لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۳

خبرخوان

کیت تشخیص ویروس کرونا «در رشت وجود ندارد»

ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها در تهران

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک پزشک اهل گیلان نوشته است که «کیت تشخیص این بیماری در گیلان» وجود ندارد و نمونه‌ها را باید برای آزمایش به انستیتو پاستور تهران فرستاد.

این در حالی است که امروز مقام‌های وزارت بهداشت از ابتلای دو نفر در شهر رشت به ویروس کرونا خبر داده‌اند.

از وضعیت سلامتی این دو نفر تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز روز جمعه دوم اسفند به خبرگزاری ایسنا گفت: «امکان تشخیص قطعی ژنتیکی» ویروس کرونا تا ۲۴ ساعت آینده در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم می‌شود.

مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند در نقاط محدود و معینی امکانات تشخیصی وجود دارد، ولی به طور دقیق نگفته‌اند که کدام استان‌ها یا شهرها از چنین امکاناتی برخوردارند.

تاکنون ابتلای ۱۸ نفر به ویروس کرونا تایید شده که از این میان چهار نفر فوت کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آزادی «مشروط» برادر مسیح علی‌نژاد از زندان

علیرضا علی‌نژاد

علیرضا علی‌نژاد، برادر مسیح علی‌نژاد، به صورت «مشروط» از زندان اوین در تهران آزاد شده است.

آقای علی‌نژاد، اوایل مهر ماه سال ۱۳۹۸ در منزل خود در بابل بازداشت شده و در دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مسیح علی‌نژاد نیز در توئیتر، آزادی «مشروط» برادر خود را تائید کرده است.


وی پیشتر در مصاحبه‌های مختلف گفته بود که جمهوری اسلامی، برادرش را به‌دلیل «تنبیه» او به «گروگان» گرفته است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به حکم اولیه علیه آقای علی‌نژاد از بازداشت او به شدت انتقاد کرد و دستگیری یک نفر برای ساکت کردن خواهرش را «اقدام گستاخانه و بزدلانه» جمهوری اسلامی خواند.

علیرضا علی‌نژاد در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس، به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس، و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس (در مجموع هشت سال) محکوم شده بود که دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز حکم او را تائید کرد.

با استفاده از گزارش‌های توئیتر و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

انتقاد رضا پهلوی از تصمیم نماینده اتحادیه اروپا برای حضور در مراسم تحلیف رئیسی

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی انتقاد کرد.

آقای پهلوی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه که روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد منتشر شده، گفته که به باور او «حکومت ایران در آستانه فروپاشی است» و «مردم ایران در این مقطع به حمایت قوی‌ترهای غرب نیاز دارند.»

انتقاد وی پس از آن مطرح می‌شود که بنا بر گزارش‌ها قرار است اِنریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و گروهی از مهمانان خارجی، روز پنجشنبه، ۱۴ مرداد در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران شرکت کنند.

رضا پهلوی، ابراهیم رئیسی را «قصاب» و «احتمالاً یکی از شرورترین» مقام‌های جمهوری اسلامی توصیف کرد، و گفت «تکان‌دهنده است اینکه به توصیف او دموکراسی‌های غربی که بیشترین انتظار از آنها می‌رفت از پشت به مردم ایران خنجر می‌زنند.»

وی افزوده: «ما فرصتی برای کوبیدن میخ آخر بر تابوت آنها را داریم. از جهان نمی خواهیم این کار را انجام دهند؛ مردم ایران این کار را انجام خواهند داد، اما نیاز به کمک دارند.»

حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی که از عاملان اصلی اعدام‌های ۱۳۶۷ به‌شمار می‌رود به موجی از انتقادها دامن زده و منتقدان این اقدام را در تضاد با ارزش‌های حقوقی بشری اروپا ارزیابی کرده‌اند.‎

سخنگوی نیروهای مسلح ایران گزارش‌ها درباره «ربایش کشتی» را نوعی عملیات روانی دانست

ابوالفضل شکاری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها در خصوص «ربایش» کشتی را « عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید» خوانده است.

یک سازمان زیر مجموعه نیروی دریایی بریتانیا روز سه شنبه از «ربوده شدن احتمالی» یک کشتی در دریای عمان خبر داد و بعد از آن نیز سه منبع امنیتی دریایی به رویترز گفتند که به باور آنها «نیروهای تحت حمایت ایران» یک نفتکش را در سواحل امارات متحده عربی در دریای عمان توقیف کرده‌اند.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفته است که «اخبار ضدونقیض برخی رسانه‌ها» درباره «ناامنی دریایی و ربایش کشتی، نوعی عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید» است.

ابوالفضل شکاری ضمن هشدار نسبت به «هر نوع تحرکات مشکوک» گفته است نیروهای مسلح ایران «دارای اشراف کامل اطلاعاتی بوده و در آمادگی کامل هستند.»

نور نیوز، وب سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ایران، هم به نقل از یک منبع ارشد نظامی حاضر در منطقه خلیج فارس نوشت: «بر اساس گزارش نیروهای دریایی ایران در دریای عمان و خلیج فارس، شرایط عبور و مرور شناورهای تجاری کاملا عادی است و تاکنون هیچ یک از منابع رسمی دریانوردی یا کشورهای حوزه خلیج فارس گزارشی از وقوع رخداد غیر قابل کنترل در منطقه اعلام نکرده‌اند.»

نور نیوز می‌گوید خبرهای منتشر شده درباره ربایش یک کشتی «دارای منبع روشن و مورد تایید» نیستند و از قول منابع غیر مشخص منتشر شده‌اند . این وب سایت تاکید کرده است که هدف انتشار این گزارش‌ها « القاء وجود ناامنی در خطوط کشتیرانی در خلیج فارس و دریای عمان است.»

این در حالی است که هفته گذشته کشتی «مرسر استریت»، تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی ، در آب‌های دریای عمان، هدف «حمله پهپادی» قرار گرفت و دو نفر که شهروندان بریتانیا و رومانی بودند، کشته شدند.

ایران هرگونه دخالت در این حمله را انکار کرده است، اما بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد ایران در یک سال گذشته «دست‌کم به پنج فروند کشتی دیگر در مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی حمله کرده است».

عربستان: ایران در اقدامات منفی خود بی‌پرواتر شده است

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان روز سه‌شنبه ۱۲ مردادماه گفت که به باور او، ایران بی‌پرواتر شده و در نقاط مختلف خاورمیانه اقدامات منفی انجام می‌دهد که از «ایجاد خطر برای کشتی‌ها و مسلح کردن حوثی‌ها تا مشارکت در بن‌بست سیاسی لبنان» را دربر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او با اشاره ضمنی به خبر تازه‌ای مبنی بر «ربودن شدن یک نفتکش از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در دریای عمان» گفت «ایران در کل منطقه به گستاخی خود ادامه داده می‌دهد و با اقدامات منفی خود به‌شدت در منطقه فعال است.»

اظهارات فیصل بن فرحان که از طریق تماس ویدئویی با یک اندیشکده آمریکایی بیان شده، همزمان است با انتشار گزارش‌هایی از ربوده شدن یک کشتی در آب‌های امارات متحده در دریای عمان.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفته است در صورتی که توافق هسته‌ای با ایران این اطمینان را بدهد که جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد، دولت ریاض از آن حمایت خواهد کرد.

عربستان و امارات پیشتر نیز خواستار مشارکت در مذاکرات هسته‌ای و گنجاندن بندهایی در برجام بودند که جواب‌گوی تهدیداتی باشد که حمایت ایران از گروه‌های نیابتی در منطقه و برنامه موشکی ایران ایجاد کرده‌است.

طی سال‌های گذشته چندین نفتکش در آب‌های جنوب ایران و تأسیسات نفتی عربستان مورد هدف قرار گرفته‌است. آمریکا، اروپا، اسرائیل و عربستان ایران را متهم به این حملات کرده‌اند؛ موضوعی که ایران آن را رد کرده‌است.

هفته گذشته همچنین یک کشتی اسرائیلی در آب‌های عمان هدف قرار گرفت و روز سه‌شنبه در حالی که چندین نفتکش اعلام کرده‌اند در آب‌های امارات کنترل کشتی را از دست داده‌اند، یک کشتی حمل آسفالت و قیر گفته می‌شود توسط نیروهای مورد حمایت ایران به گروگان گرفته شده‌است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

ارتش افغانستان از مردم شهر ۲۰۰ هزار نفری لشکرگاه خواست این شهر را تخلیه کنند

شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان

یک فرمانده ارشد نظامی افغانستان از ساکنان شهر لشکرگاه که اخیرا به محاصره طالبان درآمده، خواست که شهر را تخلیه کنند.

طی سه روز گذشته نبردهای سختی میان طالبان و نیروهای دولتی در این شهر در جریان بوده و گزارش‌ها حاکی از محاصره ادارات دولتی و قرارگاه‌های نظامی در این شهر توسط ستیزه‌جویان طالبان است.

شبکه الجزیره روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گزارش داده است ژنرال سامی سادات فرمانده ارتش ۲۱۵ «میوند» افغانستان از مردم خواسته است فورا شهر را ترک کنند.

این گزارش می‌گوید ارتش افغانستان در تدارک حمله‌ای قاطع به نیروهای طالبان در این شهر است.

وی خطاب به ۲۰۰ هزار ساکن شهر لشکرگاه واقع در جنوب کشور گفته است تا جایی که امکان دارد سریع شهر را ترک کنند تا عملیات ضد طالبان ارتش آغاز شود.

وی گفته است می‌داند که ترک خانه برای ساکنان این شهر دشوار است، اما اگر برای چند روز مردم شهر را ترک کنند، طالبان را از این منطقه پاک خواهند کرد.

به‌گفته وی، ارتش افغانستان «حتی نمی‌خواهد یک جنگجوی طالبان را نیز زنده بگذارد.»

با استفاده از گزارش الجزیره / د.خ / پ.پ

نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا به‌طور کامل علیه کرونا واکسینه شد

خبرگزاری فرانسه براساس آمارهایی که از منابع رسمی جمع‌آوری کرده روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گزارش داد که نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا علیه ویروس کووید-۱۰ دو دوز کامل را دریافت کرده و به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.

همزمان دولت چین اعلام کرده که به دنبال مشاهده موارد جدیدی از ابتلا به ویروس در شهر ووهان که منشأ همه‌گیری کرونا بود تمام ۱۱ میلیون جمعیت این شهر و حومه آن را تست خواهد کرد.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اسپانیا با واکسینه کردن ۵۸.۳ درصد جمعیت کشور در صدر و ایتالیا با ۵۴.۴ درصد از جمعیت در رتبه دوم قرار دارند و پس از آنها فرانسه با واکسینه کردن ۵۲.۹ درصد و آلمان نیز با ۵۲.۲ درصد در رتبه‌های سوم و چهارم هستند.

اتحادیه اروپا از نظر درصد جمعیت واکسینه شده اکنون از آمریکا که این رقم حدود ۴۹.۷ درصد است جلو افتاده‌است. عدم تمایل یا مخالفت با واکسن در میان بخش چشمگیری از جمعیت آمریکا روند واکسیناسیون را کند کرده و همزمان شیوع گسترده سویه دلتا تعداد افراد بستری در بیمارستان‌ها به حدی افزایش داده که از تابستان گذشته که اوج بحران کرونا بود، تاکنون بی‌سابقه است.

سویه دلتا که شیوع آن سریع‌تر و گسترده‌تر است تعداد مبتلایان را در سراسر جهان حتی در کشورهایی که چند ماه پیش همه‌گیری ویروس را کاملاً تحت کنترل داشتند، افزایش داده‌است.

به عنوان نمونه چین به فاصله چندین ماه پس از آغاز همه‌گیری در شهر ووهان که در دسامبر ۲۰۱۹ مشاهده شد، توانست شیوع ویروس را در سراسر کشور کنترل کرده و فعالیت‌های جاری در سطح جامعه به حالت عادی بازگشت.

ولی شیوع مجدد ویروس بخش اعظم این اقدامات را به خطر انداخته و اکنون سویه دلتا در ده‌ها شهر شیوع پیدا کرده‌است.

در استرالیا که فقط ۱۵ درصد از جمعیت ۲۵ میلیونی کشور واکسینه شده‌اند، دولت برای مقابله با شیوع گسترده سویه دلتا مجدداً مقررات قرنطینه را به اجرا گذاشته و موارد ابتلای روزانه به حدود سه هزار و ۶۰۰ نفر رسیده‌است.

جمعیت شهرهای بزرگ استرالیا تحت مقررات قرنطینه و ممنوعیت رفت و آمد بین شهرها و ایالات زندگی می‌کنند و دولت روز دوشنبه نیروهای ارتش را برای نظارت بر این مقررات در سیدنی، پایتخت مستقر کرد. مقررات قرنطینه در سیدنی از شش هفته پیش آغاز شد و تا پایان ماه اوت ادامه خواهد داشت.

بنگلادش یکی دیگر از کشورهایی است که با شیوع گسترده سویه دلتا روبرو است. دولت این کشور روز سه شنبه ۱۲ مرداد مقررات قرنطینه را تمدید کرد و گفت ظرف یک هفته حداقل ۱۰ میلیون نفر را واکسینه خواهد کرد.

در ایران که در میان کشورهای خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد طبق آمار رسمی روز سه‌شنبه بیش از ۳۹ هزار مورد جدید ابتلا ثبت شده که از نظر تعداد ابتلای روزانه رکورد جدیدی است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه / ش.ر / پ.پ

«سد سیستم بیمارستانی ایران در حال شکسته شدن است»

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در تهران می‌گوید با افزایش تعداد مبتلایان به سویه دلتای کرونا ظرفیت بیمارستان‌ها به حداکثر رسیده و به گفته او سد سیستم بیمارستانی ایران در حال شکسته شدن است.

او تأکید کرد که «سیستم بهداشتی کشور در حال فروپاشی است.»

به گفته آقای طبرسی، عدم آشنایی کافی مردم با نوع جهش‌یافته ویروس کرونا و افزایش سفرها، تجمعات و مراسم مذهبی سبب شده تعداد مرگ و میر و ابتلا به این بیماری شدیداً بالا رود.

دولت حسن روحانی و ستاد مقابله با کرونا به‌رغم درخواست کارشناسان و دستور رهبر جمهوری اسلامی در زمینه بررسی تعطیلی دو هفته‌ای همچنان از اعمال قرنطینه کامل شهرها خودداری می‌کنند.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته بیش از ۳۹ هزار نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران افزوده شده است.

بر اساس آماری که مورد تأیید کارشناسان داخلی و بین‌المللی نیست ۳۷۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان با افزایش شمار مبتلایان، تعداد شهرهای قرمز به ۲۸۵ شهر رسیده و در برخی مناطق کمبود شدید تخت‌های بیمارستان و کادر پزشکی گزارش شده است.

به‌رغم وعده مقامات بهداشتی تاکنون تنها دو میلیون و ۸۵۰ هزار نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آتش‌سوزی در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر

تعداد آتش‌سوزی‌ها در تأسیسات انرژی ایران، به‌ویژه در منطقه ماهشهر روندی رو به افزایش داشته است

انبار ضایعات شیمیایی شرکت هامور، واقع در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد دچار آتش‌سوزی شده است.

محسن ادیبی، سخنگوی کمیته شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کرده است که حریق در انبار ضایعات شیمیایی مهار شده است.

وی گفت این حادثه مصدومی نداشت و علت حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است.

شرکت هامور واقع در سایت یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در زمینه ساخت صنایع فلزی فعالیت می‌کند.

طی سال‌های گذشته و در ماه‌ها و هفته‌های اخیر حوادث زیادی از آتش‌سوزی‌ها در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و خطوط لوله انتقال نفت گزارش شده و علت عمده این حوادث فرسودگی و کهنگی تجهیزات عنوان شده است.

دولت ایران میزان سرمایه‌گذاری برای حفظ، نگهداری، تعمیر و نوسازی تجهیزات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را اعلام نکرده، اما بر اساس آخرین سند رسمی وزارت نفت که سال ۹۴ منتشر شد، سالانه ۲۰ میلیارد دلار هزینه برای نگهداری، تعمیرات و نوسازی تجهیزات این حوزه نیاز است.

نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش در حالی است که بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ارزش کل صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز ایران در سال گذشته خورشیدی تنها ۲۱ میلیارد دلار بوده‌است. تقریباً ۱۴.۵ درصد این رقم سهم برای شرکت ملی نفت اختصاص یافته ست.

آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که هفته گذشته منتشر شد، می‌گوید طی سال گذشته بدهی‌های شرکت ملی نفت ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۶۰ میلیارد دلار رسیده و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه اکتشاف و تولید صنعت نفت نیز کمتر از نصف شده و به ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

ابهام در میزان تولید واکسن ایرانی کرونا؛ «هنوز یک میلیون هم تولید نشده است»

در حالی که سه روز پیش مدیر تولید واکسن برکت از تولید و تحویل یک و نیم میلیون واکسن کرونای برکت به وزارت بهداشت خبر داده بود، امروز معاون موسسه رازی که در حال ساخت واکسن کرونا است، گفته است «کمتر از یک میلیون دز واکسن در داخل کشور تولید شده است».

محمدحسین فلاح مهرآبادی که در وبینار واکسن های ایرانی کرونا سخن می‌گفت، سیاست‌های دولت را در زمینه برنامه‌ریزی برای تولید واکسن داخلی دچار اشکال ارزیابی کرد و گفت تعدد شرکت‌های واکسن‌سازی در ایران مانند یک شمشیر دولبه است.

او همچنین خبر داده است که زمستان سال گذشته شورای عالی امنیت ایران مبالغی را به چهار شرکت‌ تولیدکننده واکسن اختصاص داده ولی درباره میزان و جزییات این کمک‌ها توضیحی نداده است.

در حال حاضر مهم‌ترین شرکت تولیدکننده واکسن متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام است. این ستاد که زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، وعده داده بود که تا پایان شهریور ۵۰ میلیون واکسن کرونا تولید و تحویل وزارت بهداشت می‌دهد ولی تاکنون به ادعای مقام‌های این ستاد یک و نیم میلیون واکسن تولید کرده است.

در روزهای اخیر با افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا، انتقادات گسترده‌ای درباره فرمان منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی که توسط رهبر جمهوری اسلامی صادر شد و همچنین تبلیغات گسترده ستاد اجرایی فرمان امام با محوریت تولید واکسن داخلی مطرح شده است.

کشتی فرنگی ایران در المپیک توکیو؛ یک فینالیست، یک برنز

در یازدهمین روز بازهای المپیک توکیو، محمد هادی ساروی، فرنگی‌کار وزن ۹۷ کیلوگرم موفق به کسب مدال برنز شد.

او روز گذشته حریفانی از الجزایر و بلغارستان را شکست داده بود و مقابل حریف ارمنی خود شکست خورده بود، در آخرین کشتی خود موفق شد با نتیجه ۹ بر ۲ بر آروی ساوولاینن از فنلاند پیروز شود و مدال برنز بگیرد.

محمدرضا گرایی، کشتی‌گیر وزن ۶۷ کیلوگرم ایران نیز با پیروزی مقابل رقبایی از گرجستان، کلمبیا و آلمان به فینال راه یافت. مسابقه فینال این وزن روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد، ساعت ۱۵ به وقت ایران برگزار می‌شود.

سفیر ایران در لندن: یکی از حملات به کشتی‌های ایرانی با زیردریایی بوده است

نفتکش مرسر استریت (عکس از آرشیو)

محسن بهاورند، سفیر ایران در لندن، اعلام کرد «در طول یکسال اخیر «یازده» کشتی ایرانی مورد حمله قرار گرفته است که در یک مورد با زیردریایی به یک کشتی ایرانی حمله شده است.

آقای بهاروند این موضوع را در گفت‌و‌گویی که روزنامه فایننشیال تایمز، روز سه‌شنبه، ۱۲ مرداد منتشر کرده، بیان کرده است. او به زمان و مکان این حملات اشاره‌ای نکرده اما آنها را به «اسرائیل» نسبت داده است.

پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، بدون اشاره به جزئیات گفته بود «به ۱۲ نفتکش ما آسیب زده و منفجر کردند» و در مقطعی «اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر می‌کرد».

اظهارات بهاروند پس از آن بیان می‌شود که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۱۱ مرداد اعلام کرد ایران باید با عواقب حمله «فجیع» به کشتی اسرائیلی در سواحل عمان که یک شهروند بریتانیایی در پی آن کشته شد، روبه‌رو شود.

بهاروند مدعی شده واکنش لندن در این باره و متهم کردن ایران، «بدون داشتن مدارک و مستندات» بوده و به همین دلیل به ادعای وی، «شتابزده و ناپخته» بوده است.

او از کشته شدن شهروند بریتانیایی در جریان حمله به یک کشتی تجاری، اظهار تاسف کرد و گفت که ایران بدنبال «تنش» در منطقه و در روابط با بریتانیا نیست.

در حمله‌ای که اسرائیل و سنتکام آن را «پهپادی» نامیده‌اند، بامداد پنجشنبه، هفتم مرداد، کشتی «مرسر» که در مالکیت شرکت اسرائیلی «زودیاک» است، آسیب دید و دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی آن کشته شدند.

بریتانیا و رومانی روز دوشنبه ۱۲ مرداد سفیران ایران در کشورهای خود را در ارتباط با حمله به یک کشتی تجاری در سواحل عمان احضار کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش اسرائیلی در ساحل عمان دانست و گفت «پاسخی مناسب» به این حمله در راه است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب دوباره نقش داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائيلی گفته است که حکومت ایران به هر اقدام تلافی‌جویانه‌ کشورهای دیگر «بی‌درنگ و با قوت و جدیت» پاسخ می‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های فایننشیال تایمز و رادیو فردا؛ ب.ب/ر.ح

مراسم تنفیذ ریاست جمهوری برگزار شد؛ ابراز تاسف رئيسی از نبوسیدن دست خامنه‌ای

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه، ۱۲ مرداد، با حضور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برگزار شد.

ابراهیم رئیسی در این مراسم پس از دریافت حکم تنفیذ از رهبر جمهوری اسلامی، از اینکه نتوانسته است به دلیل شرایط کرونا، دست علی خامنه‌ای را ببوسد، ابراز تاسف کرد و گفت بوسیدن دست رهبر «شرط ادب و احترام» است.

او همچنین در سخنرانی خود وعده داد که دنبال لغو تحریم‌های اقتصادی باشد و یک برنامه فوری برای حل مشکلات مردم در ۱۰ محور مانند تورم، کسری بودجه و کرونا اجرایی کند.

آقای رئيسی همچنین با انتقاد از سیاست‌های دولت روحانی، گفت برنامه‌های دولتش طبق «بیانیه گام دوم» که رهبر ایران نوشته است، پیش خواهد رفت.

بیانیه گام دوم، پیام مفصل رهبر جمهوری اسلامی که ۲۴ بهمن سال ۹۷ به مناسبت «چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی» صادر شد و در آن بر بر محورهایی چون علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، سبک زندگی، حراست از استقلال، آزادی و عزت ملی تأکید شد.

با وجود تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر پیگیری و اجرایی شدن این بیانیه، در سه سال گذشته گزارشی از راهکارهای معطوف و برآمده از این بیانیه منتشر نشده است.

مراسم تنفیذ امسال با توجه به محدودیت‌های دوره کرونا با شرایط متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته برگزار شد و رهبر جمهوری اسلامی شخصا حکم تنفیذ را به ابراهیم رئیسی داد.

بر اساس اعلام قبلی، مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی نیز ۱۴ مرداد ماه در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

ماموران امنیتی و دولتی در ساری خانه‌های سه شهروند بهایی را تخریب کردند

خبرگزاری هرانا از تخریب خانه‌های سه خانواده بهایی در یکی از روستاهای ساری با حضور « نمایندگان تعدادی از سازمان‌های امنیتی و دولتی ایران» خبر داد.

بر اساس این گزارش، این خانه‌ها روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، در روستای روشنکوه ساری از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران، بدون ارائه حکم و یا اخطار قبلی، تخریب شده است.

بیشتر ساکنان این روستا را از دیرباز، بهائیان تشکیل می‌دهند و تخریب منزل دو نفر از شهروندان بهایی در شرایط غیبت آنها در منزل صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، اداره منابع طبیعی استان مازندران ادعا کرده که ۱۴ قطعه زمین در روستای روشنکوه، «سابقا جنگل» بوده است و بهائیان این روستا با «تصرف در اراضی جنگلی، به کشاورزی و ساخت و ساز مشغول شده‌اند» و به همین دلیل، این اداره درخواست خلع ید و قلع و قمع این راضی را مطرح کرده است.

یک منبع نزدیک به خانواده‌های بهایی با رد ادعای اداره منابع طبیعی، گفته است «این اراضی بهائیان قدمتی بالغ بر ۷۰ سال» دارند.

باوجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های هرانا و رادیو فردا؛ ب.ب/ر.ح

روحانی: با توجه به مصوبه مجلس، دولت رئيسی هم به توافق احیای برجام نخواهد رسید

حسن روحانی، رئيس جمهور ایران، در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود که شامگاه دوشنبه ۱۱ مرداد پخش شد، با انتقاد دوباره از مصوبه هسته‌ای مجلس گفت اگر معیار این مصوبه باشد، «به این زودی‌ها» توافق صورت نمی‌گیرد.

او مصوبه مجلس را یک مانع دانست و گفت دولت ابراهیم رئيسی هم «اگر مقید به مصوبه مجلس باشد، به توافق نخواهد رسید».

اشاره او به روز ۱۱ آذر سال گذشته برمی‌گردد که مجلس ایران برای سرعت دادن به فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصویب کرد که که اگر تا سوم اسفند سال گذشته، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت علیه جمهوری اسلامی حذف نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

دولت روحانی در ابتدا با اجرای این قانون به شکلی که مجلس مصوب کرده بود، مخالفت کرد، ولی به‌گفته محمدجواد ظریف، رهبر جمهوری اسلامی، دستور داد که مصوبه مجلس اجرا شود.

آقای روحانی در هفته‌های اخیر بارها گفته است که مصوبه مجلس باعث شد که دولت او به توافق برای احیای برجام نرسد.

او می‌گوید باید دامنه درخواست‌های ایران در حوزه رفع تحریم‌ها محدود به حوزه هسته‌ای شود تا مذاکرات وین به نتیجه برسد.

در طول ماه‌های گذشته ایران و کشورهای عضو برجام در شش دور مذاکرات وین که با حضور غیرمستقیم آمریکا برگزار شد، تلاش‌هایی برای احیای برجام انجام داده‌‌اند که هنوز به نتیجه نرسیده است.

وزیر دفاع اسرائیل: ایران در یک سال گذشته «دست‌کم به پنج» کشتی بین‌المللی حمله کرده است

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه، یازدهم مرداد، ایران را مسئول حمله اخیر به یک کشتی تجاری در نزدیکی ساحل عمان دانست و اضافه کرد که ایران در یک سال گذشته «دست‌کم به پنج فروند کشتی دیگر در مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی حمله کرده است».

او توضیح بیشتری در مورد جزئیات این حملات نداد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در سخنان روز دوشنبه خود در پارلمان اسرائیل گفت که «اقدام تروریستی» اخیر ایران در حمله به یک فروند کشتی در مالکیت اسرائیلی، سطح تنش‌ها بین دو کشور را افزایش داده و باید با یک «پاسخ قاطع بین‌المللی» روبه‌رو شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنی گانتز که در نشستی در کنست، پارلمان اسرائیل، سخن می‌گفت، افزود که حمله پهپادی ایران به کشتی «مرسر استریت»، «نقض قوانین بین‌الملل» بود و معیارهای «اخلاق انسانی» را زیر پا گذاشت.

اسرائیل و سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، می‌گویند کشتی یادشده روز پنجشنبه، هفتم مرداد، در آب‌های دریای عمان، هدف «حمله پهپادی» قرار گرفت.

ایران ضمن رد مسئولیت در ماجرای حمله به کشتی «مرسر استریت»، به نوبه خود هشدار داده که هر نوع حمله به این کشور و منافع آن، با پاسخ قاطع روبه‌رو خواهد شد.

با این حال، اسرائیل می‌گوید که اسناد و مدارکی را بعد از این حمله در اختیار آمریکا و بریتانیا قرار داد که دولت این دو کشور را به این نتیجه رساند که ایران را عامل حمله معرفی کنند.

وزیران خارجه و دفاع اسرائیل گفته‌اند که غیر از واکنش جهانی، ارتش اسرائیل نیز واکنش قاطع خود را نشان خواهد داد.
بنی گانتز روز دوشنبه در پارلمان اسرائیل گفت که کشورش «زمان و مکان» پاسخ خود را بررسی می‌کند.

روزنامه کویتی الجریده، روز دوشنبه به نقل از «منابع آگاه» نوشت که آمریکا به ارتش اسرائیل «برای حمله به یک بندر راهبردی یا یک کشتی نظامی مهم ایران» «چراغ سبز» نشان داده است.

در این میان، وزیر دفاع اسرائیل در سخنان روز دوشنبه خود در کنست گفت، شمار پهپادهایی که ایران و متحدانش در یمن، عراق و سایر کشورهای دیگر اختیار دارند، چند صد فروند است که به یک عامل جدی در «بی‌ثبات» کردن منطقه مبدل شده است.

وزیر دفاع اسرائیل این را نیز افزود که هر گونه توافق آتی میان قدرت‌های جهانی با ایران، برای مهار برنامه هسته‌ای ایران، باید به موضوع «تجاوزگری ایران در منطقه و آسیب رساندن به مردم بی‌گناه و به خطر انداختن اقتصاد جهانی» بپردازد زیرا این مسائل دیگر «یک تهدید آتی نیست و یک خطر ملموس و فوری است».

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG