لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۰۱

مناظره، شور انتخاباتی، سرکوب، حصر

امروز از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، یعنی از روز انتخابات مناقشه‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران ۱۰ سال گذشته است اما هنوز حصر خانگی رهبران جنبش سبز که معتقد به تقلب حکومتی در آن انتخابات هستند همچنان ادامه دارد.

آن انتخابات پس از یک کارزار انتخاباتی داغ میان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جناح‌اصلاح‌طلب با محمود احمدی‌نژاد از جناح اصول‌گرا برگزار شد و ساعاتی بعد از پایان رأی‌گیری، احمدی‌نژاد برنده انتخابات اعلام شد.

به‌دنبال اعلام زودهنگام پیروزی محمود احمدی‌نژاد، هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی به نتیجه انتخابات اعتراض کردند و به خیابان‌ها آمدند.

پس از اعلام حمایت رهبر ایران از احمدی‌نژاد و هشدار به مخالفان دربارهٔ ادامه اعتراض‌ها، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به‌شدت با معترضان برخورد کردند و صدها نفر بازداشت و روانه زندان شدند.

علاوه بر قربانیان خشونت‌های نیروی نظامی و شبه‌نظامی در خیابان‌ها که تعداد آنها ده‌ها تن اعلام شده‌است، دست‌کم سه نفر نیز در بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران کشته شدند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز چندماه پس از آن اعتراض‌ها در حصر خانگی قرار گرفتند و کماکان در آن شرایط قرار دارند.

محمود احمدی‌نژاد پیش از آن در سال ۱۳۸۴ و در جریان رقابتی که در آن شک و شبهه‌های زیادی نسبت به سلامت انتخابات وجود داشت، به‌طور غیر مترقبه‌ای به مقام ریاست جمهوری رسیده بود.

با نزدیک شدن پایان دوره اول ریاست‌جمهوری او، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی خطاب به محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «آنچه که در مورد سال آخر این دوره باید به شما عرض بکنم، چند نکته است. یکی اینکه … فکر نکنید که امسال، سال آخر دولت است؛ نه. مثل کسی که پنج سال دیگر بناست کار بکند، کار بکنید؛ یعنی تصور کنید که این یک سال به اضافه چهار سال دیگر در ید مدیریت شماست. با این دید نگاه کنید و کار کنید و برنامه‌ریزی کنید و اقدام کنید.»

به گفته اصلاح‌طلبان، در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، در ستاد وزارت کشور دست‌کم «هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد» و آن انتخابات «ناسالم» و همراه با «تقلب گسترده» بود.

روزهای بلافاصله پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ شهرهای ایران شاهد راه‌پیمایی‌های میلیونی بود با خواست بازشماری آرا:

بیشتر

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG