لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۰

خبرخوان

«اسفند بدون رای»؛ ۱۶۴ فعال سیاسی خارج از کشور خواستار تحریم انتخابات شدند

تصویری از اعتراضات آبان ماه در تهران

۱۶۴ فعال سیاسی و مدنی خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای ضمن «نمایشی» خواندن انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان در اسفند ماه آن را تحریم کردند و از شهروندان ایرانی خواستند با «نافرمانی مدنی» و عدم شرکت در انتخابات «از حقوق شهروندی خود دفاع کنند».

این بیانیه تاکید دارد که «ساختار انتخابات جمهوری اسلامی بیش از گذشته با موازین انتخابات آزاد و منصفانه تعارض پیدا کرده است» و انتخابات اسفند در حالی برگزار می‌شود که «تکلیف ۷۰ درصد حوزه‌های نمایندگی پیشاپیش با مهندسی نهاد ولایت فقیه، شورای نگهبان منصوب و نیروهای نظامی-امنیتی تعیین شده است».

امضاکنندگان بیانیه سپس به کشتار معترضان آبان ماه و سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین با شلیک نیروهای سپاه پاسداران اشاره کرده و گفته‌اند که شرکت در این انتخابات هم «پایمال نمودن خون» آنهاست و هم «آب به آسیاب استبداد دینی برای جبران مشروعیت از دست رفته‌اش می‌ریزد».

امضاکنندگان از کارزار خود برای تحریم انتخابات به عنوان «اسفند بدون رای» نام برده و تصریح کرده‌اند که «تشکیل مجلسی که در ادامه‌ مبارزات مردم ایران از نهضت مشروطه تاکنون، عصاره‌ راستین فضائل ملت باشد و دست غارت‌گران اموال عمومی و انحصارطلبان سیاسی را از خانه‌ی ملت کوتاه نماید، نیازمند امتناع از شرکت در چنین شبه انتخاباتی است.»

برخی از امضاکنندگان بیانیه عبارتند از علی افشاری، محمد اقتداری، مهدی خانبابا تهرانی، مهرداد درویش‌پور، منصوره شجاعی، پیمان عارف، محبوبه عباسقلی‌زاده، مهدی عربشاهی، کاظم علمداری، رضا علیجانی، مهدیه گلرو، ملیحه محمدی، ابراهیم نبوی و احمد کریمی حکاک.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

موافقت بایدن با اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار به پناهندگان افغانی

جو بایدن بعد از گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، همتای افغانستانی خود این مجوز را صادر کرده است

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مجوز اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار کمک‌های فوری از صندوق اضطراری برای پناهندگان افغانستان را صادر کرد.

کاخ سفید اعلام کرده که آقای بایدن روز جمعه بعد از گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، همتای افغانستانی خود این مجوز را صادر کرده است.

رویترز گزارش داده است که رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر رقم یاد شده، مجوز اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل آژانس‌های دولتی ایالات متحده برای کمک‌های خدماتی و کالاها برای پناهجویان افغانی را داده است.

با افزایش حملات طالبان و پیشروی آنها، واشینگتن در نظر دارد برای هزاران شهروند افغانستان که با دولت آمریکا همکاری کرده‌اند ویزای ویژه صادر کرده و آنها را از کشور خارج کند. این افراد ممکن است با انتقام طالبان مواجه شوند.

قرار است اولین گروه از مهاجران افغانی تا پایان ماه جاری به پایگاه نظامی «فورت لی» در ویرجینیا منتقل شوند تا مراحل صدور ویزا در آنجا تکمیل شود.

پنتاگون گفته است حدود ۲۵۰۰ افغانی قرار است از کشور خارج و به آمریکا منتقل شوند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ د.خ/س.ن

اصغر فرهادی: مایلم به جای عکس من، سخنان مادر خوزستانی در شهر نصب شود

اصغر فرهادی، کارگردان و برنده چند جایزه جشنواره کن، در واکنش به حوادث اخیر خوزستان نوشت که میل قلبی‌اش آن است که به جای عکس او، جملات دردمندانه «آن مادر خوزستانی» در گوشه‌گوشه شهر نصب شود.

آقای فرهادی در پیامی که شامگاه جمعه، اول مرداد، با عنوان «گوش کن!» در صفحه‌اش در اینستاگرام خطاب به «همکاران» خود منتشر کرد نوشته است، با توجه به این که «فریاد اعتراض‌های به‌حق مردم به‌ستوه‌آمده از ظلم، هم‌چون تمام این سال‌ها با بازداشت و گلوله پاسخ داده می‌شود و بیش از پیش آنان را از یافتن گوشی شنوا ناامید می‌کند»، او مایل است که به جای بیلبورد فیلم جدید او، «جملات دردمندانه آن مادر خوزستانی در گوشه‌گوشه شهر نصب شود؛ شاید این مظلومیت لحظه‌ای چشم‌های خواب‌زده را به عمق رنج این دوران باز کند».

در روزهای گذشته انتشار گسترده صدای یک زن خوزستانی که می‌گوید «مظاهرات سلمیه است،... ما آب و زمین‌مان را می‌خواهیم» بازتاب‌ گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی یافت و بسیاری از حامیان این اعتراض‌ها برای تایید بر مسالمت‌آمیز بودن این حرکت‌های مردمی، به گفته‌های این شهروند اشاره داشته‌اند.

اشاره این کارگردان سینما به سخنان این زن است.

شهرداری تهران پس از کسب جایزه بزرگ جشنواره کن برای فیلم «قهرمان» اثر اصغر فرهادی بیلبورهایی را با عکس او در نقاط مختلف شهر نصب کرده است.

به‌ دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در هفته گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌ها کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌اند.

بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند.

حضور اصغر فرهادی در جشنواره کن امسال با حاشیه‌های بسیاری همراه بود، از جمله انتقادها از این کارگردان این بود که چرا با وجود همزمانی حضور او در این جشنواره و آغاز اعتراض‌های مردمی در خوزستان، او در سخنان خود به این وقایع اشاره نکرده است.

حمایت پنج زندانی سیاسی از معترضان در خوزستان: این «آیینه تمام‌نمای ایران» پس از چهار دهه است

پنج زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج در نامه‌ای ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراض‌‌ مردمی در خوزستان مشکلات کشور را ناشی از «نظام مافیایی و سراسر فاسدی» دانستند که هیچ قانونی را به‌ رسمیت نمی‌شناسد.

این نامه که روز شنبه، ۲ مرداد، در سایت حقوق بشری هرانا منتشر شده به امضای حسن صادقی، سعید اقبالی، مطلب احمدیان، سعید ماسوری و محمدعلی (پیروز) منصوری رسیده است.

این زندانیان سیاسی در نامه خود وضعیت خوزستان پس از چهار دهه را «آیینه تمام‌نمای ایران» توصیف کرده و می‌گویند: «بی‌آبی و بی‌برقی، بیکاری، فقر، گرانی، بحران مسکن و واکسن، نه علت مشکلات که خود معلول علت بزرگتری» به نام نظام جمهوری اسلامی است که «برای بقا و حفظ خود، کمترین حقی برای مردم و حاکمیت مردمی قائل نیست».

در ادامه این نامه آمده است که ایرانیان در سراسر کشور و جهان، «هموطنان خوزستانی، عرب و بختیاری‌ را که جاده‌های سرکوب را می‌بندند و آتش اعتراض افروخته‌اند را در مقابل سرکوبگرانی که آب را هم مثل گلوله، در ماشین‌های آب‌پاش و تنها در سرکوب مردم به کار می‌گیرند، تنها نگذاشته و به هر شیوه‌ای در حمایت از آنها درآمدند».

به دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در هفته گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌ها کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌، اما رسانه‌های حکومتی تنها کشته شدن چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی را تایید کرده‌اند.

در روزهای گذشته، طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها، نهادها، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی، هنری و فرهنگی در داخل و خارج از ایران در پیام‌ها و بیانیه‌هایی، سرکوب اعتراض‌های خوزستان و به گلوله بستن معترضان را محکوم کرده‌اند.

کرونا در ایران؛ افزایش دوباره آمار قربانیان، تزریق تنها ده میلیون دُز واکسن تاکنون

وزارت بهداشت ایران روز شنبه، ۲ مرداد، از جان باختن ۲۵۹ نفر و شناسایی بیش از ۱۸ هزار بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به این ترتیب مجموع کل جان‌باختگان کرونا در کشور تاکنون به ۸۸ هزار و ۵۳۲ نفر و شمار کل مبتلایان به سه میلیون و ۶۶۴ هزار و ۲۸۶ نفر رسیده است.

این آمارها در حالی اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی ایران، تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تاکنون ۷ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۶۱۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۷۲ هزار و ۱۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۲۶ هزار و ۶۲۸ دُز رسید.

ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دُز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۲۰ میلیون دُز واکسن نیاز است.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر روز شنبه با اشاره به واردات آخرین بخش از واکسن از سوی این سازمان در هفته جاری گفت که تعهدات واردات ۱۰ میلیون دُز واکسن این سازمان به اتمام خواهد رسید.

‌همزمان با خیز دوباره کرونا در ایران موسوم به «موج پنجم» و افزایش روزانه شمار مبتلایان و جان‌باختگان در هفته‌های گذشته، انتقادهای بسیاری از روند کُند واکسیناسیون در کشور مطرح شده است.

مسئولان جمهوری اسلامی از جمله وزیر بهداشت و حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، طی ماه‌های گذشته با وعده تولید واکسن داخلی و واردات بیشتر درباره افزایش سرعت روند واکسیناسیون وعده داده‌اند.

با این حال ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، شامگاه سه‌شنبه، ۳۰ تیر، اذعان کرد که دولت ایران نتوانست به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند.

دو ناو ایران برای شرکت در رژه نیروی دریایی به روسیه رسیدند

ناو نظامی مکران که پیشتر گزارش شده بود هفت قایق تهاجمی کوچک روی عرشه‌اش دارد

ایران با ارسال دو ناو به روسیه در رژه نیروی دریایی این کشور که قرار است روز یک‌شنبه، سوم مرداد، برگزار شود، شرکت می‌کند.

به گزارش ایلنا، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، روز شنبه، دوم مرداد، اعلام کرد که در این رژه که به مناسبت سالروز تشکیل نیروی دریایی ارتش روسیه در سنت پترزبورگ برگزار خواهد شد، ناوهای سهند و مکران به عنوان نماینده ایران حضور خواهند داشت.

این در حالی است که به گزارش ایلنا، ناوشکن سهند هم اکنون به بندر سنت پترزبورگ روسیه رسیده و قرار است به عنوان تنها نماینده نیروی دریایی ارتش ایران در کنار ناوگان روسیه در این مراسم شرکت کند و ناوبندر مکران به دلیل «محدودیت‌های محل رژه دریایی از جمله عمق کم و بزرگی این یگان شناور در ابتدای کانال ولگا توقف خواهد داشت و در همان محل به مراسم خواهد پیوست».

به گزارش این خبرگزاری، حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران نیز به‌عنوان مهمان ویژه این مراسم روز شنبه عازم روسیه شده و قرار است در حاشیه این مراسم با مقامات عالی‌رتبه نظامی و دفاعی روسیه دیدار کند.

درباره محور گفت‌و‌گوهای فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با مقامات روسیه اطلاعاتی منتشر نشده است.

بنا بر گزارش‌ها قرار است در این مراسم، نمایندگانی از برخی کشورهای دیگر نیز حضور داشته باشند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، پیشتر در تیرماه گفته بود که در رژه دریایی سن‌پترزبورگ ناوهایی از هند، پاکستان و ایران حضور خواهند داشت.

ایران و روسیه بهمن سال گذشته یک مانور دریایی مشترک در شمال اقیانوس هند برگزار کردند که در آن نیروی دریایی ارتش روسیه و نیروهای دریایی ارتش ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شرکت داشتند و فرمانده ارتش ایران برگزاری این رزمایش را «پیام روشن» توصیف کرد.

ایران در دی‌ ۹۸ نیز یک مانور مشترک با چین و روسیه در آب‌های دریای عمان برگزار کرد و خرداد امسال نیز گزارش‌هایی درباره حرکت دو شناور ایرانی به سوی سوریه برای شرکت در یک «مانور دریایی» مشترک با روسیه منتشر شد.

ایران در سال‌های اخیر کوشیده است که «روابط راهبردی» خود با چین و روسیه را افزایش دهد. تلاش برای تمدید قرارداد همکاری‌های راهبردی با روسیه و امضای سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین از جمله مهم‌ترین تلاش‌های حکومت ایران بوده است.

رزمایش دریایی سن‌پترزبورگ به مناسبت ۳۲۵-مین سالگرد تاسیس نیروی دریایی روسیه برگزار می‌شود و قرار است ۵۴ ناو دریایی در این رزمایش شرکت کنند.

زالی: وضعیت کرونا در تهران «وخیم» است

فرمانده ستاد کرونای تهران با اشاره به بستری هشت هزار بیمار مبتلا به کرونا در پایتخت، وضعیت این بیماری را در تهران «وخیم» اعلام کرد.

علیرضا زالی روز شنبه، دوم مرداد، همچنین به خبرگزاری ایلنا گفت که آمار مراجعان سرپایی در تهران بیش از ۲۰ هزار نفر است و این نگرانی وجود دارد که در هفته‌های آینده آمار بستری در تهران کاهش پیدا نکند.

آقای زالی همچنین برای دومین بار در طول هفته گذشته گفت که فرایند واکسیناسیون در تهران ۱۰ تا ۱۴ روز عقب‌تر از برنامه است، اما درباره واکسیناسیون در پایتخت به آماری اشاره نکرد.

آقای زالی روز ۲۷ ماه تیر نیز با انتقاد از روند واکسیناسیون در تهران گفته بود که از جمعیت ۱۴.۸ میلیون نفری استان تهران، تنها ۴۸۰ هزار نفر هر دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند که «این عدد مطلوب نیست و باید به سرعت شتاب پیدا کند».

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز شامگاه سه‌شنبه، ۳۰ تیر، اذعان کرده بود که دولت نتوانسته به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عمل کند و از مردم عذرخواهی کرده بود.

مسئولان جمهوری اسلامی از جمله وزیر بهداشت و حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، طی ماه‌های گذشته بارها یا وعده تولید واکسن داخلی داده‌اند یا از واردات برخی واکسن‌های غیرایرانی خبر داده‌اند.

با این حال انتقادها به عدم واردات واکسن از زمانی آغاز شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی ممنوع است.

در این فاصله شمار گسترده‌ای از کشورها با استفاده از انواع واکسن‌ها موفق به کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور خود شدند، اما ایران همچنان با موج‌ تازه‌ای از شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه است.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هفته گذشته گفته بود که آمار فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در تهران به بالای ۱۰۰ نفر در روز رسیده است که با توجه به آمارهای رسمی این رقم حدود نیمی از کل جان‌باختگان کرونا در کشور است.

جواد فروغی نخستین مدال طلا برای تیراندازی ایران را در المپیک ۲۰۲۰ کسب کرد

جواد فروغی، تنها نماینده ایران در فینال ماده تپانچه بادی مردان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰

جواد فروغی، تنها نماینده ایران در فینال ماده تپانچه بادی مردان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰، نخستین مدال طلای تاریخ تیراندازی ایران را کسب کرد.

به گزارش ایسنا، در فینال این ماده، ورزشکاران کشورهای ایران، هند، چین، آلمان، اوکراین، کره و صربستان حضور داشتند.

در نهایت ورزشکار صربستانی مدال نقره و تیرانداز چینی مدال برنز این رقابت‌ها را کسب کردند.

آقای فروغی اهل ایلام با ۴۱ سال سن، مسن‌ترین ورزشکار کاروان ایران، دارای سه فرزند و پرستار است.

در مسابقات تیراندازی المپیک توکیو که از ۲ تا ۱۱ مرداد ادامه دارد، پنج تیرانداز دیگر در سایر رشته‌های این ورزش به رقابت خواهند پرداخت.

واشینگتن: وندی شرمن سرپرست هیئت آمریکایی در مذاکره با روسیه خواهد بود

وندی شرمن٬ معاون اول وزیر امور خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد، وندی شرمن٬ معاون اول وزیر امور خارجه ایالات متحده، سرپرستی هیئت مذاکره کننده این کشور را در دور جدید مذاکرات با روسیه در مورد کنترل تسلیحات هسته‌ای در ۲۸ ژوئیه در ژنو به عهده خواهد داشت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان نخستین دیدار خود در ماه گذشته میلادی در ژنو توافق کردند که در آینده نزدیک هر دو کشور «گفت‌وگوهای ثبات راهبردی» با هدف جلوگیری از جنگ اتمی را آغاز کنند.

وندی شرمن قرار است برای آغاز این مذاکرات در روز چهارشنبه به ژنو سفر کند.

بونی جنکینز، معاون امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه آمریکا، در این نشست وندی شرمن را همراهی خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است، این نشست در راستای تعهد روسای جمهوری روسیه و آمریکا برای گفت‌وگوهای دوجانبه و جدی بین دو کشور جهت ایجاد زمینه‌ای برای کنترل تسلیحات در آینده و اقدامات جهت کاهش خطر برگزار خواهد شد.

در این مذاکرات، سرگئی ریابکوف٬ معاون وزیر خارجه روسیه سرپرستی هیات روسی را به عهده خواهد داشت.

بلینکن: آمریکا از تلاش‌های دولت عراق برای رسیدگی به مطالبات مردم حمایت می‌کند

آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه در واشینگتن با فواد حسین، همتای عراقی خود دیدار کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این دیدار بر همکاری‌های واشینگتن و بغداد در ابعاد مختلف از جمله مبارزه با گروه حکومت اسلامی، داعش، تاکید کرد.

آنتونی بلینکن در توییتی در خصوص از این ملاقات نوشته است، دیدار خوبی با وزیر خارجه (فواد) حسین درباره گفت‌وگوهای راهبردی بین ایالات متحده و عراق داشتم. من حمایت خود را تلاش‌های دولت عراق برای رسیدگی به مطالبات مردم عراق جهت اجرای عدالت و انتخابات موفقیت آمیز در ماه اکتبر اعلام کردم.

فواد حسین هم در دیدار با آنتونی بلینکن تصریح کرد: ما برای شکست دادن داعش به همکاری با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا نیاز داریم.

در همین زمینه، قرار است مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق با جو بایدن٬ رئیس جمهوری آمریکا در واشینگتن در روز دوشنبه دیدار کند.

نشریه پولیتیکو روز گذشته نوشت در این دیدار طرح تغییر ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق به مستشاری اعلام خواهد شد.

نشریه پولیتیکو روز گذشته به نقل از یک مقام آمریکایی و دو منبع مطلع نوشت بر اساس این طرح، ماموریت نیروهای نظامی آمریکایی در عراق تا پایان سال جاری به مستشاری تغییر خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید این نیروهای نظامی آمریکایی که در خاک عراق باقی خواهند وظیفه ارائه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک، هوایی و همچنین شناسایی و تجسسی در جنگ علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، را به عهده خواهند داشت.

پولیتیکو می گوید این طرح نتیجه گفت‌وگوهای استراتژیک بین مقام های آمریکایی و عراقی در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق است.

طبق این گزارش در حدود دو هزار ۵۰۰ نیروهای رزمی آمریکایی در عراق حضور دارند که احتمالا با نیروهای مستشاری جایگزین خواهند شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز سانسور اطلاع‌رسانی مستقل از سوی حکومت ایران را محکوم کرد

با تداوم اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف خوزستان و اختلال یا قطع کامل اینترنت در این استان، سازمان گزارشگران بدون مرز «سانسور اطلاع‌رسانی مستقل از سوی جمهوری اسلامی ایران» را محکوم کرد.

این نهاد بین‌المللی که مقر آن در پاریس است روز جمعه یکم مرداد ماه در توییتی نوشت: «در حالی‌که اعتراض‌های گسترده مردمی به ناکارایی مدیریت بحران آب در خوزستان ادامه دارد، اینترنت در بسیاری از شهرهای استان مختل و یا قطع شده است.»

در همین رابطه، سازمان عفو بین‌الملل نیز در همین روز با انتشار بیانیه‌ای از حکومت ایران خواست به اختلال و قطعی کامل اینترنت در خوزستان پایان دهد.

به دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در ۹ روز گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

تاکنون شخصیت‌ها و نهادهای حقوق بشری، سیاسی و فرهنگی داخلی و بین‌المللی بسیاری عملکرد نیروهای نظامی و امنیتی علیه معترضان در خوزستان را محکوم کرده‌ و خواستار رسیدگی به خواست معترضان در خصوص مشکلات کم‌آبی در این استان شده‌اند.

با استفاده از توییتر و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

وزیر خارجه آمریکا به هند و کویت سفر می‌کند

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور روز چهارم مرداد به هند سفر خواهد می کند و در بازگشت از این سفر سه روزه به کویت می‌رود و با مقامات ارشد آن کشور دیدار و مذاکره خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هند از نظر مهار سیاست‌های تعرضی چین در آسیا برای واشینگتن متحد مهمی تلقی می‌شود.

همزمان با دیدار آقای بلینکن از هند، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز به آسیای جنوب شرقی سفر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در دهلی با نارندرا مودی، نخست وزیر و وزیر خارجه هند دیدار خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود خاطر نشان کرد که علاوه بر مسایل امنیتی که بر منافع ملی دو کشور تاثیر می‌گذارد، آقای بلینکن در مورد گرمایش زمین و واکنش به همه‌گیری ویروس کرونا با مقامات هندی گفت‌وگو خواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند به احتمال فراوان محور اصلی مذاکرات در دهلی اقدامات گروه موسوم به «کواد» شامل آمریکا، هند، استرالیا و ژاپن برای مقابله با بلندپروازی‌های چین در منطقه خواهد بود.

در جلسه قبلی مقامات این گروه در ماه مارس قرار شد صنایع واکسن‌سازی هند تا پایان سال ۲۰۲۲ حداقل دو میلیارد دوز واکسن کرونا برای کشورهای منطقه تهیه کنند، ولی در پی شیوع گسترده ویروس در هند طی ماه‌های اخیر دولت نارندرا مودی صادرات واکسن را متوقف کرده است.

دولت آمریکا در واکنش به این وضعیت کمک‌های پزشکی به هند را افزایش داده و قرار است تا پایان ماه اوت بین ۳ تا ۴ میلیون دوز دیگر واکسن به آن کشور ارسال کند.

آقای بلینکن روز جمعه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «ان بی‌سی» گفت هند در مقابله با همه‌گیری ویروس نقش حیاتی دارد و اظهار امیدواری کرد که با کاهش بحران کرونا در آن کشور به یکی از تولید کنندگان اصلی واکسن در جهان بدل شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

اتحادیه اروپا «سرکوب مستمر» رسانه‌های مستقل و نهاد مدنی در روسیه را محکوم کرد

جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از روسیه خواست «سرکوب مستمر» رسانه‌های مستقل، روزنامه‌نگاران و نهادهای مدنی را متوقف کند و همچنین تشدید سرکوب در آستانه انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر را «نگران کننده» توصیف کرد.

جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۱ تیر منتشر شد به تصمیم اخیر حکومت روسیه اشاره کرد که نام تعدادی از روزنامه‌نگاران مستقل، یک نهاد مدنی و یک رسانه مستقل را در فهرست «عوامل خارجی» و یا «سازمانهای نامطلوب» قرار داده است.

آقای بورل در بیانه خود مشخصا از نهاد مدنی «موسسه حقوق و سیاست عمومی» که در فهرست «عوامل خارجی» قرار داده شده و همینطور رسانه «پروجکت» و یک نهاد مدنی دیگر به نام «کوماندا ۲۹» نام برد که در فهرست «سازمان‌های نامطلوب» گنجانده شده اند.

«کوماندا ۲۹» تحت فشارهای دولت روسیه تصمیم گرفته فعالیت خود را متوقف کند.

سخنگوی اتحادیه اروپا نیز اعمال فشار به این نهاد را «اتهامات غیرقابل توجیه» توصیف کرد.

با توجه به کاهش میزان حمایت از حزب روسیه واحد که مورد حمایت حاکمیت است، اقدام اخیر دولت روسیه بخشی از تشدید سرکوب رسانه‌های مستقل و نهادهای مدنی در آستانه انتخابات پارلمانی تلقی می‌شود.

نابیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «مجموعه اقدامات اخیر به تشدید سرکوب دگراندیشان، مخالفان و منتقدان و حذف تمامی نهادها و صداهای مستقل در فضای عمومی جامعه روسیه منجر خواهد شد.»

او در بخش دیگری از بیانیه افزود: «اتحادیه اروپا همبستگی خود با جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران مستقل در روسیه را اعلام می‌ند و به حمایت از فعالیت‌های مهم آنها ادامه خواهد داد.»

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

دادگاه باکو شش نظامی ارمنستان را به زندان محکوم کرد

نیروهای نظامی ارمنستان در منطقه مرزی با آذربایجان

دادگاهی در باکو ۱۳ نظامی ارمنستان را به اتهام عبور غیرقانونی از مرزهای این کشور به همراه تسلیحات نظامی، به حبس طولانی‌مدت محکوم کرد.

دادگاه جرائم سنگین باکو روز پنج‌شنبه هر کدام از این افراد را به شش سال زندان محکوم کرد و بعد از طی مدت حبس، نظامیان ارمنی از کشور اخراج خواهند شد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، جمهوری آذربایجان دسامبر پارسال، یک ماه بعد از آتش‌بس میان باکو و ایروان، نزدیک ۶۰ نظامی ارمنستان را در منطقه آزاد شده هادورت بازداشت کرد.

دادستانی آذربایجان برای افراد بازداشت شده، با اتهامات سنگینی مانند تروریسم، درخواست ۷ سال حبس کرده بود.

طی هفته‌های گذشته در دو نوبت، آذربایجان تعدادی از نظامیان بازداشت شده ارمنی را در ازای دریافت نقشه مناطق مین‌گذاری شده آزاد کرد.

یک روز بعد از اعلام حکم حبس ۱۳ نظامی ارمنستان که در هادورت بازداشت شده بودند، وزارت دفاع آذربایجان از کشته شدن یک نظامی خود در منطقه کلبجر توسط تک‌تیراندازهای ارمنستان خبر داد.

در جنگی که از ۲۷ سپتامبر پارسال تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان از سه دهه پیش توسط ارتش ارمنستان، دوباره به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل منطقه خان‌کندی در قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، پایگاه خبری ویرتوآل آز آذربایجان؛ د.خ/س.ن

افزایش «۷۰ درصدی» قیمت خوراکی‌ها نسبت به تیر پارسال

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از افزایش ۵۹.۶ درصدی قیمت خوراکی‌ها در تیرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

مرکز آمار از چند هفته پیش دسترسی کاربران اینترنتی خارج از کشور به داده‌های خود را مسدود کرده، اما خبرگزاری ایسنا تنها بخش گزارش کلی این نهاد رسمی را پوشش داده که مدعی است تورم نقطه‌ای (افزایش قیمت‌ها در تیرماه نسبت به ماه مشابه ۱۳۹۹) ۴۳.۶ درصد بوده است.

بدین ترتیب افزایش قیمت خوراکی‌‌ها نسبت به افزایش قیمت دیگر حوزه‌ها، از جمله خدمات، مسکن و غیره بسیار بالاتر بوده است.

تورم سالانه (۱۲ ماه منتهی به تیر امسال نسبت به دور مشابه پارسال) نیز به ۴۴.۲ درصد رسیده است.

تورم سالانه خردادماه امسال بنابر روایت مرکز آمار به ۴۳ درصد رسیده بود که بالاترین رقم طی ۲۶ سال گذشته است. بنابراین تورم تیر ماه حتی بالاتر از خرداد ماه بوده است.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٣.٧ درصد و ٤٧.٣ درصد است، بدین ترتیب افزایش قیمت‌ها در روستاها بیشتر از شهرها بوده است.

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۹۹ پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در جهان داشته است و امسال نیز وضعیت کشور بدتر خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

طالبان می‌گوید برای دستیابی به توافق صلح رئیس‌جمهوری افغانستان باید از مقام خود کناره‌گیری کند

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان و عضو گروه مذاکره‌کننده در مذاکرات صلح افغانستان

سخنگو و عضو گروه مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات صلح افغانستان در مصاحبه‌ای اعلام کرده است تا زمانی‌که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از سِمت خود کناره‌گیری نکند و یک دولت جدید توافقی در کابل تأسیس نشود، دستیابی به صلح و آتش‌بس ناممکن خواهد بود.

سهیل شاهین در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکید کرد طالبان نمی‌خواهد قدرت را به‌صورت یکدست در انحصار داشته باشد.

این سخنگو افزود آن‌ها وقتی اسلحه‌های خود را زمین خواهند گذاشت که یک دولت جدید مورد توافق همه طرف‌های درگیر در کابل تشکیل شود و دولت اشرف غنی کنار برود.

همزمان با نزدیک شدن به خروج کامل نظامیان آمریکا و ناتو از خاک افغانستان، یک سخنگوی دیگر طالبان روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر ماه در مصاحبه با یک رسانه روسی ادعا کرده بود که این گروه ۹۰ درصد از مرزهای افغانستان از جمله مناطق هم‌مرز با ایران را به تصرف خود درآورده‌ است. درستی این ادعا هنوز به‌طور مستقل قابل تایید نیست.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز به‌تازگی در نشستی خبری، با اشاره به کنترل نیمی از مناطق روستایی افغانستان از سوی طالبان گفت که آن‌‌ها در حال تلاش برای قطع ارتباط مراکز جمعیتی کشور از دولت مورد حمایت غرب در کابل هستند.

ژنرال مارک مِیلی، روز ۳۰ تیرماه در جمع خبرنگاران در پنتاگون گفت که طالبان نیمی از ۴۱۹ وُلسوالی (شهرستان) افغانستان را در اختیار دارد، اما با وجود فشارها بر حومه ۱۷ مرکز ولایت از ۳۴ مرکز ولایت در افغانستان، تاکنون موفق نشده است هیچ‌یک از ‌این مراکز را به تصرف درآورد.

او احتمال تصاحب کامل قدرت در افغانستان به‌دست شبه‌نظامیان اسلام‌گرای طالبان را رد نکرد.

طالبان طی دو ماه اخیر و در آستانه خروج کامل نیروهای خارجی از خاک افغانستان، بخش گسترده‌ای از مناطق روستایی این کشور را تصرف کرده و همچنان نیز در حال پیشروی است.

بنابر برآوردهای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، از آغاز سال میلادی جدید و همزمان با تشدید درگیری‌ها در خاک افغانستان، ۲۷۰ هزار غیرنظامی دیگر در این کشور آواره شده‌اند و با در نظر گرفتن جمعیت آواره پیشین، در حال حاضر، شمار آوارگان این کشور به بیش از سه و نیم میلیون نفر می‌رسد.

با استفاده از خبرگزاری‌ آسوشیتدپرس و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG