لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۰۸

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل مرگ نوجوان زندانی در ایران را «هولناک» خواند


کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل از دریافت «اخباری هولناک» از مرگ یک نوجوان بعد از ضرب و شتم در زندان مهاباد خبر داده است.

بنابر گزارش‌‌ سازمان حقوق بشر ایران، دانیال زین‌العابدینی که در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده و در زندان مهاباد نگه‌داری می‌شد، بعد از ناآرامی‌ها در زندان، به سلول انفرادی برده شده و توسط نیروهای امنیتی «مورد ضرب و شتم قرار گرفته است».

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۱۵ فروردین با انتشار گزارشی گفته است وی بعد از ناآرامی‌های جمعه هفته گذشته در زندان مهاباد به‌خاطر اعتراض زندانیان به ادامه بازداشت خود در دوران شیوع کرونا، به سلول انفرادی برده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، وی بعدا به زندان میاندوآب منتقل شده و آنجا نیز از طرف ماموران زندان با بدرفتاری مواجه شده است.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل از قول خانواده این نوجوان می‌گوید وی سه‌شنبه این هفته با خانواده تماس گرفته و گفته است به شدت ضرب و شتم شده و به سختی نفس می‌کشد. وی از خانواده درخواست کمک کرده، اما دو روز بعد خبر مرگ وی تایید شده است.

بنابر گزارش‌ها، زین‌العابدینی در پاییز ۹۶، هنگامی که ۱۷ سال داشت مرتکب قتل شده و به همین اتهام نیز محکوم به اعدام شده بود، اما دادگاه عالی ایران یک سال بعد اجرای این حکم را متوقف کرد.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید وی تاکید داشت که بی‌گناه بوده است.

این نهاد بین‌المللی بر لزوم توقف احکام اعدام افراد زیر ۱۸ سال تاکید کرده و گفته است نگران سلامتی شش نفر دیگری است که بنابر گزارش‌ها در ناآرامی‌های زندان مهاباد مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

در همین زمینه سازمان حقوق بشر ایران طی گزارشی از قول نزدیکان آقای زین‌العابدینی نوشته است ساعت یک بامداد ۱۲ فروردین، دانیال با خانه تماس گرفته و گفته که در زندان میاندوآب است و تا دم مرگ کتک خورده است.

این گزارش می‌گوید: «به دلیل کرونا، جاده‌ها بسته بود و خانواده نتوانسته به میاندوآب برود. ساعت ۹ صبح پنج‌شنبه از زندان میاندوآب تماس گرفتند که بیایید جسد را تحویل بگیرید. وقتی جسد را تحویل گرفتند و لباس‌هایش را درآوردند، تمام بدنش کبود بود و شکمش جای بخیه داشت. با این ‌حال پزشکی قانونی علت مرگ را خودکشی اعلام کرده است. پدر دانیال هم با دیدن این صحنه‌ها سکته کرد و اکنون در بیمارستان است.»

منابع: کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، سازمان حقوق بشر ایران. ف.ق

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG