لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۳

پاسخ کیمیا علیزاده به هادی ساعی: نمی‌خواستم مانند شما زن‌ستیزها بنده قدرت باشم


کیمیا علیراده شش رکورد تاریخی برای تکواندو و ورزش زنان ایران بجا گذاشته است


کیمیا علیزاده نامه‌ای افشاگرانه درباره آنچه در ایران بر او گذشته منتشر کرده است.

تنها مدال‌آور ورزش زنان ایران در المپیک‌ها، با خروج از کشور اعلام کرده است که قصد بازگشت به ایران را ندارد.

او در نامه‌اش نوشته: «اجازه دهید آزادانه، هویت سانسور شده‌ام را معرفی کنم. من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

دارنده سه نشان جهانی و المپیک، معتقد است: «من برایشان مهم نبودم. ما ابزاریم. فقط مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند.»

این اشاره کیمیا علیزاده به اظهارات جوادی آملی از مراجع تقلید شیعان است که در درس تفسیر قرآن، در واکنش به موفقیت زنان رزمی‌کار ایرانی گفته بود: «فضیلت زن در این نیست که زن و دختر ما برود پایش را دراز کند و یک کسی را بزند و برای ما مدال بیاورد، فأین تذهبون، به کجا داریم می‌رویم.»

هادی ساعی عضو پیشین شورای شهر تهران با انتقاد از مهاجرت کیمیا علیزاده، به خبرگزاری فارس گفته: «نمی‌دانم چرا یک مرتبه یادشان می‌آید مهاجرت کنند و لذت آنجا بیشتر از عزت ایران برایشان اهمیت دارد. به نظر من پناهندگی یک ذلت بزرگ برای هر شخص محسوب می‌شود.»

کیمیا علیزاده در پاسخ به او نوشته: «آقای ساعی! من آمدم تا مثل شما نباشم و در مسیری که شما پیش رفتید قدم برندارم. من در صورت تقلید بخشی از رفتارهای شما، بیش از شما می‌توانستم به ثروت و قدرت برسم. من به این‌ها پشت کردم. من یک انسانم و می‌خواهم بر مدار انسانیت باقی بمانم.»

او هادی ساعی را «زن ستیز» نامیده و نوشته است: «همیشه فکر می‌کردید کیمیا زن است و زبان ندارد! روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد. من جز تکواندو، امنیت و زندگی شاد و سالم درخواست دیگری از دنیا ندارم.»

کیمیا علیراده شش رکورد تاریخی برای تکواندو و ورزش زنان ایران بجا گذاشته: اولین دختر طلایی در تکواندوی نوجوانان جهان، اولین طلایی همه ورزش‌ها در المپیک نوجوانان، اولین زن مدال‌آور در تکواندوی جهان، اولین زنی که روی سکوی المپیک رفت، جوان‌ترین مدال آور ایران در تاریخ المپیک و برنده اولین نقره جهانی تکواندوی زنان ایران.

او حالا رکورد دیگری بجا گذاشته و نخستین مدال‌آور المپیکی در تاریخ ورزش ایران است که در حین دوران قهرمانی، آینده ورزشی خود را در خارج از ایران جستجو می‌کند.

علیزاده خطاب به مردم نوشته: «من نمی‌خواستم از پله‌های ترقی که بر پایه فساد و دروغ بنا شده بالا بروم. کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را بجان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی بنشینم.»

سیدمحمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو با صدور بیانیه‌ای در انتقاد از کیمیا علیزاده نوشته است: «هم صدا شدن بعضی افراد با صدای بیگانه در کم توجهی به علیزاده، ظلم فاحش در حق مردم و نظام اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG