لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۸

نظرسنجی‌ها در آستانه انتخابات اسرائیل: بن‌بست سیاسی ادامه می‌یابد


مخالفان سیاسی‌ نتانیاهو امیدوار بودند که وضعیت حقوقی او موضوع اصلی در انتخابات پیش‌رو باشد

در حالی که اسرائیل ۱۲ اسفند سومین انتخابات مجلس خود را در کمتر از یک سال برگزار می‌کند، شواهد و نظرسنجی‌ها گواهی می‌دهد که احتمال برطرف شدن بن‌بست صحنه سیاست این کشور زیاد نیست و ممکن است انتخابات چهارم نیز در راه باشد.

نظرسنجی‌های شبکه ۱۳ تلویزیون و رسانه والانیوز که سه‌شنبه ۲۹ بهمن منتشر شد، نشان می‌دهد حزب آبی- سفید به به رهبری بنی گانتس با ۳۴ تا ۳۶ کرسی، ممکن است تا سه کرسی بیشتر از حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو کسب کند اما موفقیت آبی- سفید در کسب شمار بیشتر کرسی، تشکیل دولت بعدی را تضمین نمی‌کند.

مجلس اسرائیل ۱۲۰ کرسی دارد و حمایت ۶۱ نماینده برای تشکیل ائتلاف دولت، شامل حزب حاکم، یک ضرورت است. در انتخابات فروردین و شهریور امسال، هر دو حزب اصلی در کسب این اکثریت ناکام شدند.

بر اساس نظرسنجی‌های جدید، آبی- سفید در صورت برخوردار شدن از حمایت همه احزاب میانه، چپ و اعراب تابع اسرائیل به ۵۸ کرسی می‌رسد و جناح مقابل، شامل احزاب راست، مذهبی و لیکود به ۵۴ کرسی خواهند رسید؛ هشت کرسی دیگر مجلس احتمالا به حزب اسرائیل به خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن خواهد رسید که او در دو انتخابات پیشین از هیچ یک از جناح‌ها حمایت نکرد و عامل تعیین کننده در ادامه وضعیت کنونی است.

اما این احتمال مطرح است که فهرست مشترک احزاب عربی که در انتخابات پیش‌رو تا ۱۴ کرسی کسب می‌کند و دومین حزب بزرگ خواهد شد، بر خلاف انتخابات شهریور از تشکیل دولتی به رهبری آبی- سفید، بدون پیوستن به آن حمایت نکند زیرا آبی- سفید از طرح آمریکایی معامله قرن پشتیبانی کرده ولی اعراب تابع اسرائیل که خود را فلسطینی‌ می‌دانند، آن را خیانت نامیده و رد کرده‌اند.

اسرائیل در حالی به انتخابات نزدیک می‌شود که دادستان اسرائیل ۲۹ بهمن اعلام کرد که محاکمه بنیامین نتانیاهو از ۲۷ اسفند، ۱۵ روز بعد از انتخابات، آغاز خواهد شد. او در سه پرونده مجزا به فساد، خیانت در امانت و رشوه‌خواری متهم است.

دادگاه چند روز پیش سه قاضی برای محاکمه نتانیاهو را نیز معرفی کرد. محاکمه در دادگاه اورشلیم برگزار می‌شود.

آویخای مندل‌بلیت، دادستان، روز سه‌شنبه گفت که نتانیاهو این حق را دارد که در نشست نخست قرائت کیفرخواست شخصا در دادگاه حضور نداشته باشد و وکلایش او را نمایندگی کنند.

نتانیاهوی ۷۰ ساله در ۱۱ سال اخیر رییس دولت‌های کشورش بوده و با احتساب یک دوره دیگر نیز که در دهه نود میلادی در این مقام بود، بیش از هر سیاستمداری پس از تشکیل اسرائیل، سکاندار نخست وزیری بوده است.

در حالی که مخالفان سیاسی‌ نتانیاهو امیدوار بودند که وضعیت حقوقی او موضوع اصلی در انتخابات پیش‌رو باشد، شواهد نشان از آن دارد که وی موفق شده مسائل مرتبط با طرح معامله قرن را در کانون مسائل انتخاباتی قرار دهد.

نتانیاهو همچنین این هفته موفق شد سران سایر احزاب راست و مذهبی –غیر از آویگدور لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ما- را به امضای اتحاد با خود بکشاند تا آنها بعد از انتخابات به ائتلاف احتمالی با حزب آبی- سفید، در صورتی که این حزب رقیب بیشترین شمار کرسی‌ها را به دست آورد، نپیوندند. نتانیاهو جبهه مشابهی را پیش از انتخابات شهریور نیز ایجاد کرد که در نهایت، حزب آبی- سفید را در حالی که مامور تشکیل دولت شد، به ناکامی کشاند.

نظر به ادامه بن‌بست و احتمال شکست انتخابات ۱۲ اسفند، کمیسیون انتخابات اسرائیل تعیین تاریخ دیگری را برای انتخابات چهارم بررسی کرده است؛ این در حالی است که رییس جمهوری، رسانه‌ها و افکار عمومی کشورشان تاکید دارند که از این وضعیت خسته شده‌اند.

هم‌زمان، دو چهره اصلی حزب آبی- سفید تاکید کرده‌اند که دولت کنونی کشورشان روابط اسرائیل با حزب دموکرات آمریکا را تیره کرده به گونه‌ای که اگر نامزد دموکرات‌ها برنده انتخابات آبان ۱۳۹۹ آمریکا باشد و به کاخ سفید برسد، اسرائیل با «دشواری زیاد» روبرو شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنی گانتس ۲۹ بهمن گفت حمایت تمام عیار بنیامین نتانیاهو از دولت دونالد ترامپ و جمهوریخواهان، به زیان نادیده گرفتن روابط اسرائیل با دموکرات‌ها بود؛ وی تاکید کرد که باید با هر دو حزب روابط فراحزبی داشت زیرا نامزد هر حزبی که به کاخ سفید برسد، برای اسرائیل خوب خواهد بود.

یائیر لاپید چهره شماره دوم آبی- سفید نیز دوشنبه گفت مناسبات با حزب دموکرات و یهودیان آمریکا را باید سریعا ترمیم کرد زیرا در شرایط کنونی اگر نامزد دموکرات‌ها برنده انتخابات آمریکا باشد، دردسرهای اسرائیل عمیق خواهد بود.

XS
SM
MD
LG