لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۰۷

خبرخوان

وزارت ارشاد: یونیفرم به بازیگران نمی‌دهیم، شیوه‌نامه صیانت می‌دهیم

نمایی از ساختمان وزارت ارشاد

وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای گفته است «خبر پوشیدن لباس واحد و یونیفرم از سوی بازیگران صحت ندارد» اما «شیوه نامه صیانت پیشنهاد شده است».

این وزارت‌خانه می‌گوید «در پی حواشی ایجادشده درباره پوشش لباس غیرمتعارف برخی بازیگران در برنامه اکران یک فیلم که این روزها جریان‌ساز شده، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیحات تکمیلی درباره این موضوع تاکید دارد خبر پوشیدن لباس واحد و یونیفرم از سوی بازیگران صحت ندارد».

با این حال این وزارت‌خانه گفته «شیوه‌نامه صیانت نیز از سوی کارگروهی با حضور نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، وزارت ورزش و جوانان، قوه قضاییه و سایر نهادهای ذی‌ربط پیشنهاد شده است».

جزئیاتی در مورد «شیوه‌نامه صیانت» ارائه نشده، اما وزارت ارشاد می‌گوید به‌زودی «پیش‌نویس آن تهیه می‌شود».

به نظر می‌رسد اشاره به «حواشی» مربوط به پوشش متین ستوده، یکی از بازیگران زن ایران، در مراسم اکران فیلمی در تهران است.

لباس خانم ستوده، نقل شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی شد و او هدف حملات صدا و سیما و خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، قرار گرفت. حملات به لباس بازیگران البته دامن شمار بیشتری از شهروندان را نیز گرفت و به رسانه‌های داخلی دیگری کشیده شد.

متین ستوده خود به دادسرای ارشاد احضار شد و گزارش شد وزیر ارشاد نیز برای توضیح در مورد لباس به مجلس می‌رود.

اندکی نگذشت که مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی ایران، «ابراز امیدواری کرد» که در آینده به سمتی حرکت شود که عوامل فیلم‌ها با «لباس رسمی» در مراسم شرکت کنند.

سازمان سینمایی ایران زیرمجموعه وزارت ارشاد است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مبادله دو رهبر طالبان با دو استاد دانشگاه در افغانستان

درخواست تظاهرکنندگان در سال ۲۰۱۶ برای اعدام انس حقانی

دولت افغانستان دو فرمانده طالبان و انس حقانی، یکی از رهبران گروه شبه‌نظامی حقانی، را به منظور مبادله با دو استاد دانشگاه آمریکایی و استرالیایی ربوده‌شده از سوی طالبان آزاد می‌کند.

آن‌ طور که خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان، به نقل از اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گزارش کرده، این دو شهروند آمریکا و استرالیا در سال ۲۰۱۶ از سوی طالبان ربوده شده بودند.

نام شهروند آمریکایی کوین کینگ و نام شهروند استرالیا تیموتی ویکس عنوان شده است.

دو فرمانده طالبان به امید گفت‌و‌گوهای امنیتی مستقیم با این گروه، از سوی دولت زندانی شده بودند. این در حالی است که طالبان، دولت مرکزی را رژیم غیر مشروع نامیده و مذاکرات مستقیم را به شدت رد کرده است.

با این‌ حال آقای غنی در یک سخنرانی که از تلویزیون پخش می‌شد، گفته که دولت تصمیم گرفته برای هموار کردن مسیر گفت‌و‌گوی رو در رو با رهبران طالبان، این دو فرمانده را با دو استاد دانشگاه مبادله کند.

نام دو فرمانده طالبان، حاجی مالی و حافظ رشید اعلام شده است. این دو همراه با انس حقانی در سال ۲۰۱۴ بازداشت شده بودند.

انس حقانی، برادر کوچک سراج‌الدین حقانی است که نفر دوم طالبان و رهبر گروه حقانی معرفی می‌شود.

تبادل این افراد به دنبال دور جدید تلاش‌ها برای انجام مذاکرات صلح میان گروه طالبان و ایالات متحده آمریکا صورت می‌گیرد.

گروه شبه‌نظامی حقانی در سال‌های اخیر حملات متعدد و گسترده‌ای علیه غیرنظامیان در افغانستان انجام داده است.

بر اساس این گزارش، گروه حقانی از سوی پاکستان حمایت می‌شود و بخشی از گروه طالبان در افغانستان است.

قرار است در ماه جاری میلادی دور تازه گفت‌و‌گوها میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان برگزار شود.

یک نماینده: صحبت‌های روحانی درباره پول‌های گمشده صحت دارد

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی، اظهارات رئیس جمهوری ایران درباره نهادهایی را که حاضر به پس‌ دادن پول‌هایی که گرفته‌اند نیستند تائید کرد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به «پول‌های گمشده‌ای» که روحانی در سخنرانی اخیر خود در یزد به آن اشاره کرد، گفت: «یک فقره از این پول گمشده، دو میلیارد دلار است و گزارشات آن در دیوان محاسبات موجود بوده که می‌توانند به گزارشات آن مراجعه کنند.»

به گفته این نماینده، «صحبت‌های رئیس جمهور در این باره هم صحت دارد و نهاد آن هم مشخص است که باید پول‌ها را پس بدهد.»

او اشاره بیشتری به نام این نهاد و جزئیات مبلغ گرفته‌شده نکرد.

حسن روحانی بدون اشاره به اسم نهاد خاصی، گفته بود باید «پرونده ۹۴۷ میلیون دلار را برای مردم توضیح بدهند؛ یک نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌‌دهد. باید حساب‌کشی شود. نهادهایی که بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند.»

او در عین حال نهادهای نظارتی را تهدید کرد که اگر به چنین پرونده‌هایی رسیدگی نکنند، باز هم درباره این موارد سخن خواهد گفت.

اظهارات وی با واکنش قوه قضائیه و شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس مواجه شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، این اظهارات را «حاشیه‌سازی» برای دست‌اندرکاران امر مباره با فساد توصیف کرد و نمایندگان مخالف دولت نیز علت طرح چنین سخنانی را برخورد قضایی با حسین فریدون، برادر حسن روحانی دانستند.

عراقچی: عربستان به پیشنهادات ایران واکنش مثبت نشان نداد

عراقچی می‌گوید کشورهای حاشیه خلیج فارس از پیشنهاد ایران برای راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال نکرده‌اند

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، گفته است عربستان سعودی به پیام حسن روحانی برای پادشاه این کشور «پاسخ مثبتی» نداده است.

او که در جریان سفر به روسیه با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کرد که ایران و عربستان به عنوان «دو بازیگر مهم و برجسته در تمام مسائل» باید بتوانند اختلافات‌شان را حل کنند.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره میانجی‌گری نخست‌ وزیر پاکستان و مقام‌های عمان و کویت بین ایران و عربستان منتشر شده است.

آقای عراقچی همچنین در گفت‌وگو با بخش عربی شبکه روسی آر‌تی نیز گفت ایران برای حل مشکلات منطقه خاورمیانه، پیشنهاد راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را مطرح کرد ولی «متاسفانه از آن خیلی استقبال نشد».

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره سفر هیئت‌های عربستانی و اماراتی به ایران، گفته است تماس‌های ایران و عربستان درباره مسئله حج بوده «ولی دیدارهایی با مقامات و مسئولان امارتی انجام دادیم و ما معتقدیم که به تفاهم بهتری خواهیم رسید».

وزنه‌برداری و فوتبال در صدر فهرست دوپینگ ورزشکاران ایرانی

آزمایش نمونه‌های خون در آزمایشگاه ملی ضد دوپینگ فرانسه. عکس از آرشیو

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در ۹ ماه نخست سال میلادی جاری، ۸۷۰ نمونه از ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف گرفته که از مجموع آنها، نتیجه ۳۰ نمونه‌گیری از ورزشکاران مثبت بوده است.

آن‌ طور که خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه، ۲۱ آبان، گزارش کرده، در میان ۱۹ رشته ورزشی، وزنه‌برداری بیشترین آمار را در میان رشته‌هایی دارد که ورزشکاران دوپینگی داشته و در ۹ ماه اول سال میلادی جاری، هشت وزنه‌بردار اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده‌اند.

در مدت یادشده، نتیجه تست دوپینگ چهار فوتبالیست شاغل در لیگ‌های باشگاهی هم مثبت اعلام شده است.

دوچرخه‌سواری، تیراندازی و والیبال هم دیگر رشته‌هایی هستند که نتیجه نمونه‌برداری دوپینگ ورزشکاران‌شان مثبت اعلام شده است.

خبرگزاری مهر هم در گزارشی نوشت که تعداد ورزشکاران دوپینگی ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به گفته غلامرضا نوروزی، دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، سال ۲۰۱۸ میلادی و در این بازه زمانی (۹ ماه نخست) مجموع ۷۹۱ تست دوپینگ از ورزشکاران رشته‌های مختلف گرفته شد و نتیجه ۳۵ ورزشکار ایرانی هم مثبت بوده است.

بر اساس این گزارش، سال گذشته ایران به دلیل برخی مشکلات و از جمله مسائل مالی با مشکل تهیه «کیت» برای نمونه‌گیری قانونی و استاندارد از ورزشکاران مواجه بود و به همین دلیل تعداد نمونه‌گیری‌ها در آن مقطع زمانی کمتر از سال جاری بود.

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پایان هر سال میلادی عملکرد سالانه خود در حوزه مبارزه با دوپینگ را به آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) گزارش می‌دهد.

فرهاد میثمی به زندان رجایی‌شهر منتقل شد

در پی انتشار خبر انتقال فرهاد میثمی، زندانی سیاسی، به مکانی نامعلوم، ضیاء نبوی به‌ نقل از مادر این زندانی سیاسی، از انتقال او از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر خبر داد.

ضیاء نبوی، کنشگر مدنی، روز یک‌شنبه، ۱۹ آبان، با اعلام این خبر در توئیتر خود اضافه کرد که «سال‌هاست تبعید زندانیان از اوین به رجایی‌شهر روشی مرسوم برای تنبیه زندانیان سیاسیِ غیرمطیع به شمار می‌رود».

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیز اعلام کرد که در ساعات پایانی شب شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۹۸، فرهاد میثمی از بند ۸ زندان اوین به بند ۴ سالن ۱۱ زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

محمد حبیبی و فرهاد میثمی از یک ماه پیش در اعتراض به شرایط زندان اعلام کردند که از رعایت قوانین سر باز می‌زنند. آنها از دو هفته پیش نیز ممنوع‌الملاقات شده بودند.

تا این لحظه، مقامات قضایی درباره دلیل این انتقال توضیحی نداده‌اند.

با این حال، چند سال پیش غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه و رئیس پیشین سازمان زندان‌ها، گفته بود که «در تهران زندان‌های متعددی وجود دارد که سازمان زندان‌ها تلاش کرده برخی از زندان‌ها را به جرائمی خاص اختصاص دهد. برای مثال جرائم خشن اختصاص به زندان‌ رجایی‌شهر تهران دارد».

فرهاد میثمی در مهرماه سال جاری در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، نسبت به مدیریت زندان اوین اعتراض و مدیر جدید این بازداشتگاه را به «نقض بی‌سابقه» حقوق زندانیان متهم کرده بود.

آقای میثمی پزشک و فعال مدنی است که از مردادماه سال گذشته زندانی است و به پنج سال زندان محکوم شده است.

صدیقه پیش‌نماز، مادر آقای میثمی، در مصاحبه با رادیوفردا گفته بود که دلیل بازداشت پسرش داشتن تعدادی نشان سینه بوده که روی آنها نوشته شده بود «من به حجاب اجباری اعتراض دارم».

جیمی کارتر در بیمارستان بستری شد

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا برای رفع فشار مغزی ناشی از خونریزی به دلیل زمین خوردن اخیر، در بیمارستان بستری شد.

مرکز کارتر دوشنبه ۲۰ آبان در بیانیه‌ای این موضوع را اعلام کرده است. جیمی کارتر ۹۵ سال سن دارد و در بیمارستان اموری در آتلانتا بستری شده است.

آقای کارتر در ماه گذشته میلادی در خانه اش در جورجیا زمین خورده بود که در نتیجه این حادثه صورتش چند بخیه خورد. جیمی کارتر پس از مرخصی از بیمارستان به فعالیت‌های خیریه خود در خانه سازی برای فقرا بازگشت.

مرکز کارتر گفته است، قرار است سه شنبه عمل جراحی رئیس جمهوری پیشین آمریکا انجام شود. او هم اکنون در بیمارستان بستری است و همسرش رزالین، ۹۲ ساله، در کنار اوست.

جیمی کارتر از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ رئیس‌جمهوری ایالات متحده بود.

هشدار درباره آتش سوزی «فاجعه بار»در استرالیا

(عکس از آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است که روز سه شنبه به میلیون‌ها نفر در ایالت‌های شرقی استرالیا شرق نسبت به آتش سوزی «فاجعه بار» و وسیع هشدار داده شده است.

به گزارش رویترز، در دو ایالت شرقی استرالیا از روز دوشنبه به مدت یک هفته وضعیت اضطراری اعلام شد و از ساکنان برخی از مناطق خواسته شده است که تا خانه‌های خود را ترک کنند.

شاین فیتزسیمون، یک مقام آتش نشانی استرالیا گفته است، مردم باید هوشیار و آماده باشند تا در صورت اعلام هرگونه برنامه‌ای بتوانند به سرعت اقدام کنند.

رویترز می‌گوید، آتش سوزی وسیع علف زارها و مراتع در این فصل امری معمول است اما امسال ابعاد آن بسیار گسترده و شدیدتر از موارد گذاشته است و دو ایالت کوئینزلند و نیوساوت ولز به همراه سیدنی با خطر مواجه اند.

شاین فیتزسیمون گفته است ، حدود ۵۴ آتش سوزی در سراسر ایالت رخ داده است که حدود نیمی از آنها مهار نشده‌اند.

وی اضافه کرده است: حدود ۳۰۰۰ آتش نشان به منطقه اعزام شده اند یا در محل حضور دارند.

مکرون: گفت‌وگوی تلفنی عالی با ترامپ درباره ایران، سوریه و ناتو

عکس از آرشیو

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه دوشنبه ۲۰ آبان گفته است، تماس تلفنی بسیار عالی با رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ایران، سوریه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، داشته است.

امانوئل مکرون در توییتر خود نوشته است : تماس بسیار خوبی با ترامپ درباره ایران، سوریه و ناتو داشتم. بر بسیاری از همگرایی‌ها تاکید شد و پیش از نشست ناتو در لندن با هم دیدار خواهیم کرد.

در حالی این تماس تلفنی انجام شده است که اخیرا ایران اعلام کرده است چهارمین مرحله از اقدامات این کشور در عدول از تعهدات هسته‌ای خود را برداشته است.

سازمان انرژی اتمی ایران روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان اعلام کرد که «گازدهی به سانتریفیوژها و جمع‌آوری اورانیوم غنی شده در سایت فردو آغاز شده است».

بر اساس تصمیم تازه دولت ایران به ۶۹۶ سانتریفیوژ آی.آر.۱ موجود در تاسیسات فردو گاز تزریق شده و غنی‌سازی در این سایت به ۴.۵ درصد رسیده است.

اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی از تصمیم ایران برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ایش در تاسیسات فردو «شدیدا ابراز نگرانی کردند» و از تهران خواستند مفاد برجام را رعایت کند یا علیه آن اقدام می‌کنند.

در بیانیه مشترکی که روز دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد، آمده است: «وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا همراه با شورای اروپایی از آخرین خبرها مبنی بر اینکه ایران فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در فردو را از سر گرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز ۱۱ نوامبر آن را تایید کرده است شدیدا نگران هستند».

ادامه اعتراض‌ها در اهواز همزمان با تشییع جنازه یک «شاعر عرب ایرانی»

نمایی از یک تجمع‌ اعتراضی در اهواز در روز دوشنبه

در حالی که گزارش‌ها حاکی از ادامه اعتراضات در اهواز به «مرگ مشکوک» حسن حیدری، شاعر عرب معترض، است، مدیرکل امنیتی استانداری خوزستان دلیل این تجمع‌ها را «عرض تسلیت» به مناسبت درگذشت این شاعر بیان کرد.

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز دوشنبه ۲۰ آبان و همزمان با تشییع جنازه حسن حیدری، اعتراضات در منطقه کوت عبدالله در اهواز ادامه یافت.

برخی از معترضان نیز پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند.

همچنین فیلم‌هایی از برخورد نیروهای امنیتی با معترضان منتشر شده است.

تجمع‌های اعتراضی اهواز شامگاه یکشنبه پس از اعلام مرگ حسن حیدری در بیمارستان شفا این شهر آغاز شد. معترضان، مرگ آقای حیدری را «مشکوک» خوانده‌اند.

این شاعر عرب ایرانی مرداد پارسال بازداشت و شهریور همان سال با قید وثیقه آزاد شده بود.

رضا نجفی، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان، روز دوشنبه گفت که آقای حیدری بر اثر سکته فوت کرده است.

وی درباره تجمع معترضان نیز مدعی شد که طرفداران آقای حیدری «برای عرض تسلیت در منطقه تجمع» کرده بودند.

کتاب‌های نویسنده و مورخ اسرائیلی در ایران لغو مجوز شد

کتاب  «انسان خردمند» نوشته یووال نوح هراری به زبان‌های مختلف ترجمه و در بسیاری از کشورها با استقبال مواجه شده است.

اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران خبر داد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز کتاب‌های یووال نوح هراری، نویسنده و مورخ اسرائیلی، را لغو کرده است.

بر اساس این گزارش، مجوز کتاب‌های «انسان خردمند» ترجمه نیک گرگین،
«انسان خداگونه» ترجمه زهرا عالی، «ساپی‌ینس» ترجمه محسن مینوخرد،
«۲۱ آموزه برای قرن بیست‌ویکم» ترجمه سودابه قیصری، «پول» ترجمه مهدی نمازیان لغو شده است.

یووال نوح هراری، مورخ اسرائیلی و استاد تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم است. دو کتاب «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» و «انسان خداگونه: تاریخ مختصر فردا» در برخی کشورها پرفروش بوده است.

کتاب «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» با استقبال زیادی مواجه شد و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته بود که مطالعه‌ این کتاب چشم او را به روی «مؤلفه‌های اصلی تمدن خارق‌العاده‌ای که بدیهی فرض می‌کنیم» گشوده است.

مجله تایمز در سال ۲۰۱۷ این کتاب را به عنوان یکی از ۱۰ کتاب برتر غیر داستانی معرفی کرده بود.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیش از این نیز اعلام کرده بود که مجوز دو کتاب ترجمه شده از الیف شافاک، نویسنده ترکیه‌ای، لغو شده است.

واکنش وزیر ارشاد ایران به سانسور عبارت «برای زهرا» از ابتدای یک کتاب

وزیر ارشاد گفته از ممیزی عبارت «برای زهرا» دفاع نمی‌کند ولی این اقدام به دلیل حساسیت درباره نام همسر اول امام شیعیان بوده است.

انتشار درخواست یک سانسورچی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حذف عبارت «برای زهرا» با واکنش و توضیح وزیر ارشاد روبرو شد.

حمید نورشمسی، خبرنگار خبرگزاری مهر، روز دوشنبه ۲۰ آبان در حساب کاربری توئیترش نوشت مترجمی که قصد داشت کتابش را به همسرش تقدیم کند، در ابتدای کتاب نوشته است «برای زهرا» که در واقع به نام همسرش اشاره کرده بود ولی ماموران سانسور وزارت ارشاد از او خواسته‌اند که این عبارت را حذف کند.

پس از انتشار این توئیت، عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پاسخ به آن نوشت که این کتاب ترجمه رمان «نوه کثیف درون من» بوده و «ممیز کتاب» برای اینکه عبارت مذکور «حساسیت‌آفرین» نباشد، دستور تغییر یا حذف آن را داده است.

به گفته وزیر ارشاد، ممیزان کتاب نگران بوده‌اند که عبارت «برای زهرا» متوجه «فاطمه زهرا»، همسر امام اول شیعیان باشد و به همین جهت درخواست تغییر یا حذف آن را داده‌اند. آقای صالحی نوشته که از این اقدام دفاع نمی‌کند.

ممیزی کتاب که زیر نظر معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد فعالیت می‌کند، مسئولیت نظارت محتوایی و سانسور حوزه کتاب را بر عهده دارد.

در روزهای گذشته فعالان حوزه کتاب از افزایش سخت‌گیری‌ها در حوزه ممیزی کتاب خبر داده‌اند. مقام‌های وزیر ارشاد هنوز هیچ واکنشی به این انتقادها نشان نداده‌اند.

«بازداشت» محمدرضا فرهادپور، فعال مدنی توسط ماموران امنیتی

خانواده آقای فرهادپور می‌گویند یک گروه ۷ نفره دیشب از دیوار حیاط منزل آنها بالا رفته و رضا فرهادپور را بازداشت کردند

رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده، روز دوشنبه در فیس‌بوک خود، از بازداشت محمدرضا فرهادپور، فعال مدنی خبر داد.

رضا خندان به نقل از خانواده آقای فرهادپور نوشت که یک گروه ۷ نفره دیشب از دیوار حیاط منزل او بالا رفته و وارد خانه شدند و رضا فرهادپور را بازداشت کردند.

آقای فرهادپور در شهریور ماه ۱۳۹۷ در حمایت از نسرین ستوده و فرهاد میثمی، فعالان مدنی زندانی، در بیرون از زندان اعتصاب غذا کرده بود.

رضا خندان در فیس‌بوک خود نوشته است که آقای فرهادپور پیش از این، به دنبال احضار از سوی وزارت اطلاعات، به بازداشتگاه این وزارتخانه مراجعه کرده بود و چنانچه دوباره احضار می‌کردند مراجعه می‌کرد.

خودسوزی چهارمین مجروح جنگ ایران و عراق در قم

یکی از ساختمان‌های بنیاد «شهید و امور ایثارگران» جمهوری اسلامی

وب‌سایت قم‌نیوز از «خودسوزی» چهارمین مجروح جنگ ایران و عراق در کمتر از سه ماه در قم خبر داد. این فرد که به نام وی اشاره‌ای نشده، به‌دلیل سوختگی زیاد، جان باخته است.

این وب‌سایت نوشته «این جانباز اعصاب و روان که درصد جانبازی وی ۴۵ درصد بوده، اواسط هفته گذشت در منزل خود در قم دست به خودسوزی زده است.»

بر اساس این گزارش، باوجود اعزام این فرد به بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان و تلاش پزشکان، اقدامات درمانی بدون نتیجه بوده است.

این چهارمین مورد خودسوزی مجروحان جنگ ایران وعراق اهل قم، در کمتر از سه ماه اخیر است.

نخستین خودسوزی دوم شهریورماه در مقابل در ورودی اتاق مدیرکل «بنیاد شهید و امور ایثارگران» قم اتفاق افتاد. خودسوزی‌های دوم و سوم نیز به ترتیب در تهران و قم صورت گرفت.

چهارم شهریور سال جاری، مقامات «بنیاد شهید» جمهوری اسلامی تائید کردند که یک «فرزند شهید» در شهر قم پس از آنکه درخواستش برای بستری شدن در بیمارستان رد شد اقدام به خودسوزی کرد و درگذشت.

رسانه‌های ایران پیش از آن گزارش داده بودند که یک فرزند «شهید» که ۴۷ سال داشت، در ساختمان بنیاد شهید استان قم با ریختن بنزین به روی خود، اقدام به خودسوزی کرد.

به گفته محمد عینی، معاون «بنیاد شهید» قم، این فرد یک شب قبل از خودسوزی به بیمارستانی در قم مراجعه کرده و خواسته بود که او را بستری کنند اما «چون بستری شدن باید با دستور پزشک انجام شود، بیمارستان او را پذیرش نکرده بود».

این مقام «بنیاد شهید» به جزئیات بیشتری در این باره، از جمله دلیل درخواست این فرد برای بستری شدن در بیمارستان، اشاره نکرده و تنها گفته «بر اساس اسنادی که در اختیار داریم» این فرد «یک بار در بیمارستان اعصاب و روان اردبیل و چهار مرتبه نیز در بیمارستان علی ابن ابیطالب قم» بستری بوده است.

وب‌سایت قم‌نیوز با اشاره به سه مورد خودسوزی قبلی، نوشته بود: «سه فاجعه خودسوزی در فاصله زمانی حدود چهل روز توسط ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم که ناشی از استیصال و ناامیدی مطلق آنها از حل مشکلاتشان بوده است بیانگر عملکر نامطلوب بنیاد شهید قم در ارائه خدمات حمایتی در حوزه درمانی، مشاوره روانی و حقوقی به ایثارگران تحت پوشش خود» است.

این وب‌سایت، خواستار «بازنگری در مدیریت این اداره در استان تا قبل از بروز حوادث دیگر» شده بود.

بهبود موقعیت راست‌های افراطی در پارلمان اسپانیا

حزب راست‌گرای افراطی «وکس» موفق به دستیابی به ۵۹ کرسی در پارلمان اسپانیا شده است

حزب راست‌گرای افراطی «وُکس» در انتخابات پارلمانی اسپانیا موفق به بهبود موقعیت خود شده است.

این حزب موفق به کسب ۱۶.۳ درصد آرا شد که به معنای دستیابی به ۵۹ کرسی در پارلمان اسپانیا و تبدیل شدن این حزب به سومین حزب قوی در پارلمان این کشور است.

پارلمان اسپانیا در مجموع ۳۵۰ کرسی دارد. حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا در این انخابات ۱۲۰ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد ولی از کسب اکثریت بازماند.

انتخابات پارلمانی اخیر، چهارمین انتخابات در طول یک‌سال گذشته است. مشارکت مردم اسپانیا در این دوره از انتخابات ۵۷ درصد اعلام شده است.

انتظار می‌رود با عدم دستیابی احزاب به اکثریت پارلمانی، بن‌بست سیاسی در اسپانیا ادامه پیدا کند.

پیشروی دلار به سمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان

قیمت‌های مختلف سکه طلا و ارز در بازار بورس تهران، عکس از بایگانی

نرخ برابری دلار آمریکا روز دوشنبه به ۱۱ هزار و ۴۶۰ تومان رسید و بنا بر گزارش‌ها با این حساب قیمت دلار اکنون به بالاتر از «سد مقاومتی تعیین‌شده» رسیده و «به مرز روانی نزدیک شده است.»

وب‌سایت خبرآنلاین نوشته است که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی در روز دوشنبه، ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.

بر اساس این گزارش، بدین ترتیب قیمت هر دلار بالاتر از «سد مقاومتی تعیین شده» یعنی ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان ایستاده است و «پیشروی آن به سمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، از نظر فعالان بازار، کاهش قیمت را با دشواری‌های بیشتری روبرو می‌کند.»

قیمت هر یورو نیز در صرافی‌های بانکی ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام شده و نرخ خرید یورو در این صرافی‌ها نیز برابر با ۱۲۵۵۰ تومان اعلام شده است.

آن‌طور که خبرآنلاین نوشته، نرخ‌ها در بازار آزاد نیز «کاملا هماهنگ» با صرافی‌های بانکی است و فاصله قیمتی در بازار آزاد و صرافی امروز به «حداقل ممکن» رسیده است.

خبرگزاری تسنیم هم از ثبات قیمت دلار و یوروی فروشی صرافی‌ها نسبت به روز گذشته کاری خبر داده است.

در همین حال، روزنامه ابتکار در شماره روز دوشنبه خود در مطلبی با عنوان «صدای پای دلار ۸ هزار تومانی» نوشته «خبرها حاکی از این است که در بودجه سال آینده نرخ ارز ۸ هزار تومانی تثبیت خواهد شد.»

این روزنامه به نقل از آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرده «اینکه ارز در بودجه سال ۹۹ در قیمت ۸ هزار تومان قیمت‌گذاری شود می‌تواند به کسری بودجه دولت کمک کند و از طرفی دیگر هم رانتی که ایجاد شده بود را به حداقل برساند.»

قیمت دلار در روزهای آغازین مردادماه بالای ۱۲ هزار تومان و در فروردین ۹۸ حدود ۱۵ هزار تومان بود.

قیمت دلار آمریکا از حدود ۳۷۰۰ تومان در فروردین ۹۶ به حدود ۴۸۰۰ تومان در فروردین ۹۷ رسید و با خروج آمریکا از برجام، به شدت اوج گرفت.

بیشتر

XS
SM
MD
LG