لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۳۲

اطلاعات آذربایجان شرقی: ۶۰ تن از عناصر «مرتبط با منافقین» در یک سال اخیر بازداشت شده‌اند


تصویر، تزیینی است

مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان‌ شرقی روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، اعلام کرد طی یک سال اخیر در این استان «با ۶۰ نفر از عناصری که با سرپل‌های منافقان در ارتباط بودند، برخورد شد».

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی گفت: «منافقان با سوء استفاده از شرایط اقتصادی و اجتماعی پیش آمده فعالیت‌های خود را طی سال ۹۷ گسترش دادند و به دنبال تهیه سلاح و مواد منفجره برای ایجاد اختلال در امنیت استان بودند».

در ادبیات مقامات ایران، به اعضای سازمان مجاهدین خلق «منافقین» گفته می‌شود.

این مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی همچنین گفت ۵۰ تن نیز «شناسایی و توجیه» شدند.

به نوشته فارس، مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی، «سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه» را متهم کرد که «از ظرفیت‌های گروه‌های معاند خارج‌نشین از قبیل منافقان، سلطنت طلبان، جریانات چپ (کمونیست‌ها) و تجزیه‌طلبان استفاده می‌کنند و با مدیریت و هدایت آنها در موضوع‌های محلی، ملی و بین‌المللی سعی در رسیدن به اهداف‌شان را دارند».

این مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی بدون نام بردن از چگونگی استفاده «سرویس‌های اطلاعاتی»‌ از سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی افزود: «مثلث شوم آمریکا، غرب و صهیونیست وظیفه برگزاری نشست، هماهنگی و آموزش این جریان‌های معاند را با تامین و پشتیبانی مالی عربستان سعودی بر عهده دارند».

وی بدون ارائه مدرکی در این مورد گفت: «وظیفه اصلی جریان‌های معاند، ایجاد اختلاف بین جریان‌های درون نظام، اختلاف بین مسئولان، ناکارآمد نشان دادن نظام، تلاش برای ترویج دین‌زدایی و فرهنگ غیراسلامی» است.

مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان‌ شرقی اما توضیح نداد که سازمان‌های «معاند»‌ چگونه باعث به وجود آمدن اختلاف نظرها بین جناح‌های سیاسی و یا مسئولان جمهوری اسلامی شده‌اند.

بحث تلاش مخالفان جمهوری اسلامی برای «ناکارآمد نشان دادن نظام» در شرایطی این مقام اطلاعاتی مطرح شده که در جریان سیلان چند هفته ای در ایران و وارد شدت خسارت به حدود ۲۵ استان، انتقادهای زیادی در شبکه های اجتماعی و حتی شماری از رسانه‌ها مطرح شده است.

پیش از سخنان مدیرکل اطلاعات استان آذربایجان شرقی، همتای او در استان کردستان در روز ۲۸ فروردین گفته بود که در سال گذشته، «۲۰ تیم وابسته به گروهک‌های تکفیری» در مناطق مختلف این استان شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزوده بود:«در طول سال گذشته، با ضربه به ۲۰ تیم وابسته به گروهک‌های تکفیری به ویژه داعش، بیش از ۱۰۰ نفر از عوامل عملیاتی، پیشتیبانی مورد رصد و اقدام اطلاعاتی قرار گرفته و هر گونه عملیات تروریستی و ایذایی آنها در نطفه خفه و مقادیر زیادی اسلحه، تجهیزات و مهمات از آنها کشف و ضبط شده است».

قبل از آن نیز محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، روز ۱۶ اسفند سال گذشته از شناسایی و دستگیری اعضای «سه تیم تروریستی» در غرب ایران خبر داده، اما اشاره‌ای به جزئیات نکرده بود.

مقامات جمهوری اسلامی، به‌ویژه وزیر اطلاعات در دولت حسن روحانی، در یکی دو سال اخیر بارها از بازداشت اعضای چندین تیم «تروریستی» در نقاط مختلف، از جمله در غرب و جنوب ایران خبر داده‌اند.

محمود علوی همچنین روز ۳۰ فروردین اعلام کرده بود که این وزارت‌خانه در یک سال گذشته «ده‌ها جاسوس» را «در مراکز حساس کشور» شناسایی و دستگیر کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این نیز، به ویژه در سال‌های اخیر، از شناسایی و بازداشت شماری از اعضای نهادهای مهم یا امنیتی به اتهام «جاسوسی» خبر داده‌اند، اما هیچ گاه اطلاعات بیشتر یا جزئیاتی در این باره ارائه نکرده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های فارس و ایرنا/د.خ/ر.ب

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG