لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۴۲

استقبال ملکه بریتانیا از دونالد ترامپ در لندن


دیدار روز دوشنبه دونالد ترامپ با ملکه الیزابت دوم

روز دوشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سفر خود به لندن وارد کاخ باکینگهام شد و با ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا دیدار کرد.

در این دیدار ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، نیز او را همراهی کرد و هر دو با استقبال رسمی از سوی پرنس چارلز و همسرش کامیلا وارد کاخ باکینگهام شدند.

سفر رسمی رئیس‌جمهور آمریکا به بریتانیا، دیدار با ملکه و خاندان پادشاهی آن کشور، گفت‌وگو و مذاکرات با نخست‌وزیر و دیگر مقام‌ها از روز دوشنبه آغاز شد.

دیدار سه روزه دونالد ترامپ از بریتانیا در حالی انجام می‌شود که سیاست در این کشور دستخوش تحولات ناشی از روند خروج از اتحادیه اروپا است؛ تحولاتی که هرچند از سال ۲۰۱۶ تا کنون ادامه دارند اما به‌تازگی به کناره‌گیری ترزا می، نخست‌وزیر فعلی، انجامیده‌ است.

سفر ترامپ در عین حال در سایه سخنان تازه او در حمایت از برخی چهره‌های سیاسی و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور ایالات متحده در مصاحبه‌ای که ۱۱ خرداد در «تایمز» منتشر شد، از بریتانیا خواست در مذاکرات با اتحادیه اروپا سخت‌گیرانه عمل کند و در صورت لزوم نیز بدون توافق از این اتحادیه خارج شود.

پیش از او جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز تاکید کرده بود دولت آمریکا خواستار آن است که رای همه‌پرسی موسوم به «برگزیت» در سال ۲۰۱۶ فرجام یابد و بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود.

علاوه بر این ترامپ از بوریس جانسون و نایجل فاراژ، هواداران سرسخت برگزیت، به‌عنوان دوست خود نام برده و از آقای جانسون در حزب محافظه‌کار حمایت کرده‌است.

این موضوع با انتقاد جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر روبه‌رو شده که حمایت از جانسون را «دخالت غیر قابل قبول» در امور داخلی بریتانیا توصیف کرده است.

بنا بر گزارش‌ها در جریان مهمانی افتخاری ملکه بریتانیا به‌خاطر سفر آقای ترامپ، معترضان نیز قرار است در نزدیکی پارلمان در اعتراضاتی که «مهمانی مردم» نام گرفته شرکت کنند.

صادق خان، شهردار لندن، نیز یکی از منتقدان به سیاست‌های دونالد ترامپ است و در روزهای اخیر از استقبال گرم از او در لندن انتقاد کرده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه کمی پیش از ورودش به لندن با انتشار توئیتی به این انتقاد صادق خان واکنش نشان داده و نوشت که به باور او شهردار لندن در کار خود «بسیار بد عمل کرده» و افزود که وی «بهتر است تمرکزش متوجه جرم و جنایت در لندن باشد نه من.»

ترامپ با ترزا می نیز دیدار خواهد کرد. خانم می، نخست‌وزیر بریتانیا، در هفته‌های پیش‌رو پست خود را ترک خواهد کرد.

ترامپ به ایرلند و فرانسه هم سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG