لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۹

خبرخوان

بیانیه ترکیه و روسیه و ایران در آستانه نشست کمیسیون قانون اساسی سوریه

محمدجواد ظریف (چپ) در کنار همتایان روس و ترک خود

در آستانه نشست کمیسیون قانون اساسی سوریه، متشکل از نماینده‌های دولت بشار اسد، اپوزیسیون و جامعه مدنی این کشور، وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در ژنو دیدار کرده و بیانیه مشترکی منتشر کردند.

این بیانیه بر «حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت، استقلال و اتحاد سوریه» تاکید کرده و می‌گوید بحران این کشور راه حل نظامی ندارد.

در این دیدار گی‌یر پدرسون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای سوریه نیز حضور داشت.

قرار است کمیسیون قانون اساسی سوریه، اولین نشست خود را روز چهارشنبه، هشتم آبان، در ژنو برگزار کند.

دو سال پیش بخشی از اپوزیسیون و دولت بشار اسد توافق کرده بودند که کمیسیون ۱۵۰ نفره قانون اساسی سوریه تشکیل شود که یک سوم آنها نماینده‌های دولت بشار اسد، یک سوم اپوزیسیون و یک سوم بقیه نیز نماینده‌های جامعه مدنی سوریه باشند.

وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه تاکید کرده‌اند که باید این کمیسیون بدون دخالت خارجی‌ها کار خود را پیش ببرد.

حدود سه هفته پیش نیروهای نظامی ترکیه حمله به شمال شرق سوریه را برای ایجاد یک «منطقه صلح» به طول ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر آغاز کردند.

هفته گذشته ترکیه و روسیه توافق کردند که طی ۱۵۰ ساعت، نیروهای کرد از این منطقه خارج شوند و نیروهای روسی برای تایید خروج آنها گشت‌زنی کند، اما روز سه‌شنبه گزارش‌هایی از درگیری شدید نیروهای ترک با نظامیان بشار اسد در منطقه مرزی راس‌العین منتشر شد که به مرگ شش نظامی وفادار به بشار اسد انجامید.

ترکیه همچنین می‌گوید ۱۸ نفر را در این منطقه به ظن عضویت در ارتش سوریه بازداشت کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پرونده مرگ جورج فلوید؛ سه مامور دیگر پلیس بازداشت شدند

درک چاوین به « قتل درجه دو» متهم شده است.

دادستانی ایالت مینه‌سوتا روز چهارشنبه ۱۴ خرداد اتهام درک چاوین، افسر پلیسی که زانوی خود بر گردن جورج فلوید گذاشته بود را به « قتل درجه دو» تغییر داد و سه مامور دیگر را نیز به قتل از نوع درجه سوم متهم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در پرونده مرگ جرج فلوید ، متهم اصلی درک چاوین است که به مدت بیش از ۸ دقیقه زانوی خود را بر گردن جورج فلوید گذاشته بود. او اکنون باید در برابر اتهام قتل از نوع درجه دوم از خود دفاع کند.

طبق این گزارش، حداکثر مجازات برای «قتل درجه دوم» تا ۴۰ حبس است و «قتل درجه سوم» حداکثر تا ۲۵ سال زندان خواهد داشت.

این چهار مامور پلیس به دنبال مرگ جرج فلوید، هفته گذشته از کار برکنار شدند. این نخستین بار است که توماس لین ، جی. كونگ و تو تائو٬ سه مامور دیگر پلیس به همدستی و همیاری در قتل جرج فلوید متهم می‌شوند.

این سه مامور سابق پلیس روز چهارشنبه بازداشت شدند. درک چاوین هفته گذشته بازداشت شده بود.

مرگ جورج فلوید واکنش های گسترده ای در یک هفته اخیر در آمریکا به دنبال داشته است.

افزایش مسافرت‌های داخلی به دلیل «تخفیف ۲۳ درصدی» شرکت‌های هواپیمایی

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، یاتا، می‌گوید شرکت‌های هواپیمایی جهان در ماه مه به‌طور متوسط ۲۳ درصد به مشتریان داخلی خود تخفیف داده‌اند تا مسافر جذب کنند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی جهان در ماه آوریل به دلیل شیوع کرونا تقریبا تمام فعالیت‌های خود را متوقف کردند، اما ماه مه تعداد مسافران داخلی برای پروازها ۳۰ درصد افزایش یافت که این افزایش به دلیل ارائه تخفیف بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یاتا روز چهارشنبه ۱۴ خرداد گفت که ارائه تخفیف‌ها در دوران بعد از کرونا سوددهی شرکت‌های هواپیمایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

برایان پیرس، کارشناس ارشد انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، گفته است که شرکت‌های هواپیمایی دوره سختی را می‌گذرانند.

او افزود: افزایش تعداد مسافران در ماه مه به بهای ارائه تخفیف از سوی شرکت‌های هواپیمایی به مسافران داخلی بوده است در حالی که این صنعت در میانه بحران کرونا نیاز به پول و درآمد دارد.

به گفته آقای پیرس، وضعیت شرکت‌های هواپیمایی آسیایی اندکی بهبود پیدا کرده و تعداد پروازهای داخلی در چین، کره جنوبی و ویتنام در ماه مه افزایش یافته است.

شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت اروپایی مانند «ویز ایر» و «رایان ایر» نیز در مقام مقایسه با دیگر شرکت‌های هواپیمایی که خدمات رفاهی بالاتری به مسافران ارائه می‌کنند، خود را در وضعیت بهتری می‌بینند.

کرونا؛ ژاپن ورود اتباع «۱۱۰ کشور» از جمله ایران را ممنوع کرد

دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی کره و ژاپن از ممنوعیت ورود اتباع ۱۱۰ کشور از جمله ایران به ژاپن خبر داد.

عباسعلی امامیه روز چهارشنبه ۱۴ خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت بر اساس دستورالعمل دولت ژاپن، ورود اتباع خارجی ۱۱۰ کشور از جمله ایران از تاریخ ۱۵ فروردین تا دهم تیرماه به ژاپن ممنوع شده است.

به‌ گفته او، این ممنوعیت برای کنترل ویروس کرونا در ژاپن اعمال شده است و تا لغو آن، اتباع این کشورها حق ورود به ژاپن را ندارند.

امامیه گفت این دستور شامل تمام خطوط هوایی می‌شود و اجازه ورود مسافر از آن ۱۱۰ کشور به کشور ژاپن، از ایرلاین‌ها سلب شده است.

وزارت خارجه ژاپن نیز در سایت رسمی خود اسامی ۱۱۱ کشور، منطقه و شهر از جمله ایران را منتشر کرده که ورود اتباع آنها ممنوع شده و کسانی که طی ۱۴ روز قبل از ورود به ژاپن در این کشورها حضور داشتند نیز مشمول ممنوعیت ورود به کشور هستند.

در میان همسایگان ایران، همه کشورها در لیست ممنوعیت ورود اتباع هستند و تنها ترکمنستان و عراق از این مورد مستثنی است که برای این کشور نیز اعتبار ویزاها تا پایان ماه جاری میلادی معلق شده است.

امامیه می‌گوید در نقشه امنیت بهداشتی، سطح ایران سه و در نقشه امنیت سیاسی، این سطح دو تعیین شده است.

به گفته او، نقشه سطح امنیتی ایران در ژاپن بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق، به سه رسید و سپس دوباره به دو تغییر کرد.

پاپ فرانسیس از آمریکایی‌ها درخواست آشتی ملی کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان با محکوم کردن نژادپرستی، مرگ جورج فلوید، یک آمریکایی سیاه‌پوست که گزارش کالبدشکافی علت مرگ وی را خشونت سه مامور پلیس اعلام کرده «غم‌انگیز» نامید و از آمریکایی‌ها خواست آشتی ملی کنند.

وی چهارشنبه خشونت‌های خیابانی طی روزهای گذشته را «خودتخریبی و خودزنی» نامید و گفت برای همه کسانی که قربانی «گناه نژادپرستی» شده‌اند دعا می‌کند.

پاپ گفت که «نمی‌توانیم چشم خود را بر هیچ نوعی از نژادپرستی ببندیم و هنوز هم مدعی دفاع از تقدس زندگی هر فرد باشیم.»

وی گفت همزمان ما باید در نظر داشته باشیم که خشونت‌های شب‌های گذشته نوعی «خودزنی و خودویرانگری» است و نه تنها چیزی با خشونت به دست نمی‌آید، بلکه نتیجه آن جز زیان نیست.

وی مردم آمریکا را به آشتی ملی دعوت کرد.

کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا به اعتراضاتی در سراسر ایالات متحده تبدیل شده که دولت‌های ایالتی و فدرال برای مهار آن در برخی شهرها مقررات رفت‌وآمد برقرار کرده‌اند.

زمین‌لرزه ۵ درجه‌ای و چند پس‌لرزه جنوب غرب ایلام را لرزاند

ظهر امروز چهارشنبه، ۱۴ خرداد، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی پنج، صالح‌آباد از توابع شهرستان مرزی مهران در استان ایلام را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران، این زمین‌لرزه ساعت ۱۲ و ۴۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داده است.

به دنبال زمین‌لرزه ۵ درجه‌ای، چندین پس‌لرزه به بزرگی ۲.۸ ، ۲.۹، ۳ و ۳.۵ نیز در این منطقه رخ داده است.

در پی انتشار این خبر، فرماندار مهران از اعزام گروه‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده صالح‌آباد خبر داد.

اسد قاسمی، فرماندار مهران، به خبرگزاری ایرنا گفت «هنوز هیچ خسارت مالی یا جانی به علت وقوع زلزله در بخش صالح‌آباد از سوی بخشداری و دهیاری‌های این بخش گزارش نشده است».

بنا به گزارش‌های پراکنده، در اغلب محلات شهر ایلام، مردم به خیابان‌ها آمده‌اند.

بخش مرزی صالح‌آباد از توابع شهرستان مهران است که در ۳۷ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

سرپرست جمعیت هلال احمر ایلام نیز با اعلام این‌که چهار تیم ارزیاب همچنان در حال برآورد خسارت‌های احتمالی روستاهای منطقه هستند، گفت: «تاکنون هیچ‌گونه خسارتی توسط تیم‌های ارزیاب اعلام نشده است.»

به‌گفته علی‌اصغر علی‌اکبری، سرپرست هلال احمر ایلام، وضعیت زلزله در این منطقه همچنان زرد است و تمام شعب هلال احمر این استان در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

نیروی انتظامی از بازداشت ۵۰ نفر «مجرم کرونایی» در تهران خبر داد

فتا سرنام عبارت «پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی» است

رئیس پلیس فتای تهران روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد، از بازداشت بیش از ۵۰ نفر از ابتدای سال جاری به‌اتهام «جرایم مرتبط با کرونا» خبر داد و گفت برخی دستگیرشدگان به فروش کالاهای دارویی و بهداشتی تقلبی و یا بازارسیاه از طریق فضای مجازی اقدام کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود گودرزی، رئیس پلیس فتا در تهران، هچنین از رصد و بازداشت کسانی خبر داد که آنان را «شایعه‌پراکن» خواند.

پیشتر در ۲۰ اردیبهشت ماه، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، اعلام کرده بود که با گردانندگان ۱۳۰۰ سایت یا گروه در شبکه‌های اجتماعی به اتهام «شایعه‌پراکنی» درباره کرونا برخورد شده و ۳۲۰ نفر دستگیر شده‌اند.

رئیس پلیس فتای تهران درباره برخی بازداشتی‌ها گفت در کنار کسانی که شایعه‌پراکنی کردند، «کسانی هم خود را پزشک معرفی کرده بودند و عده‌ای هم بودند که داروهای نایاب را به بازار آوردند و خریدوفروش کردند».

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، تا روز گذشته نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و نزدیک به هشت هزار نفر قربانی شده‌اند.

آمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کرونا بسیار بیشتر از آمار رسمی برآورد می‌شود.

استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تأثیر زیادی در جلوگیری از شیوع ویروس دارد، اما قیمت این قبیل کالاهای بهداشتی در چند ماه اخیر افزایش چشمگیری داشته و در برخی موارد نیز گونه‌های تقلبی آن به مردم فروخته شده است.

ادامه افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران؛ جهانپور: امیدواریم استثنایی باشد

در ادامه ارائه آمار رسمی روزانه کرونا در ایران، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۱۳۴ مبتلای جدید شناسایی و ۷۰ نفر دیگر نیز بر اثر کرونا جان باختند.

کیانوش جهانپور، روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد گفت که به این ترتیب، شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب به ۱۶۰ هزار و ۶۹۶ نفر و به ۸ هزار و ۱۲ نفر رسید.

این برای دومین روز پیاپی است که شمار مبتلایان به کرونا در ایران بیش از سه هزار نفر اعلام می‌شود.

به گفته رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، از بین مبتلایان جدید، ۴۹۳ مورد بستری ودو هزار و ۶۴۱ از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان پیشین بودند.

وی با اشاره به روند افزایش شناسایی بیماران و مرگ‌و‌میر بر اثر کرونا در ایران، ابراز امیدواری کرده که این روند، «استثنایی» باشد.

در حال حاضر، از میان مبتلایان به کرونا در ایران، ۲۵۵۷ نفر در شرایط وخیم قرار دارند و ۱۲۵ هزار و ۲۰۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

این مقام وزارت بهداشت گفت که وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

در همین حال، روز چهارشنبه سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر نیز گفت تا پایان خرداد، روند ابتلا به کرونا در این منطقه، همچنان صعودی خواهد بود.

به گفته مجتبی کلانتر در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، هفته گذشته بیشترین میزان مراجعه به بیمارستان خاتم‌الانبیا انجام شده و تا هشتاد درصد تخت‌های این بیمارستان در اختیار بیماران مبتلا به کرونا بوده است.

آقای کلانتر افزوده بسیاری از مراجعان مشکلات حاد تنفسی دارند، اما همگی به کووید ۱۹ مبتلا نیستند. او مشخص نکرده‌ که چه عامل دیگری ممکن است ابتلا به مشکلات تنفسی را به یک‌باره افزایش داده باشد.

خوزستان از جمله استان‌هایی است که در حال حاضر در وضعیت قرمز قرار دارد و در هفته‌های اخیر روزانه تعداد بالای ابتلا و مرگ و میر را ثبت کرده است.

گزارش دیگری نیز حاکی است که مهدی شفیعی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، از «بی‌تفاوتی» مردم به پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا انتقاد کرده است.

آقای شفیعی به صراحت گفته که «مردم در برخی از مکان‌ها به هیچ عنوان توصیه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند» و در برخی مناطق جنوبی این استان، روند ابتلا افزایشی شده است.

به گفته وی، کنترل این بیماری از راه تعطیل کردن عمومی، تنها در مرحله‌های نخستین همه‌گیری، جواب می‌دهد، اما پس از استقرار همه‌گیری، «باید خود مردم رعایت کنند و آنچه که اکنون اپیدمی را کنترل می‌کند رفتار مردم است.»

مرگ جورج فلوید؛ دادستان مینه‌سوتا مامور سابق پلیس را به «قتل درجه دو» متهم می‌کند

درک چاوین که پس از مرگ جورج فلوید از نیروی پلیس اخراج شد در ابتدا به قتل از نوع درجه سه متهم شده بود.

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند دادستان ایالت مینه‌سوتا قرار است اتهام درک چاوین، افسر پلیسی که با فشار دادن زانوی خود بر گردن جورج فلوید موجب مرگ او شد، را سنگین‌تر کرده و او را به قتل از نوع «درجه دو» متهم کند.

سه افسر دیگر هم که در صحنه حضور داشتند برای نخستین بار اتهام قتل از نوع «درجه سه» به آنها تفهیم می‌شود.

مرگ جورج فلوید هنگام بازداشت توسط پلیس در شهر میناپولیس ایالت مینه‌سوتا، اعتراضات گسترده‌ای را در شهرهای ایالات متحده به‌دنبال داشت که این اعتراضات در برخی موارد به خشونت انجامید.

درک چاوین که پس از مرگ جورج فلوید از نیروی پلیس اخراج شد در ابتدا به قتل از نوع درجه سه متهم شده بود. اما روزنامه استار تریبیون روز چهارشنبه ۱۴ خرداد گزارش داد که کیث الیسون، دادستان ایالت مینه‌سوتا، قرار است اتهام او را به قتل از نوع «درجه دو» تغییر دهد.

دادستان مینه‌سوتا همچنین توماس لین، جی کوئنگ و تئو تائو، سه افسر پلیس همراه درک چاوین را نیز به قتل درجه سه متهم خواهد کرد. این سه تن در ابتدا فقط از نیروی پلیس اخراج شده بودند و اتهامی متوجه آنها نبود.

استاد دانشگاه صنعتی شریف که در آمریکا زندانی بود، به ایران بازگشت

سیروس عسگری

سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا زندانی بود، صبح چهارشنبه وارد ایران شد. سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف، به سرقت اطلاعات محرمانه تجاری متهم بود، اما پس از سه سال دادگاهی در پاییز سال گذشته او را بی‌گناه تشخیص داد.

در جریان دادگاه، ایالات متحده روادید آقای عسگری را باطل کرد و با خاتمه دادگاه او به اتهام حضور غیرقانونی در خاک آمریکا در زندان باقی ماند. او در ماه‌های اخیر به ویروس کرونا مبتلا شده بود.

با آزادی سیروس عسگری گمانه‌زنی‌ها در مورد تبادل زندانی میان ایران و آمریکا بالا گرفت. اما سخنگوی وزارت‌های خارجه دو کشور، تبادل زندانی در جریان این آزادی را رد کردند.

یکی از آمریکایی‌هایی که احتمال آزادی او در هفته جاری داده می‌شد مایکل وایت است که علی‌رغم دریافت حکم زندان، پس از شیوع کرونا در مرخصی به سر می‌برد و در اختیار سفارت سوئیس در تهران است.

افزایش «چشمگیر» کرایه تاکسی‌های اینترنتی در ایران

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از برخی استفاده‌کنندگان از تاکسی‌های اینترنتی نوشته که قیمت آن‌ها بین «۴۰ تا ۱۰۰ درصد» افزایش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد این خبرگزاری، این در حالی است که مدیر تجاری تاکسی اینترنتی اسنپ می‌گوید افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی، متاثر از تورم، تنها «۱۵ تا ۲۰ درصد» افزایش یافته است.

اتحادیه تاکسی‌های اینترنتی نیز هرگونه افزایش قیمت این نوع تاکسی‌ها را رد کرده است.

با این حال گزارش‌ها حاکی است با بازگشایی بسیاری از مشاغل در ایران و افزایش رفت‌و‌آمد شهری که پیش از این به‌دلیل شیوع کرونا کاهش یافته بود، تقاضا برای استفاده از تاکسی‌های اینترنتی و قیمت‌های آنها افزایش یافته است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشته، «جدا از بحث قیمت، پیدا کردن تاکسی اسنپ یا تپسی نیز بسیار زمان‌بر شده» و بسیاری از کاربران به‌دلیل «تلف‌شدن وقت»، ترجیح می‌دهند با تاکسی یا وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد داشته باشند.

این گزارش در عین حال اضافه کرده، افزایش ۳۰ درصدی نرخ تاکسی‌های خطی و سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر هم می‌تواند باعث افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی شده باشد.

در ایران همواره پس از تعطیلات نوروز، تقریبا قیمت همه کالاها و نیز حمل و نقل افزایش می‌یابد.

افزایش ۱۵.۵ میلیون تومانی قیمت اوراق مسکن طی ۴۰ روز

خبرگزاری ایسنا از افزایش ۱۵.۵ میلیون تومانی قیمت اوراق مسکن در ایران طی ۴۰ روز خبر می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد این خبرگزاری، این رقم بر اساس بررسی میزان هزینه پرداختی زوج‌های تهرانی برای تهیه وام مسکن در فاصله ۴۰ روز به‌دست آمده است.

آن طور که در این گزارش آمده، «زوجین تهرانی برای تهیه وام ۲۴۰ میلیونی مسکن و جعاله در ابتدای اردیبهشت‌ باید ۲۲ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما این قیمت درحال حاضر با افزایش ۱۵ میلیون و ۶۴۸ هزار تومانی، به ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.»

ایسنا اضافه کرده که قیمت هر برگ تسهیلات مسکن بانک مسکن در سال جدید خورشیدی، «افزایش چشمگیری» داشته و در فروردین و اردیبهشت‌ امسال به ۸۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که قیمت اوراق در فروردین، اردیبهشت و خرداد سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۷۹ هزار و ۴۰۰، ۷۹ هزار و ۷۰۰ و ۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

زوج‌های تهرانی برای دریافت تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله، باید در کل، ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

این خبرگزاری، این رقم را برای افراد مجرد خواستار دریافت وام ۱۴۰ میلیون تومانی در تهران، ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان گزارش کرده است.

مصباحی مقدم: مجلس یازدهم در مورد اقدامات ضعیف دولت مسامحه نخواهد کرد

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت و مجلس خبرگان رهبری

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این‌که مجلس یازدهم «بنای تعامل با دولت» را دارد، تأکید کرد «البته هرگز معنای این سخن این نیست که مجلس در مقابل اقدامات ضعیف دولت مسامحه می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مصباحی مقدم که از نمایندگان پیشین اصولگرای مجلس بوده است، روز چهارشنبه ۱۴ خرداد، به خبرگزاری مهر گفت که «مجلس دهم به نوعی تعامل همراه با انفعال را دنبال می‌کرد» و مجلس یازدهم از دولت «مطالبه می‌کند و این مطالبه هم با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.»

به‌گفته‌ آقای مصباحی مقدم، این نوع از تعامل مجلس دهم، دولت را دچار «نوعی رخوت و تنبلی» کرده است.

محمدباقر قالیباف، رئيس جدید مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه گفته بود دولت روحانی «تمرکز بر نگاه به بیرون» دارد و «الگوی مدیریت جهادی» را باور ندارد و «به هم ریخته» است.

او همچنین چند بار از نوع مدیریت و رهبری خامنه‌ای تمجید کرد و گفت مجلس آینده «تحت راهبری» رهبر جمهوری اسلامی قرار خواهد داشت.

روز بعد، علی ربیعی، سخنگوی دولت، در واکنش به این اظهارات ابراز امیدواری کرد که «مجلس تازه‌نفس به دولت بپیوندد» و گفت که «دولت برای کم کردن مشکلات مردم با هم‌افزایی دست دوستی به سوی همه قوا دراز کرده است».

شمار قربانیان روزانه کووید-۱۹ در برزیل اوج تازه‌ای گرفت

طی هفته‌های گذشته برزیل در مدت نسبتا کوتاهی به یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس در جهان تبدیل شد

شمار قربانیان بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید در برزیل، از مرز ۳۰ هزار تن گذشت، در حالی‌که موارد روزانه نیز اوج تازه‌ای گرفت و از ۱۲۶۰ تن فراتر رفت.

بنا بر آمار ارائه‌شده از یکی از بحران‌زده‌ترین کشورهای جهان در روند همه‌گیری ویروس کرونا، تعداد بیماران بیشتر از ۵۲۰ هزار نفر شده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آمار رسمی ارائه‌شده نشان می‌دهد بیش از ۳۱ هزار نفر تا کنون در این کشور جان خود را به بیماری از دست داده‌اند؛ چهارمین کشور پس از آمریکا، بریتانیا و ایتالیا.

در مورد آمار موارد ابتلا و درگذشت در سطح بین‌المللی، به‌دلیل تفاوت‌ها در نحوه و کیفیت آزمایش‌ها، همچنین شفافیت خبری و رویکرد دولت‌ها به روند اطلاع‌رسانی نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت.

برزیل مدتی‌ست که در مرکز توجه نهادهای بین‌المللی و پژوهشگران قرار دارد. در میانه بحران ناشی از همه‌گیری کرونا این کشور درگیر بحرانی سیاسی نیز شده است.

روز گذشته بین مخالفان و موافقان رئیس‌جمهوری برزیل درگیری رخ داد و خود او نیز بی‌توجه به تمهیدات، برای نمونه بدون استفاده از ماسک، و یا رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، سوار بر اسب به میان هوادارانش رفت.

ژائیر بولسونارو از مخالفان سرسخت فاصله‌گذاری‌ها، مقررات و محدودیت‌های رفت‌وآمدی و قرنطینه است و کووید-۱۹ را «یک سرماخوردگی ساده» توصیف کرده‌است.

اوایل خرداد ماه یک پژوهشکده در ایالات متحده این احتمال را مطرح کرد که شمار قربانیان بیماری ناشی از کروناویروس جدید در برزیل، در اواسط مرداد به ۱۲۰ هزار تن برسد.

طی هفته‌های گذشته برزیل در مدت نسبتا کوتاهی به یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس در جهان تبدیل شد.

سفیر آمریکا در آلمان از مقامش استعفا داد

ریچارد گرنل از افراد نزدیک به دونالد ترامپ است.

ریچارد گرنل، مدیر موقت اداره اطلاعات ملی آمریکا که همزمان سفیر این کشور در آلمان بود، از اول ماه ژوئن از سمتش در سفارت ایالات متحده استعفا داده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهوری آمریکا، ۳۰ بهمن‌ پارسال آقای گرنل را به‌ عنوان سرپرست اداره اطلاعات ملی تعیین کرد.

اکنون البته، به گزارش خبرگزاری آلمان، پس از آن‌که ماه گذشته سنای آمریکا جان رتکلیف را برای منصب مدیریت دائمی اداره اطلاعات ملی تأیید کرد، قرار است ریچارد گرنل به‌زودی از سرپرستی این اداره نیز کناره بگیرد. جان رتکلیف هم از متحدان سیاسی دونالد ترامپ به‌شمار می‌رود.

ریچارد گرنل از افراد نزدیک به ترامپ است و طی دو سالی که سفیر آمریکا در آلمان بود، انتقادات تندی از آلمان در زمینه سیاست‌های این کشور در ناتو، همچنین حمایت برلین از ساخت خط لوله «جریان شمالی ۲» که گاز روسیه را مستقیما از طریق دریای بالتیک راهی این کشور می‌کند، مطرح کرده بود.

آمریکا تحریم‌هایی علیه این پروژه وضع و تهدید کرده است که این تحریم‌ها تشدید خواهد شد، چرا که این پروژه اتحادیه اروپا را به گاز روسیه وابسته‌تر خواهد کرد.

سخنگوی سفارت آمریکا در آلمان روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد اعلام کرد که آقای گرنل استعفا داده است. هنوز معلوم نیست چه کسی جایگزین او خواهد شد.

پس از سه ماه؛ قیمت نفت برنت به ۴۰ دلار افزایش یافت

قیمت نفت برنت برای نخستین بار طی سه ماه گذشته به رقم ۴۰ دلار صعود کرد.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه اخیرا توافق کردند که روز پنجشنبه هفته جاری درباره تمدید سطح کاهش تولید نفت برای ماه‌های مه و ژوئن مذاکره کنند.

این کشورها توافق کرده بودند که در ماه‌های مه و ژوئن تا ۹.۷ میلیون بشکه، معادل ۲۳ درصد، از تولیدشان را کاهش دهند. از ژوئیه تا پایان سال نیز توافق شده بود سطح تولید مقداری افزایش یافته و تنها ۱۸ درصد کاهش داشته باشد.

قیمت نفت برنت در روزهایی از ماه آوریل تا ۲۰ دلار نیز سقوط کرد، اما در ماه مه دوباره روند افزایشی گرفت و روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد برای تحویل در ماه اوت با بیش از دو درصد افزایش نسبت به روز دوشنبه به بالای ۳۹ دلار صعود کرد.

قیمت نفت آمریکا که در روزهایی از ماه آوریل به منفی ۳۷ دلار سقوط کرده بود، اکنون برای تحویل در ماه اوت به بالای ۳۶ دلار رسیده است.

بر اساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، مصرف جهانی نفت در سال جاری به خاطر شیوع کرونا نسبت به پارسال ۹ درصد، معادل ۹ میلیون بشکه در روز، کاهش خواهد یافت.

بیشتر

XS
SM
MD
LG