لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۶

رسول خادم رفت؛ خامنه‌ای با کشتی آشتی کرد


در وزن ۹۲ کیلوگرم، علیرضا کریمی با برتری مطلق روی سکوی نخست ایستاد

در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا به میزبانی چین، ایران با ۷ مدال طلا و سه برنز روی سکوی قهرمانی ایستاد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از قهرمانی ایران پیام تبریکی صادر کرد که در متن آن آمده است: «جوانان عزیز کشتی‌گیر قهرمانی‌تان در آسیا مبارک. ان‌شاءالله سربلند باشید.»

از فروردین ۱۳۹۴ این نخستین پیام اختصاصی خامنه‌ای برای ورزش ملی ایران است.

پس از محرومیت علیرضا کریمی و مربی‌اش از سوی اتحادیه جهانی کشتی، تابوشکنی و انتقادات رسول خادم درباره دستور «باید ببازی» برای روبه‌رو نشدن با حریفان اسراییلی، نارضایتی رهبر جمهوری اسلامی را در پی داشت.

رییس پیشین فدراسیون کشتی در بیانیه‌اش ضمن تاکید بر خطر محرومیت ایران نوشت: «اگر قرار به باختن است با هم ببازیم. نه اینکه شعار عدم مسابقه را به عنوان خط قرمز سر بدهید اما ورزشکاران دنبال گواهی پزشکی یا باختن به حریف قبلی باشند تا کسی متوجه عدم رویارویی آنها نشود.»

خادم خطاب به «مقامات وابسته به نهادهای سیاسی و نظامی» نوشت: «این عزیزان یا واقعاً متوجه موضوع نمی‌شوند یا خود را به ندانستن می‌زنند... آدمی را به این نتیجه می‌رساند که شما به آنچه می‌گویید اعتقاد ندارید.»

علی خامنه‌ای اما از روشی که خادم نمی‌پسندید، خشنود بود و انگشتر خود را به علیرضا کریمی اهدا کرد.

رهبر ایران همچنین در مراسم تجلیل از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی گفت: «مقابل این تهدید که اگر فلان مسابقه را ندهید فلان فدراسیون از شما ناراضی می‌شود نباید تسلیم تهدیدها و هنجارهای غلط شوید. ارزش‌ها را نمی‌توان زیر پا گذاشت.»

خامنه‌ای با تاکید بر «ساقط شدن اسراییل» گفت: «جمهوری اسلامی در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب شرکت نخواهد کرد و معتقدیم کاری که علیرضا کریمی انجام داد، یک قهرمانی واقعی است.»

حالا با کنار رفتن رسول خادم، بار دیگر موفقیت‌های ورزش کشتی به چشم رهبر جمهوری اسلامی می‌آید و با واکنش مثبت و پیام تبریک او مواجه می‌شود.

بلافاصله پس از تبریک رهبر، حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، علی لاریجانی و محمدرضا عارف نیز با صدور پیام‌های جداگانه به تجلیل از قهرمانی آزادکاران پرداختند.

جالب اینکه تبریکات اختصاصی خامنه‌ای به موفقیت‌های فدراسیون کشتی طی سال‌های اخیر فقط برای رویدادهای جهانی بوده و نخستین بار است که شامل رقابت‌های آسیایی می‌شود.

در این رقابت‌ها و ​در وزن اول که طی یازده سال گذشته فقط حسن رحیمی طلای آسیا گرفته بود، رضا اطری موفق شد روی سکوی نخست بایستد.

در وزن دوم بهنام احسان‌پور به مدال طلا دست یافت.​ در ۷۹ کیلو بهمن تیموری حرف اول آسیا را زد.

در ۸۶ کیلوگرم کامران قاسم‌پور و در ۹۲ کیلو علیرضا کریمی با برتری مطلق روی سکوی نخست ایستادند.

در ۹۷ کیلوگرم رضا یزدانی کاپیتان با تجربه تیم ملی صاحب مدال طلا شد تا از هفت طلای ایران، چهار طلا نصیب آزادکاران مازندرانی شود.

یزدانی ۳۴ ساله، سیزده سال پیش در دوحه قهرمان بازی‌های آسیایی شد و تاکنون شش بار در رویدادهای قاره‌ای طلا گرفته.

در دسته فوق سنگین یدالله محبی در فینال از سد حریف چینی که نایب قهرمان پارسال جهان است عبور کرد تا باز هم طلای سنتی وزن آخر به ایران برسد.

در سه وزنی که ایران طلا نگرفت باجرانگ (هندوستان) کایپانوف و کایسانوف (قزاقستان) قهرمان شدند.

در رده‌بندی تیمی پس از ایران، تیم ملی هندوستان و قزاقستان دوم و سوم شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG