لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۷

خبرهای کوتاه

وزیر ارتباطات: سناریوهای لازم برای قطع اینترنت اتخاذ شده است

محمدجواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمدجواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، روز دوشنبه گفت که برای مقابله با تهدیدات آمریکا «از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل دادیم و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم‌ها در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم اتخاذ شد.»

به گزارش ایرنا او با بیان این که «سناریوهای لازم برای قطع اینترنت اتخاذ شده است»، اظهارداشت: «برای موضوعات اخیر پیش‌آمده نیز وزارت ارتباطات راهکارهای لازم را به دستگاه‌های قانونی اعلام و از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد، بنابراین به زودی ابتکارات وزارت ارتباطات در برابر تحریم‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.»

آذری جهرمی توضیح دیگری در مورد «سناریوهای لازم برای قطع اینترنت» نداد.

هفتم بهمن‌ماه سال گذشته اعلام شد که قرار است در ایران «رزمایش قطع اینترنت» برگزار شود اما یک روز بعد محمدجواد آذری جهرمی از لغو این «رزمایش» خبر داد.

وی پیش از این توئیت کرده بود از آنجا که زیرساخت بانکداری الکترونیکی از «زیرساخت‌های حیاتی کشور» به‌شمار می‌آید و «باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد»، سازمان پدافند غیرعامل قرار است این موضوع را آزمایش کند.

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، آبان‌ماه سال گذشته گفته بود که «هیچ‌یک از سناریوهای احتمالی تحریم منجر به قطع اینترنت نمی‌شود.»

او «ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی» و «قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف از یک عرضه‌کننده خارجی» را از سناریوهای احتمالی تحریم برشمرده بود.

دولت ایران سال‌هاست طرحی برای جدا کردن اینترنت مورد استفاده کاربران خانگی داخل کشور از شبکه جهانی وب را در دستور کار خود قرار داده و بخش‌هایی از این طرح با عنوان «شبکه ملی اطلاعات» رونمایی شده است.

منتقدان نگرانند که علاوه بر کیفیت پایین این شبکه، دولت ایران از تسلط خود برای کنترل هر چه بیشتر کاربران پرتعداد اینترنت در ایران استفاده کند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

نمایش بی‌سابقه مجسمه ویکتور هوگوی برهنه پس از صد سال

ویکتور هوگو

یک مجسمه برنزی از ویکتور هوگو، نویسنده قرن نوزدهم فرانسه، ساخته اگوست رودَن، مجسمه‌ساز معروف فرانسوی، پس از گذشت بیش از صد سال از ساخت آن، به نمایش عمومی درآمد.

این مجسمه به ارتفاع بیش از دو متر و با ۲۵۰ کیلوگرم وزن، خالق رمان «بینوایان» را در حال راه رفتن نشان می‌دهد، پیرمردی برهنه که بدنی نیرومند و عضلانی دارد.

رودن، سازنده این مجسمه، در زمان خود درباره این که چرا هوگو در این مجسمه برهنه است، در نامه‌ای به کامیل کلودِل نوشته بود: «از نظر من، ما به تن یک خدا لباس نمی‌پوشانیم.»

رودن این مجسمه را در سال ۱۹۱۶ به دولت فرانسه هدیه کرده بود و این مجسمه در انبار موزه رودن در پاریس نگهداری می‌شد.

شهردار شهر بوزانسون، زادگاه هوگو که این مجسمه اکنون در موزه‌ هنرهای زیبای آن نصب شده، گفته است: «این مجسمه نشان‌دهنده نشاط، قدرت و عظمت مبارزات هوگو است که باید امروز زنده نگاه داشته شود.»

ویکتور هوگو از مخالفان مجازات اعدام و برده‌داری بود و ارزش‌های انسانی در آثار او چون رمان‌های بینوایان و گوژپشت نُتردام بسیار برجسته است.

نتانیاهو با حزب راست‌گرای «صهیونیسم دینی» ائتلاف تشکیل داد

بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو که در پی کسب پیروزی در انتخابات پارلمانی ماه گذشته اسرائیل به تشکیل دولت جدید مکلف شده، روز پنج‌شنبه، دهم آذر، با حزب راست‌گرای «صهیونیسم دینی» ائتلاف دولت را امضا کرد.

بر اساس این توافق، پست وزارت دارایی به بتسال‌ال اسموت‎‌ریتس، رهبر این حزب که از حامیان عمده شهرک‌نشین‌های اسرائیلی‌نشین در کرانه باختری است و بر لزوم گسترش این شهرک‌ها اصرار دارد، سپرده شده و یکی دیگر از مهره‌های این حزب پست مشاوره در وزارت دفاع اسرائیل خواهد داشت.

حزب آقای نتانیاهو پیش از آن با دو فراکسیون راست‌گرای دیگر نیز پیمان ائتلاف را امضا کرد و از جمله پست وزارت امنیت ملی را به ایتامار بن‌گویر، رهبر جنبش «اقتدار یهودی» سپرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو حدود سه هفته دیگر برای نهایی کردن دولت جدید خود مهلت دارد.

قرار است حزب لیکود در روزهای آینده ائتلاف با دو حزب پرقدرت مذهبی «شاس» و «یهودیت توراتی» را نیز نهایی کند تا حمایت ۶۴ نماینده دوره جدید مجلس از میان ۱۲۰ عضو «کنست» قطعی شود.

به نوشته تایمز اسرائیل، ائتلاف آقای نتانیاهو با احزاب یاد شده در حالی است که دولت آمریکا تلاش کرده بود تا حضور مهره‌های راست افراطی در دولت جدید اسرائیل را محدود کند.

بنیامین نتانیاهو این هفته به شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز گفت که نگرانی‌ها از ترکیب کابینه او زودهنگام است و سیاست‌‌گذاری‌های اصلی در دست خود او و لیکود خواهد بود و اسرائیل «به کشوری بر اساس تلمود مبدل نخواهد شد».

با این حال، رهبران و مقامات احزاب میانه و لیبرال اسرائیل که قدرت حکومتی را بر اساس انتخابات اخیر از دست دادند، در مورد عواقب سیاست‌های احتمالی دولت آقای نتانیاهو، پیاپی هشدار می‌دهند.

یائیر لاپید، نخست‌ وزیر دولت انتقالی، روز دهم آذر گفت که دولت جدید «دموکراسی در اسرائیل را با خطر روبه‌رو می‌کند».

حساب کانیِه وِست، خواننده آمریکایی رپ، در توئیتر تعلیق شد

کانیه وست

ایلان ماسک، مالک و رئیس توئیتر، اعلام کرد این شبکه اجتماعی حساب کاربری کانیه وست، خواننده رپ آمریکایی، را به دلیل «تحریک به خشونت» تعلیق کرده است.

آقای ماسک روز جمعه، ۱۱ آذر، با اشاره به تصویر مرتبط با رژیم آلمان نازی و یهودیت که توسط این خواننده منتشر شده بود، در توئیتر نوشت که حساب کاربری کانیه وست به دلیل «تحریک به خشونت» تعلیق شده، نه «عکس ناخوشایندی» که وست از ماسک منتشر کرده بود.

ایلان ماسک که از ماه اکتبر مالک توئیتر شده، تاکنون بارها از آزادی بیان در این شبکه اجتماعی حمایت کرده است.

اما کانیه وست که اکنون با نام «Ye» [یِی] معروف است، روز پنج‌شنبه از عشق خود به هیتلر و نازی‌ها در جریان یک مصاحبه سخن گفت.

تعلیق حساب این خواننده پس از آن صورت گرفت که بین وست و ماسک بحثی درگرفته بود که این خواننده بعدا آن را منتشر کرد.

ماسک در پیامی خصوصی برای وست نوشته بود: «متاسفم شما زیاده‌روی کردید، این عشق نیست.» وست نیز جواب داده بود: «چه کسی شما را قاضی کرده است؟»

وست سپس عکسی از ایلان ماسک در دریا که پیراهن به تن نداشت به اشتراک گذاشت و روی آن نوشت: «این را همیشه به عنوان آخرین توئیت من به خاطر بسپار.»

این خواننده پیش از آن که حساب خود در توییتر را از دست بدهد در هفته‌های گذشته به دلیل چندین اظهارنظر یهودستیزانه مورد انزوا قرار گرفته و چند شرکت تجاری روابط خود با او را قطع کرده‌اند.

ده‌ها نویسنده ایرانی اعلام کردند آثار خود را بدون سانسور منتشر می‌کنند

بیش از ۶۰ شاعر و نویسنده ایرانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که «تا زمان شکسته‌ شدن سد سانسور و آزاد شدن ادبیات از بند آن»، آثار ادبی خود را بدون سانسور منتشر می‌کنند.

در این بیانیه که با عنوان «ما ادبیاتی‌ها» و به قلم فرشته مولوی، نویسنده ایرانی ساکن کانادا منتشر شده، آمده است: «ما برخورداری از آزادی‌های دموکراتیک و به‌ویژه آزادی اندیشه و بیان و قلم را حق شهروندی خود می‌دانیم.»

این بیانیه که از سوی نویسندگان ساکن ایران و همچنین مقیم خارج از کشور به امضا رسیده، می‌افزاید: «ما ادبیاتی‌ها گواهی می‌دهیم که به حق خود آگاهیم و به برعهده‌ گرفتن سهم خود در برساختن فردای ایران پایبند می‌مانیم.»

محمد محمدعلی، شهریار مندنی‌پور، علی باباچاهی و پرتو نوری‌علا از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

بیانیه این نویسندگان در میان اعتراضات سراسری در ایران منتشر شده است.

چند روز پیش نیز ۲۵۰ مترجم ایرانی که در میان آنها‌ مترجمان باسابقه هم بودند، ضمن حمایت از اعتراضات ایران، از تلاش خود برای شکستن سد سانسور خبر دادند.

این مترجمان با انتشار بیانیه مشترکی نوشتند: «ما از امروز کتاب‌هایی را که این سدها [سانسور] سال‌ها مانع رسیدنشان به شهروندان شده‌اند از هر راهی که بتوانیم بدون سانسور منتشر خواهیم کرد.»

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، کتاب‌ها در ایران باید پیش از انتشار به تایید ممیزان وزارت ارشاد که ماموران اجرای سانسور هستند، برسد.

وزارت ارشاد آمار دقیقی از میزان آثار سانسورشده ارائه نمی‌کند اما برخی از آثار معروف مثل رمان «کلنل» محمود دولت‌آبادی سال‌هاست که در انتظار صدور مجوز معطل مانده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت مجلس: ۹۰ درصد معترضان، منتقد وضع موجود هستند

تصویری از اعتراضات خیابانی در اراک

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید «۹۰ درصد» افرادی که در دو ماه گذشته در ایران به خیابان‌ها آمدند به وضع موجود اعتراض دارند.

شهریار حیدری خواستار تفکیک این ۹۰ درصد از ۱۰ درصدی شد که، به باور وی، « اغتشاشگر، اراذل و اوباش و از سرویس‌های بیگانه و تروریست‌ها» بودند.

وی خواستار «واقع‌نگری» مقام‌های جمهوری اسلامی به جای «تعصب‌نگری» شد و افزود: «اتفاقاتی در کشور افتاد و بیش از دو ماه طول کشید، این اتفاقات قابل تحلیل است و قابل عبور نیست که بخواهیم از آن به راحتی عبور کنیم و بگوییم گذشت.»

این نماینده همچنین خواستار «حضور فعال» معترضان در کمیته حقیقت‌یاب اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی شد و تاکید کرد: «کمیسیون متشکل از چهار سازمان و وزارتخانه به درد هیچ کس نمی‌خورد و هیچ ارزش و کارکردی ندارد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از آغاز دور تازه اعتراضات در ایران که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، معترضان را «جوان»، «هیجانی» یا عامل و تحت تاثیر «دشمن» توصیف کرده‌اند و به طور مکرر بر مجازات بازداشت‌شدگان تاکید می‌کنند.

واکنش رسمی آنها به قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی ابعاد خشونت‌ها نسبت به معترضان نیز این بوده که خودمان در داخل کمیته حقیقت‌یاب داریم و کشورهای حامی این قطعنامه از جمله آلمان را متهم به نقض حقوق بشر کرده‌اند.

جمهوری اسلامی هنوز تعداد دقیق بازداشتی‌ها و کشته‌شدگان را اعلام نکرده و مسئولیت شلیک گلوله به معترضان را نمی‌پذیرد.

بهای ارز و سکه در بازار ایران هم‌چنان افزایشی است

قیمت سکه در بازار ایران روز پنج‌شنبه، دهم آذرماه، ۳۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و یورو و پوند نیز در بازار ارزهای خارجی کشور رکورد زدند.

قیمت هر یورو در بازار آزاد به ۳۸ هزار و ۱۵۰ تومان رسیده است. پوند هم با قیمت ۴۴ و۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. با این اعداد این دو ارز در بازار ایران به بیشترین قیمت خود رسیده‌اند.

دلار هم روز پنج‌شنبه به قیمت ۳۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسید، عددی که حدود ۴۰ درصد افزایش در هشت ماه را نشان می‌دهد.

همزمان رسانه‌های اقتصادی ایران پیش‌بینی کرده‌اند که در هفته‌های آینده قیمت دلار و ارز روند افزایشی خواهد داشت.

در همین حال قیمت سکه طلا نیز در ایران افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، قیمت هر قطعه سکه طرح جدید در روز پنج‌شنبه، ۱۰ آذر، با ۳۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته ۱۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان معامله شد.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۵۰ هزار تومان افزایش ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

وب‌سایت تجارت‌نیوز در این باره نوشت: «برخی کارشناسان بازارهای مالی معتقدند این افزایش حباب سکه آلارم افزایش قیمت دلار در آینده را می‌دهد و به نظر می‌رسد این تحلیل با توجه به روند رو به افزایش قیمت دلار و ورود این اسکناس آمریکایی به کانال‌های بالاتر، درست باشد.»

این در حالی است که کارشناسان بازارهای مالی دولت را در تنگنای ارزی می‌دانند و معتقدند نهاد پولی کشور مانند گذشته توانایی ارزپاشی برای کنترل قیمت دلار در بازار را ندارد.

روزنامه دنیای اقتصاد چاپ تهران در گزارشی آورده است: «به نظر می‌رسد مهم‌ترین عاملی که در یک سال اخیر باعث ثبات بازار ارز شده بود، امیدواری به لغو تحریم‌ها در خلال مذاکرات بود. هرچند که روی کاغذ همچنان امیدواری به لغو تحریم‌ها وجود دارد، اما برخی کارشناسان معتقدند که فرصت‌سوزی برای توافق هسته‌ای باعث شده است که کار بانک مرکزی نیز برای مهار انتظارات در بازارها سخت باشد.»

رسول خادم: تخریب خانه‌باغ خانواده الناز رکابی تلافی داستان برداشتن حجاب بود

رسول خادم از زمان آغاز اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی، بارها از معترضان حمایت و از عملکرد حاکمیت انتقاد کرده است

رسول خادم، قهرمان کشتی جهان و مربی پیشین تیم ملی کشتی ایران، تخریب خانه‌باغ خانوادگی الناز رکابی، سنگ‌نورد، را «جِزّاندنی به تلافی داستان مسابقاتش» توصیف کرد.

اشاره وی به حضور بدون حجاب اجباری خانم رکابی در مسابقات بین‌المللی سنگ‌نوردی کره جنوبی بود که با حاشیه‌های امنیتی برای این ورزشکار و خانواده‌اش همراه بود.

داود رکابی، برادر الناز، از تخریب این خانه‌باغ ۳۰ متری خانوادگی از سوی افراد ناشناس خبر داد و خبرهای تائیدنشده در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از جریمه مالی این خانواده به خاطر آنچه «ساخت‌و‌ساز غیرقانونی» عنوان شده، است.

آقای خادم در واکنش به طعنه نوشت: «و همین الان باید قانون را بر گرده‌یِ الناز رکابی پیاده می‌کردند!»

وی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی اضافه کرد: «اگر بدنبال بی‌قانونی هستید، الان هیچ جایی بی‌قانون‌تر از ساختمان بهارستان نیست. باید به سراغ ساختمانِ مجلس در میدان بهارستان تهران بروید.»

این قهرمان کشتی در ادامه پست اینستاگرامی خود نوشته:‌ «افرادی داخل این ساختمان هستند که به اسم شنیدن صدای مردم‌ و پیگیری خواست مردم به بهارستان رفته‌اند و سرِ سفره‌یِ مردم هم نشسته‌اند، ولی در این مدت تنها کاری که نکرده‌اند عمل به قانون و آمدن میان مردم و شنیدن و پیگیری داد و درد مردم بوده است»!

مربی پیشین تیم ملی کشتی ایران، از نمایندگان مجلس به خاطر این که «هر چند روز یکبار درهای بهارستان را می‌بندند و با مشت‌هایِ گره‌کرده علیه همین مردم در صحن مجلس راهپیمایی می‌کنند»، انتقاد کرده و عملکرد آنها را «نهایت نفرت‌پراکنی… و تنش‌زایی» معرفی کرد.

الناز رکابی، پس از بازگشت به ایران، در اظهاراتی که به اعتراف اجباری شبیه بود، از «سهوی» بودن نداشتن حجاب سخن گفت، اما به نظر می‌رسد با توجه به تاثیرگذاری اقدام وی در بحبوحه اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی، کماکان مورد غضب حاکمیت قرار دارد.

حجم بالای آرای سفید و باطله در رای‌گیری‌ها برای انتخاب رئیس‌جمهور لبنان

رای‌گیری در پارلمان لبنان

نمایندگان پارلمان لبنان برای هشتمین بار تلاش کردند با برگزاری جلسه‌ای، رئیس‌جمهور این کشور را انتخاب کنند، اما این تلاش آنان نیز ناکام ماند.

در جلسه روز پنجشنبه دهم آذر پارلمان لبنان، میشل معوض، فرزند رنه معوض، رئیس‌جمهور پیشین لبنان که نامزد اردوگاه مخالف حزب‌الله در مجلس لبنان است، نتوانست رای کافی را به دست آورد.

بسیاری از نمایندگان پارلمان لبنان رای سفید دادند و برخی هم اسامی نامزدهای خیالی از جمله لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهور برزیل را روی برگه‌های رای نوشتند.

پیشتر حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان گفته بود که این گروه شبه‌نظامی خواستار رئیس‌جمهوری است که نزدیک به واشینگتن نباشد. حزب‌الله مدعی است قصد دارد به یک نامزد مورد اجماع گروه‌های سیاسی لبنانی دست یابد، اما هنوز از کسی نامی برده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که به باور تحلیلگران سیاسی، حزب‌الله از سلیمان فرنجیه، سیاستمدار نزدیک به حکومت سوریه، حمایت می‌کند. نام جوزف عون فرمانده ارتش لبنان نیز به عنوان نامزد مورد توافق گروه‌های سیاسی مطرح است.

جلسات پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس‌جمهور این کشور از اواخر سپتامبر آغاز شده و جلسه بعدی در این زمینه قرار است روز هشتم دسامبر برگزار شود.

یک ماه پیش، با پایان دوران ریاست جمهوری شش ساله میشل عون، او کاخ بعبده در بیروت را ترک کرد.

مشاور زلنسکی: تا ۱۳ هزار سرباز اوکراینی در تهاجم روسیه کشته شده‌اند

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌ جمهور اوکراین

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌ جمهور اوکراین، اعلام کرد که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین تاکنون بین ده هزار تا ۱۳ هزار سرباز ارتش این کشور کشته شده‌اند.

آقای پودولیاک شامگاه پنج‌شنبه به یک شبکه تلویزیونی اوکراینی گفت: «ما تخمین‌های رسمی از ستاد کل ارتش داریم. این تخمین‌ها بین ۱۰ هزار و ۱۲ هزار و پانصد تا ۱۳ هزار کشته را دربر می‌گیرند.»

به گفته این مقام اوکراینی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین «در زمان مناسب» داده‌های رسمی را منتشر خواهد کرد.

رویترز نوشت که به نظر می‌رسد این اظهارات اولین تخمین کشته‌شدگان ارتش اوکراین از اواخر اوت تاکنون است. در آن زمان، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین گفته بود که نزدیک به ۹ هزار نظامی اوکراینی در تهاجم روسیه کشته شده‌اند.

به گفته مشاور رئیس‌ جمهور اوکراین، تعداد زخمی‌شدگان ارتش بیش از آمار کشته‌شدگان است.

زمانی که نیروهای روسی در ماه ژوئن برای تصرف کامل منطقه لوهانسک در شرق اوکراین در حال جنگ بودند، آقای زلنسکی گفت که روزانه «۶۰ تا ۱۰۰ سرباز» اوکراینی کشته و «حدود ۵۰۰ نفر» نیز زخمی می‌شوند.

در مقابل، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در ماه سپتامبر گفت که از زمان آغاز تهاجم این کشور به اوکراین در ۲۴ فوریه، ۵۹۳۷ سرباز روسی کشته شده‌اند.

اما الکسی آرستویچ یکی دیگر از مشاوران زلنسکی روز چهارشنبه گفت که تعداد کشته‌شدگان روسیه حدود هفت برابر تعداد کشته‌شدگان اوکراین است.

این در حالی است که هر دو کشور مظنون هستند که میزان تلفات انسانی خود را کمتر از آمار واقعی اعلام می‌کنند تا بر روحیه نیروهای خود تاثیر منفی نگذارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا، به تازگی تخمین زده که بیش از صد هزار سرباز روسی از زمان تهاجم روسیه به اوکراین کشته یا زخمی شده‌اند و «احتمالا» تلفاتی به همین اندازه در طرف اوکراینی وجود دارد.

این ارقام دقیق‌ترین آماری است که تا امروز توسط دولت واشینگتن ارائه شده است.

علاوه بر تلفات نظامی، چندین هزار غیرنظامی نیز در جنگ اوکراین، یکی از خشونت‌آمیزترین درگیری‌های مسلحانه اروپا طی دهه‌های اخیر، کشته شده‌اند.

خانه‌باغ خانوادگی الناز رکابی، سنگ‌نورد، به دست افراد ناشناس تخریب شد

الناز رکابی از زمانی که بدون حجاب در مسابقات بین‌المللی شرکت کرد، مورد غضب حاکمیت قرار گرفت

داود رکابی، برادر الناز رکابی، سنگ‌نوردی که بدون حجاب در مسابقات بین‌المللی کره جنوبی شرکت کرد، از تخریب خانه‌باغ خانوادگی آنها خبر داده است.

داود رکابی با انتشار عکسی از این اقدام این پرسش را مطرح کرده که «عدالت کجایی» و نوشت: «ما که نگفتیم سایزش چنده و رنگش بی‌ریخته، زندگی به تن ما فری‌سایزه، هر چه داد پوشیدیم، غم بود، خنده بود، تلخ بود، زهر بود.»

بر روی ویدئویی که تخریب این ملک ۳۰ متری خانوادگی را نشان می‌دهد، گفته می‌شود که افرادی که هویت آنها مشخص نبوده، با خشونت و پاشیدن اسپری فلفل، این خانه‌باغ را تخریب کرده‌اند.

الناز رکابی در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در کره جنوبی بدون حجاب اجباری شرکت کرد که این موضوع بسیار خبرساز شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی از این اقدام او استقبال کردند.

اما این اقدام خانم رکابی برای او پیامدهای امنیتی به دنبال داشت و زمانی که این ورزشکار در میان استقبال گسترده هوادارانش به ایران بازگشت، تحت فشارهای حکومتی ناچار شد مقابل دوربین به خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی بگوید که حضورش بدون روسری در مسابقات سنگ‌نوردی «اتفاقی سهوی» بوده است.

در روزهای اخیر و پس از انتشار شماری از بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس برای فرمانده سپاه پاسداران، مشخص شد، بر اساس یکی از این بولتن‌ها، بیش از ۹۰ درصد از ۳۰ میلیون نفری که صفحه اینستاگرام خانم رکابی را دیده‌اند از «کشف حجاب» او حمایت کرده‌اند.

دادستان کل کشور می‌گوید تا ۱۵ روز دیگر در مورد مسئله حجاب اعلام نظر می‌شود

بر اساس یک بولتن فاش شده از خبرگزاری فارس، یک نظرسنجی وزارت کشور نشان می‌دهد که ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد.

دادستان کل کشور می‌گوید تا ۱۵ روز دیگر مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مسئله حجاب اعلام نظر خواهند کرد.

دادستان کل کشور اعلام کرد: مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه بر روی مساله حجاب هستند که نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، محمدجواد منتظری، در سخنرانی روز پنجشنبه خود در قم تأکید کرد: تصمیم‌سازی در مورد حجاب باید بر اساس تدبیر صورت بگیرد.

محمدجواد منتظری همچنین افزود: دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست، اما بعد از حوادث اخیر دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه‌ای مساله هستند.

بر اساس یک بولتن فاش شده از خبرگزاری فارس به تاریخ ۳ آذر، یک نظرسنجی وزارت کشور نشان می‌دهد که ۵۱ درصد معتقدند حجاب باید اختیاری باشد و فقط حدود ۳۷ درصد بر اجباری‌ بودن آن تأکید کرده‌اند.

مراسم چهلم محمد خواجوی در دزفول؛ «برادرم فدای مملکت ایران شد»

مراسم چهلم محمد خواجوی

مراسم چهلم محمد خواجوی، جوان معترضی که در دزفول با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، روز پنجشنبه بر سر مزار او برگزار شد.

مراسم چهلم محمد خواجوی، جوان معترضی که در دزفول با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، روز پنجشنبه بر سر مزار او برگزار شد.

برادر محمد خواجوی در چهلم او گفت که نیروهای امنیتی پس از تعقیب محمد ابتدا «با ماشین به او زدند و در حالی که می‌توانستند محمد را دستگیر کنند، از فاصله نزدیک به او گلوله زدند.»

در بخشی از این مراسم، برادر محمد خواجوی گفت: «برادر ما ناحق کشته شد فدای مملکت ایران شد. برادرم فدای مردم مظلوم ایران شد.»

دادگاه انقلاب سنندج چهار فعال صنفی معلمان را به حبس‌های تعزیزی و تعلیقی محکوم کرد

تجمع اعتراضی معلمان در سنندج (عکس از آرشیو)

چهار فعال صنفی معلمان در دیواندره از سوی دادگاه انقلاب به حبس‌های تعزیری و تعلیقی محکوم شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج امید شاه‌محمدی را به پنج سال حبس تعزیزی و هیوا قریشی، امید محمدزاده و پرویز احسنی، هر یک را به پنج سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

این شعبه دادگاه انقلاب سنندج اتهام این چهار فعال صنفی را اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب کُرد اعلام کرده است.

این فعالان صنفی در ۲۵ خرداد ماه سال جاری به دلیل شرکت در تحصن صنفی معلمان بدست نیروهای امنیتی در شهر دیواندره بازداشت شدند.

آمریکا سه فرد و دو شرکت را به دلیل ارائه خدمات مالی به حزب‌الله لبنان تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، سه فرد و دو شرکت را به اتهام ارائه خدمات مالی به حزب‌الله لبنان و همچنین کمک به این گروه برای دستیابی به تسلیحات مورد تحریم قرار داده است

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری (اوفک)می‌گوید، دو فرد و دو شرکت مستقر در لبنان به دلیل ارائه خدمات مالی به گروه حزب‌الله و همچنین یک فرد دیگر که در تسهیل خرید تسلیحات برای این گروه مشارکت داشته، هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش، عادل محمد منصور، رئیس بنگاه مالی القرض متعلق به حزب الله لبنان یکی از افرادی است که مورد تحریم قرار گرفته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه کرده است ، حسن خلیل که به نمایندگی از حزب الله لبنان در دستیابی به تسلیحات فعال بوده تحریم شده است.

ناصرحسن نصر نیز دیگر فردی است که به دلیل کمک به فعالیت‌های مالی گروه حزب‌الله مورد قرار گرفته است.

آمریکا از سال ۱۹۹۷ گروه حزب الله لبنان، متحد ایران، را در فهرست تروریستی خود قرار داده است.

نهادهای حکومتی در ایران موظف به تکذیب فوری اطلاعات «جعلی» شدند

مرکز ملی فضای مجازی نهادهای دولتی و عمومی را موظف به تکذیب اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی، طی حداکثر یک ساعت، در صورت تشخیص «جعلی» بودن کرد.

بر اساس این بیانیه، که روز پنج‌شنبه ۱۰ آذرماه منتشر شده، صدور تکذیبیه درباره اخبار «جعلی و تحریف شده» در فضای مجازی از سوی دستگاه ذی ربط باید حداکثر ظرف مدت ۶۰ دقیقه انجام شود.

همچنین این بیانیه می‌گوید دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها باید حداقل ظرف ۲۴ ساعت اقدام به «پاسخگویی و اطلاع رسانی موثر، دقیق، جامع و به هنگام» پیرامون «اخبار جعلی و تحریف شده» کنند.

ملزم کردن وزارتخانه ها، موسسات، شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی به پاسخگویی به «اخبار جعلی» در حالی است که بسیاری از نهادهای رسمی ایران حتی انتشار گزارشهای ماهانه خود را متوقف کرده و دسترسی به پایگاههای داده و آمار سایت اینترنتی خود را نیز محدود کرده‌اند.

از جمله این نهادها، بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک ایران، وزارت نفت و دیگر نهادهای دولتی است که در انتشار آمارهای کشور محدودیت گسترده اعمال کرده‌اند؛ بطوری که برای نمونه بانک مرکزی از پاییز ۱۳۹۷ هیچ آماری درباره تحقق بودجه دولتی منتشر نکرده و تقریبا از همان زمان وزارت نیرو آمارهای تفصیلی نیروگاههای برقی، گمرک ایران آمارهای تفصیلی تجارت خارجی و وزارت نفت همه آمارهای خود را از دسترس خارج کرده است.

همچنین نهادهای رسمی ایران نسبت به انتشار گزارش‌هایی درباره تعداد بازداشتی‌ها و کشته‌شدگان اعتراضات طی چهار ماه گذشته سکوت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرآنلاین و رادیو فردا؛ د.خ

بیشتر

XS
SM
MD
LG