لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۹

کارنامه دی ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در دی ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۹:۴۸ ۲۶.۱۰.۱۳۹۸

پرداخت دستمزد پایه تیرماه کارگران شهرداری مریوان؛‌ هنوز ۵ ماه پرداخت نشده است

دستمزد پایه تیرماه ۳۰۰ کارگر شهرداری مریوان، درست چند روز پس از آنکه دوباره از جمع آوری زباله‌های شهری خودداری کردند،‌ پرداخت شد.

در حال حاضر، پنج ماه دستمزد این کارگران پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از کارگران شهرداری مریوان، آنها به همه، از صاحبخانه تا مغازه‌داران، بدهکارند و دیگر نمی‌توانند ریالی از هیچ کس قرض بگیرند.

بر اساس این گزارش، این کارگران همچنین از شهرداری مریوان انتقاد کردند که به آنها بادگیر و پوتین مناسب نمی‌دهد و بدون تجهیزات در گل و لای زمستان کار می‌کنند.

۱۹:۳۱ ۲۶.۱۰.۱۳۹۸

«مردم دیگر جنایت، دروغ، ریا و فریب را بر نمی‌تابند»

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای درباره سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی سپاه پاسداران و آنچه فریب و دروغ‌گویی مسئولان نامید،‌ نوشت: «پس از آشکار شدن دلیل سقوط هواپیما و کشتار ۱۷۶ تن، دانشجویان، زنان، کارگران، جوانان و دیگر مردم آزادیخواه در بعضی از شهرهای ایران‌ به خیابان آمدند تا نشان دهند که دیگر جنایت، دروغ، ریا و فریب را بر نمی‌تابند».

این تشکل کارگری افزود که «هم‌صدا با دیگر مردم به خشم آمده، به این قتل عام آشکار اعتراض دارد و باور عمیقش این است که تا زمانی که کارگران، زحمتکشان و مردم شریف و آزادیخواه نتوانند بر سرنوشت خود حاکم شوند این گونه فجایع در اشکال گوناگون باز تولید خواهد شد».

یک هواپیمای مسافربری اوکراینی هفته گذشته با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی سه روز از قبول مسئولیت این اقدام خودداری کرده بودند.

۱۹:۲۸ ۲۶.۱۰.۱۳۹۸

«تظاهرات حق مردم است»

شماری از تشکل‌ها و فعالان جنبش‌های کارگری و صنفی در ارتباط با سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی سپاه پاسداران و آنچه تلاش مقام‌ها برای پنهانکاری حقیقت نامیدند، بیانیه‌ای صادر کردند.

در این بیانیه اشاره شده که «دروغگویی مقام‌های جمهوری اسلامی و تلاش برای انکار حقیقت، ناکام ماند و بعد از سه روز گفتند که اشتباه انسانی باعث این فاجعه شده است. اما جامعه آرام ننشست و مردم خشمگین و عصبانی در تهران و برخی شهرستان‌ها به خیابان ریختند و با نفرتی عمیق، عاملان اصلی و سازمانده جنایت را نشانه گرفتند».

این تشکل‌ها و فعالان با تاکید بر اینکه «جامعه خواستار محاکمه و مجازات آمرین و عاملین اصلی این فاجعه است»، نوشتند: «تظاهرات حق مردم است و تا معرفی شدن جنایتکاران و محاکمه آنان در دادگاه‌های مردمی، باید بدون هیچ گونه مانع و ایجاد مزاحمتی از جانب نیروهای سرکوب‌گر ادامه داشته باشد.

این بیانیه از سوی انجمن صنفي کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز،‌ شورای بازنشستگان ایران، جمعی از فعالان لغو کار کودک، جمعی از فعالان کارگری سنندج، گروه اتحاد بازنشستگان، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی، اتحاد بازنشستگان ایران، بخشی از بازنشستگان فولاد، گروه ۱۹ اسفند، جمعی از فعالان زنان و گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای آذربایجان امضا شده است.

۱۶:۰۴ ۱۲.۱۰.۱۳۹۸

پرداخت یک ماه دستمزد به کارگران شهرداری مریوان؛‌ هنوز ۷ ماه حقوق معوقه باقی مانده است

یک ماه از معوقات مزدی ۳۰۰ کارگر شهرداری مریوان پرداخت شد و به گفته این، کارگران مشخص نیست چه زمانی هفت ماه دستمزد معوقه‌شان واریز شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران شهرداری مریوان گفتند: استانداری وعده داده بود که معوقات مزدی‌شان را بپردازد ولی درنهایت، فقط یک ماه پایه حقوق (بدون مزایای مزدی و اضافه‌کار) به حساب‌شان ریخته شد.

کارگران شهرداری مریوان پیش از این در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدشان چند روز از جمع‌آوری زباله‌ها خودداری کرده بودند.

۱۵:۵۴ ۱۲.۱۰.۱۳۹۸

تجمع شماری از پرستاران در مشهد؛ ۱۴ ماه کارانه پرداخت نشده است

شماری از پرستاران مشهد در روز پرستار در اعتراض به معوقات ۱۴ ماهه کارانه در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این گروه از پرستاران به پرداخت نشدن عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اعتراض داشتند.

پیشتر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پی اعتراض‌های صنفی پرستاران در ۱۲ مرداد وعده پرداخت معوقات آنان را داده بودند.

ایلنا در گزارش دیگری به نقل از پرستاران نوشت که سخنان وزیر بهداشت در روز پرستار که تا پایان سال جاری، همه معوقات آنان پرداخت می‌شود، چندان اطمینان‌بخش نیست.

۱۵:۴۴ ۱۲.۱۰.۱۳۹۸

کولبر قربانی مین می‌خواهد کلیه‌اش را بفروشد

لقمان وحید، کولبر شین آبادیِ قربانی مین،‌ به خبرگزاری ایلنا گفت: برای تامین هزینه‌های عمل جراحی چشمان خود، قصد دارد کلیه‌اش را بفروشد.

لقمان اسفند سال ۹۶ هنگام عبور از مرز، روی مین رفت، یک پایش را از دست داد و چشمانش نیز به شدت صدمه دیدند.

اما کمیسیون ماده یک، کمیسیون مسئول رسیدگی به قربانیان مین و ادوات جنگی، خسارت یا غرامت به لقمان نپرداخت زیرا به گفته این کمیسیون، این کولبر، غیرقانونی ردِ مرز کرده و مرتکب جرم شده است. بنابراین برای رفتن روی مین، ریالی به او پرداخت نشد.

به نوشته ایلنا، برای لقمان هم به خاطر عبور از مرز،‌جریمه تعیین شد که در یک دادگاه، بخشیده شد.

وحید دو فرزند دارد و همسر او نیز، کارگر کشاورزی است که ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درمی‌آورد؛ هیچ بیمه‌ای از او قبول نمی‌کنند؛ او تاکنون ۷ بار چشمش را با کمک فعالان مدنی و مردم عمل کرده است اما هیچ بهبودی حاصل نشده و کوری در کمین لقمان است.

۱۵:۴۳ ۱۲.۱۰.۱۳۹۸

دو ماه دستمزد معوقه کارگران پیمانکاری راه‌آهن کرج پس از اعتصاب آنان پرداخت شد

به دنبال اعتراض‌های صنفی چند روز گذشته صدها کارگر پیمانکاری شرکت تراورس در راه‌آهن کرج، کارفرمای این شرکت خصوصی، دو ماه از مطالبات معوقه حدود ۴۰۰ کارگر را پرداخت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از کارگران، کارفرما دستمزد معوقه شهریور و مهر ماه را پرداخته است. با این همه، ‌هنوز دو ماه دستمزد دیگر کارگران را نپرداخته است.

بر اساس این گزارش،‌علاوه بر این، از پرداخت حق لباس نیز که هر شش ماه یک‌بار داده می‌شد خبری نیست.

پرداخت نشدن دستمزد کارگران در مناطق مختلف ایران در سالیان اخیر، اعتراض‌های آنان را به همراه داشته است.

۱۶:۳۱ ۴.۱۰.۱۳۹۸

یک ماه بیکاری؛ هزاران صیاد ایرانی سهمیه بنزین ندارند

غلامرضا دهقانی، رئیس اتحادیه صیادی خوزستان، با انتقاد از تعیین تکلیف نشدن سهمیه بنزین قایق‌های صیادی گفت: ۴۰ روز از افزایش قیمت بنزین گذشته و هنوز هیچ سهمیه‌ای برای قایق‌های صیادی تعیین نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پس از افزایش قیمت بنزین، صیادان با رایزنی با شیلات، سازمان بنادر و دریانوردی و مجلس خواستار تعیین سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای قایق‌های صیادی بنزین‌سوز شدند. اما هنوز هیچ صیادی در هیچ استان ایران یک لیتر بنزین سهمیه‌ای هم نگرفته است.

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفت: هشت هزار قایق صیادی بنزین‌سوز مجاز، فعالیت دارند و دو برابر همین تعداد هم قایق غیرمجاز داریم و اشاره کرد که با گرانی بنزین صیادان زیادی نمی‌توانند به دریا بروند، چون صید با بنزین سه هزار تومانی به صرفه نیست.

بر اساس این گزارش، بیش از یک ماه است که صیادان بیکارند و معیشت بیش از ۳۰۰ هزار تن در هفت استان با گرانی بنزین به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته است.

۱۶:۲۹ ۴.۱۰.۱۳۹۸

نامه خانه پرستار به حسن روحانی:‌ در نمایش‌های روز پرستار شرکت نمی‌کنیم

خانه پرستار با اعلام اعتراض شدید جامعه پرستاری ایران به آنچه بی‌توجهی وزرات بهداشت و دولت به رفع نشدن موانع خدمتی جامعه پرستاری نامید،‌ گفت که هیچ دلیلی برای شرکت در نمایش‌های روز پرستار نمی‌بیند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، خانه پرستار با اعلام این موضوع در نامه‌ای به حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری ایران، در آستانه روز پرستار افزود که در هیچیک از مراسم‌ روز پرستار شرکت نمی‌کند.

خانه پرستار در این نامه به انحصار سیاست‌گذاری در دست پزشکان در وزارت بهداشت و درمان، اجرا نشدن قوانین حمایتی پرستاران و تبعیض در نظام پرداخت به پرستاران اعتراض کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: وقتی جان پرستاران زیر فشار سنگین کار ناشی از کمبود شدید نیروی انسانی و نیز مواجهه مکرر با عوامل بیماری‌زای خطرناک مثل ایدز، هپاتیت، سل، آنفولانزاهای متنوع خوکی و مرغی تهدید می‌شود و حتی در محیط کار امنیت جانی ندارند و همواره در معرض خشونت‌های کلامی، رفتاری و فیزیکی قرار می گیرند، آیا جشن معنا پیدا می‌کند؟

۲۰:۲۱ ۳.۱۰.۱۳۹۸

اعتراض کارگران شهرداری مریوان به پرداخت نشدن ۸ ماه دستمزد؛‌ زباله‌ها جمع نشدند

کارگران شهرداری مریوان در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه دستمزدشان، زباله‌ها را جمع نکردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این کارگران که بارها به مقامات ذیربط مراجعه کرده‌اند، گفتند: هرچه اعتراض کردیم به جایی نرسیده‌ایم و دیگر حتی نان خالی هم در سفره نداریم.

بر اساس این گزارش، تعویق طولانی در پرداخت دستمزد کارگران شهرداری مریوان در حالی اتفاق افتاده که شهرداری، کمبود نقدینگی و مشکلات مالی را علت اصلی این وضعیت عنوان کرده است.

در سالیان گذشته، کارگران شهرداری‌های مختلف ایران به پرداخت نشدن دستمزد خود اعتراض کرده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG