لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۷

خبرخوان

تاکید دوباره خامنه‌ای بر لزوم افزایش جمعیت ایران

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر تاکید کرده است که جمعیت ایران باید افزایش یابد و فرزندآوری باید به «فرهنگ» تبدیل شود.

علی خامنه‌ای بارها بر لزوم افزایش جمعیت در ایران تاکید کرده، با این حال این خواسته او با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده و شماری از تحلیل‌گران با اشاره به چالش‌های زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی، تردیدهایی را در این مورد مطرح کرده‌اند.

روز دوشنبه دفتر رهبر جمهوری اسلامی سخنرانی او از فروردین ماه را بازنشر کرده است که در جریان آن آقای خامنه‌ای گفته است: اگر عدد ملّت مسلمان -حالا در یک کشور اسلامی مثل کشور ایران یا در فضای اسلامی مثل امّت اسلامی- زیاد باشد، این زمینه و امکان برای رشد و تعالی در آنها وجود دارد؛ یعنی وقتی که عدّه زیاد است، افراد صالح در آن قهراً زیادترند.

رهبر جمهوری اسلامی در مورد چرایی سخنان خود و اینکه چرا افزایش جمعیت یک کشور اسلامی خود به خود به افزایش افراد صالح می‌انجامد، توضیح چندانی نداده است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به هند و چین می‌گوید جمعیت زیاد در این کشورها زمینه رشد آن‌ها را فراهم کرده است.

علی خامنه‌ای می‌گوید: در هند و چین خود این جمعیّت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، ارزش سیاسی، یک ارزش بین‌المللی برای آنها توانسته موفقیت‌هایی را به وجود بیاورد.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، سال‌هاست سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از افزایش جمعیت اعمال می‌کند. هند نیز یکی دیگر از اقتصادهای بزرگ و پویای آسیا است.

ایران از سوی دیگر سال‌هاست با تحریم‌های مختلف اقتصادی و فشارهای بین‌المللی ناشی از سیاست‌های فعلی‌اش روبه‌رو است.

ایران در عین حال با چالش‌های زیست‌محیطی زیادی نیز روبه‌رو شده است.

در آذر ماه دو سال پیش رئیس سازمان محیط زیست گفته بود برنامه‌های توسعه کشور «تحمیلی» هستند و به گفته‌ او ظرفیت‌های آب و خاک کشور را در نظر نمی‌گیرند.

عیسی کلانتری افزوده بود «هی نگوییم ما کشور بزرگی هستیم! منابع ما محدود است... و در صورتی که قصد افزایش جمعیت را داریم این افزایش جمعیت باید منوط به واردات باشد».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پیش‌بینی نهادهای مالی: آلمان احتمالا با رکود اقتصادی روبرو می‌شود

پیش‌بینی نهادهای مالی و کارشناسی حاکی است که احتمالا اقتصاد آلمان با رکود مواجه شود.

در پی انتشار گزارشی توسط مرکز آمار آلمان درباره کاهش سفارش برای واردات کالاهای صنعتی، از جمله خودرو، گمانه‌زنی‌ها درباره دچار رکود شدن بزرگترین اقتصاد اروپا افزایش یافته است.

بانک فدرال آلمان نیز می‌گوید احتمالا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، صادرات این کشور همچون سه ماهه دوم سال با رکود مواجه شود.

گزارش مرکز آمار آلمان حاکی است که این کشور در نیمه اول سال حدود ۶۶۶ میلیارد یورو صادرات داشته است که تنها نیم درصد نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش داشته است.

منبع: مرکز آمار آلمان
منبع: مرکز آمار آلمان

صادرات ماه ژوئن تنها ۱۰۶ میلیارد یورو بوده که از متوسط صادرات ماهانه کشور طی سال جاری کمتر بوده است. این رقم در ماه مه بالای ۱۱۴ میلیارد یورو بود.

بانک فدرال آلمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری آمریکا و چین را در کاهش صادرات آلمان دخیل دانسته و پیش‌بینی کرده است اقتصاد آلمان در سال جاری احتمالا نیم درصد رشد داشته باشد.

کمیسیون اروپا این رقم را ۲ دهم تا ۳ دهم درصد پیش‌بینی کرده و برخی نهادها نیز دیدی منفی‌تر داشته‌اند

نسرین جوادی، فعال کارگری، به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

نسرین جوادی (سمت راست) پس از آزادی موقت در هشتم خرداد ۹۸

اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که نسرین جوادی، فعال کارگری، از سوی دادگاه به هفت سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

دادگاه این عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی، روز ۱۵ مرداد امسال برگزار شده بود.

این فعال کارگری در جریان تجمع روز جهانی کارگر سال جاری در تهران بازداشت و پس از ۲۹ روز به قید وثیقه آزاد شد.

خروج نیروهای مخالف بشار اسد از خان شیخون بعد از محاصره شهر

تانک ارتش سوریه در این تصویر از ۲۷ مرداد در نزدیکی خان شیخون دیده می‌شود

گزارش‌ها حاکی است بعد از حملات سنگین هوایی و محاصره شهر خان شیخون در شمال‌غرب سوریه، نیروهای شورشی مخالف دولت بشار اسد از این شهر خارج شده‌اند، اما هنوز نیروهای جهادی افراطی در حال مقاومت هستند.

شبکه الجزیره با استناد به سخنان منابع محلی روز سه‌شنبه گزارش داد که نیروهای «جیش‌العزه»، همچنین «ارتش آزادی‌بخش» سوریه تحت حمایت ترکیه روز گذشته از خان شیخون عقب‌نشینی کردند.

گزارش‌ها حاکی است شهر هم اکنون تحت محاصره نیروهای وفادار به بشار اسد است و این نیروها به بخش‌هایی از خان شیخون نیز وارد شده‌اند.

خان شیخون و دیگر شهرهای استان ادلب از سال ۲۰۱۴ در کنترل نیروهای مخالف بشار اسد بوده است.

سال گذشته ترکیه و روسیه توافق کردند که عملیات نظامی در این منطقه متوقف شود، اما طبق گزارش‌ها عدم تمکین گروه‌های وابسته به القاعده، مانند «تحریرالشام» موسوم به «جبهه النصره»، به توافق یاد شده، باعث شکست این توافق شد.

رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد که نیروهای جبهه النصره از شهر خارج نشده و در حال جنگ با نیروهای وفادار به بشار اسد هستند.

اخیرا ارتش ترکیه نیز وارد سوریه شده، اما گزارش‌ها حاکی است که حملات هوایی به کاروان نظامیان ترکیه در مسیر خان شیخون، آنها را از ادامه پیشروی بازداشته است.

وزارت دفاع ترکیه از کشته شدن چندین نظامی خود در حملات هوایی خبر داده است.

هنوز معلوم نیست این حملات توسط نیروهای هوایی سوریه انجام شده یا هواپیماهای روسیه به این کاروان حمله کرده‌اند.

سوریه می‌گوید نیروهای ترکیه برای رساندن تسلیحات به «تروریست‌ها» وارد این کشور شده‌اند.

بازداشت رئیس سازمان تدارکات پزشکی در پرونده «واردات یک دارو»

علی فرجی، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، روز ۲۷ مرداد در دفتر کار خود بازداشت شد

پس از انتشار گزارش‌هایی از بازداشت علی فرجی، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، روابط عمومی این سازمان روز سه‌شنبه اعلام کرد که بازداشت وی مربوط به «واردات داروی سالک» بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، آقای فرجی صبح روز یک‌شنبه، ۲۷ مرداد، در دفتر کار خود بازداشت شده است.

سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در اطلاعیه روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که برای رئیس این سازمان قرار وثیقه صادر شده است. در این اطلاعیه اعلام نشده که آقای فرجی آزاد شده یا هم‌چنان در بازداشت است.

این سازمان در اطلاعیه خود از «احضار» رئیس سازمان سخن گفته، اما در همین اطلاعیه می‌گوید که «ماموران» او را از دفترش برده‌اند.

در این اطلاعیه همچنین اعلام شده که بازداشت آقای فرجی با خرید و واردات داروی گلوکانتیم، داروی درمان بیماری لیشمانیوز (سالک) مرتبط است.

این سازمان پیش از این اعلام کرده بود که واردات این دارو پس از نایاب شدن، در دو محموله و با درخواست وزارت بهداشت با هدف کنترل بحران اپیدمی سالک انجام شده بود.

پیش از این در ویدئویی در فضای مجازی آمده بود که داروی وارد شده تقلبی بوده است، اما این سازمان و همچنین مقامات وزارت بهداشت این ادعا را رد کردند.

روسیه آزمایش موشک کروز توسط آمریکا را «مایه تاسف» خواند

پنتاگون می‌گوید، این موشک از جزیره سن نیکولاس در کالیفرنیا شلیک شده و بعد از طی مسافتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر با موفقیت به هدف خورد

روسیه آزمایش موشک کروز توسط آمریکا در روز دوشنبه را «مایه تاسف» خواند و گفت این آزمایش نشان می‌دهد که آمریکا از مدت‌ها پیش، برای خروج از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه موسوم به «آی‌ان‌اف» تدارک دیده است.

آمریکا بعد از مدت‌ها تهدید برای خروج از پیمان «آی‌ان‌اف» به دلیل «نقض مکرر» این پیمان توسط روسیه، نهایتا ۱۱ مردادماه سال جاری رسما از پیمان خارج شد.

روسیه اتهام نقض این پیمان را رد می‌کند.

این پیمان ۳۱ سال پیش میان دو کشور امضا شد و دو طرف متعهد شدند از توسعه، تولید و استقرار موشک‌های کروز یا بالیستیک زمین‌پرتاب با برد بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند.

آمریکا دوشنبه اعلام کرد یک موشک کروز نوع اصلاح شده از موشک «ناوی تاماهاک» را آزمایش کرده است.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه در این باره به خبرگزاری تاس گفت که آزمایش موشکی آمریکا مایه تاسف است، اما روسیه نمی‌خواهد با این اقدامات وارد رقابت‌های تسلیحاتی با ایالات متحده یا ارسال موشک‌های خود (به خارج) شود، مگر این که آمریکا گام اول را در این زمینه بردارد.

اخیرا آمریکا اعلام کرده بود مذاکراتی برای استقرار موشک‌های میان‌برد در خارج از مرزهای کشور آغاز کرده است، موضوعی که با واکنش چین و روسیه مواجه شد.

چین با نام بردن از برخی کشورهای آسیایی و اقیانوسیه مانند کره جنوبی، استرالیا و ژاپن نسبت به عواقب میزبانی از موشک‌های آمریکایی هشدار داده بود.

تماس تلفنی نوری همدانی در ادامه تلاش‌ها برای حل اختلافات یزدی و لاریجانی

دفتر حسین نوری همدانی اعلام کرد که این مرجع تقلید حامی حکومت جمهوری اسلامی در تماسی با محمد یزدی و صادق لاریجانی، دو عضو شورای نگهبان، خواستار پایان یافتن درگیری و آشتی آنان شده است.

بر اساس این گزارش، آقای نوری همدانی در تماس‌های جداگانه با این دو نفر خواسته است که اختلاف بین خود را «حل کرده» و باعث «ناامیدی دشمنان» و «خرسندی دوستان انقلاب» شوند.

روز دوشنبه نیز ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید و برخی از دیگر روحانیان و چهره‌های جناح موسوم به اصول‌گرایان ایران از این دو مقام ارشد جمهوری اسلامی خواسته بودند به این جدال لفظی پایان دهند.

محمد یزدی در یک سخنرانی که خلاصه‌ای از آن چند روز پیش منتشر شد به‌شدت به صادق لاریجانی تاخته بود.

در واکنش به آن سخنان، صادق لاریجانی روز یک‌شنبه در نامه‌ای شدیداللحن، محمد یزدی را به بیان «مطالب موهن» و «تکرار دروغ» متهم کرد.

اعتراض کمپین آزادی زاغری به محدودیت‌های تازه در بند زندانیان سیاسی زن

نازنین زاغری به همراه دخترش در مرخصی زندان در سال گذشته

کمپین آزادی نازنین زاغری روز دوشنبه خبر داد که این شهروند ایرانی-بریتانیایی از این پس بر اساس محدودیت‌های جدید تنها می‌تواند ماهی یک بار با دخترش ملاقات داشته باشد.

بر اساس این گزارش، برای بند زندانیان سیاسی زن در زندان اوین محدودیت‌های جدیدی ایجاد شده است.

بر اساس این محدودیت‌ها، ملاقات زندانیان زن سیاسی با فرزندان خردسال‌شان به یک بار در ماه محدود شده است.

این زندانیان همچنین از تماس تلفنی با خارج از کشور محروم شده‌اند و به این ترتیب نازنین زاغری دیگر نمی‌تواند با همسرش تماس تلفنی داشته باشد.

همسر و فرزندان نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر، نیز در فرانسه زندگی می‌کنند.

خانم زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون‌رویترز، فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه توسط سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به پنج سال حبس محکوم شد، اتهام‌هایی که او، وکیلش و بنیاد تامپسون‌ رویترز به‌شدت رد کرده‌اند.

شهردار قم درباره خارج‌نشینی شش فرزندش: آنها سفیران گویای نظام هستند

پس از انتشار گزارش‌هایی حاکی از اقامت «شش فرزند» شهردار قم در خارج از کشور، شهردار قم ضمن تایید این خبر فرزندان خود را «سفیران نظام» در خارج از ایران نام نهاد.

این مقام بدون اشاره به تعداد تائید کرد که تعدادی از فرزندانش در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

مرتضی سقاییان‌نژاد، شهردار قم، گفت: «اگر برخی فرزندان من برای تحصیل علم و دانش به خارج رفته‌اند همگی به عنوان سفیران گویا برای نظام بوده‌اند.»

وی در عین حال اعلام نکرد که چند فرزندش در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

آقای سقاییان‌نژاد پیش و پس از انقلاب ۵۷ در آمریکا تحصیل کرده است.

او از افراد نزدیک به جبهه پایداری است و از حامیان محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ بود.

آقای سقاییان‌نژاد در سال ۸۲ به عنوان شهردار اصفهان انتخاب شد، اما در سال ۹۴ توسط شورای شهر استیضاح و برکنار شد.

با وجود این اتفاق، وی چند روز پس از برکناری از این سمت به عنوان شهردار قم انتخاب شد.

واکنش شهرداری تهران به خبر محدودیت زنان در استفاده از دوچرخه کرایه‌ای

همایش بزرگ دوچرخه‌سواری در تهران در ۱۰ اسفند ۹۷

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی روز دوشنبه خبر دادند که دسترسی به دوچرخه کرایه‌ای در تهران برای زنان با دستور دادستانی ممنوع شده است.

بر اساس تصاویر منتشر شده در این شبکه‌ها، در اپلیکیشن شرکت «بیدود»، افرادی که گزینه زن را انتخاب کنند نمی‌توانند ثبت نام کنند.

در واکنش به این خبر، ساعاتی پس از انتشار آن، علی پیرحسین‌لو، مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در توییتر خود نوشت: «شهرداری نه برای دوچرخه‌های خودش محدودیت استفاده خانم‌ها تعیین کرده، نه برای دوچرخه‌های بیدود.»

وی در عین حال توضیح بیشتری در این باره نداد و اعلام کرد که شرکت بیدود خود در این باره توضیح خواهد داد.

شرکت «پاک‌چرخ ایرانیان» با نام تجاری «بیدود» به صورت الکترونیکی در تهران دوچرخه اجاره می‌دهد.

در سال‌های گذشته چندین بار از دوچرخه‌سواری گروهی زنان در قالب کمپین «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» جلوگیری شده است.

موضوع دوچرخه‌سواری زنان در ۲۰ سال گذشته بارها مطرح شده و نیروهای اصول‌گرا بارها با آن مخالفت کرده‌اند.

با این حال غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت، گفته بود که دوچرخه‌سواری زنان بر اساس قانون «اگر با رعایت ضوابط شرعی باشد، منعی ندارد».

تنگسیری: زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت که «زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت» و «در مقابل کشور‌های فرامنطقه‌ای محکم می‌ایستیم».

علیرضا تنگسیری تاکید کرد: «ما به کشور‌های صنعتی، کشور‌های دوست و کشور‌هایی که از نفت و گاز خلیج فارس استفاده می‌کنند اعلام می‌کنیم زیر بار حضور آمریکا و انگلیس و هر کشور دیگری که بخواهد آتش‌بیار منطقه باشد نخواهیم رفت.»

پس از افزایش تنش بین ايران و آمريکا، حمله به چند کشتی و توقیف نفتکش بریتانیایی، طرح ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در خلیج فارس مطرح شد و تاکنون چند کشور به آن پیوسته‌اند.

از جمله دولت بحرین روز دوشنبه، ۲۸ مرداد، اعلام کرد که به ائتلاف نظامی آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس می‌پیوندد.

پومپئو در مورد هنگ‌کنگ: چین باید به قول‌هایی که داده پایبند بماند

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دولت چین باید به قول‌هایی که به شهروندان ساکن هنگ‌کنگ در مورد رعایت آزادی‌ها و حقوق بشر داده پایبند بماند.

مایک پومپئو، روز ۲۸ مرداد، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس، گفته شهروندان هنگ‌کنگ «به‌دنبال آزادی هستند».

او افزوده «آن‌ها از [دولت مرکزی] چین می‌‌خواهند به تعهداتی که داده، پایبند بماند؛ که قرار است یک کشور باشد با دو سیستم. به مردم هنگ‌کنگ آن‌طور که مستحق آن هستند احترام بگذارد».

او می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا «هوادار آزادی و دمکراسی» است و «ما امیدواریم دولت چین به این مسائل احترام بگذارد».

پومپئو اظهار کرده دونالد ترامپ خواستار روابط بهتر با چین است؛ که در عین حال به افزایش امنیت ملی آمریکا می‌انجامد.

اعتراضات ضد دولتی همچنان صدها هزار نفر را به خیابان‌ها کشانده است
اعتراضات ضد دولتی همچنان صدها هزار نفر را به خیابان‌ها کشانده است

اعتراضات در هنگ‌کنگ روزهای آخر هفته میلادی برای یازدهمین هفته پیاپی ادامه پیدا کرده‌است.

در هفته‌های پیش نشانه‌هایی از افزایش خشونت‌ها در اعتراضات دیده می‌شد، با این حال راهپیمایی معترضان در روز یک‌شنبه مسالمت‌آمیز و به‌دور از خشونت خاصی انجام شده‌است.

رویترز می‌گوید «صدها هزار تن» در راهپیمایی ضد دولتی روز یک‌شنبه شرکت کرده‌اند.

هزاران نفر از هواداران دولت هنگ‌کنگ نیز روز شنبه تجمعی را برگزار کرده بودند.

استقبال سنتکام از پیوستن بحرین به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس

ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام)

ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) روز دوشنبه از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در خلیج فارس استقبال کرد.

ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده این ستاد، در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از اقدام بحرین گفته است:«ما مشتاق پیوستن سایر کشورها جهت همکاری در تامین و تضمین ناوبری هستیم.»

دولت بحرین روز دوشنبه ۲۸ مرداد اعلام کرد که این کشور به ائتلاف نظامی آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس می‌پیوندد.

پس از افزایش تنش بین ايران و آمريکا و حمله به چند کشتی در منطقه این ماموریت راه‌اندازی شد و تاکنون چند کشور از جمله بریتانیا به آن پیوسته و تعداد ديگری در حال بررسی این موضوع هستند.

خبرگزاری دولتی بحرین گزارش داد که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در دیدار با ژنرال کنت مک کنزی از «نقش آمریکا در دفاع از ثبات و امنیت منطقه» قدردانی کرد.

وزارت اطلاعات: علیرضا زاکانی حامی یک متخلف اقتصادی بود

در روزهای اخیر برخی ماموران وزارت اطلاعات به فساد متهم شده‌اند.

یک «مقام وزارت اطلاعات ایران» علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجلس نهم، را به حمایت از یک متخلف اقتصادی متهم کرده است.

آقای زاکانی در روزهای اخیر به افشای مطالبی درباره دخالت و مشارکت ماموران وزارت اطلاعات در پرونده‌های مهم فساد اقتصادی پرداخته است.

او همچنین روز ۲۷ مرداد در نامه‌ای به ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضائیه، نوشته بود که دو مدیر وزارت اطلاعات در فساد مربوط به خرید و فروش شرکت بازرگانی پتروشیمی نقش داشته‌اند.

زاکانی همچنین نوشته بود که یک مدیر سابق وزارت اطلاعات نیز پس از مشارکت در این پرونده فساد، از کشور خارج شده است.

«مقام وزارت اطلاعات» که به اظهارات زاکانی واکنش نشان داده است، اتهام مشارکت برخی از مدیران این وزارتخانه در فساد اقتصادی را «فضاسازی ناجوانمردانه» دانسته که به گفته او، توسط «عناصر غافل» صورت گرفته است.

این مقام امنیتی همچنین اظهارات آقای زاکانی را «خلاف واقع» و «مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» خوانده است.

علیرضا زاکانی اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفته بود در یک جلسه به مدیران وزارت اطلاعات که حامی یک متخلف اقتصادی بودند، هشدار شدید داده است.

وزارت اطلاعات ایران این بخش از سخنان زاکانی را هم «خلاف واقع» خوانده و گفته است این جلسه سال ۱۳۹۵ تشکیل شده بود و زاکانی «دنبال دفاع و حمایت از یک متخلف» بود که به دلیل اقدامات مجرمانه مانند اخاذی و ارتشا، تحت تعقیب بود.

در روزهای گذشته، انتشار مطالبی درباره فساد اقتصادی به درگیری لفظی علنی بین محمد یزدی، عضو شورای نگهبان و صادق لاریجانی، رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر شد.

جدال لفظی بین وزارت اطلاعات ایران و علیرضا زاکانی دومین بخش از این نمونه درگیری‌ها است که در حاشیه تلاش حکومت ایران برای «مبارزه با فساد» رخ می‌دهد.

۴۲۰ تن در ۲۹ استان ترکیه بازداشت شدند

یک مامور پلیس ترکیه در مقابل دفتر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه

وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه از بازداشت نزدیک به ۴۲۰ تن در ۲۹ استان این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از حساب توئیتری وزارت کشور ترکیه بازداشت این تعداد به ظن ارتباط آنها با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) انجام شده است.

پیشتر وزارت کشور ترکیه از برکناری موقت شهرداران دیاربکر، ماردین و وان، در مناطق کردنشین این کشور به اتهام‌هایی مانند ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) و کمک به تبلیغات این سازمان شبه نظامی خبر داده بود.

در این ارتباط،‌ حزب دموکراتیک خلق های ترکیه این اقدامات را کودتای سیاسی در آستانه انتخابات محلی این کشور توصیف کرده است.

انتخابات محلی در ترکیه قرار است هفت ماه دیگر برگزار شود.

تجمع مدافعان حقوق حیوانات در برابر شهرداری تهران به بازداشت برخی معترضان انجامید

شماری از مدافعان حقوق حیوانات روز دوشنبه در اعتراض به نحوه کشتار سگ‌های بی‌صاحب، در برابر شهرداری تهران تجمع کردند و به گزارش خبرگزاری ایرنا، این تجمع به درگیری و بازداشت برخی معترضان انجامید.

تجمع‌کنندگان به «کشتار سگ‌ها با استفاده از تزریق اسید یا سم» و دیگر شیوه‌های غیرانسانی اعتراض داشتند و خواستار برخورد با عوامل این اقدامات شدند.

به نوشته ایرنا، در تجمع روز دوشنبه معترضان سخنان نماینده شهرداری را قطع کردند و هنگام بازگشت وی به داخل ساختمان شهرداری،‌ تعدادی از معرتضان به نشانه اعتراض به سمت او حرکت کردند که ماموران انتظامی اقدام به متفرق کردن تجمع‌کنندگان و بازداشت برخی از آنان کردند.

‌مجید فراهانی،‌ عضو شورای شهر تهران، «به خشونت کشیدن اعتراض مدنی شهروندان مدافع حقوق حیوانات» را محکوم کرده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG