لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۴۰

پومپئو: بهترین خدمت روحانی به مردم ایران «آری» گفتن به کمک آمریکاست


مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره عدم پذیرش کمک‌های واشینگتن برای مقابله با ویروس کرونا واکنش نشان داد.

وی با انتشار توئیتی گفت، حسن روحانی به جای سوء استفاده خام‌اندیشانه از «ویروس ووهان» برای متهم کردن آمریکا، خدمت بهتری می‌تواند در حق مردم ایران بکند و آن هم «آری گفتن به کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا» است.

ماه گذشته آمریکا پیشنهاد کمک به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا کرد، اما جمهوری اسلامی آن را نپذیرفت.

حسن روحانی نیز روز ۴ فروردین عنوان کرد کمک آمریکا به ایران در شرایط سختی کرونا از دروغ‌های بزرگ تاریخ است.

وی اظهار داشت: «ما لیوان آب گل آلود شما را نمی‌خواهیم. این مانند فردی است که آمده سرچشمه را گرفته و نمی‌گذارد کسی به طرف آب زلال چشمه برود و آن را بسته است و یک لیوان آب گل آلود را گرفته و تعارف می‌کند و می‌گوید که من آمده‌ام کمک کنم و می‌دانم شما تشنه هستید.»

ایران اصرار دارد آمریکا برای کمک به کشور برای مبارزه با کرونا، تحریم‌ها را بردارد و اعلام کرده است هرگز از آمریکا و اسرائیل برای مبارزه با کرونا کمک نخواهد گرفت.

ایران همچنین کمک‌های سازمان پزشکان بدون مرز را هم برای مبارزه با کرونا رد کرد؛ موضوعی که با شگفتی این نهاد غیردولتی مواجه شد و آقای پومپئو نیز این تصمیم ایران را مورد انتقاد شدید قرار داد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اخیرا بدون ارائه هیچ توضیح یا شواهدی، اتهامی مبنی بر «تولید ویروس کرونا» در آمریکا را پیش کشید و مدعی شد که «بخشی از این ویروس مخصوص ایران تولید شده است».

وی اظهار داشت: «من نمی‌دانم این اتهام چقدر حقیقی است. اما وقتی این اتهام وجود دارد کدام عاقلی به شما اعتماد می‌کند که شما بیائید برای او دارو بیاورید؟»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG