لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۵۳

گزارشگر سازمان ملل: شواهد حاکی از ارتباط ولیعهد سعودی با قتل خاشقجی است


آنیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام‌های خودسرانه و بدون حکم قضایی

گزارشگر ویژه سازمان ملل روز چهارشنبه در گزارشی مفصل و دقیق قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار، در کنسول‌گری عربستان در استانبول را «جنایت بین‌المللی» و مستحق تحقیق بیشتر تشخیص داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارشگر ویژه می‌گوید از شواهد چنین برمی‌آید که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، و مقام‌های ارشد عربستان با قتل جمال خاشقجی مرتبطند و باید در ارتباط با این قتل از آنها تحقیق شود.

او می‌افزاید که تحریم‌های هدفمند علیه سعودی‌ها در ارتباط با این قتل «باید ولیعهد عربستان و دارایی‌های شخصی‌اش در خارج را نیز شامل شود.»

انیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام‌های خودسرانه و بدون حکم قضایی، به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارش صد صفحه‌ای خود به «شواهدی موثق» از احتمال دخالت مقام‌های عالی حکومت سعودی در این قتل اشاره می‌کند.

خانم کالامار در ادامه گفته است که عربستان سعودی باید مسئولیت قتل خاشقجی را بپذیرد و هرگونه خسارت لازم را به خانواده‌اش بپردازد.

به نوشته رویترز، این گزارش صد صفحه‌ای که حاصل شش ماه تحقیق است برای مقامات سعودی نیز فرستاده شده و ریاض هنوز واکنشی به آن نداشته است؛ مقام‌های سعودی تاکنون بارها اتهامات مربوط به دست داشتن ولیعهد آن کشور در این قتل را رد کرده‌اند.

جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشینگتن پست و از منتقدان ولیعهد عربستان سعودی، اوایل پاییز سال گذشته در کنسول‌گری این کشور در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید و جنجالی به راه انداخت که هنوز دامان خاندان سعودی را رها نکرده است.

سلطان و ولیعهد سعودی تاکنون چند بار رسما اعلام کرده‌اند که از وقوع این جنایت بی‌خبر بوده‌اند، امری که از سوی چندین شخصیت و سازمان از جمله سی‌آی‌ای رد شده است.

حال انتشار گزارش سازمان ملل در این باره که پنج ماه پیش وعده‌اش داده شده بود بر فشار بر خاندان سعودی خواهد افزود.

در گزارش خانم کالامار، جمال خاشقجی «قربانی اعدام عامدانه و از پیش‌ برنامه‌ریزی‌شده»‌ توصیف شده است.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رویترز / ف.دو و پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG