۲۱ نفر به بیمارستان‌های محلی منتقل شده، اما هیچ یک «مصدومیت جدی نداشتند».

کمپانی آمریکایی بوئینگ در سال جاری چند بدبیاری جدی داشته و سقوط این یک فروند نیز بعید است به نفع آن تمام شود.

پس از سقوط مرگبار دو فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس، فروش هواپیماهای ساخت شرکت بوئینگ آمریکا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به شدت سقوط کرد.

روسیه دیدار لاوروف و پومپئو در میانه بحران ونزوئلا را تایید کرد

یکی از دیپلمات‌های ارشد روسیه روز جمعه تایید کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هفته آینده در فنلاند دیدار خواهد کرد.

این دیدار در حالی انجام می‌گیرد که تنش‌ها میان واشینگتن و مسکو بر سر بحران ونزوئلا بالا گرفته است.

یک روز پیش از این یکی از مقامات ایالات متحده گفته بود که وزرای خارجه دو کشور در حاشیه نشست دو روزه شورای همکاری قطب شمال که از دوشنبه آینده در فنلاند آغاز می‌شود، در رابطه با موضوعات متعددی گفت‌وگو خواهند کرد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز در گفت‌وگویی با برگزاری روسی اینترفکس این مسئله را تایید کرد و اظهار داشت که ونزوئلا موضوع محوری گفت‌وگوی لاوروف و پومپئو خواهد بود.

استاندار آذربایجان غربی، نماینده اورمیه در مجلس را به فساد مالی متهم کرد

هادی بهادری، نماینده اورمیه (راست) و محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی

پس از اتهام استاندار آذربایجان غربی به نماینده ارومیه در مجلس مبنی بر «فساد مالی» او، امام جمعه این شهر از مقامات دولتی و نمایندگان مجلس خواست که از «جدل و مشاجره بی‌ثمر» پرهیز کنند.

مهدی قریشی از مدیران خواست که « اگر از همدیگر اسناد و مدارکی در سوء استفاده یا تخلف دارند به مراجع قضایی» مراجعه کنند.

در مراسم روز کارگر در ارومیه بین هادی بهادری، نماینده این شهر، و محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی، درگیری لفظی رخ داده بود.

براساس فیلم‌های منتشر شده، آقای بهادری از اقدامات استانداری و عدم توجه به سرمایه گذاران انتقاد کرده بود.

پس از این انتقاد استاندار آذربایجان غربی نیز نماینده ارومیه را متهم کرده بود که به بانک فشار آورده تا به یک شهروند ترکیه و «بدون وثیقه» دو میلیارد تومان وام بدهد.

براساس فیلم منتشر شده، استاندار آذربایجان غربی خطاب به نماینده ارومیه که پیش از این معاون عمرانی استانداری بوده است، می‌گوید: «چرا ۵۰ میلیون تومان از بودجه احیای دریاچه ارومیه را به هیئت‌های مذهبی دادید؟ شما معاون عمرانی بودید چند نفر ۳۰۰ میلیارد پول سوخت را می‌خوردند؟».

آقای بهادری نیز در واکنش به این اتهام ضمن تائید اختصاص ۵۰ میلیون تومان از بودجه دریاچه ارومیه برای کمک به هیئت‌های مذهبی گفته که این پول با هدف «ترویج الگوی صحیح مصرف آب» به این هیئت‌ها پرداخت شده است.

در همین جلسه آقای بهادری خطاب به استاندار می‌گوید: «دو سال است که مدام از فساد حرف می‌زنید اسامی این فاسدان را نام ببرید».

آقای شهریاری نیز پاسخ می‌دهد: «یکی از این مفسدان تو هستی و امشب اسامی را حتما اعلام می‌کنم».

وزیر آموزش و پرورش: نظارت و مراقبت می‌کنیم سند ۲۰۳۰ اجرا نشود

محمد بطحایی

وزیر آموزش و پرورش ایران وعده داده است که «نظارت و مراقبت» برای عدم اجرای سند ۲۰۳۰ را افزایش دهد.

محمد بطحایی گفته است این وزارت‌خانه درباره اسنادی که به گفته او، «قصد تغییر هویت ملی-اسلامی» و «نفوذ» را دارند، توجه بیشتری دارد.

رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه ۱۱اردیبهشت در دیدار با معلمان، هدف از اجرای سند ۲۰۳۰ را تربیت «سرباز برای غرب» توصیف کرد.

اجرای این سند آموزشی که از جمله برنامه‌های پیشنهاد سازمان ملل است، اردیبهشت ۱۳۹۶ با تذکر و دخالت علی خامنه‌ای متوقف شد.

با وجود عدم اجرای این سند در نظام آموزش و پرورش ایران، رهبر جمهوری اسلامی در طول دو سال گذشته بارها درباره سند ۲۰۳۰ هشدار داده است.

او در سخنرانی اخیرش گفت برخی «آشکار و غیر آشکار» تلاش می‌کنند که این سند را «تحکیم» کنند.

انتقال خبرنگار روزنامه شرق به بند ۲۰۹ زندان اوین

براساس گزارش‌ها مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق، که دو روز پیش در حاشیه تجمع کارگران در تهران بازداشت شده بود، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

این خبرنگار روز چهارشنبه برای پیگیری وضعیت افرادی که در جریان تجمع روز جهانی کارگر در تهران بازداشت شدند، به بازداشتگاه وزرا رفته بود ولی توسط پلیس امنیت تهران بازداشت شد.

​مرضیه امیری پیش از این در جریان اعتراض‌های دی ماه ۱۳۹۶ و تجمع روز جهانی زن در ۱۷اسفند ۱۳۹۷ نیز چند روز بازداشت شده بود.

روزنامه شرق در اکانت توییترش نوشته که پیگیر وضعیت خبرنگارش است. تاکنون علت بازداشت این خبرنگار اعلام نشده است.

«احتمال» نامزدی علی مطهری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

علی مطهری

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، روز جمعه در یک مصاحبه از احتمال نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خبر داد.

در این مصاحبه که وب‌سایت شفقنا منتشر کرده، علی مطهری در پاسخ به سوالی درباره نامزدی برای دوره بعدی ریاست جمهوری ایران می‌گوید که نامزد شدن یا نشدن او برای این دوره بستگی به شرایط دارد، اما در عین حال احتمال نامزدی را هم رد نمی‌کند.

او گفت: «باید به شرایط آن روز نگاه کنیم و ببینیم چه افرادی در میان کاندیداها وجود دارد. افراد تندرو داریم یا افراد خوشفکری داریم که رای ندارند، یا مثلا اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رای داشته باشم ولی کسی دیگر رای ندارد، در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم.»

علی مطهری، فرزند آیت‌الله مرتضی مطهری، پیشتر خود را در امور فرهنگی اصولگرا و از نظر سیاسی اصلاح‌طلب معرفی کرده است.

این نکته‌ای است که در این مصاحبه نیز به آن اشاره کرده است: «من مواضعی داشتم که گاهی اصولگرایان خوشحال شدند و اصلاح‌طلبان ناراحت بودند... و در بحث‌هایی مثل آزادی بیان بیشتر به اصلاح‌طلبان متمایل هستم.»

وکیل مهناز افشار: موکلم در ایران نیست، برگردد حتما توضیح خواهد داد

به دنبال شکایت یک طلبه مازندرانی از مهناز افشار، هنرپیشه، وکیل خانم افشار روز جمعه خبر داد که مهناز افشار در حال حاضر در خارج از کشور به سر می‌برد و پس از بازگشت در دادسرا حاضر خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مهناز افشار، گفت که خانم افشار «به محض اینکه به ایران برگردد در اولین فرصت در مرجع قضایی مربوطه حاضر خواهد شد».

غفار دریاباری، طلبه‌ای جوان در مازندران، که شکایتش به صدور احضاریه برای خانم افشار منجر شده در توییتی ادعا کرده بود که از عکس او در شبکه اجتماعی توییتر سوء استفاده شده و او هیچ گفته‌ای درباره حشدالشعبی و صیغه زنان ایرانی برای آنان ندارد.

مهناز افشار، از ستارگان سینمای ایران، درباره همین گفته‌های منسوب به آقای دریاباری پیامی توییتری نوشت که جنجالی از آب درآمد.

حال وکیل مهناز افشار گفته است: «موکلم در خارج از کشور است و در صحبتی که با من داشت گفته که تابع قوانین و مقررات است و اصلا فکر نمی‌کرده که اتهامی متوجه او باشد و مشکلی ایجاد کند و به محض این که به ایران برگردد... در مرجع قضایی مربوطه حاضر خواهد شد.»

عبدالصمد خرمشاهی در عین حال تاکید کرد: «تشخیص این که نوشته و اظهار نظر خانم افشار وصف مجرمانه دارد یا خیر، با مرجع قضایی است؛ یعنی استقلال دستگاه قضا حکم می‌کند که دیگران در خصوص این پرونده نه مداخله و نه اظهار نظر کنند.»

ظریف: جنگ با آمریکا «قریب‌الوقوع نیست مگر آن که حادثه‌ای روی دهد»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

به نوشته وب‌سایت خبری ایندیپندنت، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته است با این که وقوع درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در آینده نزدیک را محتمل نمی‌داند، اما «می‌تواند حوادثی روی دهد» که به وقوع درگیری دامن بزند.

بنابر این گزارش، ظریف در جریان دیدار چند روز پیش‌ خود با شماری از خبرنگاران در محل نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در پاسخ به خبرنگار ایندیپندنت و در توضیح این «حوادث»، بازداشت ملوانان آمریکایی در خلیج فارس در دی‌ماه ۹۴ را مثال زد.

به نوشته ایندیپندنت، در آن زمان به دلیل وجود کانال ارتباطی بین ظریف و همتای آمریکایی‌اش، جان کری، «وضعیت کنترل شد... اما امروز چنین مجرای ارتباطی‌ای وجود ندارد».

از سوی دیگر محمدجواد ظریف در مصاحبه با شبکه الجزیره بار دیگر به طور تلویحی تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ظریف در این مصاحبه که مشروح آن قرار است روز شنبه پخش شود گفته است: «اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما ناامن کند، ایران این اجازه را نخواهد داد.»

مقام‌های آمریکا هنوز واکنشی به اظهارات جدید وزیر خارجه جمهوری اسلامی ابراز نکرده‌اند.

واکنش تخت روانچی به حضور برایان هوک در شورای امنیت برای ایران

مجید تخت‌ روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل

مجید تخت‌ روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، با تأکید بر این که برنامه موشکی جمهوری اسلامی «قابل مذاکره نیست»، از بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا انتقاد کرد که در آن «هیچ اشاره‌ای به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نشده است» و این امر را نشانه «سوء استفاده» دولت آمریکا دانست.

تخت‌ روانچی اشاره‌ای به جزئیات این بیانیه نکرد، اما در روزهای اخیر وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای کوتاه اعلام کرد که برایان هوک، دستیار ویژه وزیر خارجه در امور ایران، برای دیدار با اعضای دائم شورای امنیت به نیویورک سفر می‌کند.

از جلسات برایان هوک که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شد گزارشی منتشر نشده است.

با این حال مجید تخت‌ روانچی گفت: «بحث دولت آمریکا به هیچ وجه مسموع نیست و آنها باید توضیح دهند که چرا از برجام خارج شدند و چرا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کنند.»

فعالیت‌های موشکی ایران با انتقاد شدید آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای منطقه روبه‌رو است. با این حال جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه‌های موشکی‌اش ناقض برجام نیست و تنها اهداف دفاعی دارد.

کاهش «۳۶ درصدی» واردات به مناطق آزاد ایران در سال ۹۷

بندر شهید بهشتی در چابهار

خبرگزاری ایسنا روز جمعه به نقل از معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران از کاهش «بیش از ۳۶ درصدی» واردات به مناطق آزاد در سال گذشته،‌۱۳۹۷، خبر داد.

به گفته محمدرضا عبدالرحیمی، مجموع واردات به مناطق آزاد در سال گذشته معادل یک میلیارد و ۲۸۸ میلیون دلار بوده که «نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۳۶.۴ درصد کاهش داشته است».

اقلام وارداتی به مناطق آزاد عبارت بودند از «مواد اولیه تولید، تجهیزات و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و واحدهای خدمات فنی مهندسی مستقر در مناطق آزاد، کالاهای عرضه به مسافران و بازدیدکنندگان و مصرف در مناطق آزاد».

این مقام شورای عالی مناطق آزاد دلیل کاهش واردات به این مناطق را «مقررات و تنظیم دولتی در حوزه تجارت خارجی و کاهش نرخ برابری پول ملی در مقابل ارزهای خارجی» عنوان کرد.

او در عین حال اضافه کرد: «برنامه‌ریزی و تلاش برای قرار گرفتن مناطق آزاد در مسیر تولید صادرات‌محور در سال گذشته [۹۷] سبب شد از میزان واردات کالاهای مصرفی کاسته و در مقابل سهم واردات مواد اولیه و تجهیزات و ماشین‌آلات تولید افزایش پیدا کند.»

وزیر کشور ایران: خبر دادن از سهمیه‌بندی بنزین کار بسیار خطرناکی بود

عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور ایران روز پنج‌شنبه بار دیگر خبر سهمیه‌بندی سوخت در کشور را تکذیب کرده و انتشار چنین خبری را «کار بسیار خطرناکی» توصیف کرد.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه در خبری اختصاصی گزارش داد که فروش بنزین در ایران از پنج‌شنبه شب، ۱۲ اردیبهشت‌ماه، «سهمیه‌بندی می‌شود».

تنها ساعاتی پس از انتشار این خبر، گزارش‌هایی از صف طولانی در پمپ‌های بنزین به‌ویژه در تهران منتشر شد، صف مشتریانی که قصد داشتند بنزین را به قیمت ارزان بخرند.

این در حالی است که همزمان چند مقام، از جمله چند نماینده مجلس، گزارش سهمیه‌بندی و آزاد شدن قیمت بنزین را تکذیب می‌کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، این خبر را «شایعه» خوانده و گفت که «اخبار مهم کشور همچون تغییر قیمت بنزین از سوی وزارت نفت اعلام می‌شود».

او ادامه داد: «متأسفانه با خبری که از سوی خبرگزاری [تسنیم] دیروز منتشر شد کار بسیار خطرناکی صورت گرفت و صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها تشکیل شد که مردم را دچار نگرانی کرد.»

به گفته وزیر کشور، «هنوز قیمت و زمان سهمیه‌بندی بنزین نهایی نشده است».

فیس‌بوک «عوامل ترویج» نفرت و خشونت را اخراج می‌کند

الکس جونز (راست) و لوییس فراخان

فیس‌بوک، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا، روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حضور «عوامل ترویج» نفرت و خشونت، فارغ از ایدئولوژی‌شان، در این وب‌سایت جلوگیری می‌کند.

از معروف‌ترین چهره‌هایی که به این ترتیب از فیس‌بوک اخراج خواهند شد می‌توان به الکس جونز، از شناخته‌شده‌ترین طرفداران نظریات توطئه در آمریکا و صاحب یک پادکست بسیار پرطرفدار، و همین طور لوییس فراخان، فعال مسلمان آمریکایی، اشاره کرد.

فیس‌بوک ماه‌هاست که تحت فشار است که جلو انتشار آرا و نظریات این گونه افراد را بگیرد.

عده‌ بسیاری معتقد بودند که فیس‌بوک در این کار اهمال کرده و دست توطئه‌پردازان و نفرت‌پراکنان را برای فعالیت در این وب‌سایت باز گذاشته است.

لوییس فراخان، رهبر گروه ملت اسلام، در آمریکا به ابراز عقاید یهودستیزانه و برتری سیاهان شهره است.

در سویه مقابل، الکس جونز بر این عقیده است که حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا کار افرادی در درون دولت آمریکا بوده و کشتارهایی چون کشتار در مدرسه ابتدایی سندی‌هوک ساختگی و خبر جعلی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی فیس‌بوک، «افراد و سازمان‌هایی که نفرت‌پراکنی می‌کنند یا به دیگران حمله می‌کنند یا خواهان حذف دیگران بر اساس هویت و عقیده آنها هستند در فیس‌بوک جایی ندارند».

فیس‌بوک نزدیک به دو هفته پیش نیز چند گروه دست راستی و افراطی در بریتانیا را از فعالیت در این وب‌سایت منع کرده بود.

همزمان با بریتانیا، چند شبکه مرتبط با دست راستی‌های افراطی در اسپانیا نیز به همین سرنوشت دچار شدند.

ایران آمریکا را به «تلاش برای کودتا» در ونزوئلا متهم کرد

عباس موسوی

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه ایالات متحده را به «تلاش برای کودتا» در ونزوئلا متهم کرده و آن را محکوم کرد.

عباس موسوی، به گزارش خبرگزاری مهر، در این باره گفت: «ایران تلاش آمریکا برای انجام کودتا یا هر گونه اقدام نظامی در ونزوئلا و سخنان مقامات آمریکایی برای تحریک به اغتشاش و خشونت در آن کشور را به شدت محکوم می‌کند.»

دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا نیز همواره مخالفان خود را به آمریکا وابسته دانسته و آنها را «کودتاچی»های تحت حمایت آمریکا توصیف کرده است.

در هفته جاری دور تازه‌ای از اعتراضات به حکومت مادورو با پیامی از خوان گوایدو، رهبر مخالفان، آغاز شد و بسیاری را به خیابان‌ها کشاند.

زن ویتنامی متهم به قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی آزاد شد

عکس از آرشیو

مالزی روز جمعه دوان تی هونگ، شهروند ویتنام و یکی از دو متهم به قتل کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی را پس از تحمل بیش از دو سال زندان آزاد کرد.

دوان تی هونگ، ۳۰ ساله به همراه یک زن اهل اندونزی متهم بودند که در فوریه سال ۲۰۱۷ در فرودگاه کوالالامپور به صورت کیم جونگ نام سم اعصاب «وی اکس» مالیده‌اند.

وکیل دوان تی هونگ به خبرگزاری رویترز گفته است، ماه گذشته دادستانی با موکلش در خصوص قتل کیم جونگ نام به توافق رسید.

قرار است دوان تی هونگ عصر جمعه با هواپیما عازم ویتنام شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG