لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۵

خبرخوان

تاکید بر «کمترین آزار برای محکوم» در آیین‌نامه جدید قصاص

در آیین‌نامه‌ای که روز دوشنبه توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ابلاغ شد، تاکید شده است که حکم اعدام می‌تواند به شیوه‌های دیگری انجام شود که «کمترین آزار» را برای محکومان داشته باشد.

بر اساس آیین‌نامه جدید «نحوه اجرای حدود و قصاص»، اجرای حکم اعدام «منحصر به طناب دار نیست و به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرای مجازات اعدام و قصاص امکان‌پذیر است».

«آیین‌نامه نحوه اجرای حدود و قصاص» روز دوشنبه توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۴۰ این آیین‌نامه، مجازات‌ اعدام و قصاص «به صورت حلق‌آویز و از طریق طناب دار یا به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرا می‌شود».

با این حال در این آیین‌نامه روش دیگری جز طناب دار برای اعدام متهمان تعیین نشده و مشخص نیست که منظور از «شیوه دیگر» چیست.

در آیین‌نامه اهدای اعضای بدن محکومان به اعدام و قصاص پیش‌بینی شده، اما آیین‌نامه دیگری درباره این موضوع باید توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شود.

پیش از این نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشر بارها به اجرای حکم اعدام در دادگاه‌های ایران اعتراض کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اسپر: خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه یک هفته دیگر زمان می‌برد

مارک اسپر

مارک اسپر٬ وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفته است، خروج نیروهای آمریکایی از کوبانی و مناطق شمال شرقی سوریه یک هفته دیگر زمان می‌برد.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع آمریکا اضافه کرده است، با تکمیل شدن خروج این نیروها ، شمار نیروهای آمریکایی در سوریه ۶۰۰ نفر خواهد بود. پیش اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، شمار این نیروها در سوریه حدود ۱۰۰۰ نفر اعلام شده بود.

مارک اسپر در بخشی دیگری از اظهارات خود گفته است که آمریکا به حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه خواهد داد.

نیروهای دموکراتیک سوریه، که هسته اصلی آن را شبه‌نظامیان کـُرد تشکیل می‌دهند، در سال‌های اخیر به همراه نیروهای آمریکایی علیه گروه حکومت اسلامی، داعش در سوریه جنگیده اند.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرده است: ما همچنان نیروهای دموکراتیک سوریه را شریک خود می دانیم و به آنها کمک می‌کنیم.

«یگان‌های مدافع خلق» بدنه اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می دهد و سوریه این گروه نظامی کرد را «گروه تروریستی» می‌داند. این نیروهای نظامی کرد نقش چشم‌گیری در نبردهای زمینی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه داعش داشتند. آمریکا یگان‌های مدافع خلق را گروه تروریستی نمی‌داند.

رئیس جمهوری موقت بولیوی خواستار برگزاری «هر چه زودتر» انتخابات جدید شد

خانم جینین آنی‌یِز

خانم جینین آنی‌یِز، رئیس جمهور موقت بولیوی روز چهارشنبه خواستار برگزاری هرچه زودتر انتخابات جدید در این کشور شده است. وی اتهام «کودتا» علیه اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق این کشور را رد کرده است.

به دنبال گسترش اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته در بولیوی، اوو مورالس روز یکشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد و به مکزیک رفت.

خانم آنی‌یز، ۵۲ ساله، روز چهارشنبه در کاخ ریاست جمهوری اظهار داشت، در صدد است که در سریعترین زمان ممکن انتخابات جدید برگزار کند.

رئیس جمهوری موقت بولیوی اضافه کرده است، من اکنون خواهان گذار مسالمت آمیز و دموکراتیک از وضعیتی هستم که ما را به یک کشور توتالیتر تبدیل کرده بود.

در همین حال اوو مورالس روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در مکزیکوسیتی به طور ضمنی از آمادگی خود برای بازگشت به بولیوی خبر داده است.

رئیس جمهوری سابق بولیوی گفته است که اگر مردم بولیوی بخواهند او آماده برای کمک به مردم به کشور بازگردد.

اوو مورالس روز گذشته اقدام خانم جینین آنی‌یز برای در دست گرفتن قدرت به طور موقت را «کودتایی خزنده» توصیف کرد.

طرفداران اوو مورالس می‌گویند، او تحت فشار ارتش و پلیس مجبور به کناره گیری شده است.

پاسخ وزیر کشور به جنتی: لازم باشد شب انتخابات هم استانداران را تغییر می‌دهیم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، در پاسخ به انتقاد دبیر شورای نگهبان گفت: «لازم باشد شب انتخابات هم استانداران و فرمانداران را تغییر می‌دهیم».

آقای رحمانی‌فضلی تاکید کرد: «بعضی استانداران بازنشسته شدند و قطعاً و حتماً تغییر استانداران و فرمانداران در جهت انجام صحیح و قانون انتخابات است.»

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز سه‌شنبه گفته بود که «از مدت‌ها قبل تغییر گسترده استانداران و فرمانداران» آغاز شده است.

آقای جنتی این تغییرات را «جناحی» خواند و هدف از آن را پیگیری «خط» دولت توسط این مقامات دانست.

شورای نگهبان و اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ نیز دولت حسن روحانی را به «تخلف» در برگزاری انتخابات متهم کردند. با این حال شورای نگهبان «صحت» انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد.

پس از انتخابات نیز تعدادی از استانداران احضار شدند، اما تاکنون دادگاهی برای آنان برگزار نشده است.

در مقابل مجید انصاری، معاون پیشین حقوقی رئیس‌جمهوری، خبر داده بود که دولت حسن روحانی از تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و رسانه‌ها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری شکایت کرده است.

قوه قضائیه تاکنون گزارشی درباره رسیدگی به این شکایت‌ها اعلام نکرده است.

اصلاح‌طلبان پیش از این بارها سپاه پاسداران و دیگر نهادهای زیر نظر رهبری را به دخالت در انتخابات مختلف متهم کرده‌اند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم اسفند ماه ۹۸ برگزار می‌شود.

«۲.۶ میلیارد دلار، خسارت سالانه آلودگی هوای تهران»

مدیر کل محیط ‌زیست و توسعه پایدار می‌گوید خسارت سالانه آلودگی هوا در تهران ۲.۶ میلیارد دلار است.

شینا انصاری روز چهارشنبه گفت بیشترین عامل آلودگی هوای شهر تهران منابع متحرک (وسایل نقلیه) هستند که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آلاینده‌ها را در هوا منتشر می‌کنند.

آلودگی هوای تهران از ۱۵ آبان ماه به شدت افزایش یافته و روز چهارشنبه مدارس تعطیل اعلام شد.

در همین زمینه، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز طی گزارشی که دوشنبه هفته جاری در سایت رسمی خود منتشر کرد، میزان خسارت آلودگی هوای تهران را بر اساس برآورد بانک جهانی ۲.۶ میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت، البته این برآورد تنها تأثيرات آلودگی بر سلامت انسان را درنظر می‌گيرد و از این تنها بخشی از کل هزینه‌های اقتصادی آلودگی هواست.

این گزارش می‌گوید باید خودروهای کهنه و غیر استاندارد از رده خارج شوند در حالی که هم‌اکنون بیش از ۲.۶ میلیون سواری غیر منطبق با استانداردهای یورو ۴ در تهران تردد می‌کند.

حدود ۷۲ درصد وسایل نقليه تهران شامل خودروهای سواری، ۲ درصد تاکسی‌ها، ۱۸ درصد موتورسيكلت‌ها، ۵.۵ درصد وانت‌ها، ۲ درصد کاميون‌ها و حدود نیم درصد ناوگان مينی‌بوس‌ها و اتوبوس‌ها است.

آخرین مطالعه‌ای که ایران در رابطه با خودروها و آلودگی آنها انجام داده مربوط به سال ۱۳۹۲ می‌شود که می‌گوید سالانه ۷۲۶ هزار تن مواد آلاینده هوا در تهران تولید می‌شود که سهم وسائل نقلیه ۸۵ درصد است.

البته آمارهای این گزارش مورد تردید جدی است و میزان انتشار گازهای آلاینده در تهران باید بسیار بیشتر از این رقم باشد، چرا که نهادهای بین‌المللی کل انتشار سالانه دی‌اکسید کربن در ایران را بیش از ۶۷۰ میلیون تن ارزیابی کرده و بعید به نظر می‌رسد تهران تنها سهمی یک درصدی در این آلودگی داشته باشد.

پلیس تهران دو روز بعد از تصمیم دولت، تردد کامیون‌ها را ممنوع کرد

روز چهارشنبه مدارس تهران به خاطر آلودگی هوا تعطیل شده است

پلیس تهران دو روز بعد از تصمیم دولت برای توقف تردد کامیون‌ها در شهر به خاطر آلودگی هوا، روز چهارشنبه در سایت رسمی خود اعلام کرد که کامیون‌ها مجاز به تردد در پایتخت نیستند.

ساعاتی قبل از آن مشاور معاون حمل ونقل شهرداری تهران از تردد ۳۸۳۸ کامیون عمدتا دودزا در تهران طی هشت ساعت در شامگاه سه‌شنبه خبر داده بود.

تردد این تعداد کامیون در حالی است که روز چهارشنبه مدارس استان به خاطر آلودگی هوا تعطیل شده بود.

علی پیرحسینلو، مشاور معاون حمل ونقل شهرداری تهران، در حساب توییتری خود نوشته است ‏با آنکه دولت تصمیم گرفته بود از دیشب (شب دوشنبه) تا آخر هفته ورود کامیون‌ها به تهران مطلقا ممنوع باشد، عملا پلیس این تصمیم را اجرا نکرده است.

وی گفت «واقعیت تلخ اینکه از ساعت ۱۰ دوشنبه‌ شب تا ۶ صبح (سه‌شنبه)، ۳۸۳۸ تردد کامیون عمدتا دودزا در دوربین‌های ورودی- خروجی شهر ثبت شده است».

یک روز بعد از توئیت آقای پیرحسینلو، پایگاه خبری پلیس عصر چهارشنبه گزارشی در سایت رسمی خود منتشر کرد که می‌گوید: «عبور و مرور انواع کامیون‌ها در شهر که تا پیش از این در طول روز ممنوع بود و در ساعات شب انجام می‌شد، از شامگاه دوشنبه تا پایان هفته در کل شبانه روز ممنوع اعلام شده است.»

این گزارش اشاره نکرده است اگر تردد کامیونها از شامگاه دوشنبه ممنوع شده بود، چرا اکنون اطلاع‌رسانی می‌شود.

اعتراض سه شهروند بهایی ساکن سمنان به احکام زندان طولانی مدت

اردشیر فنائیان به ۱۰ سال زندان و یک سال تبعید به شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است

سه شهروند بهایی در سمنان که به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند، به این حکم اعتراض کردند.

دادگاه انقلاب سمنان حکم زندان سه شهروند بهایی را اخیرا ابلاغ کرده و بر اساس این حکم اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان، شهروندان بهایی ساکن سمنان، به زندان طولانی مدت و تبعید محکوم شدند.

این سه شهروند بهایی روز سه‌شنبه به حکم صادره اعتراض کردند اما زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر آنان مشخص نیست.

بر اساس این حکم، اردشیر فنائیان به ۱۰ سال زندان و یک سال تبعید به شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است. یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان نیز هر یک به پنج سال زندان و دو سال منع حضور در سمنان محکوم شده‌اند.

این سه شهروند بهایی در اردیبهشت ماه بازداشت شدند و همچنان زندانی هستند. دادگاه با آزادی آنان به وثیقه مخالفت کرده است.

در این مدت پدر اردشیر فنائیان فوت شد اما دادگاه به او اجازه شرکت در مراسم خاکسپاری را نداد. اردشیر فنائیان در سال ۹۲ نیز هشت ماه زندانی شده بود.

در هفته‌های گذشته نیز چندین شهروند بهایی در شیراز و تهران بازداشت شده‌اند.

جمهوری اسلامی بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد و آنان از برگزاری مراسم‌های مذهبی خود محرومند. بهائیان حتی از حقوقی مانند تحصیل در دانشگاه و داشتن شغل‌های دولتی در ایران نیز محرومند.

هزار کارگر نیشکر هفت‌تپه در بازار منطقه تجمع کردند

تجمع خانواده کارگران نیشکر هفت‌تپه در سال گذشته

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خبر داد که بیش از هزار تن از کارگران این واحد در محوطه بازار هفت‌تپه تجمع کردند.

تجمع این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد معوقه، نداشتن امنیت شغلی و عدم بازگشت به کار همکاران اخراجی خود بوده است. آنها همچنین خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه شدند.

دور جدید اعتراض کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه از ۱۰ روز پیش آغاز شده است.

یک کارگر تجمع کننده به خبرگزاری ایلنا گفت، درصورتی‌که به خواست‌های کارگران پاسخ مثبت داده نشود، اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت.

مذاکرات عربستان و شیعیان حوثی با میانجی‌گری کشور عمان

سخنرانی عبدالمالک حوثی، رهبر حوثی‌ها در ۹ نوامبر

خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داد که شیعیان حوثی یمن و دولت عربستان مذاکراتی را با میانجی‌گری کشور عمان آغاز کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، این مذاکرات به صورت ویدئو کنفرانس بین طرفین برگزار می‌شود.

به گفته این خبرگزاری، خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان، نیز روز دوشنبه وارد مسقط پایتخت عمان شده است.

شبه نظامیان حوثی که کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار دارند ماه گذشته به دولت یمن پیشنهاد کرده بودند دو هزار زندانی را مبادله کنند.

این گروه پیش از آن هم پیشنهاد داده بودند در صورتی که ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی حملات به مناطق تحت کنترل این گروه را متوقف کند، آنها نیز به حملات خود علیه عربستان پایان خواهند داد.

بازداشت یک رئیس شورای شهر و چند کارمند ثبت اسناد در ادامه «مبارزه با فساد»

منوچهر همت نجفی از مرداد ۱۳۹۸ برای دومین‌ سال به عنوان رئیس شورای شهر رودهن انتخاب شده بود

در تازه‌ترین خبرهای بازداشت‌های مرتبط با پرونده‌های فساد در ایران، رئیس حوزه قضایی رودهن روز چهارشنبه، ۲۲ آبان، از بازداشت رئیس شورای این شهر به اتهام «اختلاس و ارتشا» خبر داد.

همزمان قوه قضاییه نیز خبر بازداشت شماری از کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک ایران در ارتباط با «فساد و تخلفات درون‌سازمانی» را تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا تقیان، رئیس حوزه قضایی رودهن ضمن اعلام خبر بازداشت منوچهر همت نجفی، رئیس شورای شهر رودهن، یادآوری کرد که در «پرونده سنگین» ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این شهر تاکنون ۲۵ نفر بازداشت شده‌اند.

در سوی دیگر، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ایران نیز از بازداشت همزمان شماری از کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک این کشور خبر داد و اتهام‌ آنها را «اخذ رشوه‌های کلان، جعل و همکاری با افراد سودجو در جهت تصرف اموال عمومی یا خصوصی، سوء استفاده از اسناد مرتبط با اشخاص حقیقی و حقوقی، و ایجاد خلل و کاهش سرعت در فرآیند کار جهت اخذ رشوه‌های کلان» اعلام کرد.

سازمان ثبت اسناد و املاک از سازمان‌های زیرمجموعه قوه قضاییه است، با این حال هنوز جزئیاتی از تعداد افراد بازداشت‌‌شده و سمت آنها منتشر نشده است.

وعده ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر

محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی از طرح ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر تا سال ۱۴۰۶ خبر داد.

خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه، ۲۲ آبان، به نقل از محمدابراهیم رضایی این خبر را منتشر کرد.

این خبر تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شود که در ۱۹ آبان رسانه‌ها در ایران از آغاز عملیات بتن‌ریزی رآکتور واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر خبر دادند.

آن‌ طور که آقای رضایی گفته، در چند روز گذشته «عملیات بتن‌ریزی آغاز ساخت» دو پروژه نیروگاه اتمی بوشهر انجام شده و تاکنون «۳۰ درصد» پیشرفت داشته است.

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «افتتاح اولین نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۴۰۴ و نیروگاه دوم آن در سال ۱۴۰۶ است که ظرفیت هر کدام ۱۱۵۰ مگاوات خواهد بود».

تهران اردیبهشت امسال اعلام کرد که در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام در ۱۸ اردیبهشت پارسال، در چند مرحله از عمل به برخی از تعهدات خود سر باز خواهد زد.

جمهوری اسلامی تاکنون طی چهار مرحله از تعهداتش در زمینه سطح غنی‌سازی، افزایش ذخایر اورانیوم، به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و راه‌اندازی سایت فردو عدول کرده است.

آمریکا برای برخی از فعالیت‌های اتمی ایران، از جمله فعالیت‌های نیروگاه بوشهر، معافیت قائل شده است.

جینین آنی‌یِز به عنوان رئیس جمهور موقت بولیوی تعیین شد

جینین آنی‌یز (نفر وسط) با کتاب مقدس در دست

در پی خروج اوو مورالس از کشور و پناهندگی‌اش به مکزیک، دادگاه قانون اساسی در بولیوی روز چهارشنبه خانم جینین آنی‌یِز، معاون سنا، را به عنوان رئیس جمهور موقت تعیین کرد.

انتخاب خانم آنی‌یز ۵۲ ساله یک روز پس از آن رخ می‌دهد که او در مقام معاون رئیس سنای بولیوی خود را به عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوو مورالس بلافاصله به این اقدام جینین آنی‌یز واکنش نشان داده و آن را «کودتایی خزنده» توصیف کرد.

روز سه‌شنبه نمایندگان مجلس به صحن فراخوانده شده بودند تا هم به استعفای آقای مورالس رسمیت بدهند و هم به ریاست جمهوری موقت خانم آنی‌یز.

اما پس از آن که تعداد نمایندگان به حد نصاب نرسید، جینین آنی‌یز خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد و ساعتی بعد دادگاه قانون اساسی بولیوی نیز این حکم را تایید کرد.

اعتراضات در بولیوی به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۹ آغاز شد. بر اساس نتایج اعلام شده، اوو مورالس که از سال ۲۰۰۵ در قدرت بود با اختلاف ده درصدی به پیروزی رسید. اما مخالفان او را به تخلف و دستکاری نتیجه انتخابات متهم کردند.

پس از هفته‌ها تظاهرات، اوو مورالس روز یک‌شنبه هفته جاری استعفا کرد.

جینین آنی‌یز روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در کنگره بولیوی وعده داد که «هر چه زودتر» انتخاباتی جدید برگزار شود.

توضیح وب‌سایت خامنه‌ای: رهبر نگاه خوشبینانه‌ای به چندهمسری ندارد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

افزایش انتقادها از ترویج موضوع چندزنی در ایران، وب‌سایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را وادار به موضع‌گیری در این زمینه کرد.

صفحه نخست این وب‌سایت خبر داد که «پیرو انتساب برخی دیدگاه‌ها و تعبیرات» در موضوع «چندهمسری مردان» به آقای خامنه‌ای و «تأثیر آن بر مسائل خانوادگی و شئون اجتماعی»، فتوا و نگاه رهبر جمهوری اسلامی به این موضوع را بیان می‌کند.

وب‌سات علی خامنه‌ای نوشته که او بنا بر «ادله‌ معتبر دینی»، چندهمسری را برای مردان «مباح، اما غیر مستحب» می‌داند.

رهبر جمهوری اسلامی معتقد است، از آنجا که مطابق دلایل قرآنی جواز چندهمسری مردان «مشروط به اطمینان از رعایت عدالت بین همسران شده است، بنابراین هر گاه از نظر عقلایی عدم تحقق رعایت عدالت بین همسران محتمل باشد، ازدواج مجدد شوهر جایز نیست.»

وب‌سایت علی خامنه‌ای نوشته، از آنجا که «در جامعه و کشور ما، ازدواج مجدد مردان غالباً به ضرر استحکام خانواده و موجب تضعیف محبت زوجین و گاه فروپاشی خانواده است»، رهبر جمهوری اسلامی «نگاه خوشبینانه و مثبت» به مقوله چندهمسری ندارد و به همین دلیل گفته که «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی».

در روزهای اخیر انتشار یک تبلیغ درباره «کارگاه آموزشی مهارت‌های ارتباطی خانواده‌های چندهمسری» (یا به عبارت درست‌تر چندزنی) بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و اعلام شد که در این کارگاه‌‌ها، استادان «روان‌شناسی و دینی» درباره «ضرورت و احکام» چندزنی سخنرانی می‌کنند.

در این کارگاه‌ها که هدف آنها «کمک به پنج میلیون دختری که امکان ازدواج ندارند» اعلام شده، همچنین استادان برای «مردان متاهلی که شرایط و زمینه را داشته باشند برای اختیار کردن همسر دوم وساطت خواهند کرد».

این موضوع در رسانه‌های ایران بازتاب بسیاری داشته و چندین مقام‌ فعلی و سابق حکومتی درباره آن موضع گرفتند.

از جمله علی مطهری، نماینده محافظه‌کار مجلس ضمن انتقاد از ترویج چندهمسری، آن را «نیاز بشر امروز» توصیف کرده و فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفته «اگر چندهمسری لازم و ضروری است و بر خلاف فطرت و طبیعت نیست، چرا مردها حاضر نیستند چندهمسری زنان را تحمل کنند؟»

ازسرگیری بازرسی در مرز دانمارک و سوئد پس از چندین انفجار

در پی وقوع چندین انفجار در منطقه کپنهاگ، پایتخت دانمارک، این کشور بازرسی در مرز خود با کشور سوئد را از سر گرفت.

ازسرگیری بازرسی خودروها و گرفتن اوراق هویت از کسانی که از سوئد وارد دانمارک می‌شوند موقتی توصیف شده است.

از اوایل سال جاری میلادی تاکنون ۱۳ انفجار در داخل پایتخت دانمارک و حوالی آن رخ داده است که مقامات این کشور گروه‌های خلافکار سوئدی را مسئول آنها می‌دانند.

به گفته پلیس دانمارک، بازرسی روی پل اورسوند که کپنهاگ را از مالمو، سومین شهر بزرگ سوئد، جدا می‌کند قرار است جلو ورود خلافکارانی را بگیرد که علاوه بر بمب‌گذاری عامل چندین تیراندازی نیز بوده‌اند.

ادامه حمله راکتی شبه‌نظامیان فلسطینی به خاک اسرائیل

صحنه اصابت یک راکت به بزرگراهی در اسرائیل در روز سه‌شنبه

راکت‌پرانی شبه‌نظامیان فلسطینی به داخل خاک اسرائیل از غزه روز چهارشنبه هم‌چنان ادامه دارد.

در پی حمله تقریبا همزمان ارتش اسرائیل به محل سکونت دو تن از فرماندهان سازمان جهاد اسلامی فلسطین در غزه و دمشق، اعضای این سازمان موشک‌پرانی به داخل اسرائیل را آغاز کردند.

حال خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که روز چهارشنبه هم این موشک‌پرانی ادامه دارد و همزمان با به صدا درآمدن آژیر قرمز مردم اسرائیل مجبور به ترک خانه و محل کار و پناه بردن به محل‌های امن شده‌اند.

رویترز همچنین به نقل از یک «منبع دیپلماتیک» می‌نویسد که نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه برای میانجی‌گری در راه قاهره،‌ پایتخت مصر، است.

انفجار بمب در کابل دست‌کم هفت کشته برجای گذاشت

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در پایتخت افغانستان، صبح روز چهارشنبه، دست‌کم هفت کشته و هفت زخمی برجای گذاشته‌است.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید انفجار در منطقه قصبه رخ داده، منطقه‌ای که در شمال شرق کابل واقع است.

نصرت رحیمی می‌گوید شمار قربانیان ممکن است افزایش یابد.

آقای رحیمی گفته هنوز مشخص نیست هدف اصلی بمب‌گذاری چه بوده و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌است. اما هم شبه‌نظامیان طالبان و هم نفرات گروه موسوم به حکومت اسلامی در کابل فعال هستند و مسئولیت چندین حمله را در این شهر برعهده گرفته‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG