لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۴

خبرخوان

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به ۳۴ هزار و  ۸۰۰ تن رسید

شمارقربانیان ویروس جدید کرونا  در چین، روزشنبه به ۷۲۲ تن رسید

به گفته مقامات سازمان بهداشت جهانی، آمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در جهان به ۳۴ هزار و ۸۰۰ تن رسید.

بر اساس گزارش این سازمان، علاوه بر چین در ۲۸ کشور دیگر جهان، دستکم یک مورد از ویروس کرونا شناسایی شده است.

بیشترین آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس در چین بوده است.

شمارقربانیان ویروس جدید کرونا در چین، روز شنبه به ۷۲۲ تن رسید و تعداد مبتلایان نیز ۳۴ هزار و ۵۴۶ نفر گزارش شده است.

شماری از کشورهای جهان از جمله فرانسه، روز شنبه به گردشگران خود در خصوص سفر به چین هشدار داده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سخنگوی معاونت علمی ریاست جمهوری: تا اوایل تابستان درگیر کرونا هستیم

پرویز کرمی، سخنگوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری گفته است طبق پیش‌بینی ستاد ملی مقابله با کرونا، ایران تا «اوایل تابستان» درگیر این بیماری است.

او در پستی که روز یک‌شنبه ۱۰ فروردین در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، همچنین به تشریح پنج سناریوی مرتبط با مرگ و میر بر اثر کرونا پرداخته است.

بر اساس این گزارش، طبق پیش‌بینی ستاد ملی کرونا، در صورت «مداخله سطح بالا و شدید دولت» برای مقابله با شیوع کرونا، آمار مرگ‌ومیر بر اثر کرونا ۷۷۰۰ نفر خواهد بود.

او این مداخله را شامل «ممانعت از جابه‌جایی‌های درون‌شهری و برون‌شهری، قرنطینه شهرها و ایزوله کردن افراد مشکوک» دانسته است.

در سناریوی دوم، اگر مداخله دولت در سطح متوسط یعنی شامل «فاصله‌گذاری اجتماعی، تعطیلی و رویدادهای ورزشی، فرهنگی و اجتماعات مذهبی و مدارس، دانشگاه‌ها و محدودیت جابه‌جایی و تردد افراد» باشد، مرگ‌ومیر به ۱۱ هزار نفر خواهد رسید.

به نظر می‌رسد با توجه به گزارش‌های رسمی، حکومت ایران فعلاً در این سطح در حال مداخله برای مدیریت بحران کرونا است.

در سناریوی سوم با مداخله حداقلی دولت که شامل آموزش و اطلاع‌رسانی است، مرگ‌ومیر به ۱۷۶۰۰ نفر می‌رسد.

او همچنین نوشته که در صورت اکتفای دولت به اطلاع‌رسانی و عدم مداخله، مرگ‌ومیر بر اثر کرونا به ۳۳ هزار و ۱۱۱ نفر در ایران می‌رسید.

پیش از این در خبرها آمده است که نتایج مطالعات دانشگاه شریف درباره ویروس کرونا نشان می‌دهد که اگر مردم همکاری نکنند و ویروس کرونا کنترل نشود، احتمالا ۳.۵ میلیون ایرانی جان خود را از دست خواهند داد.

آمار رسمی کرونا در ایران: بیش از ۴۱ هزار مبتلا و ۲۷۵۷ نفر قربانی

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت

با مرگ ۱۱۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد قربانیان کرونا در ایران بر اساس آمار رسمی به ۲۷۵۷ نفر رسید.

این خبر را روز دوشنبه ۱۱ فروردین، کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد.

او همچنین گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸۶ نفر بیمار جدید شناسایی شده‌اند و تعداد کل بیماران مبتلا به کرونا در ایران به ۴۱۴۹۵ مورد رسیده است.

به گفته‌ آقای جهان‌پور، تاکنون ۱۳۹۱۱ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند و «۳۵۱۱ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت طرح غربالگری ملی کماکان ادامه دارد و تاکنون ۶۳ میلیون نفر در این طرح شرکت کرده‌اند.

وزارت بهداشت ایران آمار افرادی را که در استان‌های مختلف به کرونا مبتلا شده‌اند یا جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

سازمان جهانی بهداشت نیز پیش از این اعلام کرده است که شمار موارد رسمی ابتلا در ایران ممکن است تنها یک پنجم شمار واقعی باشد.

آماری هم که رادیو فردا تاکنون از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت گرد آورده رقمی بالاتر از آمار رسمی اعلام‌شده توسط سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی است.

بنا به آمار جمع‌آوری‌شده توسط رادیو فردا، ۶۶ هزار و ۶۵۷ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۴۲۹۸ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

«کاهش ۵۹ درصدی» تلفات رانندگی در ایران

کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش ۶۴ درصدی تصادفات در جاده‌ها، میزان تلفات نیز ۵۹ درصد کاهش داشته است.

کمال هادیانفر در یک گفت‌وگو همچنین اشاره کرده‌است که بیشترین تصادفات رانندگی در بین ساعت ۱۶ تا ۲۰ رخ داده‌است که نشان دهنده خستگی و خواب‌آلودگی، عدم توجه به جلو و تخطی از سرعت مجاز بوده است.

ایران یکی از بالاترین آمار در عرصه تصادفات جاده‌ای و تلفات ناشی از آن را در جهان دارد. کاهش اخیر در آمار، در پی شیوع ویروس کرونا، و سفر نکردن بسیاری از شهروندان ایرانی دیده می‌شود.

در سیلاب‌های فارس و خوزستان، ۵ نفر کشته و ۲ نفر مفقود شدند

عکس از بایگانی

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس گفته است در طول ۲۴ ساعت گذشته ۴ نفر بر اثر سیلاب جان باخته‌اند.

او که روز دوشنبه ۱۱ فروردین با خبرگزاری ایسنا گفت‌وگو کرده، از مرگ یک نفر در شهرستان زرین‌دشت فارس و ۳ نفر دیگر کازرون خبر داده است. هر چهار نفر در مناطق عشایرنشین این دو شهرستان زندگی می‌کردند.

او همچنین گفته است یک نفر نیز در جریان سیل در دزفول مفقود شده و ماموران امدادی در حال تلاش برای پیدا کردن او هستند.

در همین حال خبرگزاری ایرنا نیز گزارش داده یک دختر ۱۸ ساله در شهرستان زرین‌دشت فارس در حالی که به تماشای سیلاب رفته بود، بر اثر ریزش دیواره رودخانه سقوط کرد و جان باخت.

این خبرگزاری در خبر دیگری از مفقود شدن یک چوپان در جریان سیل در شهرستان باغملک خوزستان خبر داده و گفته است تلاش‌ها برای یافتن این چوپان نتیجه نداده است.

شمار قربانیان کرونا در ترکیه به ۱۳۱ نفر رسید

وزارت بهداشت ترکیه از افزایش قربانیان بیماری کرونا در این کشور به ۱۳۱ نفر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در ۲۴ ساعت منتهی به روز یک‌شنبه ۱۰ فروردین، در مجموع ۱۸۱۵ نفر بیمار جدید مبتلا به کرونا در شهرهای مختلف ترکیه شناسایی شده‌اند.

مجموع بیماران مبتلا به کرونا در این کشور تاکنون ۹۲۱۲ نفر اعلام شده است.

وزارت بهداشت ترکیه می‌گوید از این تعداد، ۱۰۵ نفر بهبود یافته‌اند.

دولت ترکیه پروازهای خارجی را لغو کرده و از شهروندان خواسته است در خانه بمانند ولی هنوز مقررات سخت‌گیرانه مانند قرنطینه اعلام نکرده است.

در شورش در زندان عادل‌آباد شیراز «کسی فرار نکرده است»

کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس گفته است در جریان شورش در زندان عادل‌آباد شیراز «اقدام به فرار» گزارش نشده است.

او که روز دوشنبه ۱۱ فروردین با خبرگزاری ایسنا گفت‌وگو کرده، علت شورش را درگیری زندانیان با «جرائم خشن و خاص» در دو بند از زندان عادل‌آباد دانسته است.

او گفته این زندانیان «مشمول هیچ‌گونه تسهیلاتی نمی‌شوند» و در جریان این شورش « اقدام به شکستن برخی نرده‌ها و دوربین‌های مداربسته کردند».

در جریان بحران کرونا، مسئولان قضایی اقدام به دادن مرخصی به برخی زندانیان کردند. قوه قضائیه ایران می‌گوید این اقدام را برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها انجام داده و تاکنون ۱۰۰هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

در همین حال، در روزهای گذشته در برخی زندا‌ن‌ها، زندانیان در اعتراض به اعزام نشدن به مرخصی و شرایط زندان دست به اعتراض و شورش زدند.

زندان‌های تبریز، الیگودرز، فشافویه تهران، سقز و همدان، تاکنون شاهد این ناآرامی‌ها بوده‌اند.

پس از این اتفاقات ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز شنبه ۹فروردین دستور داد که «مراقبت‌های امنیتی» از زندان‌ها افزایش یابد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه، ۷فروردین، به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا٬ کووید-۱۹، در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

تلفات انسانی ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا برای دومین روز کاهش یافت

یک بیمارستان صحرایی در کرما (لومباردی)

شمار کسانی که جان خود را به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونای جدید در ایتالیا از دست داده‌اند برای دومین روز پیاپی کاهش پیدا کرده‌است.

با این حال به‌نظر می‌رسد که مقررات و محدودیت‌های رفت‌وآمدی در این کشور به‌طور قطع تمدید خواهد شد.

به گفته اداره «حفاظت مدنی» ایتالیا شمار قربانیان در روز یک‌شنبه ۱۰ فروردین ۷۵۶ تن بود.

شمار کل جان‌باختگان در این کشور که یکی از کانون‌های فعلی شیوع ویروس است به ۱۰۷۷۹ نفر رسیده‌است.

تعداد قربانیان روز یک‌شنبه ۱۳۳ نفر کم‌تر از روز شنبه بود. شمار شهروندانی که در روز شنبه جان خود را از دست دادند نیز در مقایسه با روز جمعه کاهش یافته است.

شمار مبتلایان روزانه نیز در روز یک‌شنبه کاهش یافته‌است.

با وجود روزنه‌ای از امید که ممکن است ادامه یابد، اما مقررات و ممنوعیت‌های آمد و شد به احتمال زیاد تمدید می‌شوند.

این مقررات قرار بود در روز سوم آوریل، چهار روز دیگر، پایان یابد، اما مقام‌های محلی می‌گویند تمدید ممنوعیت‌ها برای مقابله با شیوع ویروس ضروری‌ست.

تصمیم نهایی در این مورد با نخست‌وزیر ایتالیا است و به گفته مقام‌های محلی با بررسی داده‌ها و اطلاعات پزشکی و جامعه علمی صورت خواهد گرفت.

نامه مادر نرگس محمدی به رئیسی: نگران جان دخترمان هستیم

نرگس محمدی که به ۱۶ سال حبس محکوم شده است، چهارم دی پارسال از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد.

عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی، با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، نسبت به شرایط جسمانی دخترش در زندان هشدار داد و یادآور شد که او همه این سال‌ها از حق مرخصی محروم بوده است.

خانم بازرگان در این نامه که کانال تلگرامی «سحام‌نیوز»، نزدیک به مهدی کروبی، آن را منتشر کرده است، می‌گوید: نرگس محمدی در زندان دچار مشکل تنفسی شده و از علائم آن «سرفه‌های شدید و درد قفسه» است.

به گفته او، محل نگهداری او در زندان زنجان «طی ۱۵روز اخیر به‌خاطر وجود ساس چهار بار سمپاشی شده» و اتاق‌های سمپاشی شده نیز «فاقد تهویه و پنجره» هستند.

خانم بازرگان ادامه داده است: «دخترم که بعد از آمبولی ریه دچار ضایعه شدید ریوی شده و تحت نظر دکتر متخصص از اسپری تنفسی استفاد می‌کرد، طبیعی است که در شرایط کنونی دچار مشکل تنفسی شده باشد. من و پدر نرگس بارها از شرایط غیر استاندارد زندان زنجان اعلام نگرانی کرده و به‌جای رسیدگی تهدید شده‌ایم».

او می‌گوید که خانم نرگس محمدی «در سلول‌های انفرادی به بیماری‌های متعدد مبتلا شده و در پنج سال اخیر زندان، سه بار تحت عمل جراحی سنگین قرار گرفته است و در این سال‌ها فقط یک بار به مرخصی سه روزه آمده است».

خانم بازرگان در نهایت تاکید کرده که «رفتار با دخترمان ظالمانه و غیرانسانی است و نگران جان دخترمان هستیم».

نرگس محمدی که به ۱۶ سال حبس محکوم شده است، چهارم دی پارسال از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد، اما در شرایطی که به خاطر شیوع کرونا در کشور به بسیاری از زندانیان مرخصی داده شده است، مقامات قضایی از اعطای مرخصی به او خودداری می‌کنند.

اتهامات خانم محمدی «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و تشکیل کمپین «لغو گام به گام اعدام» است.

دیوان عالی کشور بار دیگر حکم محمدعلی نجفی را نقض کرد

آقای نجفی سال گذشته به اتهام قتل میترا استاد به قصاص محکوم شد، اما خانواده مقتول گذشت کردند.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به‌سرمی‌برد، روز یکشنبه ۱۰ فروردین از رای دیوان عالی کشور در نقض حکم دادگاه علیه وی و رسیدگی مجدد به این پرونده خبر داد.

حمیدرضا گودرزی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که شعبه ۴۱ دیوان عالی رای صادره را نقض کرده و پرونده جهت رسیدگی به شعبه هم‌عرض ارجاع شده است‌.

آقای نجفی سال گذشته به اتهام قتل میترا استاد به قصاص محکوم شد، اما خانواده مقتول گذشت کردند و حکم قصاص در نهایت به شش سال و شش ماه حبس به اتهام قتل و یک سال و سه ماه حبس به اتهام نگهداری اسلحه کاهش یافت.

با این حال وکیل محمدعلی نجفی بر غیرعمدی بودن قتل تاکید دارد و از این رو پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده بود.

قوه قضائیه ایران از «تمدید مرخصی ۱۰۰ هزار زندانی» خبر داد

مدیر روابط عمومی قوه قضائیه ایران از تصمیم این نهاد برای تمدید مرخصی زندانیانی که در روزهای اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا آزاد شده بودند و نیز مرخصی به شماری دیگر از زندانیان خبر داد.

علی نادری روز یکشنبه ۱۰ فروردین در صفحه توئیتر خود نوشت که «شرایط تمدید مرخصی ۱۰۰ هزار زندانی و اعطای مرخصی به سایر زندانیان براساس دستورالعمل جدید رئیس قوه قضائیه اعلام خواهد شد».

طی روزهای گذشتە و با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، شمار زیادی از زندانیان مرخصی گرفتند. رئیس سازمان زندان‌ها تعداد این زندانیان را حدود ۹۳ هزار نفر عنوان کرده بود که تا ۱۵ فروردین به آنها مرخصی داده شده است.

با این حال بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله نرگس محمدی و فعالان محیط زیست مشمول این مرخصی نشده‌اند که همین امر اعتراضاتی را متوجه قوه قضائیه کرده است.

همچنین عدم مرخصی به برخی از زندانیان موجب شورش‌هایی در زندان‌های تبریز، خرم‌آباد، الیگودرز و فشافویه شده است. روز جمعه نیز ۷۴ نفر از زندانیان محبوس در زندان سقز استان کردستان گریختند که برخی از آنها دوباره بازداشت شدند.

نامه نخست‌وزیر بریتانیا به همه شهروندان: تعطیلی‌ها طولانی خواهد شد

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا

دولت بریتانیا روز یکشنبه با ارسال نامه‌ای به خانه‌های تک‌تک شهروندان این کشور اعلام کرد که تعطیلی‌ها و فاصله‌گیری اجتماعی برای مقابله با ویروس کرونا می‌تواند مدت زمان «قابل توجهی» به طول انجامد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر کشور که خود به کووید-۱۹ مبتلا شده و در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برد در این نامه که به بیش از ۳۰ میلیون آدرس فرستاده شده گفته است که دولت بریتانیا در صورت لزوم مقررات سخت‌گیرانه‌تری را به مورد اجرا خواهد گذاشت.

در بریتانیا اکنون بیش از هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و بوریس جانسون در نامه خود به شهروندان گفته است پیش ازاین‌که شرایط بهبود پیدا کند نخست بدتر خواهد شد.

بوریس جانسون در آغاز اعلام تعطیلی‌ها گفته بود که تعطیلی و قرننطینه به مدت سه هفته خواهد بود. برخی کارشناسان ارشد در بریتانیا به رسانه‌ها گفته‌اند که فاصله‌گیری اجتماعی در این کشور احتمالاً دو تا سه ماه دیگر هم باید ادامه پیدا کند.

۳۰ درصد دانش‌آموزان ایران به امکانات آموزش مجازی دسترسی ندارند

«مدرسه‌ای» در روستای کوچو، استان سیستان و بلوچستان

در حالی که به گفته وزیر آموزش و پرورش ۳۰ درصد دانش‌آموزان در ایران به امکانات آموزش مجازی دسترسی ندارند، یک مقام این وزارتخانه اعلام کرد که دانش‌آموزان از ۱۶ فروردین در کلاس‌های درس مجازی حاضر می‌شوند.

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که دانش‌آموزان بعد از تعطیلات نوروز در کلاس‌های درس مجازی در شبکه «شاد» شرکت خواهند کرد.

مهدی شرفی گفت که تاکنون حدود ۹۰ هزار مدرسه امکان دسترسی به این شبکه را دارند.

روز یکشنبه همچنین محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، گفت که ۳۰ درصد مناطق آموزشی و مدارس دسترسی ارتباطی برای برقراری آموزش‌های مجازی را ندارند.

مدارس ایران تا ۲۰ فروردین تعطیل اعلام شده و قرار است درباره ادامه کار آنها پس از این تاریخ تصمیم‌گیری شود.

آمار رسمی: شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به ۲۶۴۰ نفر رسید

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۳ نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته و تعداد جان‌باختگان به ۲۶۴۰ نفر رسیده است.

کیانوش جهان ‌پور گفت که از ظهر دیروز ۲۹۰۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و مجموع بیماران شناسایی شده به ۳۸ هزار و ۳۰۹ مورد رسید.

وی اعلام کرد که تاکنون ۱۲ هزار و ۳۹۱ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

بر اساس آمار رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت ، تاکنون ۶۶ هزار و ۶۵۷ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۴۲۹۸ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

کره شمالی دو «موشک بالیستیک» آزمایش کرد

تصاویر تلویزیونی از یک آزمایش موشکی کره شمالی (عکس از آرشیو)

مقام‌های نظامی ژاپن و کره جنوبی روز یکشنبه گفته‌اند که کره شمالی اقدام به شلیک دو پرتابه کرد که ظاهرا «دو موشک بالیستیک کوتاه برد» بودند.

ستاد مشترک ستاد كره جنوبی اعلام کرده است كه دو فروند «پرتابه كوتاه برد» از منطقه ساحلی وونسان پرتاب شد و مسافتی در حدود ۲۳۰ کیلومتر طی كردند.

وزارت دفاع ژاپن هم گفت که به نظر می‌رسد آنها موشک‌های بالیستیک بودند و در خاک ژاپن یا منطقه اقتصادی ویژه اصابت نکردند.

رویترز می‌گوید با این دو موشک، کره شمالی در ماه جاری میلادی ۹ موشک درجریان رزمایش‌های خود آزمایش کرده است. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی معمولا شخصا بر رزمایش‌های نظامی این کشور نظارت می‌کند.

شیا کوتون، محقق ارشد مرکز مطالعات منع گسترش تسلیحات جیمز مارتین، گفته است، این تعداد آزمایش موشکی در یک ماه یک رکورد محسوب می‌شود و بیشترین تعدادی است که پیونگ یانگ تاکنون در یک ماه آزمایش کرده است.

مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، کره شمالی از انجام هرگونه آزمایش موشکی منع شده است.

درگیری در زندان شهر همدان 

طی روزهای اخیر در ایران، شماری از زندانیان از زندان‌ فرار کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا بامداد یکشنبه ۱۰ فروردین ماه از بروز «درگیری» در زندان شهر همدان خبر داده است.

ایرنا توضیح بیشتری در خصوص «ناآرامی» در زندان همدان ارائه نکرده، ولی نوشته است که خبرهایی در خصوص «درگیری بین زندانیان» دریافت کرده و مسئولان استان در حال بازگرداندن آرامش به این زندان هستند.

ایرنا اضافه کرده است: «بر اساس اطلاعات دریافتی، شرایط زندان همدان تحت کنترل گزارش شده است.»

طبق این گزارش قرار است مسئولان مربوطه استان همدان صبح یکشنبه جزییات این ناآرامی را در اختیار رسانه ها قرار می دهند.

در حالی این خبر منتشر شده است که روز شنبه به دنبال فرار حدود ۸۰ زندانی از زندان سقز در استان کردستان، رئیس قوه قضائیه دستور داد که «مراقبت‌های امنیتی» از زندان‌ها افزایش یابد.

۸۰ نفر از زندانیان محبوس در زندان سقز در استان کردستان عصر روز جمعە ٨ فروردین از این زندان فرار کردند.

به گزارش وب‌سایت سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، این زندانیان در اعتراض به اعزام نشدن به مرخصی و شرایط زندان دست به شورش زده و فرار کرده‌اند.

محمد جباری دادستان مرکز استان کردستان روز شنبه خبر داد که ١۰ نفر از زندانیان بازداشت شده و دو نفر نیز خود را تحویل مراجع داده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG