لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۵۳

خبرخوان

ایتارتاس از قول مقام سوری: طرحی برای کاهش حضور ایران در سوریه وجود ندارد

یک عضو ارشد مجلس سوریه در مصاحبه با روزنامه روسی ایزوستیا گفته‌است: «با وجود فشارهای اسرائیل و آمریکا، هیچ طرحی برای کاهش حضور ایران در سوریه وجود ندارد».

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو در روز یکشنبه نوزدهم خرداد، نماینده ارشد پارلمان سوریه که نامش برده نشده، این سخنان را در آستانه اجلاس مشاوران امنیت ملی آمریکا، روسیه و اسرائیل بیان کرده‌است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، خبر داده که مشاوران امنیت ملی آمریکا، اسرائیل و روسیه، جان بولتون، مئیر بن شبات و نیکلای پاتروشف، در روزهای آینده «نشست بی‌سابقه‌ای» در اسرائیل خواهند داشت، و پیشاپیش آن را «دستاوردی مهم» برای اسرائیل نامیده‌است.

الشرق الاوسط هفته گذشته مدعی شد، آمریکا در این اجلاس به روسیه پیشنهاد خواهد کرد که در برابر کاهش حضور و نفوذ ایران در سوریه، آمریکا با بقای بشار اسد در سوریه کنار خواهد آمد؛ اما یک مقام آمریکایی در امارات خبر این روزنامه را رد کرد.

با وجود این، دان شاپیرو، سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل، جمعه گذشته در روزنامه هاآرتص نوشت در نشست مشترک یادشده، راه‌های جلب حمایت ولادیمیر پوتین از خواسته‌های مشترک اسرائیل و آمریکا در قبال سوریه مطرح می‌شود.

به نوشته سفیر پیشین آمریکا، جلب نظر موافق پوتین در قبال ایران «بهایی» دارد و باید دید که آیا آمریکا و اسرائیل حاضر به پرداخت این «قیمت» هستند؟

تهران و دمشق تأکید دارند حضور مستشاری ایران در سوریه بر اساس پیمان‌های مشترک دفاعی و امری قانونی است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مورد توقف پروژه روس‌اتم در فردو

نشان شرکت روُس‌اتم

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در مورد توقف پروژه نوسازی و تغییر ساختار واحدی در فردو توسط شرکت روس‌اتم، گفته «تلقی ما این است که روس‌ها به خاطر تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا کنار نمی‌کشند».

آقای کمالوندی گفته «غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند در یک بخش واحد انجام شود»؛ این بخشی از بیانیه شرکت روس‌اتم است که در مورد دلیل توقف پروژه منتشر شده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران افزوده مذاکرات با طرف‌های روس ادامه دارد؛ با این حال افزوده « به لحاظ فنی ما می‌توانیم بدون روس‌ها در رابطه با تولید ایزوتوپ‌های پایدار کار را ادامه دهیم. البته به لحاظ سیاسی اگر روس‌ها کنار ما باشند حتما بهتر است».

پنج‌شنبه گذشته معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرده بود که کار متخصصان این کشور در سایت اتمی فردوی قم متوقف نشده، «بلکه تنها به حال تعلیق درآمده است».

با این حال اظهارات آقای کمالوندی مشخص نمی‌کند که شرکت روس‌اتم یا طرف دیگری حتما به این پروژه بازمی‌گردد یا نه.

به گزارش ایسنا بهروز کمالوندی به خبرنگاران گفته «در آینده نزدیک درباره همکاری با روس‌ها در این مورد یا انجام این پروژه بدون حضور روس‌ها به افکار عمومی توضیح خواهیم داد».

او زمان مشخصی را در مورد توضیحاتی که قرار است ارائه شود بیان نکرده‌است.

عضو شورای شهر تهران: روزانه ۱۵ نفر به دلیل آلودگی هوا در پایتخت می‌میرند

طی هفته‌های گذشته با افزایش میزان آلودگی هوای تهران، هوای پایتخت در بسیاری از روزها برای همه گروه‌ها «ناسالم» اعلام شد.

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد که روزانه ۱۵ نفر به دلیل آلودگی هوا در پایتخت می‌میرند.

خانم امانی روز یکشنبه ۱۷ آذر در نطق پیش از دستور جلسه شورای شهر تهران مشکل آلودگی هوا را مربوط به سوء‌مدیریت دانست و گفت: «این سوء‌مدیریت تنها به اشتباهات محدود نمی‌شود، عده‌ای پا را فراتر گذاشته و خواسته یا ناخواسته به حقوق شهروندان دست‌اندازی کرده‌اند».

او افزود: «متاسفانه نفس تهران به شماره افتاده است».

این عضو شورای شهر تهران همچنین میزان اقدامات صورت‌گرفته درباره کاهش آلودگی هوا در تهران را ناکافی دانست.

طی هفته‌های گذشته با افزایش میزان آلودگی هوای تهران، هوای پایتخت در بسیاری از روزها برای همه گروه‌ها «ناسالم» اعلام شد.

هشدار اسرائیل به ایران: سوریه ویتنام شما خواهد شد

نفتالی بنت می‌گوید ایران تلاش می‌کند یک حلقه آتش در اطراف مرزهای اسرائیل ایجاد کند.

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه ۱۷ آذر به ایران درباره ادامه حضور نظامی‌اش در سوریه هشدار داد و گفت «سوریه ویتنام شما خواهد شد».

به نوشته روزنامه هاآرتص، آقای بنت افزود: «این موضوعی محرمانه نیست که ایران تلاش می‌کند یک حلقه آتش در اطراف مرزهای اسرائیل ایجاد کند... و ضروری است که اسرائیل از موضع تدافعی به موضع تهاجمی تغییر مسیر دهد».

وی این اظهارات را در نشست روزنامه «ماکور ریشون» که به مذهبیون راستگرا نزدیک است، بیان کرد. وزیر دفاع اسرائیل پیشتر نیز خواستار اتخاذ راهکار تهاجمی علیه ایران شده بود.

یک روز پیش از این اظهارات، اعلام شد که به مواضع شبه‌نظامیان متحد ایران در مرز سوریه و عراق حمله شد که در جریان آن، دستکم پنج نفر کشته شدند. احتمال داده می‌شود که این حمله به مانند موارد قبلی کار ارتش اسرائیل باشد.

مربی ایتالیایی تیم فوتبال استقلال قراردادش با این باشگاه را لغو کرد

استراماچونی در ماه‌های اخیر از پرداخت نشدن حقوقش ابراز نارضایتی کرده بود.

آندره‌آ استراماچونی، مربی ایتالیایی تیم استقلال تهران، قرارداد خود با این تیم را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آندره‌آ استراماچونی روز یکشنبه ۱۷ آذر با انتشار بیانیه‌ای، همراه با دستیاران خود به طور یک‌طرفه قراردادشان را با باشگاه استقلال فسخ کردند.

استراماچونی در ماه‌های اخیر از پرداخت نشدن حقوقش ابراز نارضایتی کرده بود. مربی تیم فوتبال استقلال در بیانیه خود با تشکر از هواداران این باشگاه ابراز امیدواری کرد که این تیم بتواند با کسب نتایج خوب به پیشروی خود ادامه دهد.

این مربی ایتالیایی در مدت کار در باشگاه استقلال این تیم را بعد از چند فصل ناکامی، هفته گذشته به رتبه نخست لیگ برتر فوتبال ایران رساند.

وکیل مدافع محسن لرستانی: متهمان اصلی پرونده، نظامی هستند

آهنگ «بچه ننه» از جمله مشهورترین آهنگ‌های محسن لرستانی است.

وکیل محسن لرستانی اعلام کرد که موکلش به ایجاد «یک گروه اینستاگرامی ویژه افراد تراجنسی (ترنس)» متهم شده و متهمان اصلی پرونده موکلش نظامی هستند.

کاظم حسینی گفت که موکلش به «ایجاد یک گروه اینستاگرامی ویژه افراد تراجنسی (ترنس)» متهم شده و به همین دلیل با اتهام «افساد فی‌‌الارض» روبرو است.

وی همچنین بدون اشاره به جزئیات گفت متهمان اصلی پرونده نظامی هستند.

آقای حسینی توضیح بیشتری در این باره نداده است. پیش از این برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر داده بودند که برخی از متهمان این پرونده از محافظان مقامات جمهوری اسلامی هستند.

محافظان مقامات از «سپاه حفاظت انصار» وابسته به سپاه پاسداران هستند.

وکیل محسن لرستانی همچنین بدون اشاره به جزئیات گفت که اتهام‌های مطرح‌شده درباره آقای لرستانی «شائبه پرستوهای ترنس» را تداعی می‌کند.

کاظم حسینی روز ۱۰ مهر گفته بود موضوع اتهام موکلش «در رابطه با مسائل اخلاقی و خصوصی بود که در فضای مجازی منتشر کرده بود و او شاکی خصوصی ندارد».

وی خبر داده بود که در این پرونده سه نفر دیگر به «معاونت در افساد فی‌الارض» متهم شده‌اند.

آقای حسینی توضیح بیشتری درباره جزئیات این اتهام نداد.

اتهام «افساد فی‌الارض» می‌تواند به صدور حکم اعدام برای متهم منجر شود.

محسن لرستانی متولد کرمانشاه است و بیشتر، آهنگ‌هایی به لری از او منتشر شده است. آهنگ «بچه ننه» از جمله مشهورترین آهنگ‌های این خواننده است.

بنیامین نتانیاهو: ایران دستور کشتار اخیر تظاهرکنندگان عراقی را داده بود

بنیامین نتانیاهو پیشتر گفته بود که تظاهرات اعتراضی در ایران، عراق و لبنان با هم ارتباط دارند.

نخست‌وزیر اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را «دستوردهنده کشتار» تظاهرکنندگان عراقی در جریان اعتراض‌های آخر هفته در بغداد، پایتخت عراق، معرفی کرد.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۱۷ آذر در آغاز نشست دولت خود در اورشلیم گفت، «ایران به تجاوزگری در خاورمیانه ادامه داده و آن را تشدید کرده است؛ در این حمام خون در بغداد بیش از ۲۰ تظاهرکننده بی‌گناه عراقی کشته شدند».

وی افزود «نشانه‌هایی در دست است که این کشتار به دست شبه‌نظامیان شیعی عراقی و با دستور مستقیم سپاه پاسداران انجام شد».

به گزارش خبرگزاری‌ها، در جریان حمله افراد مسلح به تظاهرکنندگان عراقی در روز ۱۵ آذر دست‌کم ۲۵ تن کشته و بیش از ۱۳۰ تن زخمی شدند.

نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته نیز در یک پیام ویدئویی با مرتبط دانستن تظاهرات اعتراضی در ایران، عراق و لبنان، گفت که همه این اعتراضات علیه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

آقای نتانیاهو در نشست روز یکشنبه دولت خود در اشاره‌ای دیگر به دخالت‌های ایران در منطقه گفت: «در برابر این جنایت‌گری‌ها، باید فشار بر ایران را تشدید کرد و این خواسته من از کشورهای اروپایی است».

تظاهرات «۸۰۰ هزار نفری» معترضان هنگ‌کنگ در روز حقوق بشر

تظاهرات در هنگ‌کنگ در روز حقوق بشر

صدها هزار نفر از معترضان در هنگ‌کنگ، روز یکشنبه، ۱۷ آذر، همزمان با روز حقوق بشر در این کشور به خیابان‌ها آمدند.

خبرگزاری فرانسه شمار تظاهرکنندگان را ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده و می‌نویسد که این بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی این شهر طی ماه‌های اخیر است.

هنگ‌کنگ از حدود ۶ ماه پیش صحنه اعتراضات خیابانی است. اعتراض‌های هنگ‌کنگ اواخر اردیبهشت امسال، ابتدا در اعتراض به پیش‌نویس لایحه استرداد با چین، آغاز شد اما اهداف آن در طول ماه‌های گذشته تغییر ماهیت یافت و به درخواست‌های بیشتری از چین، رسید.

این نخستین اعتراضات گسترده خیابانی پس از به قدرت رسیدن طرفداران دموکراسی در انتخابات شورای شهر منطقه‌ هنگ کنگ در اواخر ماه گذشته میلادی است.

خبرگزاری آلمان خبر داده که این تظاهرات در طول روز در آرامش برگزار شد، اما پلیس ضدشورش با ماشین‌های آب برای پراکندن معترضان در محل حضور دارند.

این گزارش حاکی است با فرارسیدن شب، تظاهرات به خشونت کشیده شد و پلیس، تظاهرکنندگان را «خشن» نامید.

هنگ کنگ که مستعمره سابق بریتانیا است،‌ پس از بازگردانده شدن آن به چین در ۱۹۹۷ به صورت نیمه‌خودمختار اداره می‌شود و مقام‌های چینی می‌گویند چین و هنگ‌کنگ، «یک کشور با دو سیستم» هستند.

ادامه اعتراضات عراق؛ اعزام زائران ایرانی به تعویق افتاد

سازمان حج و زیارت ایران پیش از این اعلام کرده بود که سفر زائران به عراق از ابتدای آذر ماه آغاز می‌شود

همزمان با ادامه درگیری‌ها در عراق، سازمان حج و زیارت اعلام کرد که توقف سفر زائران ایرانی به این کشور همچنان ادامه دارد.

سازمان حج و زیارت ایران پیش از این اعلام کرده بود که سفر زائران ایرانی به شهرهای زیارتی در عراق از ابتدای آذر ماه آغاز می‌شود.

صحبت‌الله رحمانی، مدیر کل عتبات سازمان حج وزیارت، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفته است: «با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور عراق برای حفظ امنیت و کرامت زائران ایرانی اعزام کاروان‌های زیارتی به تعویق افتاد.»

بنا بر این گزارش تاریخ اعزام مجدد کاروان‌ها مشخص نیست.

از عراق خبر می‌رسد که روز یک‌شنبه نیز هزاران معترض در بغداد و ناصریه و چند شهر دیگر شیعه‌نشین جنوب این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند.

در ادامه درگیری‌ها در عراق، در روز یکشنبه اعلام شد که تعداد کشته‌شده‌های حمله روز جمعه ۲۴ نفر از جمله چهار افسر پلیس هستند.

این افراد در حمله مردان مسلح ناشناس به تجمع معترضان در شامگاه جمعه ۱۵ آذرماه مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

به گفته شاهدان عینی، در این حمله، مردان مسلح سوار بر یک وانت به یک ساختمان در نزدیکی پل «سنک» در اطراف میدان تحریر و محل استقرار معترضان حمله کردند.

پس از این اتفاق هواداران مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ عراقی، در حمایت از معترضان کشته شده در بغداد وارد خیابان‌ها شدند. روز شنبه نیز خانه آقای صدر مورد حمله پهپادی قرار گرفت.

مقتدی صدر که حامی معترضان بوده خود اخیرا از کشور خارج شده بود.

معاون دفتر روحانی: توسعه اینترنت ملی به معنای زیستن در عصر حجر نیست

معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور ایران در واکنش به بازتاب های سخنان حسن روحانی درباره اینترنت ملی نوشت که «توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت» و «زیستن در عصر حجر» نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز یکشنبه و هنگام ارائه لایحه بودجه به مجلس گفت که شبکه ملی اطلاعات به قدری تقویت خواهد شد که «مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند».

وی تاکید کرد که اخیراً رهبر جمهوری اسلامی نیز دستوری را در این باره صادر کرده است.

این سخنان در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت. در همین حال علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور در توئیتر نوشت: «صحبت از توسعه‌ شبکه‌ ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی، هرگز و هرگز به معنای قطع اینترنت و زیستن در عصر حجر نیست؛ این دو مکمل یکدیگرند».

وی تاکید کرد که «تعبیر قطع ارتباط با جهان، نشان از فقدان درک زیستن در جهان شبکه‌ای است».

جمهوری اسلامی سال‌هاست طرحی برای جدا کردن اینترنت مورد استفاده کاربران داخلی از شبکه جهانی وب را در دستور کار خود قرار داده و بخش‌هایی از این طرح با عنوان «شبکه ملی اطلاعات» رونمایی شده است.

به دنبال گسترش اعتراضات در پی افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف، اینترنت خانگی و همراه در کشور قطع شد.

نرخ دلار دوباره افزایش یافت

بر اساس گزارش‌ها، افزایش تدریجی نرخ دلار در ایران همچنان ادامه دارد و ارزش این ارز نسبت به ریال در روز یکشنبه، ۱۷ آذر نیز افزایش یافته است.

در حالی که کانال‌های تلگرامی و وب‌سایت‌ها نرخ دلار روز یک‌شنبه را ۱۳ هزار و ۴۶۰ تومان اعلام کرده‌اند، خبرگزاری ایرنا می‌نویسد که این نرخ با رشد ۵۰ تومانی به ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده است.

به گفته این خبرگزاری، تاثیر روانی افزایش قیمت بنزین و کاهش عرضه ارز توسط برخی صادرکنندگان از مهم‌ترین عوامل رشد نرخ دلار در روزهای اخیر به شمار می‌رود.

افزایش قیمت دلار با ارائه بودجه سال ۹۹ به مجلس همزمان شده است.

در هفته‌های گذشته نیز قیمت دلار افزایش یافته بود. قیمت هر دلار در اول آبان حدود ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان بود.

افزایش دوباره قیمت دلار در ایران از سال ۹۶ و پس از مطرح شدن خروج آمریکا از برجام آغاز شد. قیمت دلار در فروردین ماه ۹۶ حدود ۳۷۵۰ تومان بود.

عوارض خروج از کشور بار دیگر افزایش یافت

فرودگاه امام خمینی تهران

بنا بر گزارش‌ها، در لایحه بودجه سال ۹۹، عوارض خروج از کشور برای سفر اول از ۲۲۰ هزار تومان به ۲۶۴ هزار تومان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، عوارض خروج از کشور برای سفرهای دوم نیز این مبلغ به میزان ۵۰ درصد (۳۹۶ هزار تومان) و سفر سوم و بیشتر ۱۰۰ درصد (۵۲۸ هزار تومان) افزایش می‌یابد.

عوارض خروج از کشور مسافران در سال ۹۸ مبلغ ۲۲۰ هزار تومان برای سفر اول، ۳۳۰ هزار تومان برای سفر دوم و ۴۴۰ هزار تومان برای سفرهای سوم و بیشتر بود.

بر اساس بند «د» تبصره ۱۱ این لایحه، زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج معاف شدند.

همچنین عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره نیز ۱۳۲ هزار تومان خواهد بود.

موضوع افزایش عوارض خروج از کشور در بودجه سال ۹۷ در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت و این موضوع توجه کاربران این شبکه‌ها را به بودجه سال ۹۷ و موضوعاتی چون بودجه مراکز مذهبی جلب کرد.

آتش‌سوزی در کارخانه‌ای در هند ۴۳ کشته بر جا گذاشت

اعضای تیم بحران ملی هند در حال حرکت به سمت محل وقوع آتش‌سوزی، عکس از رویترز

مقام‌های رسمی هند اعلام کردند در حال بررسی علت وقوع آتش‌سوزی در یک کارخانه در دهلی هستند که منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۴۳ نفر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده که این آتش‌سوزی، بامداد یکشنبه، ۱۷ آذر در کارخانه‌ای در مرکز دهلی نو، پایتخت هند به وقوع پیوسته است.

بر اساس این گزارش، شماری از کارگران این کارخانه نیز در داخل ساختمان، محبوس شده‌اند و برخی از اعضای خانواده آنها می‌گویند از آنها تماس تلفنی دریافت کرده‌اند.

این کارگران در این تماس‌های تلفنی، التماس می‌کرده‌اند که با نیروهای آتش‌نشانی تماس گرفته شود تا به کمک آنها بیایند.

منابع مسئول می‌گویند مشخص نیست از ۲۵ کارگری که به بیمارستان انتقال داده شده‌اند، چه تعداد بیهوش بودند یا جان باخته بودند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از این کارگران، مهاجر هستند و درآمد آنها حدود دو دلار و ۱۰ سنت در روز است و به همین علت در داخل کارخانه می‌خوابیدند.

یک سخنگوی پلیس گفته که هنگام آتش‌سوزی، شمار زیادی از قربانیان در داخل کارخانه، خواب بودند.

علت این حادثه هنوز مشخص نیست. با این حال وقوع آتش‌سوزی در هند، بدلیل استاندارد نبودن ساختمان‌ها و رعایت نشدن قوانین ایمنی، به طور دائم اتفاق می‌افتد.

در سال ۱۹۹۷ آتش‌سوزی در یک ساختمان تئاتر در دهلی نو، ۵۹ کشته بر جا گذاشت.

صادقی: وزیر کشور مسئولیت دستور فرماندار شهر قدس را بپذیرد

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خواست مسئولیت اظهارات فرماندار شهر قدس را که «دستور شلیک به مردم را داد»، بپذیرد.

آقای صادقی این تذکر شفاهی را در جلسه علنی روز یکشنبه، ۱۷ آذر مجلس شورای اسلامی بیان کرده است.

لیلا واثقی، فرماندار شهرستان قدس، روز یکشنبه ۱۰ آذر اعلام کرد که شخصا به نیروی انتظامی دستور داد به سمت افرادی که وارد فرمانداری شدند شلیک کنند.

وب‌سایت کلمه خبر داده که در اعتراضات قلعه حسن‌خان، مرکز شهرستان قدس، هشت تا ۱۰ نفر کشته شده‌اند. این شهرستان یکی از کانون‌های مهم اعتراض‌های آبان‌ماه و درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی بود.

محمود صادقی در مجلس افزوده «کلیه مسئولانی که در اجرای اقدام اخیر گران شدن بنزین نقش داشته‌اند و مباشران این اقدام باید پاسخگوی ریختن خون‌ها باشند.‌»

وی با استناد به قانون به‌کارگیری سلاح در موارد ضروری تأکید کرد: «مأموران انتظامی برای اعاده نظم و کنترل شورش و ناآرامی‌هایی که بدون به‌کارگیری سلاح قابل مهار نیست باید قبل از به‌کارگیری سلاح از وسائل دیگری مطابق مقررات استفاده کرده باشند و آن وسائل مؤثر نبوده باشد و همچنین باید با اخلالگران اتمام حجت کند.»

محمود صادقی به وزیر کشور تذکر داده که «چرا به حافظان امنیت تجهیزات و آموزش لازم برای کنترل ناآرامی‌ها داده نشده است؟»

عفو بین‌الملل اعلام کرده اعتراضات خیابانی به‌دلیل افزایش قیمت بنزین در ایران، دست‌کم ۲۰۰ کشته بر جا گذاشته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز شمار دقیق کشته‌شدگان را اعلام نکرده‌اند.

داریوش مهرجویی: مردم ایران عزادارند، ناراحت و غمگینم

داریوش مهرجویی، کارگردان سینمای ایران

داریوش مهرجویی، کارگردان سینمای ایران که به تازگی ۸۰ ساله شده، می‌گوید «مردم عزادارند» و در چنین شرایطی، تولد گرفتن «معنا ندارد.»

خبرگزاری ایلنا نوشته که روز یکشنبه، ۱۷ آذر، هشتادمین سالروز تولد آقای مهرجویی است.

داریوش مهرجویی، کارگردان شناخته شده سینمای ایران و سازنده فیلم‌هایی چون «گاو»، «دایره مینا» و «هامون»، با آسیب‌دیدگان ناآرامی‌ها و اعتراض‌های اخیر ابراز همدردی کرد و گفت از مصیبتی که بر مردم گذشته ناراحت و غمگین است.

وی اضافه کرده مردم «وضعیت معیشتی و اقتصادی مناسبی ندارند، در چنین شرایطی تولد گرفتن معنی ندارد.»

این کارگردان گفته ترجیح می‌دهد «به جای خنده‌های زورکی و دروغین و فخرفروشی به مردم، در کنار مردم» باشد.

نهم آذرماه هم گروهی از هنرمندان ایران در حوزه‌های سینما و موسیقی و تئاتر، در بیانیه‌ای به سرکوب «خشونت» بار و «خونین» تظاهرات آبان ماه اعتراض کردند.

رخشان بنی اعتماد، اصغر فرهادی، حسین علیزاده، فاطمه معتمدآریا، داریوش مهرجویی و کیهان کلهر از جمله امضاکنندگان این بیانیه بودند.

داریوش مهرجویی شناخته شده‌ترین فیلمسازی است که امسال با پرنکردن فرم حضور در جشنواره فجر، حاضر نشد فیلم آخرش، «لامینور» را در آن نمایش دهد.

روحانی لایحه بودجه ۹۹ را به مجلس داد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۹ را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

به گفته محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری، این لایحه ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی ۱۹ جلد پیوست دارد.

آقای روحانی برای ارائه لایحه بودجه، خود صبح روز یک‌شنبه ۱۷ آذر به مجلس رفت.

بودجه دولت در حالی ۴۸۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، که این رقم در بودجه سال جاری حدود ۴۴۰ هزار میلیارد تومان بود و بعدا به خاطر افت صادرات نفت کشور به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

به این ترتیب بودجه عمومی دولت در سال آینده در مقایسه با سال جاری بیش از ۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. اما درآمدهای بودجه سال آینده از محل صادرات نفت و میعانات گازی تقریبا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG