لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۵۲

خبرخوان

آمار رسمی کرونا در ایران: بیش از ۴۱ هزار مبتلا و ۲۷۵۷ نفر قربانی

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت

با مرگ ۱۱۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد قربانیان کرونا در ایران بر اساس آمار رسمی به ۲۷۵۷ نفر رسید.

این خبر را روز دوشنبه ۱۱ فروردین، کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد.

او همچنین گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۸۶ نفر بیمار جدید شناسایی شده‌اند و تعداد کل بیماران مبتلا به کرونا در ایران به ۴۱۴۹۵ مورد رسیده است.

به گفته‌ آقای جهان‌پور، تاکنون ۱۳۹۱۱ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند و «۳۵۱۱ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت طرح غربالگری ملی کماکان ادامه دارد و تاکنون ۶۳ میلیون نفر در این طرح شرکت کرده‌اند.

وزارت بهداشت ایران آمار افرادی را که در استان‌های مختلف به کرونا مبتلا شده‌اند یا جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

سازمان جهانی بهداشت نیز پیش از این اعلام کرده است که شمار موارد رسمی ابتلا در ایران ممکن است تنها یک پنجم شمار واقعی باشد.

آماری هم که رادیو فردا تاکنون از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت گرد آورده رقمی بالاتر از آمار رسمی اعلام‌شده توسط سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی است.

بنا به آمار جمع‌آوری‌شده توسط رادیو فردا، ۶۶ هزار و ۶۵۷ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۴۲۹۸ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کامفیروزی: تبرئه شدم ولی دانشجویان به خاطر چند مطلب و تجمع محکوم می‌شوند

سخنان محمدعلی کامفیروزی خطاب به علی خامنه‌ای در تیر ۹۵ خبرساز شد

محمدعلی کامفیروزی، وکیلی که دادگاه انقلاب شیراز او را به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس تعلیقی و ۶۰ بار مسافرت به شیراز محکوم کرده بود از تبرئه خود خبر داد.

این وکیل دادگستری روز شنبه در صفحه توئیتر خود ضمن تایید حکم تبرئه‌اش نوشت با اینکه باید خوشحال باشد اما «عذاب وجدان» دارد.

وی به دانشجویانی اشاره کرده که تنها به خاطر «چند تا مطلب یا تجمع و شعار» محکوم شده‌اند.

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی تبرئه شدن محمدعلی کامفیروزی را به رسانه‌ای شدن حکم اولیه و واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی نسبت داده‌اند.

آمریکا دو ناو هواپیمابر به دریای جنوبی چین اعزام کرد

سرنشینان ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز در نوامبر ۲۰۱۸ در بندر هنگ‌کنگ مقابل پرچم آمریکا صف کشیده‌اند

همزمان با رزمایش دریایی پکن در دریای جنوبی چین، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا دو فروند ناو هواپیمابر به این منطقه اعزام کرد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۴ تیر نوشت که این رزمایش چین با انتقادهای پنتاگون و همسایگان این کشور مواجه شده بود.

چین و آمریکا یکدیگر را به دامن‌زدن به تنش‌ها در این آبراه استراتژیک متهم می‌کنند.

اعزام این دو فروند ناوهواپیمابر به این منطقه در حالی صورت گرفته که روابط میان دو کشور بر سر موضوعات مختلفی از جمله شیوه مدیریت کنترل ویروس کرونا و امنیت ملی هنگ‌کنگ، بیش از گذشته، دچار تنش است.

بر اساس این گزارش، نیروی دریایی آمریکا به‌دنبال از انتقاد شدید پنتاگون از رزمایش پکن در آب‌های دریای جنوبی چین اعلام کرد که دو ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان و یواس‌اس نیمیتز را به این منطقه اعزام می‌کند.

آمریکا سال گذشته میلادی هم در اقدامی کم سابقه همراه با ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا در یک رزمایش دریایی در منطقه شرکت کرده بود.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا به محل دقیق انجام تمرین‌های نظامی که قرار است این دو ناو هواپیمابر انجام دهند، اشاره‌ای نشده، اما وسعت منطقه رزمایش، ۱۵۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از سخنگوی نیروی دریایی آمریکا، هدف از این رزمایش، اعلام حمایت از باز و آزاد بودن محدوده میان دو اقیانوس هند و آرام است که دریای جنوبی چین نیز را نیز دربرمی‌گیرد.

تلاش عفو بین‌الملل برای جلوگیری از بازگرداندن جاپلقی از ترکیه به ایران

سازمان عفو بین‌الملل گفته است با همکاری فعالان حقوق پناهجویان در ترکیه، تلاش می‌کند مانع از بازگرداندن علیرضا جاپلقی به ایران شود.

رها بحرینی، پژوهشگر این سازمان، به بی‌بی‌سی گفته است که آقای جاپلقی در ایران با تهدید روبه‌رو است و نباید بازگردانده شود.

علیرضا جاپلقی، پارکورکار ایرانی روز ۲۹ اردیبهشت امسال پس از انتشار ویدئو و عکس‌هایی با عنوان «طلوع تهران» بازداشت شد.

در عکس‌هایی که منتشر شد، او بر لبه یک ساختمان مرتفع در تهران در حال بوسیدن یک دختر است. دو روز پس از بازداشت آقای جاپلقی، پلیس تهران از بازداشت دختر همراه او نیز خبر داد و اتهام آنها را «اشاعه منکر» اعلام کرد.

آقای جاپلقی پس از مدتی با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و ۱۰ تیرماه امسال هنگام خروج از ایران توسط نیروهای مرزی ترکیه بازداشت شد.

به گفته منابع حقوق بشری، او در حال حاضر در کمپ «کوروباش» شهر «وان» ترکیه به سر می‌برد.

محکومیت چهار فعال عفو بین‌الملل در ترکیه؛ متهم ایرانی تبرئه شد

علی غروی، شهروند ایرانی-سوئدی

با رای یک دادگاه در شهر استانبول ترکیه، چهار نفر که با سازمان عفو بین‌الملل همکاری داشتند، در مجموع به بیش از ۱۲ سال زندان محکوم شدند.

در این پرونده نام علی غروی، شهروند ایرانی-سوئدی نیز به عنوان متهم مطرح بود که دادگاه استانبول رای به تبرئه او داده است.

در حکم دادگاه، رئيس افتخاری عفو بین‌الملل در ترکیه، رئيس سابق عفو بین‌الملل و دو همکار دیگر این سازمان به «عضویت یا حمایت از سازمان تروریستی» متهم شده‌اند.

آقای غروی که در حوزه ادبیات و نمایشنامه‌نویسی نیز فعال است، در مرکز قربانیان شکنجه وابسته به سازمان عفو بین‌الملل همکاری داشت.

این افراد تیرماه سال ۹۶ در جریان برگزاری یک سمینار آموزشی در جزیره بیوک‌آدای استانبول بازداشت شدند.

بازداشت این گروه از فعالان حقوق بشر بخشی از بازداشت‌های گسترده دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام در این کشور است.

سازمان عفو بین‌الملل اتهامات طرح شده علیه این افراد را «بدون مدرک» و نمونه «استفاده ابزاری» دولت ترکیه از دستگاه قضایی برای اهداف سیاسی خوانده است.

سواحل «اختصاصی» در ایران جمع‌آوری می‌شود

یک مقام وزارت کشور ایران از جمع‌آوری سواحل «اختصاصی» در شمال کشور خبر داد.

خبرگزاری دانشجو روز شنبه، ۱۴ تیر، به نقل از بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، نوشت که دوران نصب تابلوی «ساحل اختصاصی است؛ ورود ممنوع» در سواحل کشور به سر آمده است.

به گفته آقای دین‌پرست، «تصرفات ساحلی غیرقانونی» در شمال کشور شناسایی شده که شامل «۱۸۰ کیلومتر از ۸۹۰ کیلومتر از کل نوار ساحلی دریای خزر هستند.»

وی اضافه کرد: «۹۶ کیلومتر از این سواحل اختصاصی در اختیار دستگاه‌های دولتی و هزار و ۲۱۴ متر هم در اختیار دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه است.»

به گفته وی، ۲۲۰ متر این سواحل در اختیار دستگاه‌های تابعه قوه مقننه، ۲۸ کیلومتر در اختیار نیروهای مسلح، ۱۸.۵ کیلومتر در اختیار شهردار‌ها و ۳۳ کیلومتر هم در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی قرار دارد.

آن‌ طور که آقای دین‌پرست توضیح داده، ۱۵۹ کیلومتر از سواحل دریای عمان و خلیج فارس در تصرف غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی است و ۹۷ کیلومتر دیگر هم در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد.

تنها ۱۹ درصد مردم سیستان و بلوچستان به آب شرب دسترسی دارند

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، گفته است استان سیستان و بلوچستان «پایین‌ترین میزان شاخص دسترسی به آب شرب» در کشور را دارد و فقط ۱۹ درصد از مردم ساکن این استان به آب شرب بهداشتی دسترسی دارند.

این نماینده مجلس که روز شنبه، ۱۴ تیرماه، با خبرگزاری برنا گفت‌وگو کرده و با اشاره به برنامه ششم توسعه گفته است که وزارت نیرو مکلف شده که «۷۰ درصد از آب مصرفی نوار ساحلی جنوب را از طریق آب‌شیرین‌کن‌ و با دادن تضمین خرید تأمین کند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است».

به گفته آقای سعیدی، این اتفاق در سیستان و بلوچستان در حالی رخ داد که «تنها بندر اقیانوسی کشور» در این منطقه وجود دارد.

او در بخش دیگری از گفت‌وگو به وضعیت بحرانی روستاها اشاره کرده و گفت: «در همه روستاهای حتی ساحلی چابهار یک متر لوله‌گذاری هم صورت نگرفته است» و برخی پروژه‌های مربوط به آب و فاضلاب از سال ۶۷ تاکنون در حال ساخت مانده‌اند.

پیش از این هم علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس با اشاره به ابعاد گسترده محرومیت در این استان گفته بود ۷۰ درصد مردم این استان به شبکه مخابراتی دسترسی ندارند و اساسا حدود ۷۴ درصد ساکنان این استان نیز «زیر خط فقر امنیت غذایی هستند».

هشدار به دولت درباره ارسال دیرهنگام لایحه «صیانت» از زنان

زهره الهیان، نماینده مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در صورتی که دولت در طول مهلت یک ماهه خود، لایحه «صیانت از بانوان» را به مجلس ارسال نکند، آن را به عنوان طرح و بدون دخالت دولت در مجلس «بررسی می‌کنیم».

خانم الهیان افزود که در حال حاضر «حدود یک سال» از ارسال این لایحه از سوی قوه قضائیه به دولت می‌گذرد، اما هنوز مجلس آن را دریافت نکرده است.

لعیا جنیدی، معاونت حقوقی رئیس جمهوری هم هفتم خرداد سال جاری خواستار بررسی خارج از نوبت «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت» شده بود.

به گزارش ایسنا، خانم جنیدی از هیئت دولت خواسته با توجه به وقوع شماری از خشونت‌ها علیه زنان و ضرورت وجود قانون جامع برای پیشگیری و برخورد قانونی با این پدیده، این لایحه را که چندی پیش با تغییراتی از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال شده، بررسی کنند.

زهره الهیان، عضو فراکسیون زنان مجلس یازدهم، در عین حال مجلس پیشین را متهم کرده که وقت خود را «صرف معضلات حاشیه‌ای زنان از جمله کودک‌همسری، ورود زنان به ورزشگاه و…» کرد.

وی کودک‌همسری و ورود زنان به ورزشگاه‌ها را «مطالبه اقل زنان» عنوان کرده است.

نطق «آتشین» ترامپ علیه معترضان به مرگ جورج فلوید در روز استقلال آمریکا

کوه راشمور

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه، ۱۳ تیرماه، در یک سخنرانی در آستانه تعطیلات روز استقلال آمریکا معترضان به مرگ جورج فلوید را به حمله میراث کشور و تلاش برای پاک کردن تاریخ آمریکا متهم کرد.

در این سخنرانی که آقای ترامپ در آستانه روز چهارم ژوییه، روز استقلال آمریکا، در کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی ایراد کرد، او همچنین به معترضانی که مجسمه‌ برده‌داران را تخریب کردند حمله کرده و آنها را متهم کرد که «کارزاری بی‌رحمانه برای پاک کردن تاریخ» ایالات متحده به راه انداخته‌اند.

در پی مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوستی که یک پلیس سفیدپوست زانوی خود را بر گردنش گذاشت، در دو هزار شهر آمریکا اعتراضاتی گسترده به راه افتاد.

تظاهرکنندگان همچنین به مجسمه برده‌داران و فرماندهان کنفدراسیون آمریکا در زمان جنگ داخلی این کشور حمله و تعدادی از آنها را پایین کشیده یا تخریب کردند.

در جنگ داخلی آمریکا در نیمه دوم قرن نوزدهم، نیروهای موسوم به کنفدراسیون برای دفاع از برده‌داری در برابر ایالات شمالی آمریکا ایستادند که رهبری‌شان را آبراهام لینکلن رئیس جمهور بر عهده داشت.

گرچه این نیروها در نهایت شکست خوردند، مجسمه تعدادی از فرماندهان آنها هم‌چنان در گوشه و کنار آمریکا برپاست و همین مجسمه‌ها به هدف خشم و اعتراض تظاهرکنندگان تبدیل شده است، خشمی که به کشورهای دیگر از جمله بریتانیا نیز سرایت کرد.

دونالد ترامپ روز جمعه در سخنرانی خود به این تظاهرکنندگان حمله کرد و گفت که اعتراض آنها «کارزاری» است برای «پاک کردن تاریخ ما، بی‌آبرو کردن قهرمانان ما و از بین بردن ارزش‌های ما».

او در ادامه گفت: «ولی ما ساکت نخواهیم شد.»

کوه راشمور در ایالت داکوتای جنوبی که رئیس جمهور آمریکا برای سخنرانی خود برگزیده بود محل نقش صورت چهار رئیس جمهور آمریکا بر دیواره کوه است. از میان این چهار نفر، دو تن، جورج واشینگتن و توماس جفرسون، برده‌دار بودند.

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری افغانستان در پی ابتلا به کووید-۱۹ درگذشت

محمد یوسف غضنفر، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری افغانستان در توسعه اقتصادی و امور بازرگانی، در پی ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا درگذشت.

آقای غضنفر ارشدترین مقام افغان است، که بنا بر اعلام رسمی، به‌دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌است.

فریدون الهام، مشاور این نماینده ویژه رئیس‌جمهوری افغانستان، به رادیو اروپای آزاد گفته محمد یوسف غضنفر در بیمارستانی در ترکیه درگذشته است.

غضنفر از ازبک تبارهای افغانستان و از بازرگانان سرشناس آن کشور بود.

تا ۱۳ تیر ماه بیش از ۳۲ هزار مورد ابتلا به بیماری ناشی از کروناویروس در افغانستان به‌طور رسمی ثبت شده و ۸۱۹ تن نیز بنا به اظهارات مقام‌های آن کشور جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان در دیگر کشور همسایه ایران و افغانستان، روز جمعه مشخص شد وزیر خارجه پاکستان نیز به کرونا مبتلا شده‌است.

شاه محمود قریشی، در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشته بود که تب داشته و خود را قرنطینه کرده‌است.

آقای قریشی افزوده که تست کووید-۱۹ او مثبت بوده، ولی احساس ضعف ندارد و از خانه به فعالیت‌های کاری‌اش ادامه خواهد داد.

در پاکستان شمار رسمی بیماران بیش از ۲۲۱ هزار نفر و شمار اعلام‌شده درگذشت‌ها نیز ۴۴۵۰ نفر است.

۴ کشته و ۹۷ زخمی در انفجار در کارخانه تولید وسایل آتش بازی در ترکیه

مقامات ترکیه می گویند، حادثه انفجار در یک کارخانه تولید وسایل آتش بازی در شمال غربی این کشور چهار کشته و دست‌کم ۹۷ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در این زمینه گفته است، ۱۸۶ کارگر در این کارخانه واقع در شهر هندک، در استان ساکاریا مشغول به کار بودند.

طبق این گزارش فخرالدین کوجا که به همراه دو وزیر دیگر از محل انفجار در کارخانه تولید وسایل آتش بازی در ساکاریا بازدید کرده همچنین گفته است، ۱۶ تن از مجروحان از بیمارستان مرخص شدند.

وی اضافه کرده است که تنها وضعیت یکی از مجروحان وخیم است.

گازگرفتگی در معدن گیلانغرب؛ یک کشته و دو مصدوم بدحال

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفته که این دو مصدوم بدحال با بالگرد به بیمارستان‌های کرمانشاه اعزام شده‌اند.

گازگرفتگی در یک معدن در گیلانغرب، یک کشته و شش زخمی بر جا گذاشت. حال دو نفر از مصدومان این حادثه، «وخیم» گزارش شده است.

به گزارش روز جمعه، ۱۳ تیر خبرگزاری ایسنا، جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اعلام این خبر، گفته که این دو مصدوم بدحال با بالگرد به بیمارستان‌های کرمانشاه اعزام شده‌اند.

جلیل بالایی همچنین از انتقال سایر مصدومان این حادثه به بیمارستان‌های گیلانغرب و قصرشیرین خبر داده است.

این حادثه امروز ساعت یک بعدازظهر در یک معدن قیر طبیعی در گیلانغرب در روستای «سرتیتان» رخ داده است.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از عارف ابراهیمی، رئیس خانه معدن استان کرمانشاه نوشته در صورت پرداخت تسهیلات به معدن و جلوگیری از «تونلی شدن»، حادثه در معدن قیر گیلانغرب رخ نمی‌داد.

به گفته ابراهیمی، «گازی که از ماده معدنی خارج می‌شود طبیعی است و آنچه در این مورد سبب حادثه و فوت شده، به طور قطع به دلیل نبود تهویه و تونلی بودن معدن است.»

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت داشته و دارای ۳۲ معدن قیرطبیعی، گچ و آهک است.

دادگاه غیابی رسیدگی به پرونده قتل خاشقجی در استانبول برگزار شد

خدیجه چنگیز نامزد روزنامه‌نگار منتقد سعودی بود

دادگاهی در استانبول رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را شروع کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه، ۲۰ نفر در این پرونده مظنون هستند که هیچکدام در دادگاه حضور ندارند.

انی دادگاه بر اساس شکایت خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی تشکیل شده است.

اتهام افراد مظنون در این پرونده «طراحی و ترغیب به قتل عمد وحشیانه» و «طراحی و شکنجه با هدف قتل عمد» اعلام شده است.

بر اساس متن کیفرخواست، یک تیم ۱۵ نفره که تحت نظر احمد بن محمد العسیری، مهره ارشد دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و سيف سعد القحطانی، مشاور سابق بن‌سلمان در این قتل نقش داشته‌اند.

در متن کیفرخواست تاکید شده که «دستور بازگرداندن جمال خاشقجی» به عربستان در دفتر بن سلمان داده شد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس اهل عربستان سعودی که منتقد حکومت آن کشور بود، روز ده مهر سال ۹۷ وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد.

او پس از ورود به کنسولگری عربستان بازداشت و در محل کنسولگری به قتل رسید. عاملان قتل جسد او را تکه‌تکه کرده و از کنسولگری خارج کردند. عربستان می‌گوید عملیات قتل خاشقجی «خودسرانه» بوده است.

حکومت عربستان دی‌ماه پارسال، پنج نفر از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی را به اعدام و سه نفر دیگر از متهمان پرونده را نیز در مجموع به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

اوایل خرداد سالجاری صلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول عربستانی، اعلام کرد که به مناسبت عید فطر قاتلان پدرش را می‌بخشد.

این اظهارنظر با واکنش خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی مواجه شد. او در توییتی نوشت قتل خاشقجی «خیانت و فریب بود» و ما قاتل و «کسی که دستور قتل داد» را نمی‌بخشیم.

جلالی: آتش‌سوزی پتروشیمی‌ها ناشی از حمله سایبری نبود

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران، گفته است برخی حوادث اخیر در ایران مانند آتش‌سوزی در پتروشیمی‌ها ناشی از «حمله‌های سایبری و خرابکارانه» نبوده و «عدم رعایت نکات ایمنی» باعث انفجار شده است.

او که شامگاه ۱۲ تیرماه در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، تاکید کرد به حادثه انفجار در بیمارستان سینا اطهر اشاره کرده و گفته است «نوع نگهداری کپسول‌های گاز به طور انباشته و در کنار هم» باعث انفجار شده است.

حادثه آتش‌سوزی و انفجار در مرکز درمانی سینا مهر تهران شامگاه سه شنبه ۱۰ تیرماه دست‌کم ۱۹ کشته و ۱۴ زخمی برجای گذاشت.

آقای جلالی همچنین به وجود یک طرح اولیه برای «ساماندهی شبکه ملی اطلاعات» اشاره کرده و گفته است: « کرونا کمی این برنامه را عقب انداخته است که امیدواریم به زودی در شورای عالی فضای مجازی تعیین تکلیف شود».

او تاکید کرده که شبکه‌های اجتماعی در «حوادث اخیر» نقش قطعی در «تولید ناامنی» داشته‌اند و «عدم ساماندهی شبکه‌های اجتماعی کشور سستی و اهمال راهبردی است».

رئیس سازمان پدافند غیرعامل توضیح نداده که منظورش کدام حوادث است ولی با توجه به سوابق این اظهارات به نظر می‌رسد منظور او اعتراض‌های آبان ۹۸ در ایران باشد.

نخست‌ وزیر فرانسه از سمت خود کناره‌گیری کرد

کاخ ریاست جمهوری فرانسه از استعفای ادوار فیلیپ، نخست وزیر این کشور و کابینه وی خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۳ تیر، نوشت که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه این استعفا را پذیرفته و دفتر وی نیز اعلام کرده که تا ساعات آینده، نخست‌ وزیر جدید معرفی می‌شود.

با این حال اعلام شده که آقای فیلیپ تا آغاز به کار کابینه تازه، کماکان امور مربوط به دولت را اداره خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، استعفای فیلیپ و دولت وی در راستای تلاش‌های مکرون برای ایجاد تغییرات گسترده در ساختار کابینه صورت گرفته است.

این تصمیم مکرون پس از آن اتخاذ شد که حزب وی نتوانست در انتخابات شهرداری‌ها در شهرهای بزرگ فرانسه موفقیت‌ قابل توجهی به‌ دست آورد که نشانه‌ای از نارضایتی گسترده شهروندان از وی ارزیابی شده است.

پیروزی حزب وی در انتخابات شهرداری‌ها می‌توانست مقدمه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ باشد.

تاکید دو عضو هیئت رئيسه مجلس ایران بر طرح سؤال از رئيس‌ جمهور

ناصر موسوی‌ لارگانی، عضو هیئت رئيسه مجلس ایران، روز جمعه گفت که «طرح سؤال از رئيس‌ جمهور» از روز ۱۵ تیرماه به جریان خواهد افتاد.

او در توئیتی که روز جمعه، ۱۳ تیرماه، منتشر کرد، نوشت علت سؤال از حسن روحانی «تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا،‌ سکه، ارز و مسکن» است.

همزمان، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دیگر عضو هیئت رئيسه مجلس، نیز گفته است «طرح سؤال یا استیضاح رئيس‌جمهور» را آماده کرده است.

او از مواردی چون نقدینگی، تورم، وضعیت مسکن، وضعیت ارز و فساد اقتصادی به عنوان محورهای سؤال از روحانی نام برده است.

هفته گذشته احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم و عضو هیئت رئيسه مجلس، نیز گفته بود در صورت تداوم «افزایش قیمت‌ها»، برخی نمایندگان مجلس قصد طرح سؤال از رئيس‌ جمهور را دارند.

بر اساس آيين‌نامه مجلس شورای اسلامی، طرح سؤال از رئيس جمهور برای مطرح شدن در صحن علنی به ۱۷۵ امضا نياز دارد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG