لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۰

خبرخوان

محمد یزدی: دشمن با زن و پول قصد نفوذ دارد

محمد یزدی، عضو شورای نگهبان، گفته است دشمن قصد دارد با «زن و مقام و پول» در جمهوری اسلامی نفوذ کند.

او که پنج‌شنبه شب، سوم بهمن‌ماه، در یک جلسه در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سخنرانی می‌کرد مصداقی از گفته‌های خود ذکر نکرده، ولی گفته است هدف «دشمن» این است که «افراد شاخص انقلاب را منحرف و به مرور پایه‌های حکومت را تضعیف کند».

محمد یزدی همچنین گفته برخی روحانیون که قبلا «خدمت بسیاری» داشته‌اند، در حال حاضر «زندگی تشریفاتی» دارند.

این عضو شورای نگهبان آذر سال ۹۷ هم در یک اظهارنظر جنجالی به فعالان قضایی ایران توصیه کرد از آن رو که زنان می‌توانند با «مکر و حیله» بر قضات تاثیرگذار باشند، مراجعان زن را به تنهایی به محل کار خود راه ندهند.

او گفته بود: «خانم‌ها هم می‌توانند با برخی کیدها روی روند قضایی تاثیرگذار باشند؛ خطاب من به حقوق‌دانان این است که نباید زنان را در محل کارتان به تنهایی راه دهید تا بتوانید این روابط را کنترل کنید.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

شمار کشته‌های سیلاب‌های مرکز چین از ۳۰۰ نفر فراتر رفت

پیامد سیلاب در شهر ژنگژو در هنان چین

شمار کشته‌های سیل در مناطق مرکزی چین از ماه گذشته تا روز دوشنبه ۱۱ مرداد بنابر روایت دولت چین، به دست کم ۳۰۲ نفر رسیده و ده‌ها نفر نیز ناپدید شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آمارهای رسمی دولت چین، شهر ژنگژو، مرکز استان هنان چین بدترین آسیب‌ها را از سیل دیده و شمار کشته‌های این منطقه به ۲۹۲ نفر رسیده و ۴۷ نفر نیز ناپدید شده‌اند.

بر اساس گزارش مقام‌های این استان، برخی از ساکنان این منطقه در مترو و پارکینگ‌های زیرزمینی خودرو و همچنین تونل‌ها گرفتار سیل شده‌اند.

تصاویر منتشر شده از ورود سیل به متروی شهر نشان می‌دهد که در جریان آن ۱۴ نفر کشته شدند. همچنین تصاویری از برخورد خودروها در تونلی در میان امواج سیل منتشر شده که در برخی از آنها سرنشین وجود داشت.

هو هونگ، شهردار ژنگژو به خبرنگاران گفته است که ۳۹ نفر در جریان ورود سیل به یک پارکینگ خودرو زیرزمینی کشته شده‌اند.

سیل‌های ویرانگر چین که از ۱۷ ژوئیه آغاز شده، تاکنون ۳۱ میلیون شهروند این کشور را تحت تأثیر قرار داده و ۹ هزار خانه را ویران کرده است.

زیان خسارات سیل‌های اخیر ۸.۲ میلیارد دلار گزارش شده است. آمارهای اشاره شده مربوط به گزارش‌های رسمی دولت چین است.

این گزارش می‌افزاید خبرنگاران خارجی که صحنه‌های ویرانگر سیل را پوشش داده بودند، در فضای مجازی تهدید شده‌اند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید هنگام تهیه گزارش از ورود سیل به یک تونل، از طرف چند نفر محاصره شده و وی را مجبور کرده‌اند تصاویر دوربین خود را حذف کند.

دانشمندان می‌گویند با گرم‌تر شدن زمین، ابرهای عبوری سرد با گرمای بیشتری که از سطح شهرها ساطع می‌شود برخورد کرده و بیشتر رطوبت خود را یک‌جا به سمت پایین تخلیه کرده و باعث سیلاب می‌شوند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه / د.خ / پ.پ

خامنه‌ای دستور بررسی پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داد

علی خامنه‌ای در دی‌ماه ۹۹ ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» اعلام کرد

رهبر جمهوری اسلامی در پی درخواست وزیر بهداشت برای تعطیلی دو هفته‌ای کشور برای مهار شیوع کرونا دستور داد این موضوع در ستاد ملی کرونا مطرح و بررسی شود.

علی خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۱ مرداد طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور کشور گفته است: «پیرو هشدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پیشنهاد تعطیلی به‌خاطر بیماری همه‌گیر، مقتضی است این موضوع در ستاد ملی کرونا مطرح و بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد».

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی روز یکشنبه دهم مرداد در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار «مداخله جدی» او و شورای عالی امنیت ملی به‌دلیل وضعیت وخیم ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور شد.

در نامه آمده‌ است، شاید تعطیلی دو هفته‌ای و به‌کارگیری «نیروهای نظامی و انتظامی» به‌منظور برخورد «محکم» با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی به کنترل بیماری کووید-۱۹ کمک کند.

او «به صحنه آوردن کلیه امکانات کشور را برای مقابله جدی با این موج ویرانگر» ضروری دانسته است.

درخواست به‌کارگیری نیروهای نظامی برای برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی حالی است که جمهوری اسلامی برای ماه‌ها خرید واکسن خارجی را به تأخیر انداخت و در حالی که بسیاری از کشورها، حتی کشورهای منطقه از جمله ترکیه، امارات، عربستان، کویت، قطر و جمهوری آذربایجان بخش عمده‌ای از جمعیت خود را با واکسن تأمین کرده‌اند، تنها کمتر از ۳ درصد جمعیت ایران هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت نموده‌اند.

علی خامنه‌ای در دی‌ماه ۹۹ ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» اعلام کرد.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

هشدار زندانیان سیاسی سابق درباره احتمال بروز فاجعه در زندان‌های خوزستان

تصویری از اعتراض‌های مردم خوزستان

۶۲ نفر از زندانیان سیاسی سابق با امضای نامه‌ای، ضمن حمایت از مطالبات مردم خوزستان، درباره «بروز فجایع» برای معترضان بازداشت شده هشدار داده‌اند.

در این نامه تاکید شده است که «گرمای شدید هوا و نبود امکانات و ازدیاد و تراکم جمعیت» در زندان‌های مختلف استان خوزستان باعث بروز «اوضاعی بسیار وخیم و سخت» برای بازداشت‌شدگان شده و باید این افراد هر چه سریع‌تر آزاد شوند.

امضاکنندگان این نامه همچنین به مقام‌های حکومت هشدار داده‌اند که برخورد با معترضان باعث «ایجاد و افزایش خشم مردم» خواهد شد.

این نامه به امضای چهره‌هایی چون نرگس محمدی،‌ شهناز اکملی، سعید مدنی بهمن احمدی آمویی، ژیلا بنی‌بعقوب، عبدالفتاح سلطانی، مصطفی نیلی، آرش صادقی، عیسی سحرخیز،‌ غنچه قوامی و صدیقه وسمقی رسیده است.

طی دو هفته گذشته اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان با تمرکز بر مشکل بی‌آبی برگزار شد که نیروهای امنیتی با خشونت با آن مقابله کردند که بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر منجر به کشته شدن ۹ نفر شد.

جمهوری اسلامی همچنین در این فاصله اقدام به قطع اینترنت در خوزستان کرد و گزارش‌ها حاکی از بازداشت «صدها» نفر است.

سایت حقوق بشری هرانا روز دوم مرداد اعلام کرد که ۱۰۲ نفر از بازداشت‌شدگان در اعتراضات خوزستان را احراز هویت کرده است.

مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراض‌های دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ نیز هیچ آماری از بازداشت‌شدگان و معترضان کشته شده ارائه ندادند.

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری و پر کردن ویال‌های خالی واکسن کرونا؛ ثبت رکورد شناسایی بیماران جدید

هم‌زمان با ادامه بحران کرونا در ایران و ثبت رکوردهای تازه از آمار جان باختگان و مبتلایان، سازمان غذا و دارو درباره احتمال پر شدن ویال‌های (شیشه‌های) خالی واکسن کرونا هشدار داده است.

در نامه رئيس سازمان غذا و دارو گفته شده که «گروه‌های کلاهبردار» و «سودجو» دنبال چنین کاری هستند تا بتوانند واکسن تقلبی به مردم عرضه کنند.

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی به «کلاهبرداری» در تورهای مسافرتی ترکیه اشاره کرده و نوشته است برخی آژانس‌ها وعده نادرست داده‌اند که توریست‌های ایرانی با پرداخت ۲۷۰۰ لیر می‌توانند واکسن فایزر در ترکیه بزنند.

بر اساس این گزارش، این وعده کلاهبرداری است و زدن واکسن در ترکیه «بدون داشتن اقامت و پاسپورت» این کشور ممکن نیست.

وب سایت تجارت نیوز نیز در گزارشی از آشفتگی در وضعیت خدمات درمانی خبر داده و نوشته است هزینه بستری در برخی از آی‌سی‌یوی برخی از بیمارستان‌های خصوصی به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده و بیمار در صورت پرداخت ۱۴۰ میلیون تومان می‌تواند آی‌سی‌یوی خانگی داشته باشد: «۱۰ شب بستری در آی‌سی‌یو خانگی(شبی ۵ میلیون)، پرستار ۲۴ ساعته (شبی دو میلیون)، خرید و تزریق داروی رمدسیویر (۷ میلیون)، خرید دستگاه اکسیژن‌ساز (۶۰ میلیون) و ویزیت سه پزشک متخصص در منزل (۷ میلیون)».

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه، ۱۱ مرداد از جهش ناگهانی دوباره آمار کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داده است.

بر اساس گزارش این وزارتخانه، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۱۱ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و بیش از ۳۷ هزار بیمار جدید در این مدت شناسایی شده‌اند که رکورد تازه در شناسایی بیماران جدید محسوب می‌شود.

به این ترتیب طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، مجموع جان‌باختگان کرونا به ۹۱ هزار نفر و ۴۰۷ نفر رسید و شمار کل مبتلایان نیز از سه میلیون و ۹۴۰ هزار و ۷۰۸ نفر فراتر رفت.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد که در حال حاضر در هر ۴ دقیقه یک ایرانی به دلیل کرونا فوت می‌کند و ضمن پیش‌بینی تداوم بحران طی ده روز آینده گفت در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، ممکن است آمار مرگ کرونا به ۸۰۰ نفر در روز برسد.

پیش از این سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران را تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت اعلام کرده بود و بر همین اساس برخی منابع می‌گویند که در حال حاضر آمار واقعی مرگ و میر روزانه کرونا در ایران بیش از ۱۵۰۰ نفر در روز است.

جهانگیری: اسرائيل آدم فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر کرد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئيس جمهور ایران، با اشاره به برخی رویدادهای دوران دولت روحانی گفته است در مقطعی « اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما و آن را منفجر می‌کرد».

او که صبح روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، در آخرین جلسه مدیران دولت روحانی سخن می‌گفت، بدون ارائه جزییات گفت که در این دوران «به ۱۲ نفتکش ما آسیب زده و منفجر کردند».

ادعای حمله به ۱۲ نفتکش را اسحاق جهانگیری روز ۱۰ اردیبهشت امسال نیز در نشستی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس مطرح کرده بود ولی تاکنون جزییات این حملات و اینکه توسط چه گروه یا کشوری انجام شده، توضیح نداده است.

ادعای انفجار نفتکش ایران توسط اسرائيل در حالی مطرح می‌شود که در روزهای اخیر ایران از سوی اسرائيل و بریتانیا و آمریکا به عنوان طرح و مسئول حمله به نفتکش اسرائیلی در ساحل عمان معرفی شده است.

آقای جهانگیری در نشست امروز همچنین با تعریف و تمجید از عملکرد دولت روحانی گفته است «کشور در ریل خوبی قرار گرفته» و از «شرایط سخت» عبور کرده است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در سال‌های اخیر، با افزایش بحران‌های اقتصادی، فقر، فساد، تبعیض، حاشیه‌نشینی و پیامدهای بحران کرونا و کم‌آبی، اعتراض‌ها و اعتصاب‌های زنجیره‌ای و گسترده‌ای در ایران شکل گرفته است که برخی از این اعتراض‌ها مانند آبان ۹۸ با سرکوب گسترده و کشتار معترضان توسط نیروهای نظامی و انتظامی همراه بوده است.

مخالفت با انتقال ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، به بیمارستان خارج از زندان

ناهید تقوی، زندانی دوتابعیتی

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، زندانی ایرانی-آلمانی، از عدم موافقت مسئولان زندان اوین برای انتقال این زندانی بیمارستان و رسیدگی پزشکی با وجود تایید پزشکان زندان خبر داد.

خانم کلارن در مطلبی که شامگاه یک‌شنبه، ۱۱ مرداد در حساب توییتر خود منتشر کرد، با اشاره به سابقه بیماری دیابت مادرش و ابتلای او به کرونا که موجب وخامت حالش در روزهای اخیر شده، نوشته است که در زندان قادر به تزریق دارو به خانم تقوی نیستند و این موضوع مشکلاتی را برای او به همراه داشته است.

به گفته خانم کلارن تزریق دارو به مادرش در پنج‌شنبه گذشته با خونریزی شدید همراه بوده، اما او در نهایت با همان وضعیت به قرنطینه زندان بازگردانده شده است.

دختر خانم تقوی هم‌چنین گفته است که با وجود تایید دکتر زندان مبنی بر رسیدگی پزشکی فوری در خارج از زندان، تاکنون به درخواست آن‌ها پاسخی داده نشده است.

ناهید تقوی، که ایرانی-آلمانی است، ۲۵ مهر ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده و برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.

کمیته بین‌المللی المپیک: ورزشکار منتقد دولت بلاروس در امنیت کامل است 

کریستینا تسیمانوسکایا، دونده بلاروسی

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید کریستینا تسیمانوسکایا، ورزشکار منتقد دولت بلاروس که قرار بود به صورت اجباری به کشورش بازگردانده شود، در امنیت کامل قرار دارد.

این ورزشکار درخواست پناهندگی کرده است و درخواست پناهندگی او در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حال بررسی است. کشورهای جمهوری چک و لهستان اعلام کرده‌اند که حاضرند به او ویزا بدهند.

مأموران بلاروسی روز یک‌شنبه ده مرداد او را خلاف میلش به فرودگاه برده بودند ولی پلیس ژاپن مانع از خروج اجباری وی شد. قرار بود او امروز روز در مسابقات دو ۲۰۰ متر رقابت کند، اما یک روز پیش از مسابقه و پس از آنکه او انتقاداتی علیه دولت بلاروس مطرح کرد، مربیان به او گفتند سریع چمدان خود را بسته و به کشور بازگردد.

وی پیشتر در صفحه اینستاگرام خود گفته بود بسیاری از ورزشکاران زن بلاروسی نتوانستند به المپیک ژاپن اعزام شوند، چون تست دوپینگ کافی در کشور وجود نداشت.

بعد از این انتقاد، مربیان وی به کمیته المپیک گفته‌اند: «خانم تسیمانوسکایا به توصیه پزشکان در وضعیت روحی و روانی مناسب نیست و باید ادامه رقابت‌ها را ترک کرده و سریع به بلاروس بازگردد».

دولت بلاروس از حدود یک سال پیش که اعتراضات گسترده مردمی به مسئله تلقب در انتخابات ریاست‌جمهوری کشور را فرا گرفت، معترضان را به شدت سرکوب و هزاران منتقد را بازداشت کرده و مرزهای خود را نیز بسته و اجازه خروج شهروندانش از کشور را نمی‌دهد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا و فشار جامعه بین‌المللی بر حکومت بلاروس پس از فرود اجباری یک هواپیمای شرکت رایان‌ایر در فرودگاه مینسک تشدید شد.

هدف از وادار کردن این هواپیما به فرود در پایتخت بلاروس بازداشت یک روزنامه‌نگار منتقد حکومت بود. کشورهای غربی این اقدام دولت بلاروس را به عنوان «هواپیماربایی دولتی» محکوم کردند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رویترز / د.خ / پ.پ

نجات بیش از ۷۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه طی دو روز

تصویری آرشیوی از واژگونی قایق مهاجران در دریای مدیترانه

گروه نجات «اس‌اواس مدیترانه» اعلام کرد که تنها در همین آخر هفته بیش از ۷۰۰ نفر که تلاش می‌کردند با قایق‌های سست و بی‌دوام از دریای مدیترانه گذر کنند، نجات داده شده‌اند.

این گروه روز سه‌شنبه گفت که بیشتر این عملیات‌های نجات در سواحل لیبی و مالت انجام گرفته است.

به گفته گروه «اس‌او‌اس مدیترانه»، کشتی آنها با نام «وایکینگ اقیانوس» طی دو روز شنبه و یکشنبه شش عملیات در آب‌های بین‌المللی انجام داده است و در این عملیات‌ها، کشتی‌های دیگر نیز آن را همراهی کرده‌اند.

این گروه می‌افزاید که مهاجران سوار قایق‌های چوبی بودند که کشتی‌های کمکی به آنها رسیدند.

مهاجران به طور معمول در سواحل لیبی و تونس سوار قایق می‌شوند تا با گذر از مدیترانه خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسانند، مسیری پرخطر که به حادثه‌های مرگبار متعددی منجر شده است.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، تنها در سال جاری میلادی ۹۳۰ نفر در این مسیر دریایی جان باخته‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های فرانسه و آلمان؛ س.ن

سه عضو حزب الله و دو نفر دیگر در حمله به مراسم تدفین در بیروت کشته شدند

خودرویی با پرچم حزب الله لبنان؛ تصویر از آرشیو رادیو فردا

مقامات امنیتی لبنان می‌گویند که دست‌کم پنج نفر، از جمله سه عضو گروه حزب الله روز یکشنبه در پی حمله به مراسم تدفین یک عضو دیگر این گروه در بیروت کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این منابع نوشته است که در جریان تبادل آتش میان اعضای این گروه شیعه مذهب و ساکنان سنی مذهب منطقه خلده بیروت چندین نفر نیز مجروح شدند.

این گزارش می‌گوید که مراسم تدفین برای یکی دیگر از اعضای گروه حزب الله بود که روز شنبه کشته شده است و ارتش لبنان اکنون نیروهای خود را در منطقه خلده مستقر کرده است.

حزب الله در اطلاعیه‌ای از ارتش و نیروهای امنیتی لبنان خواسته است، کسانی را که در پشت این حادثه قرار دارند، بازداشت کند.

ارتش لبنان نیز هشدار داده که سربازان به روی هر فرد مسلحی که در منطقه خلده دیده شود، شلیک خواهند کرد، اما به رغم این هشدار، تا سه ساعت پس از حادثه نیز تیراندازی‌های پراکنده‌ای در منطقه رخ داده است.

تنش‌ها بین گروه‌های سنی و شیعه مذهب در لبنان اغلب بالا می‌گیرد، اما درگیری‌های اخیر در شرایطی رخ می‌دهد که لبنان درگیر یک بحران اقتصادی عمیق است و این بحران به اعتراضات گسترده علیه نخبگان حاکم در این کشور انجامیده.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن

جواد علی‌کردی، وکیل دادگستری، به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد

زندان مرکزی مشهد، خراسان

جواد علی‌کُردی، وکیل دادگستری و عضو سابق شورای شهر سبزوار، که پیشتر از بابت اتهاماتی مانند «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل و اداره گروه تلگرامی با هدف براندازی» به دو سال حبس محکوم شده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد.

کمپین حقوق بشر در ایران روز یکشنبه دهم مرداد گزارش داد که جواد علی کردی روز ۲۴ تیرماه توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان معرفی شد.

این وکیل دادگستری پیش از این در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شده و بیش از ۳۰ روز را در انفرادی گذرانده بود.

جواد علی‌کردی پس از صدور کیفرخواست توسط بازپرس شعبه ۹۰۳ دادسرای انقلاب، با تصمیم قاضی منصوری رئیس شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد، به شش سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم بعدتر از سوی شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان به دو سال حبس کاهش یافت.

با استفاده از وب‌سایت کمپین حقوق بشر ایران

تجمع اعتراضی در مشهد پس از «بازداشت» چند فعال سیاسی و صنفی

معترضان در مشهد، امشب دهم مرداد

بنابر گزارش‌ها، شامگاه یک‌شنبه دهم مرداد، گروهی از فعالان مدنی در مشهد با برگزاری تجمعی ضمن اعلام همبستگی با معترضان در خوزستان، خواهان پیوستن همه مردم ایران به اعتراضات و آزادی همه زندانیان سیاسی شدند.

این معترضان اعلام کردند که در این روز به خاطر جو سنگین امنیتی موفق به برگزاری تجمع در پارک ملت مشهد نشدند و مأموران امنیتی در همین ارتباط فاطمه سپهری، فعال سیاسی و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ کنشگر زن برای استعفای خامنه‌ای» و جواد لعل محمدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران در مشهد و چند تن دیگر را در این روز بازداشت کرده‌اند.

تجمع‌کنندگان مشهد با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری اعتراضات را حق مردم دانستند و همچنین با تأکید بر آن که جمهوری اسلامی مسبب وضعیت امروز کشور است، خواهان گذار از جمهوری اسلامی شدند.

عصر شنبه نیز در چهار راه ولیعصر و محوطه تئاتر شهر تهران تجمعات مردمی در حمایت از اعتراضات خوزستان برگزار شد.

معترضان ضمن خواندن سرود اعتراضی «یار دبستانی»، شعارهایی از جمله «کشور آب ندارد، فشار ادامه دارد»، و «آبان فرزند ندارد، خوزستان آب ندارد» سر دادند.

نمکی در نامه‌ای به خامنه‌ای خواستار تعطیلی دو هفته‌ای کشور با کمک نیروهای نظامی شد

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی

وزیر بهداشت دولت حسن روحانی روز یکشنبه دهم مرداد در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار «مداخله جدی» او و شورای عالی امنیت ملی به‌دلیل وضعیت وخیم ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور شد.

در نامه سعید نمکی آمده است، شاید تعطیلی دو هفته‌ای و به‌کارگیری «نیروهای نظامی و انتظامی» به‌منظور برخورد «محکم» با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی به کنترل بیماری کووید-۱۹ کمک کند.

او «به صحنه آوردن کلیه امکانات کشور را برای مقابله جدی با این موج ویرانگر» ضروری دانسته است.

وزیر بهداشت ایران در واپسین روزهای دولت دوازدهم هشدار داد که با هر لحظه تاخیر در تصمیم‌گیری، ابعاد «فاجعه» وسیع‌تر خواهد شد.

نامه وزیر بهداشت دولت دوازدهم در حالی به رهبر جمهوری اسلامی ارسال شده است که از زمان بروز همه‌گیری کرونا منتقدان بارها خواستار رویکرد جدی دولت جمهوری اسلامی با مسئله شهربندان و تعطیلی‌های سازمان‌دهی شده بودند. مقام‌های دولتی تاکنون از اِعمال جدی شهربندان خودداری کرده و به توصیه مردم به رعایت «پروتکل‌ها» بسنده کرده‌اند.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که با تشدید بحران کرونا در سراسر کشور، کمبود امکانات اولیه درمانی مانند سرم و همچنین کمبود تخت بیمارستانی رو به افزایش گذاشته است.

علی خامنه‌ای دی‌ماه سال گذشته ضمن تاکید بر ساخت واکسن داخلی اعلام کرده بود که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است.

در حالی‌که روند واکسیناسیون شهروندان به کندی پیش می‌رود، شهرهای سراسر ایران با «موج پنجم» ویروس کرونا دست به گریبانند؛ طبق آمار رسمی تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶۶ نفر دیگر قربانی گرفته و بیش از ۳۲ هزار بیمار جدید در همین مدت شناسایی شده‌اند.

این آمارها در حالی اعلام می‌شود که درستی آن‌ها از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، سه تا چهار برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

با استفاده از رسانه‌های ایران و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ پ.پ

رابرت مالی: خطر بازگشت ایران به مذاکرات با مطالبات غیرواقع‌بینانه بالا است

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، می‌گوید ریسک بازگشت ایران به میز مذاکرات با درخواست‌هایی غیرواقع‌گرایانه «بالا است».

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز وی گفته است جمهوری اسلامی احتمالاً به امید دستیابی به امتیازات بیشتر، خواهان مطالباتی باشد که «غیرواقع‌بینانه» است.

آقای مالی همچنین گفته است این نگرانی نیز وجود دارد که ایران با عدم بازگشت فوری به مذاکرات، در آینده نزدیک مانند پاییز امسال به نقطه‌ای برسد که بازگشت به برجام سال ۲۰۱۵ غیرممکن باشد و در این مرحله، آمریکا مجبور است راه‌های پیش رو را ارزیابی دوباره کند. وی اظهار امیدواری کرد که چنین اتفاقی نیفتد.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول منابع ایرانی گزارش داده بود که دولت ابراهیم رئیسی احتمالاً خواستار فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته و حق غنی‌سازی ۶۰ درصدی در مذاکرات هسته‌ای باشد. ایران همچنین خواهان دریافت ضمانت از دولت جو بایدن برای عدم خروج آمریکا از برجام در دولت‌های آینده این کشور است.

هنوز ایران اعلام نکرده آیا تمایلی به بازگشت به میز مذاکرات احیای توافق هسته‌ای دارد یا نه، اما اخیراً علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی گفت نباید به اروپا و آمریکا اعتماد کرد.

اخیراً وال‌استریت جورنال نیز گزارش داد که جمهوری اسلامی با به تأخیر انداختن مذاکرات، به سرعت در حال کسب دانش و تجربه در فعالیت‌های هسته‌ای است و دولت آمریکا در نظر دارد برای وادار کردن ایران به بازگشت سریع به مذاکرات تحریم‌هایی علیه ایران وضع کند و جلو فروش نفت ایران به چین را بگیرد.

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور منتخب جمهوری اسلامی، در زمان رقابت‌های انتخاباتی گفته بود حامی مذاکرات برجام است، اما اخیراً اعلام کرد که باید مذاکرات انجام شده را دوباره ارزیابی کند. دور آخر مذاکرات هسته‌ای ۳۰ خرداد برگزار شد.

با استفاده از گزارش‌های نیویورک تایمز، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

دست‌اندرکار طرح محدودسازی اینترنت در ایران: پهنای باند اینستاگرام محدود خواهد شد

عباس مرادی از طراحان طرح محدود کردن اینترنت در ایران موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در مصاحبه‌ای گفته است «فیلترینگی در کار نیست»، اما برای اپلیکیشن‌های خارجی از جمله اینستاگرام «محدودیت پهنای باند» در نظر گرفته می‌شود.

او در گفت‌وگو با تلویزیون حکومتی ایران افزود در عوض قرار است «اینستاگرام‌پِلاس ایرانی» راه‌اندازی شود.

عباس مرادی تصریح کرد به میزان مهاجرت مردم به نمونه‌های داخلی، برای اپلیکیشن‌های خارجی محدودیت پهنای باند اعمال می‌شود اما «قرار نیست ارتباط جمهوری اسلامی با جهان قطع شود».

این در حالی است که وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران به‌تازگی خلاف این ادعا را مطرح کرد. محمدجواد آذری جهرمی روز هفتم مرداد با انتشار یادداشتی هشدار داد که طرح «صیانت» احتمالا به «محدودیت گسترده پهنای پیام‌رسان‌های اجتماعی و فیلترینگ آن‌ها» می‌انجامد.

منتقدان این طرح نیز پیشتر هشدار داده بودند که حامیان محدود کردن اینترنت در ایران به دنبال اعمال فیتلرینگ گسترده‌تر و پس از آن جایگزینی برخی اپلیکیشن‌های پرکاربرد خارجی با نمونه‌های داخلی هستند.

طرح «صیانت از فضای مجازی» پس از آن در دستور کار قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

در همین ارتباط، روز یک‌شنبه دهم مرداد، جمعی از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای با طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» که به تازگی مصوب شد تا در مجلس شورای اسلامی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی و تصویب شود، مخالفت کردند.

به گزارش اعتمادآنلاین، این وکلا در بیانیه خود نوشت که «تصویب چنین طرحی با هدف ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و سوق دادن جامعه به سوی استفاده از پلتفرم‌های داخلی عملاً منجر به مسدودسازی پلتفرم‌های خارجی مورد استفاده عموم و قطع کامل ارتباط با اینترنت جهانی می‌گردد چرا که شرایط و ضوابط فعالیت برای پلتفرم‌های خارجی در مواد این طرح خصوصاً در ماده ۲ آن، تعمداً به گونه‌ای تنظیم گردیده که عرصه بر آنها به حدی تنگ و محدود شود که عملاً امکان فعالیت قانونی نداشته باشند که در نهایت به بهانه فعالیت غیرقانونی زمینه و اسباب مسدودسازی آنها فراهم گردد.»

این بیانیه می‌افزاید «در حالی که فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و قطع ارتباط با اینترنت جهانی در طی این فرایند تعمدی و به ظاهر قانونی چیزی جز نقض حقوق بنیادین عموم مردم در دسترسی به گردش آزاد اطلاعات و آزادی‌های مشروع و حفظ حریم خصوصی نخواهد بود.»

با استفاده از رسانه‌های ایران و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ پ.پ

حذف زودهنگام والیبال ایران از المپیک توکیو

تیم ملی والیبال ایران با پذیرش شکست مقابل ژاپن، از رقابت‌های المپیک توکیو حذف شد. میزبان رقابت‌ها با برتری مقابل ایران به یک‌چهارم نهایی صعود کرد.

حذف ناباورانه و زودهنگام ایران در حالی رقم خورد که پس از پایان المپیک ریو، محمدرضا داورزنی قول کسب مدال در المپیک توکیو را داده بود.

کیومرث کرده گزارشگر این بازی در صداوسیما، پس از پایان مسابقه و حذف ایران گریه کرد.

پیشتر تیم ملی بسکتبال ایران هم با سه شکست مقابل جمهوری چک، آمریکا و فرانسه از دور مسابقات حذف شده بود.

والیبال ایران در گروه A شروعی خوب و پایانی ضعیف را رقم زد. این تیم مقابل لهستان و ونزوئلا به پیروزی رسید اما در ادامه با سه باخت پیاپی در برابر کانادا، ایتالیا و ژاپن از دور رقابت‌ها کنار رفت.

ایران و ژاپن پیش از این بازی ۴۲ بار به مصاف هم رفته‌ بودند و سهم هرکدام ۲۱ برد بوده.

در این جدال همیشه زیبا، این بار و در حساس‌ترین نبرد تاریخ دو تیم، ژاپنی‌ها برای بیست و دومین بار برنده شدند.

آخرین تقابل والیبال دو کشور، ماه گذشته در لیگ ملت‌ها برگزار شده بود. رقابتی که با شکست سنگین ۳ بر صفر ایران پایان یافت.

سعید معروف، میلاد عبادی‌پور، محمد موسوی، علی‌اصغر مجرد، میثم صالحی، امیر غفور و مهدی مرندی (لیبرو) بازیکنان آغازگر ایران بودند.

در ست اول ایران با نتیجه ۲۱ - ۲۵ باخت. در ست دوم اما شاگردان ولادیمیر آلکنو به برتری ۲۵ - ۲۰ دست یافتند.

ست سوم که طولانی‌ترین و نفسگیرترین دست بازی بود، با وجود ۵ ست پوینت برای ژاپنی‌ها، باز هم به سود ایران پایان یافت. با این نتیجه، ایران در آستانه صعود ایستاد.

در ست چهارم اما ژاپن بار دیگر برتری‌اش را دیکته کرد و ۲۵ - ۲۲ برنده شد تا کار به ست سرنوشت‌ساز پنجم کشیده شود.

در همان ابتدا دو سرویس موفق ژاپنی‌ها در زمین ایران فرود آمد تا این تیم از آغاز دست آخر، پیش بیفتد و نبض بازی را در اختیار داشته باشد.

تعویض‌های مکرر آلکنو و ورود صابرکاظمی و جواد کریمی نیز تغییری در این روند پدید نیاورد.
سرانجام ژاپن با نتیجه ۱۵ بر ۱۳ ایران را شکست داد تا در مجموع به پیروزی ۳-۲ برسد.

یوجی نیشیدا با کسب ۳۰ امتیاز، ارزشمندترین بازیکن زمین بود. درخشش این ستاره والیبال ژاپن، منجر به حذف ایران از المپیک شد. پرامتیازترین بازیکن ایران هم میثم صالحی بود که ۲۶ امتیاز کسب کرد.

آلکنو سرمربی ایران پس از حذف تیمش گفت: «هیچکس فکر این نتیجه را نمی‌کرد، کسی هم در تیم ما این نتیجه را نمی‌خواست. خواهش می‌کنم بازیکنانم را مورد غضب قرار ندهید. آنها هر چه در توان داشتند انجام دادند».

سرمربی اهل روسیه تیم ملی ایران با بیان این جملات کوتاه، بدون پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران، محل انجام مصاحبه را ترک کرد.

از گروه نخست تیم‌های لهستان، ایتالیا، ژاپن و کانادا به دور بعد رفتند. ایران و ونزوئلا نیز حذف شدند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG