لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۸

تاکید مکرون بر مبارزه علیه اسلام‌گرایان غرب آفریقا: همه گزینه‌ها مدنظر است


امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه هفتم آذر به ارتش این کشور دستور داد عملیات علیه اسلام گرایان مسلح در غرب آفریقا را مورد بازبینی قرار دهد و همه گزینه ها را در نظر بگیرد.

روز دوشنبه ۱۳ سرباز فرانسوی در منطقه ساحل کشته شدند. آقای مکرون در اولین اظهار نظر پس از این واقعه که پر تلفات‌ترین عملیات ارتش فرانسه طی چهار دهه اخیر است، گفت: «فرانسه در منطقه ساحل به نیابت از همه می‌جنگد.»

رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با دبیر کل ناتو افزود: «ماموریت ما در این منطقه بسیار مهم است. با این همه، تحت تاثیر وضعیتی که امروزه با آن مواجه هستیم ناگزیر هستم تمامی گزینه های راهبردی را بازبینی کنم.»

فرانسه تنها کشور غربی است که برای مبارزه با گروه‌های اسلام‌گرای مسلح در مالی و سایر نواحی منطقه ساحل نیروی نظامی قابل توجهی اعزام کرده است.

آقای مکرون گفت به دولت و فرماندهان نیروهای مسلح کشور دستور داده تا حضور نظامی در این منطقه را با دقت بررسی کنند و افزود: «به آنها گفته‌ام که تمام گزینه‌ها را در نظر بگیرند.»

روز دوشنبه ۱۳ سرباز فرانسوی بر اثر تصادف دو هلیکوپتر در تاریکی کشته شدند. این نیروها در حال اعزام به منطقه عملیاتی برای تعقیب گروهی از جنگجویان گروه «خلافت اسلامی» بودند.

رئیس جمهور فرانسه از سوی احزاب چپ گرای کشور و تحلیلگران امور نظامی تحت فشار است تا طرح و زمانبندی مشخصی برای خروج چهار هزار و پانصد پرسنل نظامی فرانسه از مالی و منطقه ساحل تعیین کند.

از سال ۲۰۱۳ که نیروهای فرانسوی به مالی اعزام شدند ۳۸ نفر از آنها کشته شده‌اند.

روز چهارشنبه فرمانده نیروهای مسلح فرانسه اذعان کرد که این کشور هیچ‌گاه در مبارزه با گروهای وابسته به القاعده و «خلافت اسلامی» که منطقه فعالیت خود را به چاد و موریتانی نیز گسترش داده‌اند به پیروزی کامل نخواهد رسید.

دولت امانوئل مکرون این مسئله را در یک جنگ غیرقابل کنترل گیر افتاده است، رد می‌کند. ولی کشته شدن ۱۳ سرباز فرانسوی در روز دوشنبه باعث شده که افکار عمومی کشور حضور نظامی فرانسه در ساحل را با عملیات طولانی آمریکا در افغانستان مقایسه کنند.

با این حال وزیر خارجه مالی این مقایسه را رد کرد و گفت: «منطقه ساحل مرز جنوبی اروپاست و حساسیت فرانسه در مورد این منطقه طبیعی است.»

فرانسه از سایر قدرت‌های اروپایی شکایت دارد و می‌گوید تاکنون همه مسئولیت‌ها در مبارزه با تروریسم که به نفع تمامی اروپاست بر عهده این کشور بوده است.

آقای مکرون در پاسخ به سئوالی در مورد تقسیم این مسئولیت گفت: «اگر دیگران می‌خواهند آنچه را که تقسیم مشترک هزینه‌ها نامیده می‌شود به خوبی درک کنند می‌توانند روز دوشنبه در مراسم یادبود سربازان کشته شده شرکت کنند. به خوبی این هزینه‌ها را خواهند دید.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG