لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۸

ترکی الفیصل: ایران حمله به پایگاه الاسد را به عراق اطلاع داده بود


ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی، واکنش ایران به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را «نمایش» خواند و گفت که آمریکا در جریان برنامه جمهوری اسلامی برای حمله به پایگاهش در عراق بود.

الفیصل در مصاحبه با روزنامه کویتی «القبس» گفت: «واکنش ایران به کشته شدن قاسم سلیمانی، نمایش بود. آن‌ها ادعا کردند که واکنش مناسب نشان دادند. اما آن‌چه جهان از تصاویر موشک‌ها دید نشان می‌دهد که برخی در داخل ایران سقوط کردند، برخی دیگر در بیابان‌های داخل عراق و تعدادی هم به پایگاه محل حضور نیروهای آمریکایی رسید.»

قاسم سلیمانی ۱۳ دی ماه در حمله پهپادی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد، به همراه شماری از همراهانش از جمله ابومهدی المهندس نایب رئیس هیئت حشد الشعبی عراق، کشته شد.

در واکنش به این اقدام، بامداد ۱۸ دی، ایران اقدام به حمله موشکی به پایگاه عین الاسد عراق کرد که نیروهای نظامی آمریکایی هم در آن حضور دارند. بنا بر اعلام واشینگتن، در این حمله هیچ نیروی آمریکایی کشته نشد.

ترکی الفیصل در ادامه مصاحبه با روزنامه القبس گفت گفت: «ایرانی‌ها پیش از این دولت عراق را در جریان قصدشان برای حمله قرار دادند بودند، با این هدف که این خبر به آمریکایی‌ها برسد. این چیزی است که روی داد، به گونه‌ای که هیچ آمریکایی کشته نشد.»

وی اضافه کرد: «با وجود این‌که ابتدا ایران با استفاده از بوق تبلیغاتی‌اش گفت که ۸۰ آمریکایی کشته شدند و حجم بزرگی از تجهیزات منهدم شد، اما خودش بعد اذعان کرد که چنین اتفاقی نیفتاده. بدون شک این یک نمایش بود.»

فرماندهی مرکزی آمریکا پنجشنبه ۲۶ دی ماه اعلام کرد، به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق ۱۱ سرباز آمریکایی تحت مداوا قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG